Shoper

Shoper dla sklepów internetowych

Popularność w Polsce i na świecie

Shoper to obecnie jeden z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią używanych w sklepach internetowych. Obecnie dystrybuowany najczęściej w formie SaaS (Software as a Service). Taka forma dystrybucji zapewnia klientom aktualną wersję oprogramowania, a także eliminuje konieczność zajmowania się własnym hostingiem. Shoper dostarczany jest przez producenta w 3 pakietach: Złotym, Platynowym oraz Diamentowym, które poza ceną różnią się przede wszystkim maksymalną liczbą produktów, która może się znaleźć w bazie danych – od 10 000 do 50 000.

Krótka charakterystyka

W zależności od wybranej wersji oprogramowania klient w swoim sklepie może umieścić maksymalnie od 10 000 do 50 000 produktów. Pod względem pozostałych opcji pakiety zasadniczo nie różnią się od siebie, najtańszy jednak pozbawiony został 3 aspektów: dwustronnej integracji z Allegro, sklepu na Facebooku, a także dodatkowego serwera FTP. Pakiet Złoty został również okrojony pod względem dostępnego rocznego transferu – jest on równy 300 GB. W przypadku pozostałych pakietów za to – nieograniczony. Obok wspomnianych 3 pakietów, najbardziej wymagającym użytkownikom udostępniono także opcję Premium – wyraźnie droższą, przeznaczoną dla największych sklepów. Osoby, które się na nią zdecydują, otrzymają szereg przywilejów niedostępnych dla pozostałych klientów. Są to takie korzyści jak dostęp do technologii Premium Cache, infrastruktury serwerowej o podwyższonej niezawodności i wydajności, a także przydzielonego opiekuna, który poprowadzi klienta przez proces konfiguracji. W razie problemów technicznych użytkownicy Premium mają także pierwszeństwo na infolinii.

Co wyróżnia dany Shoper na tle innych CMS-ów?

W zależności od wymagań użytkownika model SaaS, w którym dystrybuowany jest system Shoper, może być wadą lub zaletą. Docenią go na pewno wszyscy, którzy oczekują zawsze najnowszej wersji oprogramowania w połączeniu z automatyczną i bezobsługową instalacją. Dużą zaletą panelu administratora jest także czytelność i prostota obsługi, dzięki której nawet osoba „nietechniczna” poradzi sobie z zarządzaniem bazą produktów i podstawowym pozycjoniem na Shoper. W myśl zapewnienia prostoty użytkowania i bezobsługowości użytkownik korzysta z instalacji, która znajduje się na hostingu zapewnianym przez dystrybutora. Oznacza to, że rozwiązywanie problemów związanych z oprogramowaniem leży w gestii jego dystrybutora. Z drugiej strony z modelem SaaS wiąże się duży problem – brak możliwości dokonywania dowolnych większych zmian kodzie źródłowym prowadzonego sklepu.

Przykład sklepu

Przykładem sklepu opartego na systemie Shoper jest Litex Garden.

Shoper - przykład sklepu

Dla kogo Shoper?

System zarządzania sklepem internetowym Shoper został przygotowany z myślą o użytkownikach, którzy nie znają się na IT. Wszelkimi aspektami stricte technicznymi w tym przypadku zajmuje się dystrybutor. W razie problemów z konfiguracją producent, oprócz pomocy technicznej, udostępnia również zestaw przewodników prowadzących krok po kroku przez wybrane zagadnienia – między innymi konfigurację pliku produktowego Google czy też zarządzanie dodatkowymi aplikacjami dodającymi nowe możliwości do systemu. Dla bardziej zaawansowanych osób wadą okaże się brak dostępu do serwera FTP, co jest częściowo rekompensowane w nowej wersji Shopera poprzez dostęp do plików .htaccess oraz robots.txt z poziomu panelu administratora. Na priorytet we wsparciu technicznym mogą liczyć osoby, które zdecydowały się na wyraźnie droższy (kosztujący 299 zł netto miesięcznie) pakiet Premium.

(7)