Shopify
Popularność w Polsce i na świecie
Shopify zasila 600 tys. sklepów w ponad 150 krajach. Transakcje, których dokonuje się za jego pośrednictwem, opiewają na 72 biliony dolarów. Z prostego, intuicyjnego interfejsu CMS-a korzystają takie podmioty jak Amnesty International, Tesla Motors czy GitHub. Znacznym ułatwieniem dla użytkowników jest opcja dwutygodniowego, darmowego wypróbowania oferty i relatywnie niski abonament (najtańsza opcja Shopify Lite kosztuje 9$ miesięcznie, a rozszerzona Basic Shopify – o 20$ więcej). Z roku na rok system zyskuje rzeszę przychylnych użytkowników. Tylko w 2017 roku serwis zanotował 70-procentowy wzrost w Europie, nie wspominając o ekspansji w obu Amerykach i Azji.
Krótka charakterystyka
Trochę historii: założyciele Shopify – Tobias Lütke, Daniel Weinand i Scott Lake otworzyli swój własny sklep ze sprzętem do snowboardu. Dostępne CMS-y nie spełniały ich oczekiwań jako przedsiębiorców, więc postanowili zbudować nowy na własną rękę. Firma rozpoczęła swoje działania w 2006 roku. Owocem prac jest serwis oferujący proste w obsłudze, intuicyjne szablony dopasowane do potrzeb deweloperów i osób, które rozpoczynają swoją przygodę z e-commerce. System jest sprzężony również z mediami społecznościowymi. Jak wynika ze statystyk, 85% użytkowników dokonuje w Shopify zakupu dzięki przekierowaniu z Facebooka. Eksperci określają go mianem pioniera, jeśli chodzi o konwersję z serwisów społecznościowych. Oprócz serwisu Zuckerberga warto wyróżnić również Reddita, Instagrama i Pinteresta.
Co wyróżnia Shopify na tle innych CMS-ów?
CMS Shopify jest przyjazny użytkownikom, zintegrowany z Social Mediami, ma dobre możliwości optymalizacji pod kątem SEO, począwszy od adresów URL, możliwości dopasowania słów kluczowych, znaczników title, meta tags i nagłówków H1. Shopify generuje linki kanoniczne i mapę strony. Dzięki tym wszystkim cechom, pozycjonowanie na Shopify jest przyjemne. Możemy również modyfikować plik robots.txt. Użytkownicy Shopify mogą liczyć na specjalne bony Google Ads, które (nieregularnie) przyznaje się aktywnym klientom. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość wypróbowania Shopify przez 14 dni bez opłat i konieczności podawania numeru karty.
Przykład sklepu
Na tym systemie została oparta strona internetowa sklepu Oakywood.
Dla kogo Shopify?
Shopify to CMS idealny dla początkujących klientów, którzy poszukują klasycznego, prostego i przejrzystego systemu. Podstawowe, optymalne ustawienia gwarantują dobrą czytelność, bezpieczny panel płatniczy i niski procent błędów. Twórcy nie zapominają jednak o deweloperach, którzy z łatwością dostosują wygląd dzięki dostępie do kodu CSS i HTML. Kokpit, intuicyjna nawigacja i nowoczesne, eleganckie szablony można błyskawicznie i łatwo edytować dzięki funkcji Live Editor. Opcja testowania wyglądu tuż przed publikacją uchroni przed powstawaniem błędów. Shopify nie wymaga własnego serwera – jest sprzedawany w formie niskiego abonamentu SaaS. Nie trzeba również domyślnie kupować domeny, ale mimo wszystko zalecamy integrację z własną domeną. Shopify bardzo dobrze sprawdza się w branży związanej z modą i wszelkich innych branżach, których grupa docelowa jest bardzo aktywna na Facebooku i Instagramie.