Na czym polega monitoring i automatyzacja cen?
Monitoring cen to zautomatyzowany proces obserwacji ofert na rynku. W obliczu ogromnej i wciąż rosnącej liczby sklepów internetowych bardzo trudno jest obserwować wszystkie marketplace’y i kanały sprzedaży bez wsparcia w postaci specjalistycznych narzędzi. Tymczasem dokładna i poprawna informacja o cenach rynkowych jest bardzo istotna zarówno dla sklepów internetowych, jak i producentów. Pozwala ona optymalizować własną strategię sprzedaży, szybko reagować na zmieniające się realia rynkowe, a tym samym utrzymywać przewagę konkurencyjną i maksymalizować zysk.
Monitoring cen często jest połączony z ich automatyzacją. To właśnie ona pozwala na szczególnie szybkie reagowanie na ruchy konkurencji.
Przykładowo, w momencie, gdy klient poszukuje najniższej oferty na rynku, a cena u najbardziej atrakcyjnego konkurenta właśnie spadła, narzędzie do automatyzacji pozwala natychmiast zmienić cenę w naszym sklepie internetowym i tym samym utrzymać pozycję lidera. Dzięki takim narzędziom możliwe jest podejmowanie działań w e-commerce, które nie tylko zwiększają ruch w witrynie, ale też realnie zwiększają zyski.
Jak monitorować ceny w poszczególnych kategoriach produktów?
Monitoring cen w Internecie można wprowadzić z uwzględnieniem wielu różnych kryteriów. Istnieje możliwość monitorowania wybranych sklepów, marketplace’ów, porównywarek cenowych, a także określonych sekcji produktowych. To właśnie podział na kategorie sprawia, że nawigacja w sklepie internetowym jest prosta i intuicyjna dla konsumenta. Filtrowanie produktów po markach, kolorach, rozmiarach czy cenie znacznie ułatwia poruszanie się w sklepie i sprawia, że konsument nie musi przeglądać całego asortymentu, aby znaleźć kilka interesujących go artykułów. [caption id="attachment_27864" align="aligncenter" width="750"] Filtrowanie produktów w sklepie internetowym ASOS[/caption] Jak w takim razie prowadzić monitoring cen w poszczególnych kategoriach? Dużym ułatwieniem jest tutaj nazwanie i ułożenie kategorii zgodnie z zasadami UX, dzięki czemu są one identyczne w wielu sklepach internetowych. W ten sposób można bez trudu monitorować konkurencję, a następnie na podstawie zebranych danych zarządzać własnymi cenami i podejmować strategiczne decyzje dotyczące wybranych grup produktowych.Automatyzacja cen w wybranych kategoriach
Ceny w poszczególnych kategoriach można nie tylko monitorować, ale też automatyzować. Pozwala to na natychmiastowe reagowanie na zmiany zachodzące na rynku i samoczynne dostosowywanie do nich cen we własnym sklepie. Istnieją branże i kategorie, w których ceny dynamicznie się zmieniają, a wszelkie ich wahania mają znaczący wpływ na decyzje zakupowe konsumentów. Typowymi przykładami są branża lotnicza i hotelarska. Z powodzeniem możemy jednak zastosować automatyzację cen także w innych dziedzinach, a nawet wybranych kategoriach produktowych przyciągających konsumentów nieco bardziej wrażliwych na zmiany cen. Automatyzację cen wprowadza się z użyciem inteligentnych, samouczących się algorytmów na podstawie reguł cenowych odpowiadających strategii realizowanej przez klienta. Mogą być nimi np.:- Ceny konkurencji (w wybranej kategorii, branży, sklepie, porównywarce)
- Popyt na określone produkty w danych okresach
- Średnia cena produktu na całym rynku lub u wybranych konkurentów
- Wprowadzenie ceny niższej lub wyższej o określoną kwotę od ceny konkretnego konkurenta
- Ustalenie ceny najniższej, najwyższej lub średniej względem rynku
- Liczby produktów dostępnych w określonej cenie
- Out-of-stocków, czyli braków produktu u konkurencji
- Limitów marży
- Zachowania klientów w sklepie
Strategie monitoringu i automatyzacji cen w kategoriach
Aby zdecydować się na właściwą strategię monitorowania i automatyzacji cen w kategoriach, na początku warto przyjrzeć się wpływowi poszczególnych produktów i grup produktowych na biznes. Dzięki narzędziom do monitoringu cen mamy znaczną dowolność i na podstawie wyników oraz sytuacji rynkowej możemy wybrać, które kategorie jedynie monitorujemy, a które automatyzujemy. W pierwszej kolejności uwagę należy poświęcić produktom topowym, które osiągają największą sprzedaż i są popularne wśród konsumentów. Zazwyczaj w ich przypadku nie stosuje się wielkich obniżek, ale zdarza się, że najbardziej atrakcyjnym czynnikiem przy zakupie artykułów popularnych i łatwo dostępnych okazuje się cena. Wówczas różnica nawet kilku złotych widoczna na porównywarce czy w marketplace może skutecznie przyciągnąć klienta. W takim wypadku zdecydowanie warto wprowadzić automatyzację w takich kategoriach, gdyż liczy się szybkość reakcji na zmianę ceny u konkurenta. W następnej kolejności istotne są produkty, które mają wysokie marże, gdyż to one w największym stopniu generują zysk. Zdarza się, że klient szukający konkretnego artykułu trafi na inne produkty w sklepie i dzięki umiejętnie zastosowanym mechanizmom (np. darmowej dostawy od określonej kwoty zakupów, sprzedaży w pakiecie - cross-sell czy kodom rabatowym) dokona większych zakupów. Warto wspomnieć również o tym, że reguły monitoringu i automatyzacji można na bieżąco modyfikować i dostosowywać do zmieniających się realiów rynkowych.Ciekawe przykłady strategii monitoringu kategorii
Praca z klientami prowadzącymi sklepy internetowe oferujące produkty z różnych branż i kategorii pokazała nam wiele interesujących przykładów zastosowania monitoringu i automatyzacji cen w wybranych kategoriach, które możesz wykorzystać do budowania własnej strategii cenowej.- Ustalanie niższych cen produktów o nietypowych cechach
- Dzielenie produktów na kategorie wewnętrzne
- Produkty topowe mają być sprzedawane w cenie rekomendowanej, dopóki nie zakończy się cykl życia danego produktu.
- Część produktów jest sprzedawana w najwyższej cenie na rynku u wybranych resellerów.
- Produkty, które właśnie kończą cykl życia albo wykazują bardzo niski poziom sprzedaży są poddawane dużym obniżkom, proporcjonalnie do cen na rynku.
- Automatyzacja względem wybranych konkurentów
- Dostosowanie do średniej lub najniższej ceny
Przykładem zastosowania automatyzacji cen obsługiwanej przez AI dla wybranych kategorii produktowych jest case study sklepu z wyposażeniem łazienek oraz kuchni. Dzięki odpowiednio dobranym regułom cenowym dla określonych kategorii oraz automatyzacji tego procesu, wspólnie z klientem udało nam się wypracować wzrost dziennej konwersji ze sprzedaży o 60% (1,39 p.p.), co przełożyło się na 50% wzrost zysku w kategoriach zarządzanych przez AI w ciągu miesiąca.
Podsumowując, podział produktów na intuicyjne dla konsumenta kategorie jest kluczowe dla odniesienia sukcesu sprzedażowego w e-commerce. Ich szczegółowe i regularne monitorowanie oraz zastosowanie automatyzacji cen w zależności od kategorii czy rodzaju produktu może znacznie przyczynić się do optymalizacji polityki cenowej, a tym samym bardziej efektywnego nią zarządzania. Warto więc rozważyć wdrożenie takiego rozwiązania, gdyż w długim okresie może przynieść wymierne korzyści sprzedażowe.