Pozycjonowanie: cena działań SEO – z czego wynika?

Pozycjonowanie: cena działań SEO – z czego wynika?

Cena pozycjonowania to czynnik kluczowy przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu współpracy z firmą SEO. W naszym blogpoście wyjaśnimy Ci, jakie czynniki kształtują wysokość ceny usług SEO i skąd biorą się rozbieżności w cennikach różnych firm.

Ostatnio na naszym blogu: Jak sprawić, by ludzie czytali twojego bloga?

„Liczby nie wiedzą, skąd pochodzą” – taki zmyślny tytuł nosi jeden z popularnych podręczników do statystyki. W przypadku cen warto jednak wiedzieć jak najwięcej. Dlaczego usługa została wyceniona na tę, a nie inną, kwotę? Co wpływa na wysokość ceny? Skąd biorą się tak duże rozbieżności cenowe na rynku SEO? Szczególnie, że usługi SEO to w przytłaczająco przeważającej mierze B2B. A w takim rodzaju relacji bardzo istotna jest transparentność i wzajemne zrozumienie. Dotyczy to szczególnie cen za usługi.

Cena pozycjonowania niejednokrotnie jest kluczowa

Podsumujemy sobie najważniejsze informacje. Tekst ten adresujemy w mniejszym stopniu do ekspertów z zakresu SEO, a w większym do przedsiębiorców rozważających inwestycję w SEO. Decydując się na pozycjonowanie, cena traktowana jest często jako kryterium priorytetowe.

Pozycjonowanie cena – jaki model rozliczeń wybrać?

Są dwa najpowszechniej stosowane modele rozliczeń za SEO – za efekt oraz abonament. W rozliczaniu za efekt opłata za usługę jest naliczana tylko pod warunkiem osiągnięcia założonych pozycji. Na przykład jest to umieszczenie strony w TOP10 wyników wyszukiwania Google na daną frazę. Taka zasada naliczania opłat wydaje się korzystna z punktu widzenia klienta i kilka lat temu była niepodważanym standardem.

Dzisiaj sytuacja jest inna, a rozliczenie za efekt jest odradzane również z uwagi na interes klienta. Dlaczego? Najważniejsze powody są dwa:

      1. Z jednej strony gros wyników pozycjonowania jest uzależnione od posunięć Google (a to najbardziej popularna wyszukiwarka), czyli zmian algorytmów ustalających pozycje. Żeby zrozumieć, na czym polega trudność, warto pamiętać, że z zasady Google nie przepada za SEO. Z tego powodu co jakiś czas zmienia algorytmy tak, aby obniżyć pozycje stron, które swoje wysokie lokaty zawdzięczają „nienaturalnym” z punktu widzenia Google’a czynnikom. W wielu przypadkach Google klasyfikuje efekty działań SEO za takie właśnie „nienaturalne” czynniki. Zmiany wprowadzone przez Google potrafią silnie „wstrząsnąć” kolejnością wyników wyszukiwań.
      2. Co może się zdarzyć, gdy skorzystamy z pozycjonowania za zbyt niską cenęDruga, jeszcze istotniejsza kwestia, to fakt, że, jak słusznie wskazują Widzialni, model wynagrodzenia za efekt sprawia, że podstawową motywacją specjalisty SEO jest szybkie wprowadzenie fraz na wysokie pozycje. Klient może się z tego cieszyć, ale taki bodziec zwiększa ryzyko sięgania po techniki, na które Google reaguje alergicznie – np. korzystania z tak zwanych farm linków.
        Ostatecznie ryzyko ponosi w takiej sytuacji Klient. Jeśli Twoja strona otrzyma filtr, to zniknie z wyników wyszukiwania Google. To może oznaczać dla biznesu straty. Zanim to się stanie, pozycjonowana strona może faktycznie przez pewien czas obstawiać czołowe pozycje. Zgodnie z umową, firma SEO będzie za ten efekt wynagradzana.

Podsumowując, chociaż modele abonamentowy i hybrydowy wydają się wiązać z wyższą ceną, to na dłuższą metę jest odwrotnie. Ich stosowanie chroni przed sytuacjami, w których korzystne dla pozycjonera będzie stosowanie agresywnych technik pozycjonowania. W skrajnych przypadkach mogą to być zagrania graniczące z black hat SEO.

Inne jeszcze powody, dla których rozliczanie abonamentowe jest korzystniejsze dla Klienta, opisaliśmy w artykule Abonament czy za Efekt?

Czynniki wpływające na wysokość ceny za pozycjonowanie

To, na ile wymienione tu czynniki będą wpływały na ceny, zależy ostatecznie od brzmienia umowy, którą zawrzecie z firmą SEO. Postaramy się wskazać czynniki, które będą miały znaczenie i wyjaśnić, dlaczego są one ważne.

1. Aktualna pozycja fraz kluczowych

Czyli to, czy w danym momencie fraza jest znajduje się poza indeksem, czy na odległych pozycjach, czy też blisko szczytu. Ma to znaczenie, jeśli w modelu rozliczeń są elementy płatności za efekt: zasada, że czym wyższa pozycja strony, tym większa opłata dla firmy SEO.

Wraz ze zdobywaniem kolejnych miejsc, cena pozycjonowania wzrasta, ponieważ jeśli fraza została dobrze dobrana, to większa widoczność strony powinna przełożyć się na większy ruch. Jeśli do tego strona dobrze konwertuje, to firma Klienta powinna zwiększyć swoje obroty. W tym, wypracowanym z pomocą firmy SEO, firma ta powinna mieć udział, stąd pozycjonowanie ma cenę rosnącą.

W wyborze pozycjonowania kwestia ceny odgrywa znaczącą rolę

2. Popularność fraz w wynikach wyszukiwania

Obrazuje „trudność” danej frazy. Względnie łatwo osiągnąć wysoką pozycję dla strony na frazę taką, jak „prawnik karnista Szczebrzeszyn”. Frazę „pomoc prawna Polska” – nieco trudniej. Jeśli więc, jako klienci, chcielibyśmy uzyskać wysokie pozycje na bardzo popularne frazy, możemy spodziewać się, że firma SEO policzy nam za swoje usługi więcej. Wynika to z względnie dużej ilości czasu, jaką firma musi poświęcić na pracę nad wzrostem pozycji.

Wolumen słów kluczowych wpływa na cenę pozycjonowania

2.1. Cap – sposób ochrony budżetu w rozliczeniu za efekt

Cap – czyli zakładane z góry ograniczenie maksymalnej premii za efekt. Takie rozwiązanie służy ochronie portfela Klienta w wypadku, gdy firma pozycjonerska odnosi niespodziewanie duże sukcesy (np. na każdą z fraz strona klienta wyświetla się w TOP3), a z jakiegoś powodu (może ich być zylion) obroty biznesu Klienta nie rosną w takim samym tempie.

W takiej sytuacji Klient nie musi płacić premii za każdą frazę zgodnie z prostym algorytmem, ale zapłaci maksymalnie pewną z góry ustaloną kwotę. To rozwiązanie pomaga budować komfort współpracy między firmą SEO a Klientem, planować budżet, a także służy rozwojowi długookresowych relacji biznesowych.

3. Rynek SEO kraju, na który pozycjonujemy

Coraz częściej oferowane są usługi pozycjonowania na określone kraje. My sami proponujemy tego rodzaju usługi. Możesz spodziewać się, że cena za pozycjonowanie na pewne rynki zagraniczne będzie wyższa. Wynika to z konkurencyjności w tych regionach – weźmy za przykład rynek UK, w którym standardem jest współpraca między webmasterem a specjalistą SEO, rozpoczynająca się już w momencie tworzenia witryny firmowej.

Efekt? Strony są dobrze zoptymalizowane, więc konkurowanie z nimi wymaga więcej wysiłku ze strony firmy pozycjonującej. Za tym, wyższym poziomem trudności, może z kolei iść wyższa cena.

4. Rodzaj pozycjonowania – na wybrane frazy VS szerokie

Pozycjonowanie szerokie – czyli „long tail” – swoją obrazową nazwę wzięło od tego, że słowa kluczowe, na jakie pozycjonujemy stronę w tej wersji pozycjonowania, są dłuższe – mają „ogon”. Są bardziej precyzyjne, czasem zawierają słowo określające region geograficzny, na których chcemy wypozycjonować stronę. Ruch na stronie wywołany wejściem z fraz long tail jest szczególnie cenny – na stronę klienta wchodzą wtedy osoby zainteresowane danym rodzajem usługi.

Pozycjonowanie szerokie - metoda również wpływa na cenę SEO

Rozliczanie za frazy long tail może wyglądać inaczej, niż standardowy model płatności za SEO, gdyż konkurencja na te słowa kluczowe zwykle jest stosunkowo niewielka. Oznacza to, że nie jest rzadkością sytuacja, w której już po paru miesiącach prowadzenia kampanii SEO strona klienta znajduje się na pierwszych miejscach wśród wyników wyszukiwania na stosunkowo wiele fraz.

Można w związku z tym oczekiwać, że premie za umieszczenie poszczególnych fraz na miejscach z TOP10, będą niższe niż w przypadku pozycjonowania standardowego.

Pewną wadą pozycjonowania szerokiego jest, że na stronę Klienta trafią wtedy przede wszystkim osoby względnie dobrze znające się na rodzaju produktów czy usług, jakich szukają. Tymczasem, wiele osób, będących potencjalnymi klientami, może zaczynać wyszukiwanie informacji w Google od wpisywania fraz bardziej ogólnych, aby rozeznać się w temacie.

Może się zatem zdarzyć, że na jednej z pierwszych stron, na które wejdą, uzyskają informacje na tyle cenne, że nigdy nie przejdą do wyszukiwania bardziej precyzyjnego, wykorzystującego frazy long tail.

5. Branża

Istnieją pewne branże słynące z tego, że pozycjonowanie na związane z nimi frazy, jest wyjątkowym wyzwaniem. Przykładem może być branża niektórych produktów finansowych (tzw. „chwilówek”). Pozycjonowanie strony chcącej być w tej branży czarnym koniem to nie lada wyzwanie dla specjalistów z zakresu SEO. Można się jednak spodziewać również wyższych cen za usługi w tym zakresie.

6. Aktywność konkurencji

Innymi słowy, czy konkurencja również się pozycjonuje. Przekłada się to przede wszystkim na szacowany czas, w jakim uda się wprowadzić strony na wysokie pozycje.

7. Jakość strony www

Wprawdzie specjaliści SEO w ramach swoich działań tzw. on-site dokonają zmian we kodzie Twojej strony, to jednak nie mogą zmienić w niej wszystkiego. A Google, przyporządkowując miejsce wśród wyników wyszukiwania, zwraca uwagę chociażby na to, jak szybko strona się ładuje oraz czy jest przyjazna dla urządzeń mobilnych (do tego Google przywiązuje szczególnie dużą i coraz większą wagę).

8. Historia domeny

Wpływa na długość procesu pozycjonowania. Przykładowo, jeśli domena otrzymała od Google filtr karny, to strona i podstrony są traktowane przez Google jako mało zaufane i umieszczane niżej. W takiej sytuacji, ponieważ wprowadzenie strony na czołowe pozycje wśród wyników wyszukiwania może zająć wymagać więcej pracy, można spodziewać się wyższej ceny (choć nie jest to regułą).

Podsumowanie

Dobrze jest spoglądać na powyższą list, gdy negocjujemy warunki naszej umowy z firmą SEO. O powyższe punkty warto dopytać, bowiem silnie wpływają na rzecz wszystkich przedsiębiorców interesującą – cenę pozycjonowania.

  0 / 5 ( 0 )
Autor
Delante to agencja marketingu internetowego, specjalizująca się w generowaniu ruchu na stronach z wyszukiwarek internetowych (SEO/SEM) i z reklam płatnych. Ponad 80% naszych klientów to szybko rozwijająca się branża e-commerce.

Ostatnio na naszym blogu

Jesteś ciekawy, jak wygląda pozycjonowanie sklepów internetowych, a może chcesz wejść na rynek szwajcarski i ciekawi Cię, jak wygląda pozycjonowanie zagraniczne? Na naszym blogu znajdziesz odpowiedzi na te pytania i wiele innych porad ważnych dla rozwoju Twojego biznesu.