Pozycjonowanie Niemcy. Jak pozycjonować stronę w Google.de?

Pozycjonowanie Niemcy. Jak pozycjonować stronę w Google.de?

Jak pozycjonować stronę internetową po niemiecku i znaleźć się na szczycie list wyszukiwania w Google.de? Czym różni się pozycjonowanie stron w Niemczech od pozycjonowania na innych rynkach? Oto pakiet wskazówek od ekspertów zagranicznego SEO z zespołu Delante.

Spis treści:

Tym razem poświęćmy kilka zdań temu, co wiadomo o SEO u naszego najbliższego zachodniego sąsiada. Jeśli chcesz rozwijać swój biznes za Odrą, to jest to odpowiedni czas na pozycjonowanie w Niemczech Twojej strony firmowej.

SEO po niemiecku to Suchmaschinenoptimierung. Brzmi poważnie, prawda?

Zachęcamy do lektury tym bardziej, że specjaliści SEO zajmujący się pozycjonowaniem na Niemcy zgodnie przyznają, że jest to rynek zdecydowanie wymagający. A więc, dowiedzmy się, jak wygląda pozycjonowanie stron w Niemczech – zaczynajmy!

Użytkownicy internetu w Niemczech: kto korzysta z Google.de?

Na początek poznajmy niemieckie persony marketingowe. Jaki jest niemiecki Klient online i z jakich urządzeń, oprogramowania i stron WWW korzysta na co dzień?

W Niemczech łączna populacja wynosi 82,37 mln mieszkańców. Z tego aktywni użytkownicy internetu stanowią ponad 96%. Co więcej, smartfonów w Niemczech jest blisko 108 milionów – co trzeci Niemiec ma dwa telefony. Dziennie statystyczny mieszkaniec Niemiec spędza 4 godziny i 37 minut w sieci oraz lekko ponad godzinę w social mediach. Wchodząc na ten rynek, musisz być mobile-friendly.

Pierwszy i najważniejszy punkt styku z marką to „wizytówka produktu”. O ile dla oka internauty anglojęzycznego przyjemne są witryny utrzymanie w tonie minimalistycznym, Niemcy lubią obszerne, wartościowe opisy i dobry, unikatowy content. Pozycjonowanie stron w Niemczech to nie lada wyzwanie.

Przeglądarki internetowe w Niemczech: wygrywa Google!

Podobnie jak na polskim rynku prym w Niemczech wiedzie Google. Na desktopie tej przeglądarki użyto w 84,96% wszystkich wyszukiwań. Na mobile’u to aż 97,5%. Udziały procentowe Bing i Yahoo są bliskie błędu statystycznego, więc nie ma co zwracać na nie uwagi w początkowych działaniach w ramach strategii SEO na niemieckiej ziemi. Strona WWW z niemieckim contentem, zoptymalizowana pod Google i pod mobile to absolutna podstawa w podbijaniu tego rynku.

Z jakich urządzeń najchętniej korzystają Niemcy?

 • Telefony komórkowe i telewizory Smart – 92%
 • Laptopy i komputery stacjonarne – 76%
 • Smartfony – 75%
 • Tablety – 38%
 • Smartwatche – 6%

Najpopularniejsze aplikacje mobilne w Niemczech

Na szczycie najpopularniejszych aplikacji w Niemczech znajduje się WhatsApp – korzysta z niego aż 79% Niemców. Dalej na liście znajdują się YouTube (77%), Facebook (64%), Instagram (43%), Messenger (40%), Pinterest (27%) i Twitter (22%). LinkedIn, czy TikTok, obecnie tak popularne w Polsce, tam nie docierają do dużej grupy odbiorców. Warto znać te dane, aby wspierać pozycjonowanie stron w Niemczech kampaniami PPC w najbardziej znanych mediach społecznościowych.

najpopularniejsze aplikacje mobilne w niemczech

Ordnung muss sein, także na stronie produktowej. Jeśli wizytówka jest przygotowana pieczołowicie, jest w stanie przekonać niemieckiego Klienta o wysokiej jakości wyrobu lub usługi. Pisząc do niemieckiego użytkownika, akcentuj zatem przede wszystkim jakość produktu, a dopiero w dalszej kolejności jego cenę.

Poradnik seo za granicą

Pozycjonowanie stron Niemcy: największe wyzwania

Kwestia języka – klucz do niemieckiego internetu

Co jest konieczne, by dobrze prowadzić pozycjonowanie stron w Niemczech? To przede wszystkim znajomość języka niemieckiego. Według obiegowej opinii, bardzo wymagającego, a fakty są takie, że bez jego znajomości trudno liczyć na sukces. Bariery językowe w przypadku pozycjonowania zagranicznego istnieją zawsze, ale w przypadku SEO na Niemcy są one szczególnie silne.

Jeśli decydujemy się na kontakt z Klientem albo influencerem, wiadomość do takiej osoby należy poprawnie wystosować językowo. Niedoskonałość formalna może zaowocować nikłym odzewem, co może oznaczać fiasko działania marketingowego, jakim jest promowanie treści, opierające się w dużej mierze o budowanie relacji w internecie.

Jeszcze innym wyzwaniem, jakie niesie za sobą pozycjonowanie stron na rynku niemieckim, są nieobecne w języku polskim czy angielskim znaki, takie jak Ä, Ü, ß. Są trudno osiągalne z domyślnych ustawień klawiatury polskiej lub angielskiej – Google potrafi rozpoznać słowo, nawet jeśli są zastąpione przez A, U itp., ale podczas pozycjonowania warto pisać ściśle trzymając się reguł. Pamiętaj, że poprawność stanowi dla Google kryterium pozycjonowania strony.

Dobra komunikacja z niemieckim Klientem online

Innym ważnym aspektem, jeśli chodzi o SEO na Niemcy, jest konwencja komunikacji typowa dla Niemiec. Mówi się, że tamtejsi biznesmeni cenią sobie klarowność informacji. W związku z tym, próba zbudowania relacji w internecie przy pomocy nieprecyzyjnych komunikatów może zostać źle odebrana.

Potęga fraz kluczowych long-tail w Google.de

Pewnym szczególnym wyzwaniem związanym z językiem niemieckim, jeśli chodzi o działania SEO, jest dobieranie odpowiednich słów kluczowych. Przykładowo, angielską frazę „search engine optimization” można po niemiecku zapisać jednym słowem – „Suchmaschinenoptimierung”. Decyzja, jaką musi podjąć specjalista SEO, dotyczy tego, czy zoptymalizować treść na stronie na całą tę, pisaną jednym słowem, frazę, czy poszczególne składowe. Eksperci zajmujący się pozycjonowaniem w Niemczech radzą, by nie zapominać o optymalizowaniu na składowe.

Niemiecki użytkownik, dzięki elastyczności swojego języka, może precyzyjnie komunikować Google’owi, czego potrzebuje. Jeśli chcemy wypozycjonować swoją stronę na rynku niemieckim, to budując listę fraz kluczowych, musimy wziąć to pod uwagę. Skuteczność optymalizacji pod frazy kluczowe long-tail jest, wg znawców, większa. Ponadto, użytkownik niemieckojęzyczny ma niekiedy zwyczaj stosowania zanglicyzowanych form słownych. Nawet, jeśli są one z punktu widzenia reguł niepoprawne, to jest mogą posiadać znaczny wolumen wyszukań i trzeba je wziąć pod uwagę, budując listę fraz kluczowych.

Podsumowując, wielu specjalistów SEO zwraca uwagę, że język stanowi w SEO na Niemcy wyzwanie kluczowe. Najlepiej do tego celu wykorzystać native speakera – być może znasz kogoś, kto jest dwujęzyczny i mógłbyś zaprosić go do współpracy?

seo na niemcy z delante

Pozycjonowanie Niemcy: porady, tipy i life-hacki

Strona firmowa po niemiecku? Postaw na niemiecki hosting i domenę z rozszerzeniem .de

Jeśli korzystasz z domeny najwyższego rzędu z rozszerzeniem właściwym dla Niemiec, czyli .de, postaw na jeden z 10 najlepszych lokalnych, niemieckich hostingów. Koszt? Około 20 Euro miesięcznie. Jeśli chodzi o pozycjonowanie zagraniczne, ogromnie ważne jest przekonywanie geolokalizatora co do tego, jaki ma być docelowy zasięg naszej witryny. Przy domenie .de i lokalnym serwerze będzie o wiele prościej.

Pozycjonowanie w Niemczech: trzy pieczenie w jednym SEO-piekarniku

Dobre pozycjonowanie stron i techniczne SEO w języku niemieckim pomoże Ci podbić nie tylko niemiecki, ale także austriacki i szwajcarski rynek. Różnice w języku niemieckim w tych regionach są kosmetyczne, a szansa na więcej leadów z różnych krajów o wiele większa.

Rynek niemiecki, podobnie jak wiele innych, ma swoją specyfikę. Dlatego też, kiedy myślisz o rozwinięciu swojego biznesu na rynku niemieckim, musisz upewnić się, że poznasz typowe dla niego cechy. Cechy te będą różne dla poszczególnych branż i zależne od tego, co jest głównym obszarem Twojej działalności. Myślę jednak, że najważniejsze jest, aby zrozumieć kontekst kulturowy i dowiedzieć się jak najwięcej o zachowaniach zakupowych lokalnych użytkowników, różnicach w wyszukiwarkach i zasadach, które mają zastosowanie w Twojej branży. W ten sposób możesz zacząć optymalizować swoją stronę internetową, dostosowując poszczególne elementy procesu SEO do lokalnych odbiorców. Dokładnie to samo zrobiliśmy podczas współpracy z jednym z naszych klientów, firmą Superloko, kiedy zaproponowaliśmy wdrożenie protokołu „Trusted Shop” – bardzo ważnego dla klientów na rynku niemieckim (podczas gdy na innych może nie być tak istotny dla zdobycia zaufania klientów).

Milena Fietko Delante
Milena Fietko
Senior SEO Specialist

Link building w Niemczech: linkowanie zewnętrzne a SEO na niemieckim rynku

Podobnie jak na polskim rynku, w niemieckiej rzeczywistości pozyskiwanie linków z lokalnych domen i budowanie bazy linków o wysokim prestiżu ma ogromne znaczenie dla pozycji Twojej strony firmowej w Google. Linki do niemieckiej strony powinno prowadzić z… niemieckich stron. Z jakich źródeł warto korzystać, budując zaplecze linków w ramach strategii SEO na Niemcy, a jakich lepiej unikać?

1. Wpisy do katalogów

To jeden z najpopularniejszych sposobów na uzyskanie wysokich pozycji w Google.de, ale jednocześnie bardzo kosztowny w porównaniu do polskich katalogów. Ceny wahają się od 50 do 100 Euro za link. Na początek Twoją domenę warto dodać do takich katalogów jak:

2. Niemieckie strony WWW z notkami prasowymi wsparciem dla SEO

Pozwalają one na zamieszczenie krótkiej informacji o naszej działalności, wpisów tematycznych podobnych do blogów, opisów produktów, relacji z obecności na targach, konwencjach, spotkaniach branżowych:

 1. artikel-presse.de
 2. de
 3. de

3. SWL (system wymiany linków), czyli czego nie robić?

Opieranie swojej strategii SEO na SWL to sprawa ryzykowna. Już kilka lat temu Google przyznało oficjalnie, że podjęło działania przeciwko SWL, uznawanym za technikę black hat SEO. Systemy, które zostały wówczas ukarane, to rankseller.de i teliad.de. Skoro więc zdarzyło się to raz, należy oczekiwać, że ten sposób pozycjonowania jest obarczony znacznym ryzykiem.

Sprawdź również nasz poradnik pozycjonowanie stron.

SEO Niemcy: in-house, czy z agencją?

Pozycjonowanie w Niemczech to długoterminowy proces. Strategia SEO na rynek niemiecki musi być kompleksowym zbiorem działań w boju o pierwsze miejsca w Google.de bez sterydów w postaci black-hat SEO. Algorytmy Google ewoluują cały czas i nie tak łatwo za tym nadążyć.

Jeśli czujesz, że chcesz powalczyć o pierwsze pozycje w SERP-ach z agencją z doświadczeniem w pozycjonowaniu zagranicznym u boku, napisz do nas i pogadajmy o tym, jak wspólnie podbić niemiecki rynek. Twoje produkty lub usługi  i nasz SEO know-how? Połączmy to!

FAQ

Jeśli planujesz rozszerzyć swoją działalność na rynki zagraniczne, musisz pamiętać, że rynki te znacznie różnią się od siebie. Każdy jest całkowicie inny, chociażby ze względu na odmienną kulturę, język, zwyczaje zakupowe użytkowników czy ich potrzeby. Są też techniczne aspekty, które należy mieć na uwadze – np. poprawna struktura adresów URL czy wdrożenie hreflangów – pozycjonując się za granicą. Elementów, o których należy w tym przypadku pamiętać jest wiele, dlatego ważne jest, by dobrze poznać lokalny rynek i w swojej strategii SEO uwzględnić jego specyfikację.

W Delante mamy doświadczenie na wielu zagranicznych rynkach. Jeśli potrzebujesz pomocy w tym zakresie, skontaktuj się z nami!

Planujesz wyjść ze swoim biznesem na rynek niemiecki? Pamiętaj o jego specyfice! Jak to mówią, „co kraj, to obyczaj” i nie inaczej jest w przypadku pozycjonowania stron – każdy rynek jest inny i każdy będzie wymagał nieco innej strategii. Rynek niemiecki nie należy do najłatwiejszych i jest kilka ważnych aspektów, o których musisz pamiętać, chcąc zawojować ten rynek sprzedaży. M.in. są to:

 • kwestie językowe i ewentualne bariery z tym związane (szczególnie istotne przy doborze fraz kluczowych),
 • obszerne opisy produktów, z nastawieniem na ich jakość, a w dalszej kolejności cenę,
 • wartościowe, niemieckie źródła linków,
 • hosting.

Tak, mamy doświadczenie w SEO na Niemcy i, co więcej, możemy pochwalić się naprawdę dobrymi wynikami! 🙂 Jeśli chcesz zobaczyć, jak zbudowaliśmy ruch na poziomie ponad 4000 użytkowników w 10 miesięcy na rynku niemieckim, to koniecznie zajrzyj do Case Study jednego z naszych klientów – So Lovely Box.

Case Study SEO - wzrost ruchu organicznego

(20)
Autor
Delante to agencja marketingu internetowego, specjalizująca się w generowaniu ruchu na stronach z wyszukiwarek internetowych (SEO/SEM) i z reklam płatnych. Ponad 80% naszych klientów to szybko rozwijająca się branża e-commerce.
Komentarze (3)
 1. Pozycjonowanie w Niemczech jest dużo prostsze niż w Polsce. Wynika to z tego iż w Niemczech bardzo dobrze przyjęło się google ads a mała liczba ludzi ma świadomość wyników naturalnych. Może to wynika z tego że po prostu ich stać na Adwords…nie wiem wiem że my jako firma pozycjonująca na rynkach europejskich w Niemczech, Szwecji, Anglii i Holandii za zlecenia SEO w Niemczech bierzemy mniejsze kwoty gdyż jest tam po prostu na razie łatwiej. Zapraszam po więcej informacji na Pro-Strony.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na naszym blogu

Jesteś ciekawy, jak wygląda pozycjonowanie sklepów internetowych, a może chcesz wejść na rynek szwajcarski i ciekawi Cię, jak wygląda pozycjonowanie zagraniczne? Na naszym blogu znajdziesz odpowiedzi na te pytania i wiele innych porad ważnych dla rozwoju Twojego biznesu

10 pytań i odpowiedzi o SEO

10 pytań i odpowiedzi o SEO

Czy w SEO odpowiedzią na każde pytanie jest “to zależy”? Wojciech Urban udowadnia, że nie zawsze! Zebraliśmy 10 najczęściej powtarzających się pytań o SEO i nagraliśmy krótkie filmiki z odpowiedziami. Możesz ich posłuchać na naszym kanale na YouTube lub przeczytać transkrypcję na naszym blogu. 

Czytaj więcej
Jak dodać firmę do Google Maps?

Jak dodać firmę do Google Maps?

Jeśli chcesz, aby Twoja firma była dobrze widoczna w sieci, wykorzystaj możliwości wizytówki Google Moja Firma. Jej posiadanie pozytywnie wpływa nie tylko na wizerunek, ale również pozycjonowanie strony. Podpowiadamy, jak dodać firmę do Google Maps. Dzięki temu przy niewielkim wysiłku zyskasz liczne korzyści dla swojego biznesu.

Czytaj więcej