SEO w USA – co musisz wiedzieć?

SEO w USA – co musisz wiedzieć?

Pozycjonowanie w Stanach – czy to tylko American Dream? Nie! Opisujemy, w jaki sposób zaistnieć w sieci na rynku USA, na co zwrócić uwagę i od czego zacząć. Let’s start!

Ostatnio na naszym blogu: O czym musisz pamiętać, przenosząc swoją firmę do Internetu?

Zaletą pozycjonowania jest to, że nie ma znaczenia, z jakiego miejsca na świecie jest robione! Możesz siedzieć na Bahamach i prowadzić biznes online w Europie. Możesz mieć jedną firmę i sprzedawać swoje produkty w kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu krajach świata. Internet i marketing nie znają granic, ale należy pamiętać o różnicach na poszczególnych rynkach. Chcąc dotrzeć do użytkowników na drugiej stronie globu, musisz przede wszystkim poznać potencjalnych klientów i dostosować przekaz do nich. Są również techniczne aspekty, o których należy pamiętać przy pozycjonowaniu za granicę. Przyjrzyjmy się rynkowi Stanów Zjednoczonych – jednemu z największych na świecie.

Kim jest użytkownik Internetu w USA?

Mówiąc o użytkownikach Internetu w Stanach Zjednoczonych, na samym wstępie należy wspomnieć o ich ilości. USA ma jeden z największych wskaźników penetracji Internetu, który wynosi prawie 90%. Oznacza to ponad 300 milionów użytkowników, do których można docierać, pozycjonując stronę na rynek amerykański. Jest to trzeci co do wielkości rynek Internetu na świecie (po Chinach i Indiach). Liczba jest zdumiewająca i na pewno dla wielu okaże się zachętą do wejścia na rynek US.

Pozycjonowanie USA - użytkownicy internetu w Stanach

Stany Zjednoczone – wyszukiwarki internetowe

Tutaj bez dużych zaskoczeń – gigant z Doliny Krzemowej jest zdecydowanie najpopularniejszą wyszukiwarką, jednak mniej popularną niż w Polsce. Z wyszukiwarki Google w USA korzysta prawie 87% użytkowników Internetu. Drugą, dosyć popularną wyszukiwarką jest bing (7,8%), następnie Yahoo (4,27%) i inne. Oznacza to, że pozycjonując stronę internetową w Stanach należy pamiętać o tych użytkownikach, którzy wybierają Bing czy Yahoo. 12% użytkowników Internetu to w przypadku USA około 36 milionów osób, czyli tyle ile wynosi populacja Polski.

Wyszukiwarki w Stanach Zjednoczonych

Czy Amerykanie kupują online?

Tak. I to coraz więcej! Udział zakupów online we wszystkich zakupach to już prawie 10% (wzrost pokazany na wykresie poniżej). Dodatkowo, w 2017 roku już 24% transakcji e-commerce było dokonywanych przez urządzenia mobilne. Rynek zatem jest ogromny, ale konkurencja również. Konkurencją są inne sklepy internetowe i, przede wszystkim, Amazon i eBay. Obecność takich gigantów na rynku może spowolnić wypozycjonowanie strony, ale nie uniemożliwić. Dobierając odpowiednie słowa kluczowe (przede wszystkim long tail) i skupiając się na pozycjonowaniu lokalnym szybko można zobaczyć efekty swojej pracy.

Udział e-commerce w sprzedaży w USA
Żródło: https://www.statista.com/statistics/187439/share-of-e-commerce-sales-in-total-us-retail-sales-in-2010/

Pozycjonowanie w Stanach – kilka wskazówek

Jaką domenę wybrać?

W Stanach wybór domen jest ogromny, jednak najbardziej zastanawia wybór pomiędzy domeną .us a .com. Domena .us może wydawać się bardziej nakierowana na rynek amerykański. Z perspektywy SEO może to być błędne założenie, ponieważ domena .com jest lepiej traktowana przez Google, pomimo, że jest ona międzynarodową domeną. Dodatkowo, użycie domeny .com umożliwia dotarcie również do użytkowników z innych krajów anglojęzycznych (m.in. Kanada, Wielka Brytania, Australia, Indie). Aby bardziej nakierować stronę na rynek amerykański, nie można zapomnieć o ustawieniu preferencji kierowania na Stany Zjednoczone w Google Search Console w zakładce “Kierowanie międzynarodowe”.

Kwestia języka – brytyjski angielski vs. amerykański

Jednym z największych wyzwań może niespodziewanie okazać się język. Angielski używany na wyspach znacznie różni się od tego używanego w Stanach Zjednoczonych. Dla przykładu, niektóre brytyjskie książki są tłumaczone przed wprowadzeniem ich na rynek USA (w tym Harry Potter). Edukacja języka angielskiego w Polsce i innych europejskich krajach jest oparta na książkowym brytyjskim, dlatego szczególną uwagę trzeba zwrócić na tłumaczenie strony, aby słowa kluczowe i gramatyka użyte na stronie pokrywały się z tymi wpisywanymi w wyszukiwarkę przez użytkowników. Dodatkowo, w kodzie warto zaznaczyć język, którego używamy – brytyjski czy amerykański.

Przykładowe różnice pomiędzy amerykańskim i brytyjskim angielskim:

Różnice pomiędzy amerykańskim i brytyjskim angielskim

Wersja mobilna – must have

Tak, wszyscy już o tym wiedzą. Tak, powtarzamy się. Jednak wciąż można znaleźć strony internetowe, które nie mają wersji mobilnej lub jest ona stworzona nieprawidłowo, przez co Google obniża ranking takiej strony. Coraz więcej osób przenosi się na wyszukiwanie mobilne, a wzrost z roku na rok przyspiesza. W Stanach w 2017 roku aż 75% użytkowników Internetu korzystało z niego poprzez urządzenie mobilne. Takie dane mówią same za siebie – chcesz wypozycjonować stronę internetową w Stanach? Bez wersji mobilnej ani rusz!

Prawidłowo zaprojektowana wersja mobilna (lub responsywna) strony powinna mieć prostą nawigację, należy pamiętać o dostosowaniu wielkości przycisków i napisów. Treść strony nie powinna różnić się od tej na wersji desktopowej.

Pozycjonowanie w Stanach Zjednoczonych - Internet mobilny w USA

Pozycjonowanie lokalne – klucz do sukcesu?

Pozycjonowanie lokalne umożliwia użytkownikowi znalezienie produktów czy usług, które są najbliżej jego lokalizacji. Powierzchnia USA jest porównywalna z powierzchnią całej Europy. Z tego powodu klient kupujący produkty będzie szukać sklepu online najbliżej swojej miejscowości żeby oszczędzić czas i pieniądze (czas i koszt przesyłki).

Aby pozycjonować swoją stronę lokalnie:

Strefa czasowa

Dostosuj swoją stronę pod kątem lokalizacji. O ile kwestia waluty w przypadku USA jest prosta, o tyle kwestia strefy czasowej może już przysporzyć kłopotu. W USA jest bowiem kilka stref czasowych, a różnice są nawet kilkugodzinne (między Hawajami a Nowym Jorkiem jest różnica 5h!). Zadbaj o to, aby Twoja strona wyświetlała poprawne informacje o godzinie oraz o dostawach w poszczególne części kraju

Linkowanie

Każdy proces pozycjonowania powinien być wspomagany linkowaniem zewnętrznym, czyli umieszczaniem linków do strony na innych stronach, np.: w katalogach, na blogach, forach, mediach społecznościowych. W przypadku linkowania zagranicznego trzeba pamiętać, żeby linki pochodziły z domen przypisanych do danego kraju, czyli w tym przypadku z domen .com lub .us. Obecnie, ważniejsza niż ilość linków jest ich jakość (naturalne, z indywidualną treścią) oraz autorytet stron, z których pochodzą.

Strony, na które warto dodać link w pierwszej kolejności to między innymi:

Pozycjonowanie w USA – podsumowanie

Wejście na każdy nowy rynek wymaga przede wszystkim poznania użytkowników i ich oczekiwań. Jak już wiemy do kogo chcemy dotrzeć, nadchodzi czas na dostosowanie strony pod kątem technicznym (domena, adres IP, mobilność) oraz merytorycznym (treści, język). Rynek amerykański jest ogromnym i bardzo chłonnym rynkiem ale jest też bardzo konkurencyjny, więc nie można zrażać się z powodu braku początkowych efektów. Pozycjonowanie w USA wymaga czasu, ale przy dobrej strategii i konsekwencji czekanie odpłaci się wynikami.

Sprawdź: Pozycjonowanie zagraniczne

(3)
Autor
Marketing Coordinator - Kasia

Marketing Coordinator

W Delante od 2017 roku, odpowiedzialna za marketing i employer branding. Jej doświadczenie sprawiło, że uwielbia myślenie projektowe i analityczne, i w taki sposób podchodzi do każdego zadania. Gryfno frelka, miłośniczka podróży, języków i muzyki, w wolnej chwili odkrywa nowe seriale albo chwyta za saksofon.
Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnio na naszym blogu

Jesteś ciekawy, jak wygląda pozycjonowanie sklepów internetowych, a może chcesz wejść na rynek szwajcarski i ciekawi Cię, jak wygląda pozycjonowanie zagraniczne? Na naszym blogu znajdziesz odpowiedzi na te pytania i wiele innych porad ważnych dla rozwoju Twojego biznesu.

O czym musisz pamiętać, przenosząc swoją firmę do Internetu?

O czym musisz pamiętać, przenosząc swoją firmę do Internetu?

Prowadzisz biznes stacjonarnie? Weź pod uwagę rozpoczęcie działalności online. Coraz więcej Polaków korzysta z internetu, jednocześnie z roku na rok rośnie odsetek kupujących w sieci. Temu wszystkiemu towarzyszy intensywny rozwój e-commerce. 2020 rok był wyjątkowy dla firm prowadzących działalność online - do wzrostu zainteresowania ich ofertą dodatkowo przyczyniła się pandemia. Dlatego nie powinieneś zwlekać z przeniesieniem firmy do internetu. O czym musisz pamiętać?

Czytaj więcej
Wyszukiwarka w sklepie internetowym – jak usprawnić wyszukiwanie produktów w ecommerce?

Wyszukiwarka w sklepie internetowym – jak usprawnić wyszukiwanie produktów w ecommerce?

W sklepach internetowych możesz często wybierać z setek, a nawet tysięcy produktów. Nawet, jeśli menu zostało wręcz idealnie zaplanowane i możesz łatwo dotrzeć do każdej kategorii i podkategorii, to i tak odnalezienie konkretnej rzeczy może być czasochłonne. Dlatego niezbędnym elementem jest wyszukiwarka wewnętrzna w sklepie. Dlaczego jest ona tak ważna? Jak działa i jakie są cechy dobrej wyszukiwarki?

Czytaj więcej
O co pytać agencję SEO na etapie wyboru? 13 pytań do firmy SEO

O co pytać agencję SEO na etapie wyboru? 13 pytań do firmy SEO

Powierzono Ci trudne zadanie znalezienia agencji SEO, a nie masz żadnego doświadczenia z tą branżą i tak naprawdę nie wiesz, od czego zacząć? Żeby ułatwić Ci to zadanie, przygotowaliśmy listę pytań, które możesz wykorzystać, wybierając firmę do współpracy w zakresie pozycjonowania. Być może dzięki naszym sugestiom zabłyśniesz przed szefem, a Twój wybór przełoży się na pozyskanie klientów z wyszukiwarki Google. A więc, o co pytać agencję SEO?

Czytaj więcej