Triki wyszukiwania w Google. 11 sztuczek, o których mało kto wie

Triki wyszukiwania w Google. 11 sztuczek, o których mało kto wie

Nie jest tajemnicą, że gigant z Mountain View nieustannie udoskonala i aktualizuje możliwości swojej wyszukiwarki. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele tajemnic przed nami skrywa. W dzisiejszym artykule odkryjemy niektóre z nich.

Ostatnio na naszym blogu: Content Marketing od podszewki czyli o czym pamiętać tworząc treści

W tym blogpoście zagłębimy się więc w czeluści Wujka Google. Zapewne większość z Was korzysta z jego usług na co dzień, dlatego też chcemy ułatwić Wam to zadanie.

Jak szybko i skutecznie dostać od wyszukiwarki to, czego potrzebujemy? Koniecznie czytaj dalej i poznaj 11 trików wyszukiwania w Google. Zaczynamy!

11 trików wyszukiwania w Google

1. Strony o podobnej zawartości treści

Wiadomym jest, że jeżeli coś nam się spodoba, to chcemy tego jak najwięcej. I nie inaczej jest w przypadku stron internetowych. Jak więc, w łatwy sposób, znaleźć w sieci miejsca o podobnej tematyce? Sprawa jest banalnie prosta. Wpisz  hasło “related:” przed adresem witryny, która Cię zaciekawiła i gotowe!

Triki wyszukiwania w Google - strony o podobnej treści

2. Pożądana definicja

Jeśli zależy Ci na tym, aby w szybki sposób otrzymać definicję wybranego słowa, użyj  frazy “define:(wyraz)”. W rezultacie nie będziesz zmuszony do tego, aby przeszukiwać SERP-a, w nadziei na odnalezienie pożądanej definicji.

Triki wyszukiwania w Google - pożądana definicja w wyszukiwaniach

3. Zapomniane słowo

Jak często zdarzyło Ci się szukać filmu, którego tytuł ledwo pamiętasz? Wiesz, że brakuje Ci w głowie jedynie części frazy? Mamy na to sposób! Dodaj “*” w miejscu wyrażenia, którego nie pamiętasz, a Google zrobi resztę za Ciebie.

Triki wyszukiwania w Google - zapomniane słowo w wyszukiwaniach

4. Kiedy sami nie wiemy czego szukamy …

… wtedy z pomocą przychodzi nam słowo “OR”. Jeżeli nie jesteśmy do końca pewni, czego chcemy 😉 i na jakim wyniku wyszukiwania nam zależy, warto pomiędzy dwie frazy wpisać spójnik “OR”. Google wyświetli nam odpowiedzi na obydwa  zapytania, które najprawdopodobniej rozwieją nasze wątpliwości.

Triki wyszukiwania w Google - spójnik OR w wyszukiwaniu

5. Niechciana strona

Kiedy nie chcesz, by w wynikach wyszukiwania ukazała Ci się konkretna strona, wystarczy, że wpiszesz pożądaną frazę, a następnie dodasz “-site:(niechciana strona)”.

Triki wyszukiwania w Google - niechciana witryna w wyszukiwaniach

W rezultacie, witryna ta nie zostanie wzięta pod uwagę przez Google jako wartościowa dla Ciebie i nie wyświetli jej.

Triki wyszukiwania w Google - wyniki wyszukiwania bez niechcianej strony

6. Plik PDF

Często zdarza się, że dopisek “PDF” do danej frazy nie wystarczy, aby Google pokazał nam pliki jedynie w tym formacie. Co więc zrobić, aby zawęzić wyniki wyszukiwania do formatu PDF? Można to zrobić używając “filetype:pdf (fraza)”.

Triki wyszukiwania w Google - wyszukiwanie formatu pdf

7. Ramy czasowe

Czyli coś, co może okazać się przydatne w trakcie researchu, statystyk bądź różnorakich analiz. Jeżeli chcemy ograniczyć wyszukiwania do konkretnej ramy czasowej lub nie wiemy, z jakiego dokładnie roku informacji szukamy, to istnieje pewna sztuczka, która może nam ułatwić zadanie. Jedyne co wystarczy zrobić, to wpisać dwie daty, a pomiędzy nimi trzy kropki (“…”). Voilà!

Triki wyszukiwania w Google - ramy czasowe w wyszukiwaniach

8. Konkretne frazy w:

Tytule

Jeżeli chcemy, aby w wynikach wyszukiwania ukazały nam się jedynie strony, które mają w tytule pożądaną przez nas frazę, należy wpisać w Google “:intitle:(fraza).

Triki wyszukiwania w Google - pożądana fraza w tytule

Adresie URL

Analogicznie do przykładu powyżej, jeśli fraza zawarta ma być w adresie URL, należy wpisać w wyszukiwarkę “inurl:(fraza)”.

Triki wyszukiwania w Google - pożądana fraza w URL

9. Wykluczona fraza

Co zrobić w przypadku, kiedy chcesz wykluczyć konkretne słowo bądź wyrażenie? Przykładowo, szukasz galerii handlowych we Wrocławiu, ale doskonale pamiętasz, że Galeria Dominikańska nie przypadła Ci do gustu. Jak więc sprawić, aby nie wyświetlała Ci się w wynikach wyszukiwania? Zobrazowaliśmy to poniżej:

Triki wyszukiwania w Google - wykluczona fraza w wyszukiwaniach

Jedyne co należy zrobić, to wstawić “-” przed niechcianą frazą. Google od razu zmieni wyniki wyszukiwania tak, aby dostarczyć Ci jedynie pożądanych przez Ciebie odpowiedzi.

Triki wyszukiwania w Google - wyszukiwania bez niechcianej frazy

10. Treści na danej stronie

Jeżeli chcesz otrzymać wyniki wyszukiwania na dany temat, z konkretnej strony WWW, użyj “(fraza) site:(adres strony)”. Proste prawda?

Triki wyszukiwania w Google - wyszukiwanie treści z konkretnej strony

11. Synonimy

Naszą listę trików wyszukiwania zamykają synonimy, ale co to właściwie znaczy? 😉 Otóż, jeżeli interesuje Cię coś więcej niż konkretne hasło (a mianowicie wszystko to, co go dotyczy), Google za pomocą tyldy (~) oferuje Ci możliwość wyszukania synonimów i słów podobnych. W praktyce oznacza to, że wyszukiwarka dostarczy nam wyniki nie tylko zawierające konkretną frazę, ale generalne informacje na dany temat. Przykład poniżej:

Triki wyszukiwania w Google - synonimy w wyszukiwaniach

Podsumowanie

Powszechnie wiadomo, że Wujek Google jest naprawdę potężną wyszukiwarką – pod każdym względem. Widzimy, że działa, ale właściwie mało kto z nas wie jak.

Jednak zastanówmy się, jak w pełni wykorzystać jego potencjał? W jaki sposób zawęzić wyniki wyszukiwania tak, aby jak najszybciej dostać to, czego szukamy? Mamy nadzieję, że powyższe 11 trików wyszukiwania ułatwi Wam trochę to zadanie oraz umożliwi sprawne i efektywne poruszanie się w Google.

  4,67 / 5 ( 9 )
Autor
Delante to agencja marketingu internetowego, specjalizująca się w generowaniu ruchu na stronach z wyszukiwarek internetowych (SEO/SEM) i z reklam płatnych. Ponad 80% naszych klientów to szybko rozwijająca się branża e-commerce.
 • To są standardowe operatory wyszukiwania opisane przez Google, a nie to na co wskazuje tytuł artykułu 🙂
  Myślałem, że coś ciekawego będzie 😉

  • Aleksandra

   Zdecydowaliśmy się napisać ten artykuł ze względu na to, że wciąż jest wiele użytkowników, którzy nie zdają sobie sprawy z przedstawionych wyżej „trików” – i dla takich użytkowników mogą okazać się one wręcz magiczne. 😉 Naszego bloga czytają również osoby spoza branży, dlatego też staramy się poruszać tematy takie jak ten. 🙂

  • Krzysiek Dąbrowski

   Skoro według Ciebie to nie są triki to jaki operator uznałbyś za godny tego terminu? 🙂 W mojej ocenie wszystko co wybiera poza standardowe ramy „wpisywania do Google” to właśnie triki – internety czytają również ludzie, nie tylko SEO-wcy 😉

   • To nie triki lecz operatory, standardowe funkcje. Z definicji standard nie może być trikiem 😉 Ale faktycznie dla zielonych mogą to być triki 🙂

Ostatnio na naszym blogu

Jesteś ciekawy, jak wygląda pozycjonowanie sklepów internetowych, a może chcesz wejść na rynek szwajcarski i ciekawi Cię, jak wygląda pozycjonowanie zagraniczne? Na naszym blogu znajdziesz odpowiedzi na te pytania i wiele innych porad ważnych dla rozwoju Twojego biznesu.