.animate-view{opacity: 1 !important;}

Tworzenie kampanii produktowej (PLA) w Google Ads. Instrukcja krok po kroku

5min.

Komentarze:0

PPC
Tworzenie kampanii produktowej (PLA) w Google Ads. Instrukcja krok po kroku
09 września 2021
Aby stworzyć kampanię produktową w Google Ads, niezbędne jest połączenie konta Google Ads z Google Merchant Center, skonfigurowany plik produktowy i wybranie odpowiedniego typu kampanii, która umożliwi promowanie konkretnych produktów w wybranym kraju.
PPC

5min.

Komentarze:0

Spis treści

Kilka słów o kampaniach produktowych w Google Ads

Jeżeli miałeś już okazję prowadzić kampanie w Google Ads, to z pewnością nie raz słyszałeś o kampaniach produktowych. Kampanie PLA (Product Listing Ads) – produktowe, wyświetlane są w wynikach wyszukiwania, witrynach partnerskich w sieci wyszukiwania Google, sieci reklamowej i na karcie Zakupy. To co je wyróżnia, to fakt, że prezentują najważniejsze informacje o produkcie - m.in. tytuł, cenę, nazwę sklepu - oraz zdjęcie produktu. Kampanie tego typu wspierają sprzedaż, promocję produktu, trafniej docierają do potencjalnych klientów, zwiększają zasięg oraz ruch w witrynie. Z pewnością warto więc rozważyć ich wprowadzenie! PLA kampanie produktowe Google Ads

Co jest potrzebne do prowadzenia kampanii PLA?

W tym artykule przejdę z Tobą krok po kroku przez wszystkie etapy tworzenia standardowej kampanii produktowej w Google Ads.

Instrukcja tworzenia kampanii produktowej (PLA): krok po kroku

Aby utworzyć kampanię produktową, przejdź  na konto Google Ads i w sekcji “Wszystkie kampanie”, kliknij “Kampanie” oraz znaczek “+”. Wybierz opcję “Nowa kampania”. tworzenie kampanii produktowych pla Na ekranie pojawią się opcje wyboru celu, który chcesz, aby za pomocą kampanii został osiągnięty. W przypadku kampanii produktowej do wyboru możliwe są takie cele jak:
 • Sprzedaż - zwiększenie sprzedaży, czy też liczby konwersji (główny oraz najczęściej wybierany cel kampanii PLA)
 • Potencjalni klienci - zachęcenie potencjalnych klientów do zainteresowania się Twoimi produktami
 • Ruch w witrynie - zachęcenie do odwiedzin w Twojej witrynie
cel kampanii w google ads Następnie przejdź do sekcji, związanej z wyborem typu kampanii. Zaznacz opcję “Produktowa”. kampania produktowa pla google ads Po wybraniu tej opcji poniżej automatycznie pojawi się okno, w którym musisz wybrać swoje konto Google Merchant Center oraz kraj, w którym sprzedajesz swoje produkty. Jeżeli posiadasz prawidłowo skonfigurowane pod kątem reklam produktowych konto GMC nie powinieneś mieć tu żadnych problemów z odnalezieniem swojego numeru identyfikacyjnego konta. Najedź kursorem na pole “Wybierz konto”. Powinna rozwinąć się lista z numerami ID kont GMC, które są połączone z Twoim kontem Google Ads. Odnajdź i wybierz swój. Następnie zdefiniuj kraj. tworzenie kampanii PLA Teraz przejdź do wyboru podtypu kampanii. Zaznacz “Standardowa kampania produktowa” oraz kliknij “Dalej”. *Kampania Inteligentna - kampania ta łączy w sobie właściwości kampanii produktowej oraz remarketingowej. Kampanie tego typu wykorzystują zautomatyzowane umieszczanie reklam w witrynach internetowych oraz automatycznie dostosowują stawki, tak aby wyróżnić Twoje produkty. W tym artykule jednak skupię się na tworzeniu standardowej kampanii produktowej. standardowa kampania produktowa pla google ads Czas przejść do ustawień ogólnych. Wspomnę tutaj, że ta część konfiguracyjna jest bardzo podobna do tych, które ustawia się przy innych typach kampanii Google Ads (reklamy tekstowe, banerowe itp.). Jeżeli więc miałeś już okazję tworzyć którąś z innych rodzajów kampanii, sekcja ta z pewnością nie wyda Ci się obca. Wpisz nazwę swojej kampanii. Przejdź do ustalania stawki oraz budżetu. ustawienia ogólne kampanii pla Podobnie, jak w innych typach kampanii, tak i tutaj Google oferuje kilka strategii ustalania stawek. Aby sprawdzić, które są dostępne dla kampanii PLA, kliknij strzałkę po prawej stronie pod napisem “Wybierz strategię ustalania stawek”. budżet i stawki kampanie pla Do wyboru masz:
 • docelowy zwrot z nakładów na reklamę (ROAS),
 • maksymalizację liczby kliknięć,
 • CPC ustawiane samodzielnie.
Te i inne strategie opisaliśmy bardziej szczegółowo w artykule: Tworzenie kampanii remarketingowej na porzucone koszyki. Przewodnik. określanie stawek kampania PLA określanie stawek kampania produktowa Kiedy zdecydujesz się już na konkretną strategię ustalania stawek, przejdź do określenia dziennego budżetu, który chcesz przeznaczyć na swoją kampanię PLA. budżet kampanii PLA Następnie ustal priorytet kampanii. Zaznaczę, że warto zmienić to ustawienie z domyślnego na inny tylko w sytuacji, gdy prowadzisz wiele kampanii z takim samym produktem.  Zakładając, że w kilku kampaniach masz ten sam produkt, dzięki wyższemu priorytetowi określisz, która kampania będzie uczestniczyć w aukcji dla tego produktu - nawet jeśli w pozostałych kampaniach ustalisz wyższe stawki. Jeśli kilka kampanii ma ten sam priorytet - o wyświetleniu produktu decyduje ustawiona stawka. priorytet kampanii pla Przechodząc w dół strony, przechodzisz do sekcji “Kierowanie”. Tutaj możesz określić, czy Twoje reklamy mają być wyświetlane w sieci wyszukiwania i jej partnerach, czy też chcesz powiększyć zasięg o Gmail, Youtube i Google Discovery. kierowanie kampania pla W kolejnej części wybierz urządzenia, na których chcesz, aby wyświetlała się Twoja reklama (komórki, komputery, tablety) - domyślnie zawsze jest ustawione wyświetlanie na wszystkich urządzeniach.
Tip: Jeśli nie prowadziłeś wcześniej kampanii produktowych, zacznij od wyświetlania się na wszystkich urządzeniach. Po pewnym czasie analizuj statystyki tych urządzeń - zmieniaj stawki wg ich skuteczności lub wyklucz te nie konwertujące.
Następnie ustaw lokalizację, w której będą wyświetlać się reklamy. Google daje tu duże możliwości - możesz zawęzić lokalizację do danego kraju, regionu, czy też miasta. lokalizacja tworzenie kampanii pla Jeżeli Twoja kampania ma działać w określonych ramach czasowych, opcjonalnie możesz określić datę jej rozpoczęcia i zakończenia. tworzenie kampanii pla Jednym z ostatnich elementów tworzenia kampanii PLA jest nadanie nazwy grupie reklam. Finalnie kliknij w “Utwórz kampanię” - właśnie utworzyłeś standardową kampanię produktową. tworzenie standardowej kampanii produktowej Gdy przejdziesz już przez wszystkie wyżej opisane kroki konfiguracyjne i utworzysz kampanię, zostaniesz automatycznie przeniesiony z powrotem do panelu głównego Twojego konta Google Ads do sekcji “Grupy reklam”. Jak można łatwo zauważyć, jest to grupa reklam Twojej nowo utworzonej kampanii PLA. Kliknij w jej nazwę lub w sekcję “Grupy produktów” grupy reklam tworzenie kampanii produktowej Gdy tworzysz kampanię produktową, domyślnie tworzona jest jedna grupa produktów pt. “Wszystkie produkty” - oznacza to, że obejmuje ona cały asortyment zawarty w pliku produktowym na Twoim koncie GMC. kampanie produktowe google ads Uwaga! Google daje możliwość rozbicia Twojej kampanii na różne grupy produktów, według:
 • Marki
 • Identyfikatora produktu
 • Typu produktu (Twój własny podział na kategorie)
 • Kanału (sposób w jaki sprzedajesz produkty: lokalnie, czy online)
 • Wyłączności kanału
 • Warunku
 • Etykiety (niestandardowe etykiety, utworzone przez Ciebie)
Możesz więc precyzyjnie określić które produkty chcesz promować. Przykładowo, jeśli sprzedajesz buty, a w Twoim asortymencie jest podział na buty damskie, męskie i dziecięce, możesz ustawić kampanię tylko na buty damskie lub utworzyć dwie osobne grupy reklam, gdzie jedna będzie promować buty damskie, a druga męskie. Aby to zrobić, kliknij w znaczek “+” obok nazwy “Wszystkie produkty”. tworzenie kampanii produktowej PLA Pojawi się osobne okno. Wybierz rodzaj podziału grupy produktów. Aby to zrobić, kliknij w strzałkę po prawej stronie. Rozwinie się lista z wyżej wymienionymi możliwościami podziału. Wybierz tę, którą chcesz zastosować. tworzenie kampanii PLA Następnie zaznacz grupę produktów, którą chcesz promować i kliknij w “Kontynuuj, aby zmienić stawki” lub “Zapisz bez zmiany stawek”. Masz tu możliwość ustawienia innych stawek dla nowo utworzonych grup produktów lub pozostawienia wcześniej ustalonej stawki dla całej grupy. kampania produktowa tworzenie
Tip: Po wykonaniu tych kroków warto przejrzeć ustawienia kampanii w bocznym panelu tej kampanii. Zalecamy aby ustawić harmonogram reklam, dodać odbiorców, zastosować wykluczenia słów kluczowych (np. zły, darmowy, tani…) i wykluczenia odbiorców. Warto również sprawdzić, czy opcje ustawione w trakcie tworzenia kampanii zostały zapisane (czasami Google “gubi” je przy zapisie).
jak utworzyć kampanie pla

A teraz Twoja kolej!

Już wiesz, jak utworzyć standardową kampanię PLA. Jak zapewne zauważyłeś, nie jest to zbyt skomplikowane. Kampanie produktowe w Google Ads są kampaniami typowo sprzedażowymi, których głównym celem jest generowanie konwersji. Dlatego też są tak chętnie i często tworzone przez sklepy internetowe. Dodam jeszcze od siebie, że aby sprzedaż była komplementarna, zaleca się jednoczesne stosowanie kampanii produktowych i linków sponsorowanych (search), które dodatkowo wspomagają kampanie PLA. Tak więc nie zwlekaj i już teraz stwórz swoją pierwszą kampanię produktową w Google Ads! Czujesz, że sam nie podołasz temu wyzwaniu, czy może chciałbyś zrobić to razem z naszymi ekspertami SEM z Delante? Zdecyduj sam i napisz do nas. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.
Autor
Autor
Kasia Sobczyk

Autor
Autor
Kasia Sobczyk

Zostaw komentarz

Uzyskaj bezpłatną wycenę

Nagrody

Nagroda - Deloitte 2021 Nagroda - IPMA Nagroda - US Search Awards 2021 Nagroda - European eCommerce Awards 2022 Nagroda - Global Agency Awards 2022 Nagroda - European Search Awards 2022

Porozmawiajmy o Twoim SEO i SEM