Zalety Google Ads, dawniej Adwords. Dlaczego warto?

Zalety Google Ads, dawniej Adwords. Dlaczego warto?

Google AdWords (obecnie Google Ads) to rodzaj reklamy internetowej typu Pay Per Click, w której płacimy nie za wyświetlenie reklamy, a za kliknięcie w link lub baner, który przekierowuje osobę klikającą do wybranej strony internetowej.

Reklama, którą znamy z telewizji, prasy czy radia jest wszędobylska, często przykuwająca uwagę kiczem i tandetą, uderzająca swoją masowością bez brania pod uwagę grupy docelowej.
Czy w czasach kiedy Internet zmienia coraz to nowe sfery życia ludzkiego, dojdzie także do wyeliminowania reklamy tradycyjnej? Czy reklama internetowa (w postaci choćby Google Ads) jest strzałem w dziesiątkę?

Historia reklamy

Przenieśmy się na chwilę w czasie. Jak myślisz, kiedy narodziła się reklama?

Chcielibyśmy zgadnąć, co masz właśnie w głowie i w którą epokę lub wiek strzelasz! Dlaczego?  Bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie trafiłeś. Zdziwiony? No cóż.

Pomyśl przez chwilę. Ludzie od zawsze starali się w jakiś sposób reklamować swoje usługi. Miało to może mniej „reklamową” formę, kiedy porównamy to do czasów obecnych, ale kwestia zachęcania do – nawet prymitywnego – zakupu była obecna od zamierzchłych czasów. Już w starożytności nasi przodkowie czynili to poprzez głośne wykrzykiwanie cech i zalet swoich usług. Stąd też przecież pochodzi nazwa reklamy – od łacińskiego słowa clamo, clamare – wołać. Pierwsza reklama była więc ustna. Jednak w momencie wynalezienia druku w XV w., reklama przeszła swoją pierwszą ogromną metamorfozę i przekształciła się w wytwór pisany. Wtedy też stopniowo rozpoczął się okres reklam prasowych, drukowanych nagminnie w gazetach codziennych.

Wiek XX to kolejny kamień milowy – postępy technologiczne przeniosły reklamę do radia, a potem od II połowy XX także do telewizji. Te kanały promocji to początek epoki marketingu tradycyjnego. Jak można scharakteryzować taki typ reklamy? Jest to nic innego jak te reklamy, które masowo pojawiają się w gazecie, telewizji czy wszystkie te ulotki, które dostajemy przechodząc przez miasto. Jakie masz o nich zdanie? Dla mnie reklama, którą kieruje się do wszystkich, czyli tak zwana „masówka”, w której idzie się na ilość a nie jakość, przestała się sprawdzać. Sam przyznaj ile z ulotek, które dostajesz, gdy idziesz do pracy czy na uczelnie, czytasz, a ile natychmiastowo zmienia się w kulkę papieru i ląduje w pobliskim koszu? To właśnie zobrazowanie reklamy tradycyjnej, wymierzonej w bardzo szeroką grupę odbiorców, bazującej na przekonaniu, że im więcej osób zobaczy ją po kilka razy w telewizji, tym większa szansa, że produkt zostanie kupiony. Może i jakiś odsetek osób takiego zakupu dokona, ale czy nie denerwują Cię reklamy w telewizji, gdy oglądasz serial albo w kinie, gdzie reklamy trwają po kilkanaście minut? Albo reklamy, które nieustannie się powtarzają i są już tak nudne, że reagujecie zdenerwowaniem? Tak, to właśnie reklamy tradycyjne –  i związany z nimi brak zróżnicowania – bo przecież nie każdy właśnie ma małe dziecko, głodnego kota czy psa.

Reklama ta przestała się sprawdzać, widać to na każdym kroku, dlatego wraz z postępem techniki zmienia się także i ona.

Epoka reklamy internetowej

Co dzieje się obecnie, kiedy Internet staje się nieodłączną częścią naszego życia? To całkiem proste pytanie, a odpowiedź ściśle związana jest z mechanizmem reklamy, która zawsze i wszędzie podąża za odbiorcą. Wędruje ona do Internetu, by tam poszukiwać swoich potencjalnych klientów. Reklama więc po raz kolejny zmienia swoją formę – z reklamy ogólnej, skierowanej do bardzo szerokiego grona odbiorców, wkracza do Internetu. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat historii reklamy internetowej, zobacz na ten artykuł przygotowany przez Brief. Z uwagi przekształcenia reklamy pojawiają się również nowe zawody – jak na przykład: specjalista do spraw reklamy internetowej, do której między innymi możemy zaliczyć Google Adwords.Logo Google Adwords - korzyści Google AdsSpójrz na poniższą infografikę, rysuje się na niej rolka czasu, wraz z rozwojem kanałów social media. W dwa lata po powstaniu Google, w 2000 r.  zaprezentowany został także program Google Adwords. To narzędzie reklamy internetowej wywołało prawdziwe poruszenie w świecie reklamy internetowej, objęło cały świat, nieustannie się rozrasta i w dalszym ciągu jego popularność nie maleje.

Zalety Google Ads a ewolucja social media
Źródło: https://vamp.me/

Na jakich zasadach działa Google Ads (Adwords)?

Zaraz, zaraz… Czym w ogóle jest Google Ads, czyli dawne Adwords? Najprościej ujmując tę kwestię, należy nadmienić, że Google Adwords to rodzaj reklamy internetowej typu Pay Per Click, w której płacimy nie za wyświetlenie reklamy, a za kliknięcie w link lub baner, w celu skierowania osoby klikającej do wybranej strony internetowej. Jest to niedrogi, a przy tym niezwykle skuteczny sposób na zwiększenie ilości osób odwiedzających Twoją stronę ze ściśle określonej grupy docelowej. Na poniższej infografice przedstawiono mechanizm reklam typu PPC, który rozpoczyna research rynku i ustalenie strategii takiej reklamy. Następnie należy stworzyć reklamę i landing page. Potem pozostaje już tylko zarządzenie kampanią i jej start. Na tym jednak się nie kończy przygoda z PPC, bo równie istotnymi cechami kampanii jak jej stworzenie, jest jej nieustanne analizowanie i polepszanie.

Zalety Google Adwords i schemat kampanii PPC

Źródło

Kiedy mówimy o najbardziej znanym typie reklamy z Google Ads, mamy na myśli reklamy, które, kiedy szukamy jakiegoś produktu w Google, wyświetlają nam się na górze lub z boku wyszukiwarki, tak jak na obrazku poniżej:

Jak wyglądają zalety google ads

Reklamy wyświetlane są też na samym dole strony wyszukiwania.

Przede wszystkim trzeba nadmienić, że są to reklamy na sieć wyszukiwania. Kiedy stworzysz swoją kampanię, utworzysz reklamy, słowa kluczowe, opłacisz budżet (czytaj więcej o tym jak stworzyć pierwszą kampanię Google) i odpowiednio ją skonfigurujesz, to jest duża szansa, że reklama będzie się wyświetlać w tym właśnie miejscu.

Do tego momentu wszystko jest jasne. Lecz co zrobić, by to Twoja reklama była pierwsza?

Oczywiście najprostszym typem myślenia byłoby to, że płacąc więcej, Twoja reklama będzie wyżej. Nic bardziej mylnego.

To, jaką pozycję w wyszukiwarce Google zajmuje dana reklama jest określane poprzez ranking reklamy. Jak jednak można go zdefiniować? Najprościej mówiąc, ranking reklamy określa pozycję danej reklamy w stosunku do innych reklam.

Google stworzył specjalny filmik, w którym wyjaśnia szerzej pojęcie Rankingu Reklamy:

Ranking Reklamy zależny jest od dwóch, równie istotnych, składników: stawki oraz składników wyniku jakości. Z uwagi na to, że czynniki te mają mniej więcej podobną wartość, możemy mniejszym kosztem poprawić pozycję reklamy, skupiając się jedynie na składnikach wyniku jakości.

Czym jest stawka?

Jest to kwota, którą jednorazowo jesteś w stanie zapłacić za kliknięcie.

Jakie są składniki wyniku jakości i czym one są?

Składniki wyniku jakości to: trafność reklamy, jakość strony docelowej oraz współczynnik klikalności (CTR).

Trafność reklamy –  decyduje o tym, czy Twoja reklama pokrywa się z wybranymi dla niej słowami kluczowymi, etc. Więcej tutaj.

Jakość strony docelowej – określa jak przejrzysta i wartościowa dla użytkownika jest Twoja strona, czy treści na niej zawarte są ciekawe, jest intuicyjna w nawigacji, etc. Więcej tutaj.

Współczynnik klikalności –  najprościej mówiąc jest to współczynnik, który określa, jak reagują użytkownicy, którzy widzą Twoją reklamę, a w zasadzie czy w nią klikają. Więcej tutaj.

Interesuje Was ten temat szerzej? Google podaje nam kilka przydatnych wskazówek na tacy tutaj.

Zalety Google Ads (Adwords): czemu są takie popularne i czy to działa?

Co więc przemawia za reklamami w takiej formie? Jakie korzyści Google Ads może nam zagwarantować z tego, czego nie dała nam gazeta czy reklama w telewizji? Skoro nie dostaje pieniędzy za kliknięcie, to co zyskuje? Warto mi się w to bawić?

Cechami nowoczesnej reklamy – reklamy internetowej jest to, że daje ona szersze możliwości dotarcia do sprecyzowanego klienta. Dzięki odpowiednim algorytmom możesz dopasować swoją reklamę do konkretnej grupy docelowej. Ba, więcej – możesz odpowiednio skierować Twój produkt do tych osób, które aktualnie go poszukują. Daje Ci to możliwość wczucia się w sytuację osoby, która aktualnie myśli nad jego zakupem lub też jest w trakcie rozważania wielu opcji.

Słowa, słowa, słowa, a jakie są fakty?

By potwierdzić to, że Google Ads naprawdę radzi sobie lepiej niż tradycyjna reklama, spójrz na kilka dowodów poniżej.

Zacznijmy od zarobków Google, jeśli nie opłacałby mu się program Google Adwords, to zwyczajnie przestałby istnieć, a jednak statystyki mówią same za siebie! Posiłkując się danymi z tego artykułu w roku 2013r. internetowych przychód Google osiągnął 59,8 mld z czego wpływy reklamowe to aż 55,5 mld dolarów! Co ciekawe jest to wzrost o 20% w stosunku do roku poprzedniego.

Statystyki pokazują, że na rynku przoduje Google posiadając aż 44,1% wpływów, podczas gdy na przykład Yahoo tylko 12,3%.  Dodać tu można również, że CTR (Współczynnik Klikalności) jest 600 razy większy w przypadku Google niż w przypadku Facebooka.

Dowody świadczą same o sobie – dlatego warto jeszcze przytoczyć fakt, że średnio jeden dolar, który firma wydaje na Google Adwords, przynosi jej dwa dolary zysku.

Google Adwords jest więc narzędziem do tworzenia reklam internetowych typu PPC, które krok po kroku wypierają tradycyjne reklamy. To, co daje nam w swoje ręce Google jest ciekawe ze względu na dopasowanie do użytkownika, celowanie tylko w wybrany obszar, czas, miejsce, osoby. Oprócz tego sami mamy większy wpływ na wygląd i kontrolowanie naszej reklamy, co jest ogromnym plusem, ponieważ reklama tradycyjna ogranicza się do na przykład całej strony gazety wypełnionej identycznymi reklamami. Tutaj nie tylko, to my wybieramy tekst, ale mamy też przecież możliwość wpłynięcia na widza poprzez wizualizację, reklamę graficzną, a nawet reklamę video.

Jak  sprawa wygląda w praktyce? Jak wygląda „postawienie kampanii”? Pewnie wydaje się Wam to „czarną magią”, prawda? Nic bardziej mylnego, wystarczy tylko postępować według określonych reguł. Google zdaje sobie sprawę, że nie wszyscy są zorientowani w tym temacie i zawsze służy pomocą:

Korzyści Google Adwords centrum pomocy

Dlatego w wielu miejscach można znaleźć podpowiedzi, a „Pomoc” jest tak skonstruowana, by odpowiedzieć na wszystkie możliwe zapytania ze strony użytkowników.

(2)
Autor
Delante to agencja marketingu internetowego, specjalizująca się w generowaniu ruchu na stronach z wyszukiwarek internetowych (SEO/SEM) i z reklam płatnych. Ponad 80% naszych klientów to szybko rozwijająca się branża e-commerce.

Ostatnio na naszym blogu

Jesteś ciekawy, jak wygląda pozycjonowanie sklepów internetowych, a może chcesz wejść na rynek szwajcarski i ciekawi Cię, jak wygląda pozycjonowanie zagraniczne? Na naszym blogu znajdziesz odpowiedzi na te pytania i wiele innych porad ważnych dla rozwoju Twojego biznesu

Podstawy SEO dla web developera.  Co warto wiedzieć?

Podstawy SEO dla web developera. Co warto wiedzieć?

Optymalizacja strony WWW jest niezbędnym elementem w SEO. Witryna powinna spełniać wymagania algorytmu Google, gdyż ma to istotny wpływ na jej widoczność w organicznych wynikach wyszukiwania. Podstawy SEO dla programisty są kluczową wiedzą, która pomoże web developerowi odpowiedzialnemu za realizację serwisu ułatwić proces budowania widoczności strony w SERP-ach, a także osiągnięcie porozumienia pomiędzy programistą a SEOwcem.

Czytaj więcej
Platforma sprzedaży B2B - jakie cechy powinna posiadać?

Platforma sprzedaży B2B – jakie cechy powinna posiadać?

Rynek e-commerce to dzisiaj nie tylko ciągle rosnąca liczba sklepów internetowych kierujących swoją ofertę do klienta indywidualnego. To również szereg platform, które wspierają procesy sprzedaży B2B i pomagają realizować zamówienia od klientów hurtowych. Czym powinna się charakteryzować dobrze zaprojektowana platforma B2B? O tym poniżej.

Czytaj więcej