Co czytają nasi specjaliści SEO?
- Rzecznik Google potwierdził, że firma testuje wyświetlanie szacunkowych kosztów wykonania danych usług bezpośrednio w panelu lokalnym w wynikach wyszukiwania. Informacje dotyczące kosztów pochodzą z portalu Homewyse. Google chce w ten sposób przedstawiać istotne informacje, które pomogą ludziom podejmować decyzje w zakresie wyboru najlepszej oferty np. naprawy dachu.
- Google może w ten sposób wyświetlać szacunkowy zakres kosztów wykonania określonych prac w naszym domu w najbliższej okolicy.
- Informacje te pojawiają się w bezpłatnych wynikach wyszukiwania. Nie są związane z żadną formą usług Google Ads.
- Wyświetlanie szacunkowych kosztów usług jest ważne dla osób prowadzących lokalne biznesy. Możemy wtedy przeanalizować czy nasz cennik jest zbliżony do szacunkowych kosztów. Barry Schwartz w artykule zwraca uwagę, że aktualnie wyświetlane stawki cenowe w niektórych regionach są mocno zaniżone, co może wprowadzać w błąd konsumentów.
- Funkcja ta nie jest jeszcze dostępna w polskich wynikach wyszukiwania.
O czym pamiętać aktualizując treści na swojej (lub klienta) stronie?
- Najważniejsze, aby w pierwszej kolejności zaktualizować treści, które nie są już istotne bądź z biegiem czasu straciły wartość merytoryczną.
- Warto usunąć z artykułów daty, a treści które tego wymagają - aktualizować przynajmniej raz w roku, np. zgodnie ze zmieniającymi się przepisami czy naszą ofertą.
- Pamiętajmy, że w komentarzach pod postem mogą pojawić się bardzo ciekawe i ważne informacje, które warto wykorzystać do jego rozbudowy.
- Wszystkie “ściany tekstu” bez wyróżników dobrze jest uatrakcyjnić bulletami i podzielić na odpowiednie akapity.
- Każdy zbyt ogólny artykuł możemy rozbudować dzieląc na bardziej szczegółowe akapity, bądź zamienić go na kilka osobnych blog postów.
- Wszędzie gdzie występuje duplikacja treści (zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna) konieczne jest usunięcie powtarzającego się artykułu bądź jego przeredagowanie.
- Niezrozumiałe dla użytkowników treści, np. te zbyt specjalistyczne, warto przeredagować i wyjaśnić prościej.
- Krótkie treści niskiej jakości trzeba rozbudować o bardziej wartościową dla użytkowników treść.
- Ważna jest także optymalizacja wszystkich artykułów i treści pod SEO, na przykład: stworzenie elementów meta title, meta description, zastosowanie w tekście znaczników <strong>, czy wstawienie infografik lub zdjęć z opisami alternatywnymi itd.
- Liczba wyników wyszukiwań "zero-click" będzie nadal rosnąć. Od roku 2016 do roku 2019 liczba tego rodzaju wyników wyszukiwań wzrosła z 43,9% do 49%. Dana sytuacja tak wygląda na wykresie:
- Popularność wyszukiwań głosowych będzie nadal rosła. W 2019 firma Adobe odnotowała, że 48% wszystkich konsumentów używa głosu do ogólnych wyszukiwań w Internecie.
- Przyjazność dla urządzeń mobilnych będzie miała kluczowe znaczenie dla każdego. Google definiuje indeksowanie zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych jako „użycie mobilnej wersji treści do indeksowania i rankingu”. Obecnie 70% witryn jest już indeksowanych z myślą o urządzeniach mobilnych, a Google planuje zmienić pozostałe witryny przed marcem 2021 r.
- Wyszukiwanie grafiki zyska jeszcze większy potencjał. Wszyscy wiedzą, że ranking w obrazach Google może kierować ruch na Twoją stronę. W rzeczywistości w ciągu ostatnich trzech miesięcy odnotowaliśmy ponad 16 tys. Odwiedzin z wyszukiwania grafiki.
- Google Discover zwiększy ruch. Google Discover to spersonalizowany kanał mobilny prezentujący treści o rzeczach, które Cię interesują. Odbywa się to na podstawie danych o aktywności w usługach Google (wyszukiwarka, YouTube itp.), Danych o lokalizacji i tematów, które obserwujesz. Nikt nie wie dokładnie, ile osób korzysta z Discover w 2021 roku, ale Google oficjalnie ogłosił 800 milionów użytkowników w 2018 roku - więc prawdopodobnie jest teraz znacznie wyższy.
- Tworzymy hierarchię treści. Co to znaczy? W praktyce ułatwiamy czytanie i interpretowanie danych. Tutaj sprawdzają się takie techniki jak grupowanie najważniejszych elementów i zróżnicowanie kolorów w zależności od prezentowanych danych. Nadrzędnym celem jest jednak przejrzystość.
- Budujemy zaufanie do danych prezentowanych na grafikach. Nie manipulujemy więc liczbami, prezentując tylko to, co nam odpowiada lub zmieniając skalę na własną potrzebę. Trzeba tym samym wybierać odpowiednie metody obrazowania do konkretnych danych (wykres kołowy nie sprawdzi się przecież do wszystkiego) i zaczynać skalę od zera.
- Dbamy o prostotę i tym samym cenimy czas odbiorców. Wizualizacje danych muszą być łatwe do zinterpretowania, w czym pomaga dobrze zaplanowana grafika. Warto też ograniczyć ilość tekstu.
- Używamy kolorów. Dzięki nim podkreślamy ważne informacje, przy czym oczywiście nie można przedobrzyć. Dobrze też, aby kolorystyka grafów była spójna z identyfikacją wizualną przedsiębiorstwa.
- Wybranie odpowiedniej platformy jest bardzo ważne! Tutaj również ładowanie strony odgrywa bardzo duże znaczenie odnośnie pozycji w wyszukiwarce.
- Istotne jest zapraszanie znanych osób. Jeśli ich fani im ufają, mogą zaufać również Tobie!
- Połącz swoje podcasty z prowadzeniem bloga. Połączenie ich w jedną całość nie będzie tworzyć duplikacji, a w oczach Google treść będzie unikatowe!
- Podcast musi być nie tylko jasny na słuchaczy, ale również ukierunkowany na konkretną tematykę. Dzięki temu słuchacze będą przychodzić po odpowiednią treść z konkretnej tematyki, a nie wpadną do Ciebie "przypadkiem"
- Szybkość ładowania strony została zdefiniowana jako "Core Web Vitals" na które składa się: aspekty ładowania strony, jej interaktywności i stabilności wizualnej. Wskaźniki służące do jej oceny to: Largest Contentful Paint (LCP), First Input Delay (FID) oraz Cumulative Layout Shift (CLS).
- Zostało podkreślone to, że nie chodzi głównie o to, jak szybko strona się ładuje, ale jak szybko renderuje pierwszy obszar wyświetlania.
- Został dokładniej opisany proces otwierania się strony, jako wieloetapowym procesem technicznym, który ma się wydarzyć w ciągu kilku sekund, w skrócie opisuje go rysunek:
- Zostały przytoczone narzędzia do pomiaru Core Web Vitals: np: User Experience Report (CrUX), który gromadzi dane tylko od użytkowników Chrome'a, którzy wyrazili chęć uczestnictwa), PageSpeed Insights (który uwzględnia dane z CrUX) lub raport Core Web Vitals w Search Console, Chrome DevTools i Lighthouse lub SpeedCurve (usługa skoncentrowana na analizie szybkości witryny, która zbiera dane RUM (real user monitoring) i ma dedykowany pulpit nawigacyjny, który opisuje pięknie te wszystkie informacje)
- Zostały wymienione główne czynniki, które mają wpływ na szybkość ładowania się strony: minifikacja kodu (usuwanie niepotrzebnych lub nieużywanych elementów kodu ręczne lub poprzez dedykowane narzędzia; ważny jest także stosunek tekstu do HTML- stosunek 20-70% jest uważany za dobry), optymalizacja treści wizualnych, aktualizacja hostingu
- Dobre pomiary: Core Web Vitals obejmują LCP (Largest Contentful Paint) w ciągu pierwszych 2,5 sekundy, FID (First Input Delay) poniżej 100 milisekund oraz CLS (Cumulative Layout Shift) poniżej 0,1. Parametry te oceniają, ile czasu potrzebuje strona internetowa, aby stać się dostępna i interaktywna dla użytkowników --> nie chodzi o szybkie ładowanie całej strony, ale o szybkie renderowanie treści
- audycie CWV pomocny jest Screaming Frog (wersja Premium),
- klucz API PageSpeed Insights, który można wygenerować z oficjalnej strony Google.
- Overview - najważniejsze informacje o rozmiarze witryny i możliwościach wprowadzenia poprawek.
- Lighthouse Metrics - kluczowe metryki z punktu widzenia CWV, czyli dane o LCP, TBT i CLS.
- CrUX Metrics - dane dotyczące zachowań użytkowników na podstawie raport Chrome.
- Opportunities - sugetie poprawek dla każdej podstrony wymagającej korekty.
- Diagnostics - dodatkowe informacje o wydajności witryny pod kątem CWV.
- Largest Contentful Paint (LCP) powinien wynosić >4s
- Total Blocking Time (TBT) powinien wynosić >300ms
- Cumulative Layout Shift (CLS) powinien wynosić >0.25
- lepszą pozycję rynkową,
- przewidywanie działań konkurencji i gotowość na wyprzedzenie,
- znalezienie okazji do rozwoju biznesowego,
- porównywanie swojej firmy do innej w celu lepszego poznania i znalezienia błędów,
- podejmowanie strategicznych decyzji z większą pewnością.
- ładowanie strony (LCP) - wskaźnik mierzący wydajność strony, który powinien wynosić mniej niż 2,5 sekundy
- interaktywność (FID) - czynnik mierzący czas reakcji strony na zachowanie użytkownika, powinien nie przekraczać 100 milisekund
- stabilność wizualna (CLS) - wskaźnik mierzący czas ładowania strony do momentu ostatecznego rozmieszczenia elementów i powinien być mniejszy niż 0,1
- Wyniki wyszukiwania - znaczenie ma targetowanie fraz, przyjazne adresy url, optymalizacja tytułu strony z uwzględnieniem słów kluczowych, a także ciekawe, zoptymalizowane i wzywające do akcji meta description
- Dostosowanie do urządzeń mobilnych - ponad połowa wejść na strony pochodzi z urządzeń mobilnych, dlatego też Google wdraża mobile-first index, dając do zrozumienia, że wersja mobilna strony staje się punktem wyjścia do oceny pozycji w wyszukiwarce
- Szybkość strony - w tym celu warto skorzystać z odpowiednich narzędzi (Page Speed Insights, Pingom Tools, GT Metrix) i korzystać z ich sugestii w celu poprawienia parametrów
- Nawigacja - architektura informacji - przejrzysta i zrozumiała dla użytkownika, będąca kluczowym elementem dla użytkownika. Odpowiednio zaprojektowane menu jest świetnym przykładem na wspólne cele SEO i UX
- Linki wewnętrzne - oprócz roli w pozycjonowaniu odnośniki wewnętrzne pozwalają przedłużyć czas, który użytkownik spędza na stronie
- Przyciski call-to-action - dla SEO ważny jest tekst zakotwiczenia, którym opisany jest link, z kolei dla UX istotna jest właściwa reakcja użytkownika na wezwanie do działania, przekładająca się na stan konwersji
- Treści - wysokiej jakości teksty wzbogacone wizualnie o nagłówki, listy, wypunktowania i pogrubienia
- Testowanie - naczelną zasadą UX jest testowanie nowych rozwiązań, co warto stosować również w SEO
super podsumowanie, czekam na więcej 😀
Tyle kobiet w podsumowaniu w agencji SEO (i to nie jako księgowe, etc.), gdzie statystyka pokazuje że większość branży to płeć przeciwna … Jako klient podejrzewałbym / zastanawiał czy tutaj SEO Specialist = Copywriter, chociaż mam nadzieję że jest inaczej, ale … podejrzane.
PS. Lista fajna, czytałem około połowę, reszta do kolejki 😀
Panie Sceptyczny, dobierając osoby do naszego zespołu, kierujemy się przede wszystkim kompetencjami, nie płcią. Jeśli chodzi o nasze, wewnętrzne statystyki, większość osób w Teamie SEO (podkreślamy – SEO, nie Copywriting) w Delante to kobiety, które codziennie udowadniają, że są świetne w tym, co robią – a robią SEO
Copywriting jest jedną z wielu składowych procesu pozycjonowania. Poza copywritingiem w zakres (który oczywiście zmienia się w zależności od tego, na jakim etapie ścieżki zawodowej jest dana osoba) obowiązków naszych Specjalistów SEO wchodzą również inne działania, m.in. wykonywanie audytów SEO, analiza słów kluczowych, analiza konkurencji, wykonywanie optymalizacji i zmian technicznych na stronie, link building, sporządzanie comiesięcznych raportów, przeprowadzanie szkoleń.
Mamy nadzieję, że rozwialiśmy Pana wątpliwości
P.S. Najnowsze badania branży digital marketingu – zarówno w Polsce, jak i na świecie – pokazują od kilku lat tendencje w feminizacji branży. Coraz częściej copywriterzy to mężczyźni, a programiści to kobiety 😉