Google zapowiada 3 kolejne zmiany w 2023 roku!
AI w wyszukiwarce

Google zapowiada 3 kolejne zmiany w 2023 roku! <br>AI w wyszukiwarce

11 maja Google zapowiedział kilka nowości, które obecnie testuje z planem wdrożenia do wyszukiwarki. Sprawdź, jakie zmiany szykują się w wyszukiwarce! Uwaga: nadchodzi era AI!

Nowości ogłoszone przez Google są w procesie testowania i nie znamy daty włączenia tych funkcji dla użytkowników. Niemniej jednak są to nowości związane ze sztuczną inteligencją, które mogą wywołać bardzo duże zamieszanie.

Odpowiedzi AI w wynikach wyszukiwania – identycznie jak w Bingu?

Google testuje funkcję, która będzie pokazywała ponad wynikami organicznymi blok z podsumowaniem tematu wygenerowanym przez AI. Będzie on wyróżniony, na kolorowym tle. Kolor ten ma zależeć od zidentyfikowanej intencji wyszukiwania. AI ma też linkować do źródeł, czyli stron, na bazie których wygenerował konkretne odpowiedzi.

AI w wynikach wyszukiwania
Odpowiedzi generowane przez AI w wynikach wyszukiwania, źródło: blog Google

Warto zaznaczyć, że reklamy dalej będą wyświetlane na samej górze wyników wyszukiwania.

Google testuje również dodatkową opcję, czyli zadawanie pytań uzupełniających. Jeśli chcesz zagłębić temat i zapytać Google o więcej szczegółów – możesz kliknąć opcję: Ask a follow up, która przeniesie Cię do trybu konwersacyjnego.

Komentarz specjalisty

Testowana funkcja wygląda na bardziej zaawansowaną wersję wyników 0, które się wyświetlają w SERPach. Moim zdaniem należy spodziewać się spadków CTR z organica, natomiast trzeba pamiętać, że generowanie bardziej rozbudowanych wyników wyszukiwania z wykorzystaniem AI to również większe zużycie zasobów po stronie Google, które według mnie jest konieczne, żeby nie dać się wyprzedzić konkurencji. Pytanie jednak, czy będzie to dla Google opłacalne, jeśli ruch z reklam również odpłynie w kierunku wyników AI…

Wojciech Urban
SEO R&D Specialist

Więcej o nowej funkcji przeczytasz na blogu Google: https://blog.google/products/search/generative-ai-search/

Google ma pomóc programistom w pisaniu kodu

Podobnie jak w przypadku zwyczajnych odpowiedzi, Google testuje opcje podawania kodu wygenerowanego przez sztuczną inteligencję u samej góry wyników wyszukiwania dla zapytań powiązanych z programowaniem. Jak może to wyglądać w wynikach wyszukiwania?

generowanie kodu przez Google w SERPach
Odpowiedzi generowane przez AI w wynikach wyszukiwania, źródło: blog Google

PS. Chcesz posłuchać rozmowy Specjalistów o przyszłości AI? Zajrzyj na nasz kanał!

Eksport wybranych wyników wyszukiwania

Kolejną testowaną funkcją jest funkcja eksportu wybranych wyników wyszukiwania bezpośrednio do Sheetsów oraz proste udostępnianie znalezionych linków innym:

eksport wyników wyszukiwania
Eksport wyników wyszukiwania, źródło: blog Google

Jeśli chcesz sprawdzić, jak może wyglądać ta funkcja, przeczytaj wpis napisany przez Google.

Dostępna jest również opcja testowania zmian, które Google wprowadza do swojej wyszukiwarki, na razie dla USA, dostępna na stronie Google.

Podsumowanie

Tak jak przewidywałem, AI w coraz większym stopniu będzie dostępny w Google już na poziomie samych wyników wyszukiwania. Daj znać, co sądzisz o zmianach, które testuje Google i na którą z nich czekasz najbardziej, a jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami w Google śledź naszego bloga!

(3)
Autor
R&D and SEO Specialist - Wojciech

R&D and SEO Specialist

W Delante od listopada 2018 roku. Z wykształcenia historyk i dziennikarz, choć pierwsze kroki w pracy zawodowej pokierowały go na ścieżkę marketingu internetowego i SEO. Odtąd kroczy nią w kierunku pierwszych pozycji w wyszukiwarkach, prowadząc za sobą długi ogon fraz kluczowych. Po godzinach zatopiony w Ruchu Światło-Życie, powieściach fantasy i HoMM 3.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na naszym blogu

Jesteś ciekawy, jak wygląda pozycjonowanie sklepów internetowych, a może chcesz wejść na rynek szwajcarski i ciekawi Cię, jak wygląda pozycjonowanie zagraniczne? Na naszym blogu znajdziesz odpowiedzi na te pytania i wiele innych porad ważnych dla rozwoju Twojego biznesu

10 pytań i odpowiedzi o SEO

10 pytań i odpowiedzi o SEO

Czy w SEO odpowiedzią na każde pytanie jest “to zależy”? Wojciech Urban udowadnia, że nie zawsze! Zebraliśmy 10 najczęściej powtarzających się pytań o SEO i nagraliśmy krótkie filmiki z odpowiedziami. Możesz ich posłuchać na naszym kanale na YouTube lub przeczytać transkrypcję na naszym blogu. 

Czytaj więcej
Jak dodać firmę do Google Maps?

Jak dodać firmę do Google Maps?

Jeśli chcesz, aby Twoja firma była dobrze widoczna w sieci, wykorzystaj możliwości wizytówki Google Moja Firma. Jej posiadanie pozytywnie wpływa nie tylko na wizerunek, ale również pozycjonowanie strony. Podpowiadamy, jak dodać firmę do Google Maps. Dzięki temu przy niewielkim wysiłku zyskasz liczne korzyści dla swojego biznesu.

Czytaj więcej