Co daje URL Inspection Tool?
Narzędzie jest dostępne w wersji beta Google Search Console, aby z niego skorzystać należy wejść w “sprawdzanie adresu URL”. Po wpisaniu adresu URL GSC poda informacje o:- dacie i statusie ostatniej wizyty robota Google na podstronie,
- błędach w indeksowaniu podstrony w Google,
- linkach kanonicznych do podstrony,
- poprawności wersji AMP,
- błędach strukturalnych,
- przekierowaniach,
- wykrytych ulepszeniach.
Sprawdzanie adresu URL - ważne informacje
Podczas sprawdzania należy pamiętać o tym, aby odpowiednio zinterpretować wyniki raportu. Po pierwsze, raport nie dotyczy bieżącej wersji podstrony ale tej ostatnio zaindeksowanej. Jeśli od ostatniej wizyty robota na podstronie coś się zmieniło, nie będzie to uwzględnione w analizie. Aby poprawnie sprawdzić bieżącą wersję strony możesz poprosić o ponowne zaindeksowanie podstrony. Po drugie, komunikat o tym, że strona znajduje się w Google nie musi oznaczać, że jest ona widoczna w wynikach wyszukiwania. Narzędzie do sprawdzania adresów URL nie uwzględnia między innymi działań ręcznych, czy też faktu, że URL może być tymczasowo zablokowany.Czy warto sprawdzać każdy URL z mojej strony?
No właśnie. Jeśli twoja strona ma kilkaset czy nawet kilka tysięcy podstron, sprawdzanie każdego URL będzie na pewno czasochłonne. Jakie podstrony warto więc sprawdzić?- Stronę główną.
- Priorytetowe w procesie pozycjonowania - czyli te, które wyświetlają się na najważniejsze dla Ciebie słowa kluczowe, na których pozycjonowaniu skupiasz się aktualnie.
- Wykazujące błędy - jeśli zauważysz, że na danej podstronie gwałtownie spadł ruch lub dzieje się coś niepokojącego - sprawdź czy to nie problem z indeksacją.
- Ostatnio modyfikowane - jeśli wprowadzałeś większe modyfikacje na podstronie i chcesz sprawdzić czy Googlebot poprawnie zaindeksował URL po zmianach.