.animate-view{opacity: 1 !important;}

Nowa wersja Google Search Console: Beta 2018. Co nowego?

3min.

Komentarze:0

Nowa wersja Google Search Console: Beta 2018. Co nowego?
26 marca 2018
Od stycznia 2018 roku większość użytkowników może testować nowe Search Console w wersji Beta. Nowy interfejs, intuicyjność, więcej funkcji. Co już się zmieniło, a jakie zmiany nas jeszcze czekają? Sprawdźcie w naszym artykule!

3min.

Komentarze:0

Google od wielu miesięcy testowało nową wersję Search Console. Trzymało Nas w niepewności, aż w końcu, na początku stycznia 2018 roku, wdrożyło wersję beta Search Console dla wszystkich użytkowników. Od tego czasu na skrzynki właścicieli stron w SC, zaczęły spływać informacje, że każdy z nas może przetestować nową wersję narzędzia dla swojej strony. Co się zmieniło? Czy obecna wersja jest lepsza od wersji starszej?

Co już się zmieniło w nowym Search Console?

#1 Nowy wygląd - nowoczesność i intuicyjność interfejsu

Nowoczesny design

Nie da się ukryć, że w przypadku poprzedniej wersji Search Console czas nieco się zatrzymał. Wygląd narzędzia pozostawia wiele do życzenia, poruszanie się po nim jest nieintuicyjne. Odszukanie interesującej nas opcji, jeśli nie jest się biegłym w obsłudze narzędzia, nie oszukujmy się - nie jest łatwe. Dla przyzwyczajonych SEOwców nie jest to obecnie duży problem, ale dla osób, które rzadko korzystają z Search Console, albo chcą się nauczyć jego obsługi, może to stanowić spore wyzwanie.  

Stara wersja Search Console Wygląd poprzedniej wersji Search Console

  Jakiś czas temu Google odświeżyło Google Analytics. Teraz przyszła kolej na Search Console. Nowa wersja Search Console jest dużo bardziej nowoczesna, estetyczna, zaprojektowana z uwzględnieniem obecnych trendów. Jest też dużo bardziej kolorowa, nawiązująca do innych narzędzi Google, które przeszły już swój lifting :).   Nowy Search Console Beta 2018

Nowa wersja Search Console Beta

Nie tylko nowy wygląd, ale i większa funkcjonalność

Nie sam wygląd jest tutaj najważniejszy. To, co się zmienia, to także - jak utrzymuje Google - usprawnienie poruszania się w obrębie narzędzia, lepsza dostępność danych oraz bardziej precyzyjne raporty na temat naszej strony.

#2 Dłuższy okres przechowywania danych - z 90 dni do 16 miesięcy

Z całą pewnością ogromną zaletą nowego Search Console jest większa próbka danych. Mocno pomaga to w raportowaniu efektów i porównywaniu wyników. Starsza wersja pozwalała nam na sprawdzenie danych z ostatnich 90 dni. Wersja beta jest w tym względzie bardziej rozbudowana - pozwala nam na zobaczenie informacji sprzed 16 miesięcy. Mamy możliwość porównywania danych historycznych o znacznie dłuższym odcinku - rok do roku:   Porównanie danych w Search Console rok do roku

Porównanie większej próbki danych

Google w nowej wersji umożliwia także pokazywanie wejść z rozróżnieniem na kraj i urządzenie, z którego korzystają użytkownicy: Dodatkowe filtry w nowym Search Console

Dostęp do danych dotyczących kraju i urządzenia, z którego wchodzą użytkownicy

 

Inne funkcje nowego Search Console

Oprócz powyższych zmian, Google przygotował także bardziej szczegółowe informacje na temat stanu indeksowania witryny, które obecnie pojawiają się w 4 grupach: prawidłowe, z błędem, ostrzeżenia oraz wykluczone: Stan indeksowania SC

Stan indeksownia w nowym Search Console

Takie rozwiązanie pozwala na szczegółowe zbadanie problemów z indeksacją danej strony, podgląd stron wykluczonych poprzez plik robots.txt, strony zduplikowane, błędy 404 czy błędy 500. W nowej wersji mamy także dostęp do raportów dotyczących AMP czy o ofertach pracy.

Nowa vs stara wersja Search Console

My wciąż korzystamy w większości ze starej wersji, głównie z tego powodu, że nie wszystkie funkcje są już przeniesione do nowej wersji SC. Idealnie sprawdza się ona jednak do porównywania danych z dłuższego okresu, jest też bardziej czytelna i przyjazna dla użytkownika. Czekamy na więcej! Niedawno do starej wersji SC zostały też wprowadzone nowe limity indeksacji podstron w SC. Tak jak kiedyś w "pobierz jako Google" mogliśmy zgłosić 500 podstron miesięcznie, teraz dziennie Search Console pozwala nam na zindeksowanie 10 adresów. Nadmienić należy z pewnością, że nowy Search Console nadal jest w fazie testów oraz na bieżąco jest uzupełniany. Nowe funkcje są wciąż wdrażane i przenoszone ze starej wersji. Obecnie dla użytkowników dostępne są obie wersje - stale uaktualniana "beta" oraz nieco zakurzona, starsza wersja Search Console. Dostęp w takiej formie będzie możliwy do końca 2018 roku.
Autor
Gosia Kwiecień - Head of SEO Delante
Autor
Gosia Kwiecień

Head of SEO

Gosia zarządza największym zespołem w Delante. Zespołem SEO. Dba, aby procesy przebiegały płynnie, terminowo, a specjaliści osiągali cele biznesowe dla naszych klientów, a także o to, by doświadczenie każdej osoby z zespołu SEO było wartościowe. W Delante jest praktycznie od samego początku.

Autor
Gosia Kwiecień - Head of SEO Delante
Autor
Gosia Kwiecień

Head of SEO

Gosia zarządza największym zespołem w Delante. Zespołem SEO. Dba, aby procesy przebiegały płynnie, terminowo, a specjaliści osiągali cele biznesowe dla naszych klientów, a także o to, by doświadczenie każdej osoby z zespołu SEO było wartościowe. W Delante jest praktycznie od samego początku.

Zostaw komentarz

Uzyskaj bezpłatną wycenę

Nagrody

Nagroda - Deloitte 2021 Nagroda - IPMA Nagroda - US Search Awards 2021 Nagroda - European eCommerce Awards 2022 Nagroda - Global Agency Awards 2022 Nagroda - European Search Awards 2022

Porozmawiajmy o Twoim SEO i SEM