.animate-view{opacity: 1 !important;}

News: Google crawluje i indeksuje tylko pierwsze 15 MB HTML strony

2min.

Komentarze:0

News: Google crawluje i indeksuje tylko pierwsze 15 MB HTML strony
04 lipca 2022
Kilka dni temu w dokumentacji Centrum wyszukiwarki Google pojawiła się informacja, że Google w trakcie ustalania pozycji w SERP używa tylko pierwszych 15 MB pliku HTML danej strony. Co to tak naprawdę oznacza?

2min.

Komentarze:0

Najnowsza informacja o pracy Googlebotów

Niedawna aktualizacja dokumentacji przyniosła ze sobą nowy zapis o pracy Googlebotów, a dokładniej o ich ograniczonym działaniu. Google poinformowało, że:
Googlebot może zindeksować pierwsze 15 MB pliku HTML lub obsługiwanego pliku tekstowego. Wszystkie zasoby wymienione w kodzie HTML, takie jak obrazy, filmy, pliki CSS i JavaScript, są pobierane oddzielnie. Po przeskanowaniu pierwszych 15 MB pliku Googlebot zatrzymuje się i podczas indeksowania uwzględnia tylko te 15 MB. Limit rozmiaru pliku jest stosowany do danych nieskompresowanych. Inne roboty mogą mieć inne limity. Źródło: https://developers.google.com/search/docs/advanced/crawling/googlebot
Oznacza to, że wszystko, co znajduje się poza granicą 15 MB pliku, nie będzie brane pod uwagę w obliczeniach rankingu, a tym samym nie będzie indeksowane. Informacja ta wywołała pewne zamieszanie, jednak John Mueller rozwiał część wątpliwości na Twitterze. Poinformował on, że, po pierwsze, limit ten nie jest nowością - według niego istniał on znacznie wcześniej, jednak dopiero teraz poinformowano o nim użytkowników - i po drugie, że dotyczy on samego pliku HTML. Oznacza to,  że do limitu nie wliczają się żadne zasoby czy treści osadzone za pomocą znaczników IMG.

Jak limit wpłynie na pracę specjalistów SEO?

Tak naprawdę w większości przypadków wspominany limit nic nie zmieni. Przekroczenie 15 MB nie jest łatwe, a jeśli do tego dochodzi, jest to najczęściej spowodowane szeregiem błędów i problemów, które i tak wymagają naprawy. Warto jednak mieć na uwadze powyższy komunikat i na bieżąco kontrolować rozmiar strony - w internecie znajdziesz wiele narzędzi, które to umożliwią, m.in. Google Page Speed Insights. Co więcej, pamiętajmy o tym, aby treści najważniejsze z punktu widzenia SEO umieszczane były w górnej części strony, aby mieć pewność, że zostaną one uwzględnione przez Googleboty. Tak jak zostało wspomniane, 15 MB to ogromna ilość kodu, którą trudno przekroczyć, dlatego w większości przypadków informacja ta nie powinna być niepokojąca. Jednak jeśli zauważyłeś, że rozmiar Twojej strony przekroczył ten limit - prawdopodobnie powinieneś zainteresować się tym, co do tego doprowadziło.
Autor
Kasia Walczyk SEO Delante
Autor
Kasia Walczyk

Junior SEO Specialist

Autor
Kasia Walczyk SEO Delante
Autor
Kasia Walczyk

Junior SEO Specialist

Zostaw komentarz

Przeczytaj inne podobne posty

Uzyskaj bezpłatną wycenę

Nagrody

Nagroda - Deloitte 2021 Nagroda - IPMA Nagroda - US Search Awards 2021 Nagroda - European eCommerce Awards 2022 Nagroda - Global Agency Awards 2022 Nagroda - European Search Awards 2022

Porozmawiajmy o Twoim SEO i SEM