.animate-view{opacity: 1 !important;}

Aktualizacja dokumentacji Google – Jakie Meta Description tworzyć?

3min.

Komentarze:0

Aktualizacja dokumentacji Google – Jakie Meta Description tworzyć?
08 września 2022
W ostatnim czasie w dokumentacji Google zaktualizowano część dotyczącą meta description. W nowej wersji przedstawiono w praktyce to, o czym do tej pory słyszeliśmy niemal wyłącznie w teorii. Czy coś nas zaskoczyło?

3min.

Komentarze:0

Zmiany na podstronie dotyczącej meta opisów

Aktualizacja podstrony o meta description na ten moment dotyczy wyłącznie dokumentacji w wersji angielskojęzycznej. Inne wersje językowe, w tym również polska, wciąż czekają na modyfikacje. Co nowego pojawiło się zatem w wersji angielskiej? Odnajdziemy tam konkretne przykłady poprawnych i niepoprawnych opisów meta oraz wskazówki dotyczące tworzenia ich zgodnie z zamysłem Google. W dokumentacji przedstawiono cztery najczęściej pojawiające się błędy w meta description.

Cztery główne błędy w trakcie tworzenia opisów meta

1. Lista słów kluczowych zamiast opisu

Zamiast listy słów kluczowych, która po pierwsze niewiele mówi o danym brandzie, a po drugie wygląda po prostu nieciekawie, w opisie meta powinniśmy zawrzeć coś, co przyniesie użytkownikowi realną wartość. Jeśli prowadzisz sklep stacjonarny - meta opis świetnie sprawdzi się do tego, by zaprezentować adres lub godziny otwarcia. Jeśli Twój sklep wyróżnia się czymś na tle konkurencji, jest to idealne miejsce, by o tym wspomnieć.

2. To samo meta na różnych podstronach (np. artykułach blogowych)

Taki zabieg prowadzi do duplikacji wewnętrznej i przede wszystkim sprawia, że meta description nie spełnia swojej funkcji - nie informuje użytkownika o tym, co znajdzie na konkretnej stronie. Jeśli chcesz usprawnić proces tworzenia opisów, nic nie szkodzi na przeszkodzie, by zautomatyzować ich tworzenie - np. wykorzystując obecną w wielu CMS-ach funkcję pobierania określonej części treści i umieszczanie jej właśnie jako opis w snippecie. Unikalne meta możesz także stworzyć za pomocą zmiennych.

3. Opis nie podsumowuje strony

Opisy często tworzone są z myślą, że ich główną funkcją jest to, by zawierały dopasowane do danej strony słowo (lub słowa) kluczowe. Jest to całkowicie błędne przekonanie z dwóch powodów: po pierwsze według Google istotą tego elementu jest podsumowanie, o czym jest strona - jeśli to zignorujemy, roboty mogą zrobić to samo z naszym meta description. Po drugie zaś, to, czy umieścimy w tym miejscu daną frazę, czy nie, nie ma już żadnego znaczenia. Od pewnego czasu opisy meta nie są brane pod uwagę w trakcie ustalania kolejności w SERP.  Co wcale nie oznacza, że powinniśmy traktować je po macoszemu! [caption id="attachment_57887" align="aligncenter" width="750"]poprawiony meta opis Źródło: https://developers.google.com/search/docs/advanced/appearance/snippet#use-quality-descriptions[/caption]

4. Tworzenie za krótkich meta opisów

Zbyt krótkie meta description nie wykorzystuje w pełni potencjału tego znacznika. Jeśli nasz opis jest znacznie krótszy niż maksymalne 960 px, powinniśmy się zastanowić, czy na pewno zawarliśmy w nim wszystkie detale dotyczące strony?
Więcej informacji znajdziesz na stronie Google.

Podsumowanie

Meta description powinno precyzyjnie informować użytkownika o tym, co znajdzie na danej stronie internetowej. Powinno być unikalne, dokładne i mieć odpowiednią długość. Jeśli strona na to pozwala - możesz usprawnić proces tworzenia opisów, wykorzystując w tym celu część obecnych na stronie treści. techniczne seo baner Jak wiemy, od pewnego czasu kontrolowanie tego, co pojawia się w Serach Snippets jest ograniczone. Wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, kiedy zamiast wprowadzonego przez nas meta description Google wyświetla w wynikach wyszukiwania całkowicie przypadkową część treści, która nie do końca odpowiada temu, co chcieliśmy zaprezentować użytkownikowi w czasie jego pierwszego zetknięcia się z naszą stroną. Udostępnianie tego typu porad ma pomóc specjalistom w zrozumieniu, czego tak naprawdę oczekuje od nas Google, a w konsekwencji - podporządkowanie się tym regułom i wyświetlenia w SERP tego, na czym nam zależy. O meta description i innych znacznikach meta pisaliśmy więcej w tym artykule: Meta znaczniki – co to jest, jak je tworzyć i jak wpływają na SEO.
Autor
Kasia Walczyk SEO Delante
Autor
Kasia Walczyk

Junior SEO Specialist

Autor
Kasia Walczyk SEO Delante
Autor
Kasia Walczyk

Junior SEO Specialist

Zostaw komentarz

Przeczytaj inne podobne posty

Uzyskaj bezpłatną wycenę

Nagrody

Nagroda - Deloitte 2021 Nagroda - IPMA Nagroda - US Search Awards 2021 Nagroda - European eCommerce Awards 2022 Nagroda - Global Agency Awards 2022 Nagroda - European Search Awards 2022

Porozmawiajmy o Twoim SEO i SEM