.animate-view{opacity: 1 !important;}

Aktualizacja dokumentacji Google – Jakie Meta Description tworzyć?

3min.

Komentarze:0

Aktualizacja dokumentacji Google – Jakie Meta Description tworzyć?
08 września 2022
W ostatnim czasie w dokumentacji Google zaktualizowano część dotyczącą meta description. W nowej wersji przedstawiono w praktyce to, o czym do tej pory słyszeliśmy niemal wyłącznie w teorii. Czy coś nas zaskoczyło?

3min.

Komentarze:0

Zmiany na podstronie dotyczącej meta opisów

Aktualizacja podstrony o meta description na ten moment dotyczy wyłącznie dokumentacji w wersji angielskojęzycznej. Inne wersje językowe, w tym również polska, wciąż czekają na modyfikacje. Co nowego pojawiło się zatem w wersji angielskiej? Odnajdziemy tam konkretne przykłady poprawnych i niepoprawnych opisów meta oraz wskazówki dotyczące tworzenia ich zgodnie z zamysłem Google. W dokumentacji przedstawiono cztery najczęściej pojawiające się błędy w meta description.

Cztery główne błędy w trakcie tworzenia opisów meta

1. Lista słów kluczowych zamiast opisu

Zamiast listy słów kluczowych, która po pierwsze niewiele mówi o danym brandzie, a po drugie wygląda po prostu nieciekawie, w opisie meta powinniśmy zawrzeć coś, co przyniesie użytkownikowi realną wartość. Jeśli prowadzisz sklep stacjonarny - meta opis świetnie sprawdzi się do tego, by zaprezentować adres lub godziny otwarcia. Jeśli Twój sklep wyróżnia się czymś na tle konkurencji, jest to idealne miejsce, by o tym wspomnieć.

2. To samo meta na różnych podstronach (np. artykułach blogowych)

Taki zabieg prowadzi do duplikacji wewnętrznej i przede wszystkim sprawia, że meta description nie spełnia swojej funkcji - nie informuje użytkownika o tym, co znajdzie na konkretnej stronie. Jeśli chcesz usprawnić proces tworzenia opisów, nic nie szkodzi na przeszkodzie, by zautomatyzować ich tworzenie - np. wykorzystując obecną w wielu CMS-ach funkcję pobierania określonej części treści i umieszczanie jej właśnie jako opis w snippecie. Unikalne meta możesz także stworzyć za pomocą zmiennych.

3. Opis nie podsumowuje strony

Opisy często tworzone są z myślą, że ich główną funkcją jest to, by zawierały dopasowane do danej strony słowo (lub słowa) kluczowe. Jest to całkowicie błędne przekonanie z dwóch powodów: po pierwsze według Google istotą tego elementu jest podsumowanie, o czym jest strona - jeśli to zignorujemy, roboty mogą zrobić to samo z naszym meta description. Po drugie zaś, to, czy umieścimy w tym miejscu daną frazę, czy nie, nie ma już żadnego znaczenia. Od pewnego czasu opisy meta nie są brane pod uwagę w trakcie ustalania kolejności w SERP.  Co wcale nie oznacza, że powinniśmy traktować je po macoszemu! [caption id="attachment_57887" align="aligncenter" width="750"]poprawiony meta opis Źródło: https://developers.google.com/search/docs/advanced/appearance/snippet#use-quality-descriptions[/caption]

4. Tworzenie za krótkich meta opisów

Zbyt krótkie meta description nie wykorzystuje w pełni potencjału tego znacznika. Jeśli nasz opis jest znacznie krótszy niż maksymalne 960 px, powinniśmy się zastanowić, czy na pewno zawarliśmy w nim wszystkie detale dotyczące strony?
Więcej informacji znajdziesz na stronie Google.

Podsumowanie

Meta description powinno precyzyjnie informować użytkownika o tym, co znajdzie na danej stronie internetowej. Powinno być unikalne, dokładne i mieć odpowiednią długość. Jeśli strona na to pozwala - możesz usprawnić proces tworzenia opisów, wykorzystując w tym celu część obecnych na stronie treści. techniczne seo baner Jak wiemy, od pewnego czasu kontrolowanie tego, co pojawia się w Serach Snippets jest ograniczone. Wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, kiedy zamiast wprowadzonego przez nas meta description Google wyświetla w wynikach wyszukiwania całkowicie przypadkową część treści, która nie do końca odpowiada temu, co chcieliśmy zaprezentować użytkownikowi w czasie jego pierwszego zetknięcia się z naszą stroną. Udostępnianie tego typu porad ma pomóc specjalistom w zrozumieniu, czego tak naprawdę oczekuje od nas Google, a w konsekwencji - podporządkowanie się tym regułom i wyświetlenia w SERP tego, na czym nam zależy. O meta description i innych znacznikach meta pisaliśmy więcej w tym artykule: Meta znaczniki – co to jest, jak je tworzyć i jak wpływają na SEO.
Kasia Walczyk SEO Delante
Autor
Kasia Walczyk

Junior SEO Specialist

Zostaw komentarz

Uzyskaj bezpłatną wycenę

Nagrody

european search awards finalist