Aktualizacja dokumentacji Google – Jakie Meta Description tworzyć?

Aktualizacja dokumentacji Google – Jakie Meta Description tworzyć?

W ostatnim czasie w dokumentacji Google zaktualizowano część dotyczącą meta description. W nowej wersji przedstawiono w praktyce to, o czym do tej pory słyszeliśmy niemal wyłącznie w teorii. Czy coś nas zaskoczyło?

Zmiany na podstronie dotyczącej meta opisów

Aktualizacja podstrony o meta description na ten moment dotyczy wyłącznie dokumentacji w wersji angielskojęzycznej. Inne wersje językowe, w tym również polska, wciąż czekają na modyfikacje. Co nowego pojawiło się zatem w wersji angielskiej?

Odnajdziemy tam konkretne przykłady poprawnych i niepoprawnych opisów meta oraz wskazówki dotyczące tworzenia ich zgodnie z zamysłem Google. W dokumentacji przedstawiono cztery najczęściej pojawiające się błędy w meta description.

Cztery główne błędy w trakcie tworzenia opisów meta

1. Lista słów kluczowych zamiast opisu

Zamiast listy słów kluczowych, która po pierwsze niewiele mówi o danym brandzie, a po drugie wygląda po prostu nieciekawie, w opisie meta powinniśmy zawrzeć coś, co przyniesie użytkownikowi realną wartość. Jeśli prowadzisz sklep stacjonarny – meta opis świetnie sprawdzi się do tego, by zaprezentować adres lub godziny otwarcia. Jeśli Twój sklep wyróżnia się czymś na tle konkurencji, jest to idealne miejsce, by o tym wspomnieć.

2. To samo meta na różnych podstronach (np. artykułach blogowych)

Taki zabieg prowadzi do duplikacji wewnętrznej i przede wszystkim sprawia, że meta description nie spełnia swojej funkcji – nie informuje użytkownika o tym, co znajdzie na konkretnej stronie.

Jeśli chcesz usprawnić proces tworzenia opisów, nic nie szkodzi na przeszkodzie, by zautomatyzować ich tworzenie – np. wykorzystując obecną w wielu CMS-ach funkcję pobierania określonej części treści i umieszczanie jej właśnie jako opis w snippecie. Unikalne meta możesz także stworzyć za pomocą zmiennych.

3. Opis nie podsumowuje strony

Opisy często tworzone są z myślą, że ich główną funkcją jest to, by zawierały dopasowane do danej strony słowo (lub słowa) kluczowe. Jest to całkowicie błędne przekonanie z dwóch powodów: po pierwsze według Google istotą tego elementu jest podsumowanie, o czym jest strona – jeśli to zignorujemy, roboty mogą zrobić to samo z naszym meta description.

Po drugie zaś, to, czy umieścimy w tym miejscu daną frazę, czy nie, nie ma już żadnego znaczenia. Od pewnego czasu opisy meta nie są brane pod uwagę w trakcie ustalania kolejności w SERP.  Co wcale nie oznacza, że powinniśmy traktować je po macoszemu!

poprawiony meta opis
Źródło: https://developers.google.com/search/docs/advanced/appearance/snippet#use-quality-descriptions

4. Tworzenie za krótkich meta opisów

Zbyt krótkie meta description nie wykorzystuje w pełni potencjału tego znacznika. Jeśli nasz opis jest znacznie krótszy niż maksymalne 960 px, powinniśmy się zastanowić, czy na pewno zawarliśmy w nim wszystkie detale dotyczące strony?

Więcej informacji znajdziesz na stronie Google.

Podsumowanie

Meta description powinno precyzyjnie informować użytkownika o tym, co znajdzie na danej stronie internetowej. Powinno być unikalne, dokładne i mieć odpowiednią długość. Jeśli strona na to pozwala – możesz usprawnić proces tworzenia opisów, wykorzystując w tym celu część obecnych na stronie treści.

techniczne seo baner

Jak wiemy, od pewnego czasu kontrolowanie tego, co pojawia się w Serach Snippets jest ograniczone. Wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, kiedy zamiast wprowadzonego przez nas meta description Google wyświetla w wynikach wyszukiwania całkowicie przypadkową część treści, która nie do końca odpowiada temu, co chcieliśmy zaprezentować użytkownikowi w czasie jego pierwszego zetknięcia się z naszą stroną.

Udostępnianie tego typu porad ma pomóc specjalistom w zrozumieniu, czego tak naprawdę oczekuje od nas Google, a w konsekwencji – podporządkowanie się tym regułom i wyświetlenia w SERP tego, na czym nam zależy.

O meta description i innych znacznikach meta pisaliśmy więcej w tym artykule: Meta znaczniki – co to jest, jak je tworzyć i jak wpływają na SEO.

(1)
Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na naszym blogu

Jesteś ciekawy, jak wygląda pozycjonowanie sklepów internetowych, a może chcesz wejść na rynek szwajcarski i ciekawi Cię, jak wygląda pozycjonowanie zagraniczne? Na naszym blogu znajdziesz odpowiedzi na te pytania i wiele innych porad ważnych dla rozwoju Twojego biznesu

10 pytań i odpowiedzi o SEO

10 pytań i odpowiedzi o SEO

Czy w SEO odpowiedzią na każde pytanie jest “to zależy”? Wojciech Urban udowadnia, że nie zawsze! Zebraliśmy 10 najczęściej powtarzających się pytań o SEO i nagraliśmy krótkie filmiki z odpowiedziami. Możesz ich posłuchać na naszym kanale na YouTube lub przeczytać transkrypcję na naszym blogu. 

Czytaj więcej
Jak dodać firmę do Google Maps?

Jak dodać firmę do Google Maps?

Jeśli chcesz, aby Twoja firma była dobrze widoczna w sieci, wykorzystaj możliwości wizytówki Google Moja Firma. Jej posiadanie pozytywnie wpływa nie tylko na wizerunek, ale również pozycjonowanie strony. Podpowiadamy, jak dodać firmę do Google Maps. Dzięki temu przy niewielkim wysiłku zyskasz liczne korzyści dla swojego biznesu.

Czytaj więcej