Jak analizować konkurencję w Google?

Jak analizować konkurencję w Google?

Otworzenie sklepu internetowego jest obecnie sprawą bardzo prostą. Dostępnych jest wiele rozwiązań, które umożliwiają szybkie rozpoczęcie działalności i sprzedaży produktów/usług online. Wejście na rynek jest łatwe i przyciąga coraz więcej chętnych osób. Prowadzi to do stale powiększającej się liczby konkurentów. Czy dokładnie przeanalizowałeś swoją konkurencję?

Monitorowanie konkurencji w Google: jakie niesie korzyści?

W celu otworzenia sklepu stacjonarnego, kawiarni lub hotelu w jakimkolwiek mieście w Polsce czy na świecie, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego lokalizację. Nawet najlepszej jakości produkty lub świadczone usługi ciężko jest sprzedać w miejscach, gdzie ludzie nie uczęszczają. Obszary z dużym ruchem potencjalnych klientów są więc bardzo pożądane. Nieraz zdarza się, że w takich lokalizacjach umiejscowione są firmy oferujące te same lub podobne artykuły. Muszą się one nawzajem znać, aby móc między sobą konkurować, przyciągać konwertujący ruch, móc dawać więcej niż inni. Z Twoim sklepem internetowym jest tak samo.

Monitorowanie konkurencji w google

Lokalizacja, którą możesz wybrać dla swojego interesu, znajduje się w wyszukiwarce Google. To dzięki niej możesz pokazać się ludziom, ktoś może poznać Twoje produkty. Jeśli ustawisz się w miejscu gdzie będzie duży ruch szansa na osiągnięcie sukcesu będzie ogromna.

W realnym świecie byłoby to zapewne centrum miasta, osiedle z dużą liczbą mieszkańców. W świecie online są to pierwsze strony wyszukiwarki Google, na które zaprowadzą Cię odpowiednio dobrane słowa kluczowe. Jednak samo odnalezienie najbardziej dopasowanych słów kluczowych, których szukają Twoi klienci nie wystarczy. Pamiętaj, że nie jesteś jedynym, który chce tego dokonać. Musisz dowiedzieć się, gdzie jest Twoja konkurencja, jakie działania podejmuje, skąd pozyskuje klientów. Możesz przyciągnąć do siebie ogromną ilość osób zainteresowanych kupnem Twoich produktów lub usług, a znając oferty swojej konkurencji zaproponować im coś lepszego lub dodatkowego, co pozwoli Ci się wyróżnić. Poznanie konkurencji jest niezwykle korzystne. Dzięki temu możesz pozyskać jeszcze większy, konwertujący ruch na swojej stronie, utrzymać najlepsze pozycje, a także na bieżąco reagować na zmiany na rynku oraz w wyszukiwarce. O tym jak znaleźć się w odpowiedniej lokalizacji możesz również przeczytać w naszych wcześniejszych artykułach: Słowa Kluczowe – 11 narzędzi, które wspomagają keyword research oraz 5 przykładów optymalizacji strony, które wykonasz samodzielnie. Teraz zajmijmy się Twoją konkurencją, która nigdy nie śpi.

Analiza konkurencji SEO: od czego zacząć?

Do wszystkiego należy podchodzić krok po kroku. Nie inaczej jest z analizą konkurencji w Google. Na początku należy dowiedzieć się jak ją znaleźć i kim jest. Niestety często zdarza się, że za konkurenta uważamy nie te strony internetowe, które powinniśmy. Dlatego, nim pozna się narzędzia, które umożliwiają pozyskanie informacji o rywalach, warto zapisać sobie kim dokładnie są nasi przeciwnicy w wyszukiwarce Google i na czym się skupić przy ich poznawaniu.

Analiza konkurencji google

Jak znaleźć konkurencję w Google?

Ponieważ w swoich działaniach skupiamy się na osiągnięciu jak największego ruchu pochodzącego z organicznych wyszukiwań w Google, to tam powinniśmy szukać swojej konkurencji. Zastosowanie kroków podanych we wcześniejszych artykułach dotyczących słów kluczowych oraz optymalizacji strony pozwoliło Ci “wejść do gry”, w której napotkasz przeciwników. Są nimi firmy, które oferują klientom podobne produkty. Aby móc z nimi wygrać musisz znać ich mocne i słabe strony, ale przede wszystkim wiedzieć kim są.

  • Krok 1: Określ słowa kluczowe, które są dla Ciebie najważniejsze. Jeśli jeszcze nie do końca wiesz na czym się skupić najprostszymi słowami będą “nazwa produktu + sklep”.  Jeśli Twoje artykuły lub usługi nie do końca są ze sobą powiązane to z pewnością ta liczba będzie duża.
  • Krok 2: Wpisz w wyszukiwarkę Google wybrane przez siebie słowa. Przyjrzyj się już teraz kto znajduje się tuż obok Ciebie (zarówno wyżej jak i niżej) w wynikach wyszukiwania. Wypisz wszystkich swoich konkurentów*.

* Pomiń na swojej liście duże serwisy sprzedażowe, porównywarki cenowe czy też oferty znajdujące się w reklamach Adwords. Ta konkurencja nie będzie równa (chyba, że jesteś liderem w branży)

  • Krok 3: W przedstawionych poniżej narzędziach zdobądź na samym początku informację o swojej stronie oraz o tym z kim (według nich) konkurujesz. Dopisz ich do swojej listy konkurentów.

Czy wiesz jaki jest asortyment sklepów, które wypisałeś? Jest on zbliżony do Twojego? Czy wiesz jakie usługi oferują te firmy? Jakie działania marketingowe podejmują i w jaki sposób znalazły się tuż nieopodal Ciebie w Google? Jeśli jeszcze nie, to czas najwyższy to zmienić. Pierwszy krok już wykonałeś. Wiesz kim są, jak się nazywają. Brawo, znalazłeś swoją konkurencję! Teraz czas na analizę, która pozwoli Ci odpowiedzieć na te pytania.

Na co zwracać uwagę podczas analizy konkurencji?

Wiedząc już kim jest Twoja konkurencja sporządź listę informacji jakich chcesz się o niej dowiedzieć. Pierwszą z takich rzeczy będzie ich pozycja na poszczególnych, wspólnych słowach kluczowych, powinny zaciekawić Cię również słowa, na które Twoja konkurencja się wyświetla, a Ty nie. Jeśli macie podobny asortyment to konkurujecie z pewnością nie tylko o jedno miejsce w top10. Kolejną ważną informacją, która może pomóc Ci w uzyskaniu przewagi nad konkurencją, będzie jej porównanie pod kątem optymalizacji. Ważna w tym przypadku jest zarówno treść, jak i kod strony. Niezwykle istotnym na Twojej liście powinny być również treści udostępniane przez biznesowych przeciwników na zewnętrznych portalach, a także miejsca, które odsyłają do ich stron potencjalnych klientów. Pozwoli Ci to pracować nad wizerunkiem marki.

Analiza konkurencji seo

Analiza konkurencji SEO w wyszukiwarce: przydatne narzędzia

Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi, które pozwalają na dokładną analizę konkurencji SEO. Niestety większość z nich jest płatna. Postaramy się przedstawić Ci ich funkcjonalności, co umożliwi dokonanie najlepszego wyboru. Oczywiście każde narzędzie daje możliwość darmowego przetestowania swoich możliwości, do czego zachęcamy przed dokonaniem zakupu jakiegokolwiek z nich. Dzięki nim uzyskasz przewagę nad konkurencją.

Analiza konkurencji pozycjonowanie

Z narzędzia SIMILARWEB możesz korzystać w wersji darmowej. Dzięki niemu możesz poznać jeszcze większą liczbę swoich konkurentów. Pozwoli Ci ono również na odkrycie źródeł ruchu na stronach Twojej konkurencji i najpopularniejszych słów kluczowych. Jeśli dopiero zaznajamiasz się z branżą, możesz poznać najlepiej (według similarweb) prosperujące strony z danej kategorii na całym świecie. Ułatwi Ci to określenie strategii działania.

Jak sprawdzić ruch na stronie konkurencji

SENUTO jest polskim narzędziem, które umożliwia przeglądanie stron, które stanowią (według tego narzędzia) Twoją najbliższą konkurencję. Dzięki temu narzędziu zdobędziesz informacje do pierwszego podpunktu na swojej liście – wspólne słowa kluczowe oraz pozycje zajmowane przez konkurencję. Możesz też zobaczyć na jakie słowa kluczowe jeszcze się nie wyświetlasz, a Twoja konkurencja już tak.

Monitorowanie konkurencji w social media

SEMSTORM – kolejne polskie narzędzie, miejsce gdzie dokładnie zapoznasz się z wolumenami słów kluczowych używanych przez swoją konkurencję, dodasz do swojej listy konkurentów dodatkowe pozycje, a także dowiesz się czegoś o ruchu na stronie swoich biznesowych rywali. Słowa kluczowe przed tym narzędziem nie mają tajemnic.

Ahrefs i Majestic logo

AHREFS i MAJESTIC to dwa narzędzia, które posiadają wiele funkcjonalnych opcji. Jedną z nich, która jest przydatna w przypadku analizy konkurencji SEO, jest możliwość poznania linków zwrotnych prowadzących do stron internetowych. Dzięki nim nie musisz być administratorem strony, aby być w posiadaniu tak cennych informacji. Wiedząc, w jakich miejscach znajdują się linki do stron konkurencji, możesz zadbać, aby ruch był kierowany również do Ciebie. Najlepiej przetestować obydwa i wybrać narzędzie, które będzie dla nas przyjaźniejsze w obsłudze – oraz dowiedzieć się, jak przeprowadzić analizę konkurencji pod kątem linków zwrotnych.

Narzędzia do monitoringu konkurencji w Google

BRAND24, SENTIONE, MONITORI,  to na pierwszy rzut oka narzędzia podobne do AHREFSa i MAJESTICa Dzięki nim również możesz dowiedzieć się, gdzie mówi się o Twojej konkurencji. Jednak w ich przypadku, w tych wzmiankach nie musi być podany link prowadzący do strony. Wystarczy, że ktoś napisze w komentarzu nazwę firmy (konkurencji albo Twojej) lub wybrane przez Ciebie słowa kluczowe, a zostaniesz o tym natychmiast powiadomiony. Dzięki temu nie tylko poznasz opinie na temat swojej konkurencji. Dowiesz się także, gdzie możesz porozmawiać ze swoimi potencjalnymi klientami. GOOGLE ALERTS jest również narzędziem do monitorowania internetu jednak jest narzędziem darmowym i posiada mniej możliwości. Dzięki niemu również możesz monitorować konkurencję w Google i jej działania, a także ustawiać powiadomienia dotyczące interesujących Cię tematów.

Podsumowanie

Teraz już wiesz jak znaleźć swoją konkurencję, jakie informację na jej temat będą dla Ciebie przydatne oraz jakimi narzędziami możesz się posłużyć do ich odszukania. Przed Tobą wiele pracy jednak zapewniamy, że warto. Dzięki temu możesz:

  • znaleźć nowe kanały komunikacji z klientami,
  • uzyskać nowe miejsca z linkami zwrotnymi do Twojej strony,
  • znaleźć nowe słowa kluczowe, pod które do tej pory nie optymalizowałeś swojej strony,
  • opracować strategię działań związanych z pozycjonowaniem, ale również szeroko pojętym marketingiem internetowym,
  • odnaleźć pomysły na wyróżnienie się wśród konkurencji,
  • szybko reagować na zmiany na rynku oraz w wyszukiwarce.

Wierzymy, że Ci się uda, a Twoja strona zajmie najlepszą z możliwych lokalizacji w Googlowym świecie. Z największą przyjemnością pomożemy Ci w osiągnięciu tego celu.

(2)
Autor
SEO Specialist - Klaudia

SEO Specialist

Entuzjastka marketingu i psychologii. Od roku zgłębia tajemnice SEO w Delante zajmując się optymalizacjami na polskich i zagranicznych stronach klientów. Po pracy odkrywa świat fizyczny podróżując i świat astralny uprawiając jogę. Wysoka jak nasze pozycje w SERPach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na naszym blogu

Jesteś ciekawy, jak wygląda pozycjonowanie sklepów internetowych, a może chcesz wejść na rynek szwajcarski i ciekawi Cię, jak wygląda pozycjonowanie zagraniczne? Na naszym blogu znajdziesz odpowiedzi na te pytania i wiele innych porad ważnych dla rozwoju Twojego biznesu

10 pytań i odpowiedzi o SEO

10 pytań i odpowiedzi o SEO

Czy w SEO odpowiedzią na każde pytanie jest “to zależy”? Wojciech Urban udowadnia, że nie zawsze! Zebraliśmy 10 najczęściej powtarzających się pytań o SEO i nagraliśmy krótkie filmiki z odpowiedziami. Możesz ich posłuchać na naszym kanale na YouTube lub przeczytać transkrypcję na naszym blogu. 

Czytaj więcej
Jak dodać firmę do Google Maps?

Jak dodać firmę do Google Maps?

Jeśli chcesz, aby Twoja firma była dobrze widoczna w sieci, wykorzystaj możliwości wizytówki Google Moja Firma. Jej posiadanie pozytywnie wpływa nie tylko na wizerunek, ale również pozycjonowanie strony. Podpowiadamy, jak dodać firmę do Google Maps. Dzięki temu przy niewielkim wysiłku zyskasz liczne korzyści dla swojego biznesu.

Czytaj więcej