Sklepłuczniczy.pl to sklep sprzedający stacjonarnie i internetowo, oferujący profesjonalny sprzęt łuczniczy zarówno dla osób zaczynających swoją przygodę z tym sportem, jak i profesjonalistów.
Firma oferuje produkty największych światowych producentów sprzętu łuczniczego. Jest to jeden z największych sklepów łuczniczych w Polsce, a jego marka jest rozpoznawalna w branży.
Przeczytaj jak zwiększyliśmy ruch organiczny na stronie o 56% w 8 miesięcy.
Sklepłuczniczy.pl jest oparty o CMS PrestaShop, który jest jednym z najpopularniejszych systemów e-commerce w Polsce. Posiada wiele udogodnień pomagających w optymalizacji. Dostaliśmy dostępy administracyjne do panelu i współpracowaliśmy z programistą klienta przy wprowadzaniu globalnych zmian w kodzie sklepu.
Największy konkurent Sklepu Łuczniczego jest z tej samej miejscowości, również sprzedaje stacjonarnie i przez Internet. Na początku współpracy konkurent miał przewagę w widoczności w Google, zależało nam na wypozycjonowaniu sklepu tak, aby ten zyskał przewagę nad konkurencją.
Współpracę rozpoczęliśmy od pozycjonowania sklepu łuczniczego, skierowanego na rynek europejski. Właściciele zdecydowali się na zrezygnowanie ze sprzedaży za granicę i skupienie się całkowicie na rynku polskim. Zadowoleni z wcześniejszej współpracy zdecydowali się na pozycjonowanie polskiego sklepu od 5 października 2017 roku.
W październiku 2017 łączna ilość wejść według Google Analytics wynosiła 8.512, z czego 74% było z wejść organicznych, a 13% z wejść bezpośrednich.
W maju 2018 roku, po 7 miesiącach współpracy wszystkich wejść według Google Analytics było 12.455, z czego 80% pochodziło z wejść organicznych.
Wzrost wejść organicznych w 7 miesięcy wyniósł 56%.
Rozpoznawalna marka w branży chce zwiększyć swoją widoczność w internecie i przebić konkurentów.
Pozycjonując Sklep Łuczniczy początkowo nie spodziewałam się tego, jak wielu jest amatorów tego sportu! Było to dla mnie sporym zaskoczeniem, które przełożyło się na duży fun przy pracy ze sklepem. Prosta Presta, niszowa branża i dobra współpraca z developerem przełożyły się na wzrosty widoczności, ruchu i konwersji.
Po dogłębnym audycie rozpoczęliśmy proces wdrażania jego zaleceń na stronie. Silnik Presta pozwalał nam na dokonywanie wielu optymalizacji, współpracowaliśmy również z programistą aby wprowadzać zmiany w kodzie strony i zmiany globalne dla całego sklepu internetowego.
Opisy kategorii były stworzone dla każdej oddzielnie i były unikalne. To dobry początek, jednak zostały one nieprawidłowo wdrożone. Dodane zostały jako etykieta linka a nie na podstronę, przez co nie były widoczne ani dla użytkownika ani dla robotów Google i nie wpływały w żadnym stopniu na widoczność strony.
Widok etykiety linka:
Pod koniec lutego przy współpracy z programistą klienta, opisy zostały poprawnie wprowadzone na podstrony kategorii. Zoptymalizowaliśmy je pod kątem słów kluczowych, sformatowaliśmy i zoptymalizowaliśmy strukturę nagłówków oraz dodaliśmy linkowanie wewnętrzne.
Przykładem jest podstrona “łuki”. Przed optymalizacją wyświetlała się ona na frazę “łuki” na 4 miejscu. Po wprowadzanych zmianach fraza awansowała na 1 pozycję, wyprzedzając największego konkurenta i Wikipedię.
Treść na stronie głównej jest ważnym elementem dla robotów Google. To właśnie w treści możemy umieścić słowa kluczowe, które są najważniejsze dla biznesu. Napisaliśmy treść na stronę główną oraz odpowiednio sformatowaną wysłaliśmy programiście do wdrożenia (musiała ona być wdrożona bezpośrednio w kodzie strony). Dobry efekt dało również linkowanie wewnętrzne ze strony głównej na kategorie.
Treść została wprowadzona na stronę 25 października.
Fraza “centrum łucznicze”, która jest przyporządkowana do strony głównej, przed wprowadzeniem tekstu (23 października) wyświetlała się na 20 pozycji w Google. Po wprowadzeniu tekstu na stronę główną i poprawnym zaindeksowaniu strony, 25 października fraza uplasowała się na 2 pozycji w Google. Od tego czasu, nie licząc chwilowych zawahań, fraza utrzymuje się na 2 miejscu w wyszukiwarce.
Trzeba zaznaczyć, że fraza “centrum łucznicze” jest fraza brandową największego konkurenta sklepu.
Na stronach produktowych nagłówkiem H1 były nazwy produktów, jednak nagłówki H2 nie zawierały słów kluczowych.
Zasugerowaliśmy globalną zmianę struktur nagłówków, tak aby pod opisem produktu pojawiła się fraza “opinie + nazwa produktu”. Dzięki temu automatycznie zostały wygenerowane nagłówki H2 na podstronach wszystkich produktów. Dodatkowo otrzymaliśmy cenną frazę, której wyszukują często potencjalni klienci szukający opinii o danym produkcie.
Możliwość dodawania opinii pod każdym produktem jest też bardzo dobrym sposobem na aktualizacje podstron przez samych użytkowników i generowanie dodatkowej treści.
Dodanie nagłówków H2 do każdej podstrony produktowej oraz możliwość zostawienia opinii:
Sklep Łuczniczy oferuje łuki największych światowych producentów. Potencjalni klienci często szukają produktów konkretnego producenta, dlatego ważne było, aby strona wyświetlała się wysoko w wynikach wyszukiwania po wpisaniu fraz związanych z najważniejszymi markami producentów.
Dla podstron producentów skupiliśmy się na optymalizacji metadanych i dolinkowaniu.
Widok w wyszukiwarce przed:
Widok w wyszukiwarce po optymalizacji:
Fraza “hoyt”, która jest frazą producenta łuków, po optymalizacji i dolinkowaniu pięła się w górę i z pozycji początkowej 19, ustabilizowała się na 2 miejscu i wyświetla się zaraz za stroną producenta
Największy konkurent sklepu znajduje się w tym samym mieście i cały czas był wyżej w wyszukiwarkach.
Przeprowadziliśmy optymalizację strony głównej (tytuł, meta opis, struktura nagłówków, linkowanie wewnętrzne i wprowadzenie treści) z uwzględnieniem fraz lokalnych.
Tytuł i meta description przed optymalizacją:
Tytuł i meta description po optymalizacji:
Nagłówki na stronie głównej przed optymalizacją:
Nagłówki na stronie głównej po optymalizacji:
Frazy: “sklep łuczniczy jaworze” i “sklep łuczniczy bielsko” przed optymalizacją wyświetlały się za stroną konkurenta, na 3 miejscu. Po optymalizacji w październiku i dolinkowaniu ustabilizowały się na pierwszej pozycji w wyszukiwarce Google.
Wraz z procesem optymalizacji strony rozpoczęliśmy linkowanie zewnętrzne zgodnie ze strategią założoną na początku. Wzmacnialiśmy domenę poprzez dodawanie linków na zaufanych stronach.
W ramach procesu off-site rozpoczęliśmy dodawanie linków do strony pochodzących z różnorodnych źródeł. Jednocześnie, dzięki temu, że sklep jest popularny i doceniany wśród klientów, obserwowaliśmy wzrost naturalnych linków dodawanych na specjalistycznych forach internetowych:
Stan linkowania przed współpracą:
Stan linkowania po 9 miesiącach: