.animate-view{opacity: 1 !important;}

+2164% wzrostu liczby transakcji w rok

SEO Sprzęt łuczniczy
O Sklep Łuczniczy

Sklepłuczniczy.pl to sklep sprzedający stacjonarnie i internetowo, oferujący profesjonalny sprzęt łuczniczy zarówno dla osób zaczynających swoją przygodę z tym sportem, jak i profesjonalistów.
Firma oferuje produkty największych światowych producentów sprzętu łuczniczego. Jest to jeden z największych sklepów łuczniczych w Polsce, a jego marka jest rozpoznawalna w branży.
Przeczytaj jak zwiększyliśmy ruch organiczny na stronie o 56% w 8 miesięcy.

Analiza

Sklepłuczniczy.pl jest oparty o CMS PrestaShop, który jest jednym z najpopularniejszych systemów e-commerce w Polsce. Posiada wiele udogodnień pomagających w optymalizacji. Dostaliśmy dostępy administracyjne do panelu i współpracowaliśmy z programistą klienta przy wprowadzaniu globalnych zmian w kodzie sklepu.

Największy konkurent Sklepu Łuczniczego jest z tej samej miejscowości, również sprzedaje stacjonarnie i przez Internet. Na początku współpracy konkurent miał przewagę w widoczności w Google, zależało nam na wypozycjonowaniu sklepu tak, aby ten zyskał przewagę nad konkurencją.

Współpracę rozpoczęliśmy od pozycjonowania sklepu łuczniczego, skierowanego na rynek europejski. Właściciele zdecydowali się na zrezygnowanie ze sprzedaży za granicę i skupienie się całkowicie na rynku polskim. Zadowoleni z wcześniejszej współpracy zdecydowali się na pozycjonowanie polskiego sklepu od 5 października 2017 roku.

W październiku 2017 łączna ilość wejść według Google Analytics wynosiła 8.512, z czego 74% było z wejść organicznych, a 13% z wejść bezpośrednich.

wykres kanały sklep łuczniczy

Wykres poszczególnych kanałów ruchu na stronie sklepluczniczy.pl w październiku 2017.

W maju 2018 roku, po 7 miesiącach współpracy wszystkich wejść według Google Analytics było 12.455, z czego 80% pochodziło z wejść organicznych.

Wzrost wejść organicznych w 7 miesięcy wyniósł 56%.

Problem

Rozpoznawalna marka w branży chce zwiększyć swoją widoczność w internecie i przebić konkurentów.

Szybkie fakty

 • sklep oparty o CMS PrestaShop
 • jeden z największych sklepów łuczniczych w Polsce, rozpoznawalna marka
 • średnia aktywność w mediach społecznościowych
 • główny konkurent jest z tej samej miejscowości, nacisk na pozycjonowanie lokalne
 • strona jest responsywna
 • sezonowość produktów

Zespół SEO

Pozycjonując Sklep Łuczniczy początkowo nie spodziewałam się tego, jak wielu jest amatorów tego sportu! Było to dla mnie sporym zaskoczeniem, które przełożyło się na duży fun przy pracy ze sklepem. Prosta Presta, niszowa branża i dobra współpraca z developerem przełożyły się na wzrosty widoczności, ruchu i konwersji.

Milena Fietko
Milena Fietko SEO Strategy Manager

Podejście

Podejście szerokie

Sklep łuczniczy jest rozpoznawalną marką w branży. Stali klienci znajdują go bez problemu, wiele z nich wchodzi na stronie bezpośrednio wpisując jej adres. Wyzwaniem jest przyciągnięcie nowych klientów, którzy znajdą stronę wpisując frazy kategorii czy produktów, ponieważ konkurencja ma silniejszą pozycję w wyszukiwarce. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na podejście szerokie do pozycjonowania, które polega na pozycjonowanie dużej ilości bardziej szczegółowych fraz. Pozycjonowanie szerokie skutkuje szybkim wzrostem widoczności strony w wyszukiwarce i przyciągnięciem bardziej konwertujących klientów.

Rozpoczęcie współpracy: audyt SEO, analiza słów kluczowych

Współpracę rozpoczęliśmy od analizy słów kluczowych. Pod uwagę wzięliśmy słowa, na które strona już się wyświetla i które generują ruch na stronie i potencjalne frazy. Szczególną uwagę zwróciliśmy na słowa kluczowe, na które konkurencja wyświetlała się wyżej oraz frazy lokalne. Również na początku przeprowadziliśmy obszerny audyt strony, który wykazał w jakiej kondycji jest domena i co wymaga zmiany bądź optymalizacji. Uzgodniony został podział zadań pomiędzy Delante a Sklep Łuczniczy. Pierwsze optymalizacje były wprowadzane już podczas przeprowadzania audytu. Ułożona została strategia linkowania zewnętrznego, która jest nieodłącznym elementem pozycjonowania.

Proces On-Site

Po dogłębnym audycie rozpoczęliśmy proces wdrażania jego zaleceń na stronie. Silnik Presta pozwalał nam na dokonywanie wielu optymalizacji, współpracowaliśmy również z programistą aby wprowadzać zmiany w kodzie strony i zmiany globalne dla całego sklepu internetowego.

Problem 1. Wszystkie opisy kategorii były dodane jako etykieta linka

Opisy kategorii były stworzone dla każdej oddzielnie i były unikalne. To dobry początek, jednak zostały one nieprawidłowo wdrożone. Dodane zostały jako etykieta linka a nie na podstronę, przez co nie były widoczne ani dla użytkownika ani dla robotów Google i nie wpływały w żadnym stopniu na widoczność strony.

Widok etykiety linka:

sklep łuczniczy etykieta kategorii

Pod koniec lutego przy współpracy z programistą klienta, opisy zostały poprawnie wprowadzone na podstrony kategorii. Zoptymalizowaliśmy je pod kątem słów kluczowych, sformatowaliśmy i zoptymalizowaliśmy strukturę nagłówków oraz dodaliśmy linkowanie wewnętrzne.

Efekt:

Przykładem jest podstrona “łuki”. Przed optymalizacją wyświetlała się ona na frazę “łuki” na 4 miejscu. Po wprowadzanych zmianach fraza awansowała na 1 pozycję, wyprzedzając największego konkurenta i Wikipedię.

sklep łuczniczy wykres dla frazy łuk

Problem 2. Brak treści na stronie głównej

Treść na stronie głównej jest ważnym elementem dla robotów Google. To właśnie w treści możemy umieścić słowa kluczowe, które są najważniejsze dla biznesu. Napisaliśmy treść na stronę główną oraz odpowiednio sformatowaną wysłaliśmy programiście do wdrożenia (musiała ona być wdrożona bezpośrednio w kodzie strony). Dobry efekt dało również linkowanie wewnętrzne ze strony głównej na kategorie.

Treść została wprowadzona na stronę 25 października.

Efekt:

Fraza “centrum łucznicze”, która jest przyporządkowana do strony głównej, przed wprowadzeniem tekstu (23 października) wyświetlała się na 20 pozycji w Google. Po wprowadzeniu tekstu na stronę główną i poprawnym zaindeksowaniu strony, 25 października fraza uplasowała się na 2 pozycji w Google. Od tego czasu, nie licząc chwilowych zawahań, fraza utrzymuje się na 2 miejscu w wyszukiwarce.

Trzeba zaznaczyć, że fraza “centrum łucznicze” jest fraza brandową największego konkurenta sklepu.

sklep łuczniczy wykres dla frazy centrum łucznicze

Problem 3. Zła struktura nagłówków na podstronach produktów

Na stronach produktowych nagłówkiem H1 były nazwy produktów, jednak nagłówki H2 nie zawierały słów kluczowych.

Zasugerowaliśmy globalną zmianę struktur nagłówków, tak aby pod opisem produktu pojawiła się fraza “opinie + nazwa produktu”. Dzięki temu automatycznie zostały wygenerowane nagłówki H2 na podstronach wszystkich produktów. Dodatkowo otrzymaliśmy cenną frazę, której wyszukują często potencjalni klienci szukający opinii o danym produkcie.

Możliwość dodawania opinii pod każdym produktem jest też bardzo dobrym sposobem na aktualizacje podstron przez samych użytkowników i generowanie dodatkowej treści.

Efekt:

Dodanie nagłówków H2 do każdej podstrony produktowej oraz możliwość zostawienia opinii:

sklep łuczniczy opinie pod produktem

Problem 4. Niska widoczność na frazy związane z markami producentów

Sklep Łuczniczy oferuje łuki największych światowych producentów. Potencjalni klienci często szukają produktów konkretnego producenta, dlatego ważne było, aby strona wyświetlała się wysoko w wynikach wyszukiwania po wpisaniu fraz związanych z najważniejszymi markami producentów.

Dla podstron producentów skupiliśmy się na optymalizacji metadanych i dolinkowaniu.

Widok w wyszukiwarce przed:

widok w wyszukiwarce przed optymalizacją

Widok w wyszukiwarce po optymalizacji:

widok w wyszukiwarce po optymalizacji

Efekt:

Fraza “hoyt”, która jest frazą producenta łuków, po optymalizacji i dolinkowaniu pięła się w górę i z pozycji początkowej 19, ustabilizowała się na 2 miejscu i wyświetla się zaraz za stroną producenta

sklep łuczniczy wykres dla frazy hoyt

Problem 5. Największy konkurent jest zlokalizowany w tej samej miejscowości – konkurencja na frazy lokalne

Największy konkurent sklepu znajduje się w tym samym mieście i cały czas był wyżej w wyszukiwarkach.

Przeprowadziliśmy optymalizację strony głównej (tytuł, meta opis, struktura nagłówków, linkowanie wewnętrzne i wprowadzenie treści) z uwzględnieniem fraz lokalnych.

Tytuł i meta description przed optymalizacją:

tytuł i opis meta przed optymalizacją

Tytuł i meta description po optymalizacji:

tytuł i opis meta po optymalizacji

Nagłówki na stronie głównej przed optymalizacją:

nagłówki przed optymalizacją

Nagłówki na stronie głównej po optymalizacji:

nagłówki po optymalizacji

Efekt:

Frazy: “sklep łuczniczy jaworze” i “sklep łuczniczy bielsko” przed optymalizacją wyświetlały się za stroną konkurenta, na 3 miejscu. Po optymalizacji w październiku i dolinkowaniu ustabilizowały się na pierwszej pozycji w wyszukiwarce Google.

sklep łuczniczy wykres dla frazy sklep łuczniczy bielsko

Proces Off-Site

Wraz z procesem optymalizacji strony rozpoczęliśmy linkowanie zewnętrzne zgodnie ze strategią założoną na początku. Wzmacnialiśmy domenę poprzez dodawanie linków na zaufanych stronach.

W ramach procesu off-site rozpoczęliśmy dodawanie linków do strony pochodzących z różnorodnych źródeł. Jednocześnie, dzięki temu, że sklep jest popularny i doceniany wśród klientów, obserwowaliśmy wzrost naturalnych linków dodawanych na specjalistycznych forach internetowych:

sklep łuczniczy linki na forach

Naturalne linkowanie na forach

sklep łuczniczy naturalne linki na forach

Stan linkowania przed współpracą:

parametry strony ahrefs przed optymalizacją

Stan linkowania po 9 miesiącach:

parametry strony ahrefs po optymalizacji

Rezultaty

 • Wzrost ruchu organicznego o 56% od września 2017 do maja 2018

sklep łuczniczy wykres wzrost widoczności

 • wzrost ruchu organicznego w maju 2018 o 96% w porównaniu do maja 2017 roku
 • Wzrost ilości transakcji pochodzących z wejść organicznych o 180% w maju 2018 roku w porównaniu z majem 2017 roku
 • Wzrost ilości transakcji o 2164% w rok.

sklep łuczniczy wykres wzrost ilości transakcji

 • Wzrost widoczności strony w wynikach wyszukiwania:

sklep łuczniczy wykres wzrost widoczności

 • Ruch na stronie:

sklep łuczniczy wykres ruch na stronie

 • Ruch na stronie w porównaniu z największym konkurentem:

sklep łuczniczy wykres porównanie z konkurentem

Nagrody Delante

Nagroda - Deloitte 2021 Nagroda - European eCommerce Awards 2022 Nagroda - European Search Awards 2022 Nagroda - Global Agency Awards 2022 Nagroda - IPMA Nagroda - US Search Awards 2021 Nagroda - Gazele Biznesu 2022 Nagroda - Global Digital Excellence Award 2022 Nagroda - Global Search Awards 2022 Nagroda - Global Search Awards 2023 Nagroda - Gazele Biznesu 2023
Agencja SEO w Krakowie - Pozycjonowanie

Zamów bezpłatną wycenę

Porozmawiajmy o Twoim SEO i SEM