5 narzędzi do project managementu, które ułatwią Ci zarządzanie projektami i działaniami SEO

5 narzędzi do project managementu, które ułatwią Ci zarządzanie projektami i działaniami SEO

W tym wpisie podpowiemy Ci, jak zarządzać projektami SEO i jakich narzędzi używać, aby na bieżąco obserwować efekty i realizację zadań Twojego zespołu SEO. Czytaj dalej!

Ostatnio na naszym blogu: Dlaczego nie widzę swoich reklam Google Ads w wynikach wyszukiwania?

Jak zarządzać działaniami SEO?

Pierwszy krok i punkt wyjścia do wszelkich działań SEO to audyt SEO i audyt treści. Żeby wiedzieć, dokąd chcesz zmierzać i jak rozwijać widoczność Twojego brandu w sieci, musisz poznać stan obecny i to, jak na ten moment pozycjonuje się Twoja strona, jakie błędy zawiera i co wymaga natychmiastowej reakcji. Znając punkt wyjścia, łatwiej określisz, jakie wyniki udało Ci się osiągnąć dzięki wdrożonym poprawkom. A jest tego sporo. Zduplikowany content, niedziałające linki, brak meta danych i wiele, wiele więcej. Uwierz nam – na każdej stronie WWW jest co robić.

siteliner narzędzie do audytu seo
W podstawowym audycie SEO domowej roboty pomoże Ci Siteliner – narzędzie, dzięki któremu w kilka kliknięć otrzymasz pełny raport z sugestiami i poprawkami do naniesienia na Twojej stronie WWW. Nie musisz być ekspertem SEO – wystarczy wpisać tam dowolny adres domeny (Twój lub Twojej konkurencji) i przeanalizować wszelkie błędy.

Kluczem do sukcesu po audycie SEO jest odpowiedni podział zadań i ról. Jak w każdym projekcie. Wiesz już, co robić, aby poprawić wyniki Twojej strony WWW, więc teraz ustal, kto się tym zajmie. Konkretne osoby muszą być odpowiedzialne za naniesienie konkretnych poprawek. Będą to zmiany w kodzie, konstrukcji i strukturze strony WWW, jak i szlifowanie contentu, więc zakasaj rękawy i zbierz dobry zespół wewnętrznych lub zewnętrznych ekspertów.

Zespół SEO

Aby działania SEO Twojej marki miały sens, potrzebni Ci są specjaliści z różnych działów firmy lub zewnętrzni współpracownicy, “wynajęci” do określonych zadań. W tym gronie powinni się znaleźć handlowcy i new business managerowie, którzy najczęściej bezpośrednio komunikują się z Waszymi potencjalnymi i obecnymi Klientami. Nie może tu zabraknąć marketerów i copywriterów, którzy stworzą dobry, SEO-friendly content i sprawią, że treści na Twojej stronie będą częściej wyszukiwane i chętniej czytane przez internautów. W końcu potrzebni będą Ci także specjaliści IT, którzy dokonają poprawek w kodzie strony, przyspieszą jej działanie i sprawią, że stanie się mobile-friendly.

pagespeed insight mobile-friendly test
Aby sprawdzić, czy na ten moment Twoja strona jest mobile-friendly, wykorzystaj do tego Test Optymalizacji Mobilnej od Google. Kolejną porcję zadań do wykonania dostarczy Ci analiza Google PageSpeed Insights. Pytaj u źródła i to zupełnie bezpłatnie o to, co zrobić, aby lepiej zoptymalizować Twoją firmową stronę. Im lepsza optymalizacja i skuteczniejsze działania pozycjonerskie, tym większy ruch, więcej leadów, a finalnie wyższe obroty. Proste?

Narzędzia online do zarządzania SEO

Kiedy uda Ci się już zgromadzić zestaw zadań do wykonania w ramach działań SEO i Zespół, który zajmie się wdrażaniem ich w życie, czas na podział zadań. Aby nic nie umknęło Twojej uwadze i aby wszystkie założenia, czy terminy zostały dotrzymane, wykorzystaj jedno z poniższych narzędzi do zarządzania projektami online. Przydadzą się one szczególnie w dobie pandemii koronawirusa, gdy wiele firm, w tym być może Twoja, pracuje zdalnie i nie zapowiada się, aby miało się to zmienić.

Jakie funkcje powinno zawierać narzędzie online do zarządzania procesami SEO?

 • Tworzenie listy zadań SEO z podziałem na projekty i zadania szczegółowe (możesz dzięki temu stworzyć osobne projekty dla marketerów i działu IT, a następnie przydzielić szczegółowe zadania konkretnym Pracownikom).
 • Wyznaczanie kamieni milowych projektów SEO i kalendarz działań SEO (możesz podzielić pracę na etapy, określone deadline’ami, po których nastąpi podsumowanie efektów zmian i przygotujecie raport np. dla zarządu firmy).
 • Wykres Gantta (wiele organizacji właśnie w takiej formie rozplanowuje czas realizacji i podział zadań pozycjonerskich w Zespole).
 • Wewnętrzne komunikatory, forum lub czat oraz możliwość dodawania komentarzy do zadań (przydatne w pracy zespołowej nad konkretnymi zadaniami, do których będzie przypisana więcej niż jedna osoba).
 • Tworzenie wykresów i prezentacji (np. na podstawie statystyk z Google Analytics, czy danych z Google Search Console, które łatwiej i efektywniej przekażecie jako Zespół SEO swojemu szefowi).
 • Prosty interfejs (w końcu to narzędzie ma ułatwiać, a nie utrudniać Wam pracę, więc im prościej, tym lepiej).
 • Całodobowy support techniczny producenta (w razie awarii lub problemów z konfiguracją narzędzia lepiej wiedzieć, że po drugiej stronie monitora ktoś realnie da nam jakąś odpowiedź).

Które narzędzia oferują zatem taki wachlarz możliwości i pomagają w zarządzaniu procesami SEO? Sprawdziliśmy to.

1. Asana

Asana to bezpłatne (do 1000 zadań) narzędzie do zarządzania projektami, które da Ci wszystkie opisane powyżej możliwości. Do tego łatwo integruje się z pakietem narzędzi Google (m.in. dyskiem Google) i Dropboxem.

Asana zarządzenie projektami SEO

2. Trello

Bardzo wygodne w użytkowaniu Trello daje nam możliwość założenia kilku tablic, w którym łatwo podzielimy zadania między różne Zespoły. Na dodatek platforma ma aplikację mobilną, dzięki czemu możemy obserwować progres w działaniach SEO na tablecie lub smartfonie. Przydatne szczególnie na home office w dobie pracy zdalnej.

trello zarządzanie projektami seo

3. ClickUp

Świetny, przejrzysty interfejs, wyraziste, kolorowe statusy zadań, łatwe do organizowania listy, tablice i kontenery – to znaki rozpoznawcze ClickUp. Do tego w ramach zadań możesz tworzyć bazę dokumentów (w wersji bezpłatnej do 100 megabajtów) i celów do osiągnięcia.

clickup zarządzanie projektami seo

4. Monday

Monday to narzędzie online do zarządzania projektami z przyjemnym dla oka interfejsem graficznym, z którego korzystają m.in. Coca-Cola, Deezer, czy Discovery. Zapewnia możliwość integracji z kilkudziesięcioma popularnymi na rynku platformami i aplikacjami.

monday zarządzanie projektami seo

5. OpenProject

W wersji podstawowej dla małego “community” OpenProject jest dostępny bezpłatnie. Oprócz wymienionych w akapicie o must-have funkcji platforma wspiera popularne zwinne metodologie zarządzania projektami: Scrum i Kanban.

openproject zarządzanie projektami seo

Jeśli chciałbyś poznać więcej narzędzi do zarządzania projektami, przydatnym narzędziem do ich wyszukiwania będzie AlternativeTo. To serwis, w którym po wpisaniu nazwy wybranego oprogramowania zobaczysz alternatywne rozwiązania i inne aplikacje, które mogą zastąpić Ci Twoje Trello, Asanę lub cokolwiek, z czego korzystacie w swojej organizacji.

Narzędzia do zarządzania projektami SEO – które wybrać?

Które z narzędzi jest najlepsze? To podobnie, jak w wypadku konfigurowania reklam w internecie, tworzenia mailingów, czy nawet działań SEO – nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Najlepsze rozwiązanie? Testuj różne narzędzia i sprawdź, na którym najlepiej będzie Ci się pracować razem z Twoim Zespołem. Jedno jest pewne: sprawne zarządzanie procesem SEO to lepsze i szybsze efekty Waszej pracy, więc wykorzystaj potencjał i wsparcie jednego z opisanych powyżej narzędzi, a poczujesz różnicę.

FAQ

Przede wszystkim regularnie, rzetelnie i kompleksowo. Działania SEO to proces, który wymaga ciągłych obserwacji, analizy i aktualizacji dotychczasowych rozwiązań. Pozycjonowanie strony może ułatwić Ci wykorzystanie jednego z narzędzi do zarządzania projektami, które opisujemy w artykule – m.in.:

 • Trello,
 • Asana,
 • ClickUp,
 • OpenProject.

Pierwsze efekty dobrego zarządzania działaniami SEO zobaczysz po kilku miesiącach. Pierwsze 3, a nawet 6 miesięcy pracy Twojego Zespołu to zwiększenie widoczności Twojej strony w wynikach wyszukiwania Google i ruchu na stronie. Dopiero potem, nawet do kilkunastu miesięcy od rozpoczęcia prac SEO, doświadczysz większej ilości konwersji. Przy założeniu, że Twoje zarządzanie projektem SEO będzie skuteczne i oparte na konkretnych narzędziach.

Kiedy efekty SEO?

Jeśli sam dobrze organizujesz pracę swoją i zespołu bez pomocy narzędzi online, a choćby tylko przy pomocy papierowego terminarza, to bez problemu dasz sobie radę. Gorzej, jeśli będziesz chciał wrócić do dawnych notatek, sprawdzać na bieżąco poziom realizacji zadań, analizować i obserwować efekty – wtedy takie zarządzanie projektem online może być zbawienne.

(2)
Autor
Delante to agencja marketingu internetowego, specjalizująca się w generowaniu ruchu na stronach z wyszukiwarek internetowych (SEO/SEM) i z reklam płatnych. Ponad 80% naszych klientów to szybko rozwijająca się branża e-commerce.
Komentarze (6)
 1. Już jakiś czas korzystam z trello i myślałem nad zmianą – asana wydaje się być całkiem ciekawą alternatywą, chyba się przekonam. 🙂

  1. Ja zrobiłam to już jakiś czas temu i jestem bardzo zadowolona. W trello w pewnym momencie zaczęło mi się robić zbyt tłoczno. Długo mi służyło, ale asana to naprawdę fajny wybór jeśli szukasz (moim zdaniem ciut lepszego) zamiennika.

 2. Do pracy na wielu projektach (powtarzalnych czy jednorazowych) warto sprawdzić jeszcze FlexiProject. Można ustalić własne ścieżki akceptacji dla poszczególnych etapów projektu i zaplanować z automatu przeglądy projektowe, oparte o bardzo praktyczne raporty. Nowa rzecz, polska produkcja, no i potestować można za free. 😀

 3. Ja z kolei polecę Nozbe – mój faworyt jeśli chodzi o organizację pracy. Dużo opcji, przejrzysty interfejs. Im dłużej korzystam, tym więcej odkrywam możliwości. Warto wypróbować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na naszym blogu

Jesteś ciekawy, jak wygląda pozycjonowanie sklepów internetowych, a może chcesz wejść na rynek szwajcarski i ciekawi Cię, jak wygląda pozycjonowanie zagraniczne? Na naszym blogu znajdziesz odpowiedzi na te pytania i wiele innych porad ważnych dla rozwoju Twojego biznesu

Dlaczego nie widzę swoich reklam Google Ads w wynikach wyszukiwania?

Dlaczego nie widzę swoich reklam Google Ads w wynikach wyszukiwania?

Wyszukujesz swoją reklamę w wyszukiwarce Google i nie wyświetla Ci się? Zaczynasz zastanawiać się, czy Twoja kampania w ogóle działa? Spokojnie! Istnieje wiele powodów, dla których możesz nie znajdować swojej reklamy w wynikach wyszukiwania. W dzisiejszym wpisie przedstawię Ci kilka tych najczęściej występujących.

Czytaj więcej
Co czyta dział SEO w Delante? Prasówka #9

Co czyta dział SEO w Delante? Prasówka #9

Czy to już pora żeby celebrować dłuższe jesienne wieczory? Jeśli już zamieniasz się w jesieniarę lub jesieniarza to przygotowaliśmy dla Ciebie idealny zestaw lektur na wieczór! Nasz dział SEO zebrał najważniejsze i najciekawsze newsy ze świata SEO. Zapraszamy do lektury!

Czytaj więcej
Refleks, kontekst, zasięgi - co to jest RTM i jak może wpłynąć na komunikację z klientami w sieci?

Refleks, kontekst, zasięgi - co to jest RTM i jak może wpłynąć na komunikację z klientami w sieci?

Chcesz zwiększyć zasięgi w komunikacji Twojej firmy z odbiorcami? Wcale nie musisz przeznaczać ogromnego budżetu na płatne kampanie. Real-Time Marketing jest takim sposobem komunikacji, który przy odpowiednim przygotowaniu pozwala osiągnąć zadowalające efekty, bez pomocy nakładów finansowych. Co to jest RTM? O czym trzeba pamiętać przy tworzeniu RTM’ów i na co warto uważać? Sprawdź!

Czytaj więcej