.animate-view{opacity: 1 !important;}

Opcje targetowania reklam w panelu Facebook Ads

7min.

Komentarze:0

Opcje targetowania reklam w panelu Facebook Adsd-tags
21 grudnia 2023
Facebook Ads jako system reklamowy pozwala nam na dostarczanie reklam różnym grupom odbiorców korzystających z tego portalu. Umiejętnie posługując się proponowanym przez niego narzędziami, jesteśmy w stanie precyzyjnie kierować nasze reklamy do odpowiednich odbiorców, w odpowiednim miejscu i czasie. Dzięki grupom docelowym Facebooka oraz kilku innym działaniom opisanym w poniższym artykule możemy sprawnie osiągnąć marketingowe sukcesy, nie wydając przy tym więcej niż zakładany budżet. Od wypełnionego celu dzieli nas, tylko i aż, odpowiednie określenie naszej grupy docelowej.

7min.

Komentarze:0

Czym są grupy docelowe na Facebooku?

Grupa docelowa na Facebooku to nic innego, jak zebrani konkretni użytkownicy Meta, do których może docierać nasza reklama. Facebook tworzy je, biorąc pod uwagę takie wskaźniki, jak: lokalizacja konkretnych osób, ich wiek, płeć, wykształcenie czy zainteresowania. Dodanie grupy docelowej już w momencie tworzenia kampanii może znacząco zwiększyć jej efektywność na początkowym etapie działania. Dzięki temu Facebook szybciej nauczy się, do jakich użytkowników ma kierować nasze reklamy.

Facebook Ads wyróżnia trzy typy grup odbiorców, są to:

  1. zapisana grupa odbiorców,
  2. grupa niestandardowych odbiorców,
  3. grupa podobnych odbiorców.

Zapisana grupa odbiorców – to grupa, którą sami tworzymy, wybierając cechy użytkowników, do których chcemy skierować nasze reklamy. Możemy tu wybrać konkretną lokalizację, płeć, wiek, języki oraz zainteresowania i podejmowane działania w sieci potencjalnych klientów. Po zapisaniu grupy docelowej wszystkie jej dane, z wyjątkiem lokalizacji, zostają zachowane do użytku w przyszłości. Konieczne będzie wybieranie lokalizacji za każdym razem

Grupa niestandardowych odbiorców – pozwala ona w głównej mierze na wybranie użytkowników, którzy wykazali zainteresowanie Twoją firmą. Jest to sporym ułatwieniem, gdyż ci odbiorcy są już zaznajomieni z daną marką i mogą łatwiej podjąć związane z nią decyzje zakupowe. Przykładowo, mogą to być:

  • użytkownicy, którzy już wcześniej dokonywali zakupów konkretnych (lub podobnych) produktów na stronie,
  • użytkownicy, którzy już wcześniej kliknęli w formularz, jednak go nie przesłali,
  • użytkownicy, którzy odwiedzili naszą stronę,
  • użytkownicy, którzy śledzą stronę naszej firmy na Facebooku (obserwują ją lub reagują na zamieszczane na niej treści),
  • użytkownicy, którzy oglądali nasze filmy na Facebooku lub Instagramie,
  • użytkownicy, którzy weszli już wcześniej w interakcję z naszymi produktami,
  • użytkownicy, którzy, np. używają naszej aplikacji mobilnej (jeśli taką posiadamy),
  • użytkownicy, którzy wchodzili w interakcję z naszym kontem na Instagramie,
  • użytkownicy, którzy otworzyli materiał błyskawiczny.

Należy jednak pamiętać, aby nasza grupa niestandardowych odbiorców była wystarczająco duża, by stosowanie jej było sensowne (jeśli taka grupa będzie zbyt mała, Facebook wyświetli komunikat informujący nas o tym).

Grupa podobnych odbiorców – działa ona w pewien sposób podobnie do grupy odbiorców niestandardowych. Korzysta bowiem z istniejących grup odbiorców niestandardowych, traktując je jako swoją grupę źródłową. Pozwala na dotarcie do osób, które mogą być zainteresowane skorzystaniem z naszych usług lub zakupem naszych produktów. Facebook uznaje ich za takich, ponieważ posiadają oni podobne cechy (zainteresowania, dane demograficzne, zachowania w sieci) co użytkownicy, którzy już wcześniej wchodzili w interakcję z naszą firmą. W trakcie tworzenia takiej grupy istnieje możliwość wyboru, w ilu procentach ma być ona podobna do swojej grupy źródłowej. Większe wartości dają szerszą grupę odbiorców, a mniejsze wartości gwarantują większe podobieństwo do poprzednich klientów.

Jak utworzyć grupy docelowe na Facebooku?

Na początku musimy się zastanowić nad kilkoma kwestiami, które pomogą nam odpowiednio skierować nasze reklamy – przede wszystkim:

  • jaki jest cel naszej reklamy i gdzie skieruje ona swoich odbiorców,
  • jaką reakcję ma wywołać u odbiorcy (zakup konkretnego produktu, wypełnienie formularza…),
  • jakie są wyjątkowe cechy reklamowanego przez nas produktu lub usługi.

W trakcie tworzenia grupy odbiorców musimy zwracać uwagę na to, czy nie jest ona zbyt szeroka lub zbyt zawężona (Facebook na bieżąco udostępnia nam wskaźnik to ukazujący).

Tworzenie zapisanej grupy odbiorców – możemy utworzyć swoją własną grupę odbiorców, dokładnie dobraną pod przedstawicieli naszej grupy docelowej.

Ustawienia firmowe > Wszystkie narzędzia (button) > Odbiorcy > Utwórz grupę odbiorców (menu rozwijane > Zapisana grupa odbiorców).

Opcje targetowania reklam w panelu Facebook Ads

Opcje targetowania reklam w panelu Facebook Ads

Źródło: panel Facebook Ads

W tej grupie możemy sprecyzować kierowanie reklam na podstawie lokalizacji odbiorców, ich wieku, płci, języków oraz szczegółowego targetowania, takiego jak, np. zainteresowanie konkretnymi tematami (przykładowo psy i karma dla nich).

Opcje targetowania reklam w panelu Facebook Ads

Opcje targetowania reklam w panelu Facebook Ads

Źródło: panel Facebook Ads

Tworzenie grupy niestandardowych odbiorców – istnieje kilka źródeł, na podstawie których można utworzyć grupę niestandardowych odbiorców (są to między innymi: materiał błyskawiczny, aktywność na stronie na Facebooku, aktywność na Instagramie, wyświetlenia filmu…). Poniższy przykład ukazuje, jak utworzyć taką grupę na podstawie aktywności w formularzu kontaktowym.

Ustawienia firmowe Facebook Ads > Wszystkie narzędzi (button) > Odbiorcy > Utwórz grupę odbiorców (menu rozwijane > Grupa niestandardowych odbiorców). 

Opcje targetowania reklam w panelu Facebook Ads

Opcje targetowania reklam w panelu Facebook Ads

Źródło: panel Facebook Ads

Następnie wybieramy opcję Formularz kontaktowy.

Opcje targetowania reklam w panelu Facebook Ads

Źródło: panel Facebook Ads

W polu uwzględnij zaznaczamy typ aktywności związanej z formularzem, którego chcemy użyć. W polu retencja wpisujemy liczbę dni (gdy, np. chcemy docierać do osób, które w ciągu ostatnich 60 dni przesłały wyżej wspomniany formularz, wpisujemy 60). Na koniec nadajemy grupie nazwę oraz krótki opis, dzięki któremu łatwiej będzie ją rozpoznać. Klikamy utwórz grupę odbiorców.

Opcje targetowania reklam w panelu Facebook Ads

Źródło: panel Facebook Ads

Tworzenie grupy podobnych odbiorców – na początku upewniamy się, że jesteśmy administratorem piksela lub strony, na podstawie której będziemy tworzyć nową grupę odbiorców. Przy tworzeniu grupy podobnych odbiorców na podstawie grupy niestandardowych odbiorców, musimy być administratorem na koncie reklamowym.

Ustawienia firmowe Facebook Ads > Wszystkie narzędzia (button) > Odbiorcy > Utwórz grupę odbiorców (menu rozwijane > Grupa podobnych odbiorców).

Opcje targetowania reklam w panelu Facebook Ads

Opcje targetowania reklam w panelu Facebook Ads

Źródło: panel Facebook Ads

Wybieramy źródło (może być nim grupa niestandardowych odbiorców, np. osoby, które kupiły dany produkt na stronie) > Wybieramy lokalizacje, w których chcemy zebrać grupę > Za pomocą suwaka ustawiamy procentowe podobieństwo nowej grupy do grupy źródłowej (a co za tym idzie, jej wielkość – jeżeli nasza grupa bazowa jest mała, to zaleca się zwiększenie % podobieństwa) > Klikamy Utwórz grupę odbiorców.

Opcje targetowania reklam w panelu Facebook Ads

Źródło: panel Facebook Ads

Tworzenie się takiej grupy zajmuje zazwyczaj od 6 do 24 godzin. Potem lista odbiorców jest odświeżana co około 3-7 dni. Zaleca się, aby odczekać jeden dzień na zapełnienie listy, zanim dodamy ją do kampanii.

Bądź na bieżąco z nowinkami ze świata SEO!
Zapisz się do newslettera

Jak targetować reklamy do odpowiednich odbiorców?

Kluczem do osiągania zadowalających wyników w kampaniach jest wybranie odpowiedniej grupy docelowej, czyli odbiorców naszej reklamy. Mowa tutaj o tzw. ICP, czyli ideal customer persona.

Pierwszym krokiem do stworzenia idealnej grupy odbiorców może być analiza danych dotyczących dotychczasowych klientów (osób, które kupiły nasze produkt lub skorzystały z naszych usług). Analiza takich danych pomaga nie tylko w kierowaniu reklam, ale też w późniejszej ich optymalizacji. Możemy na przykład uruchamiać reklamy w dni, w które cieszyły się one największą popularnością (np. emitować je w tygodniu i wyłączać w weekendy). Facebook daje także możliwość dobierania odbiorców względem ich lokalizacji, dostępny jest podział nawet na konkretne dzielnice miasta. Jest to dużym plusem, kiedy, przykładowo, chcemy kierować reklamy do osób w pobliżu naszego sklepu stacjonarnego. Należy także wybrać główny cel swoich działań na Facebooku – czy będzie to zwiększenie ruchu w witrynie, zwiększenie świadomości marki, czy też pozyskanie nowych klientów. Kluczowym czynnikiem jest także dobranie odpowiedniego budżetu do kampanii – nie może on być zbyt mały (bo reklamy nie pokażą swojego potencjału) ani też zbyt duży (żeby niepotrzebnie nie wydawać pieniędzy, które nie przełożą się na zyski dla firmy).

Jak dodatkowo zwiększać wydajność targetowania reklam?

  • Korzystanie z odpowiedniej ilości danych

Należy unikać tworzenia grup odbiorców, jeżeli nie jest się w posiadaniu odpowiedniej ilości danych. Na początku zalecane jest skupienie się na zgromadzeniu większej ilości informacji o potencjalnych klientach – w przeciwnym razie nasze działania reklamowe opierające się na grupach odbiorców mogą nie przynieść zadowalających rezultatów.

  • Wykluczanie konkretnych grup odbiorców

Wykluczanie konkretnych grup odbiorców może dobrze zadziałać w przypadku biznesów sprzedających produkty nietanie, których ludzie nie kupują zbyt często. Firma sprzedająca telewizory może wykluczyć z odbiorców grupę ludzi, którzy z poziomu reklamy dokonali zakupu przykładowo w ciągu ostatnich 90 dni. Pozwoli to na nieprzepalanie budżetów wyświetlaniem reklam osobom, które pewnie i tak nie skorzystają w najbliższym czasie z proponowanej oferty.

  • Targetowanie na konkretne urządzenia

Na Facebooku istnieje także opcja wyświetlania reklam tylko na konkretnych urządzeniach. Możemy wybrać w kampanii wyświetlanie tylko na komputery lub na telefony. Jest to szczególnie pomocne w przypadku, gdy przykładowo reklamujemy aplikację dostępną tylko w Sklepie Play. Wtedy możemy wyświetlać nasze reklamy wyłącznie na telefonach z systemem operacyjnym Android.

  • Bardzo sprecyzowana lokalizacja

Precyzowanie dokładnej lokalizacji, w której będą się wyświetlać nasze reklamy, szczególnie sprawdzi się, jeśli chcemy sprawić, by ludzie w okolicy odwiedzili przykładowo nasz sklep lub restaurację. Do ustalenia lokalizacji może posłużyć upuszczenie pinezki na mapie, wpisanie kodu pocztowego lub nawet podanie dokładnego adresu. Do każdej ustalonej lokalizacji można ustalić promień, w którym może wyświetlać się dana reklama.

Opcje targetowania reklam w panelu Facebook Ads

Źródło: panel Facebook Ads

  • Targetowanie na osoby wyświetlające wideo

Opcja ta pozwala na wyświetlanie reklam osobom, które w przeszłości miały już styczność z naszymi reklamami wideo i obejrzały je w, przykładowo, 80%. Dotarcie do takich osób zwiększa szanse, na to, że jako już wcześniej zaznajomieni z marką, łatwiej zdecydują się na zakup naszych produktów/skorzystanie z naszych usług.

  • Kierowanie na włączone Wi-Fi

Pomóc w zwiększeniu efektywności reklam może też kierowanie ich tylko do użytkowników, którzy w danym momencie korzystają z sieci Wi-Fi. Ta opcja przyda się w szczególności, gdy wyświetlamy reklamy wideo lub reklamy graficzne o dużej rozdzielczości. Użytkownicy korzystający z danych komórkowych mogą z niechęcią w nie klikać, obawiając się zużycia danych.

  • Targetowanie na wydarzenia życiowe

Dzięki informacjom udostępnianym przez samych użytkowników Facebook daje możliwość kierowania reklam do osób w różnych sytuacjach życiowych. Można to wykorzystać do reklamowania sukien ślubnych/garniturów użytkownikom, którzy właśnie się zaręczyli lub też do promowania studiów dyplomowych osobom, które ukończyły już studia licencjackie, inżynierskie czy też magisterskie.

Podsumowanie

Facebook Ads udostępnia nam wiele opcji targetowania reklam, Są one bardzo przydatnym narzędziem w codziennej pracy marketingowców. Odpowiednie targetowanie to szansa na zwiększenie współczynnika klikalności oraz jednoczesne obniżenie kosztu konwersji. Należy jednak pamiętać, że wybranie na pozór idealnej grupy docelowej nie musi nam gwarantować sukcesu. Mimo wielu danych nigdy nie jesteśmy w stanie w 100% przewidzieć działań użytkowników sieci, do których trafią nasze reklamy.

Nie można także zapominać, że reklamowanie się w mediach społecznościowych wymaga ciągłej uwagi i dostosowania się do zmian. Raz ustawione kampanie nie będą już na zawsze efektywnie działać. Trzeba regularnie je kontrolować i optymalizować, jeśli wymaga tego sytuacja.

Źródła:

https://www.kontentino.com/blog/facebook-ads-target-audiences/

https://www.facebook.com/business/help/633474486707199

Autor
Autor
Weronika Strzeżyk

Junior SEM Specialist

Absolwentka Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Początkiem jej przygody z Delante był staż SEM od sierpnia 2023 roku.
Prywatnie entuzjastka oglądania skoków narciarskich, chodzenia po niskich górach i słuchania zespołów z kategorii emo.

Autor
Karolina Pyznar Delante
Autor
Karolina Pyznar

SEM Specialist

Absolwentka Zarządzania i Ekonomii. Swoją przygodę w Delante rozpoczęła od stażu SEM w grudniu 2021 roku. Aktualnie zajmuje stanowisko Specjalisty SEM. Jej szczególnym zainteresowaniem pod kątem zawodowym jest marketing internetowy, a zmiany na rynku Google nie są jej obce. Prywatnie lubi podróże, aktywności sportowe, a w szczególności siłownię.

Autor
Autor
Weronika Strzeżyk

Junior SEM Specialist

Absolwentka Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Początkiem jej przygody z Delante był staż SEM od sierpnia 2023 roku.
Prywatnie entuzjastka oglądania skoków narciarskich, chodzenia po niskich górach i słuchania zespołów z kategorii emo.

Autor
Karolina Pyznar Delante
Autor
Karolina Pyznar

SEM Specialist

Absolwentka Zarządzania i Ekonomii. Swoją przygodę w Delante rozpoczęła od stażu SEM w grudniu 2021 roku. Aktualnie zajmuje stanowisko Specjalisty SEM. Jej szczególnym zainteresowaniem pod kątem zawodowym jest marketing internetowy, a zmiany na rynku Google nie są jej obce. Prywatnie lubi podróże, aktywności sportowe, a w szczególności siłownię.

Uzyskaj bezpłatną wycenę

Nagrody

Nagroda - Deloitte 2021 Nagroda - IPMA Nagroda - US Search Awards 2021 Nagroda - European eCommerce Awards 2022 Nagroda - Global Agency Awards 2022 Nagroda - European Search Awards 2022