Branża obuwnicza. Jak ją pozycjonować?

Branża obuwnicza. Jak ją pozycjonować?

Bez względu na to, czy występuje kryzys gospodarczy, czy też nie, każdy z nas kupuje i będzie kupował buty. Branża obuwnicza to jeden z największych oraz najszybciej rozwijających się sektorów rynku e-commerce. Jej rozwój to w coraz większym stopniu wykorzystywanie internetu – wyszukiwanie sklepów, produktów, a także porównywarki cen. To właśnie dlatego właściciele firm obuwniczych coraz częściej korzystają z usług SEO.

Branża obuwnicza w Polsce i na świecie

W 2017 roku rynek obuwia wygenerował na świecie 311,2 mld euro zysku. Według ogólnoświatowych prognoz, do 2021 roku wartość rynku ma osiągać już 366,9 mld euro. Najwyższe przychody w tej branży wygenerują rynki azjatyckie.

pozycjonowanie branży obuwniczej a przychody na światowym rynku obuwia

Wartość rynku obuwniczego w Polsce na rok 2017 wyniosła prawie 3,3 mld EUR. Według danych CAGR przewidywany jest wzrost 4,6% rocznie. Jesteśmy również na 16 miejscu, jeżeli chodzi o import obuwia na świecie, co daje nam udział na poziomie 1,4%.

Polacy bardzo lubią kupować buty. Około 2% populacji przyznało, że nabywa miesięcznie nawet kilka par butów, a przynajmniej jedną miesięcznie – 11%. Aż 54% polek kupuje rocznie co najmniej cztery pary butów, wśród panów jest to zdecydowanie mniejszy odsetek bo jedynie 18%.

firmy obuwnicze pozycjonowanie a ilość zakupionego obuwia
Wykres ilości zakupionego obuwia na własny użytek w przeciągu ostatnich 12 miesięcy według raportu ARC Rynek.

Branża obuwnicza: charakterystyka

Na świecie istnieje bardzo dużo firm, które produkują obuwie oraz zajmują się jego eksportem. Dlatego w branży obuwniczej występuje ogromna konkurencja.

pozycjonowanie branży obuwniczej a wiodące branże
Wykres sprzedaży wiodących firm obuwniczych w 2016 roku na całym świecie.

Wiele sklepów, takich jak na przykład Deichmann, prowadzi również swoje blogi, które są integralną częścią marketingu firmowego. Warto podkreślić, że Klienci często podejmują decyzje o zakupie, w oparciu o informacje znalezione właśnie na blogach.

marki obuwnicze pozycjonowanie a blog

Czytaj: Czy warto prowadzić bloga w 2020 roku? i Jak tworzyć wpisy blogowe, które konwertują?

Firmy obuwnicze. Reklamowanie branży obuwniczej

1. Influencer marketing

Istotną częścią reklamowania firm obuwniczych jest współpraca z influencerami (liderami opinii). Z danych Adweek wynika, że blisko 50% Internautów bardziej ufa materiałom, które zostały wytworzone przez innych internautów. Znacznie mniejsza ilość podąża za tym co stworzyły tradycyjne media.

Influencer wraz ze swoimi obserwatorami tworzy grupę ludzi dzielących ze sobą pasje, zainteresowania, a także styl bycia. Jest dużo bardziej autentyczny, ponieważ napotyka te same problemy w życiu codziennym i odbiorcy łatwiej się z nim utożsamiają. Społeczność jest silnie związana z influencerem, przez co bardziej przychylnie traktuje produkty, o których wypowiedział się on pozytywnie. Influencer marketing ma również znaczny wpływ na SEO, dzięki oznaczeniom, których używają lub linkowaniu zewnętrznemu.

pozycjonowanie branża obuwnicza a metody pozyskiwania klientów online

2. Social Media

Popularność portali społecznościowych bardzo szybko rośnie i nie może pozostać obojętna dla branży e-commerce. Wszystkie te portale wypracowały swoje własne, specyficzne narzędzia oraz formy reklamy. Według IRCenter, w 2016 roku z serwisów społecznościowych korzystało już 90% internautów. Liczba użytkowników samego Facebooka to około 1,5 mld osób.

Prowadzenie social mediów to w głównej mierze budowanie zaufania klientów oraz świadomości marki. Pomagają stworzyć społeczność klientów, gdzie będą na bieżąco wypowiadać się oraz komentować Twoją usługę lub produkt. Możesz też w łatwy sposób sprawdzać, jakie są nowe potrzeby oraz wymagania klientów. Sprawią, że w bardzo łatwy sposób odpowiesz na pytania związane z Twoją marką. Social Media to również sposób na poszerzenie liczby odbiorców.

Sezonowość branży obuwniczej

Według danych w wyszukiwarce Google, najczęściej wyszukujemy obuwie w kwietniu. Na drugim miejscu jest natomiast przełom września i października. Wyniki te odpowiadają dwóm porom roku.

branża obuwnicza pozycjonowanie a fraza buty

Ze względu na znaczną sezonowość, pomyśl o klientach i dopasuj reklamy oraz kolekcje do pór roku. Wyprzedź ich i pokaż im kolekcje butów wiosennych już w marcu, gdzie stosunkowo więcej będzie zapytań o “adidasy” lub “sandały” niż o ogólne obuwie. Adekwatnie, zaraz po wakacjach postaw na “kozaki” oraz “obuwie zimowe”.

pozycjonowanie branży obuwniczej a fraza adidasy

pozycjonowanie branży obuwniczej a fraza sandały

pozycjonowanie branży obuwniczej a fraza kozaki

Jak pozycjonować sklep z obuwiem?

1. Dopasowanie słów kluczowych

Dopasowanie słów kluczowych jest bardzo istotne – umożliwia nam to lepszą kontrolę oraz wzmacnia skuteczność reklamy. Słowa kluczowe powinny towarzyszyć przy wdrażaniu wszelkich zmian oraz dodawaniu nowych treści. To właśnie dzięki nim użytkownik może trafić do Ciebie prosto z wyszukiwarki.

Pozycjonowanie branży obuwniczej - Delante

Warto skupić się także na precyzyjnym wyszukiwaniu poprzez frazy long-tail. Sprawią one, że użytkownikowi dużo łatwiej będzie trafić na Twoją stroną szukając konkretnego produktu. Do podstawowej nazwy produktu (jak “ buty męskie”) dodaj nazwę marki, model, kolor, a nawet materiał z którego są wykonane.

pozycjonowanie branży obuwniczej a frazy long tail

2. Unikalne treści

Każda strona internetowa powinna być oparta o ciekawe oraz przede wszystkim unikalne treści. To w ten sposób użytkownicy będą mieć dostęp do wysokiej jakości artykułów. Coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę z korzyści, które przynosi unikalny kontent. Unikalne treści mają wpływ na użyteczność naszej strony. Duplikacja treści jest również źle widziana przez Google, co może spowodować spadki na wyświetleniach oraz kliknięciach.

Warto również sprawdzać czy strona posiada zduplikowane treści z innych stron. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce w cudzysłowie kawałek tekstu – zdanie lub dwa. Jeżeli jedynym wyświetleniem będzie Twoja strona, oznacza to, że wszystko jest w porządku.

pozycjonowanie branży obuwniczej a unikalne treści

Innym problemem jest duplikacja wewnętrzna, która jest kopiowaniem treści w obrębie tej samej strony. Wówczas Google może zindeksować tylko jedną ze stron a reszty nie pokazywać w wynikach wyszukiwania.

3. Optymalizacja strony

By strona była dobrze odbierana pod względem SEO, unikalne treści nie wystarczą. Powinniśmy także skupić się na zapleczu technicznym, czyli właśnie na optymalizacji strony. Najważniejszymi aspektami są:

 • optymalizacja title oraz meta description;

pozycjonowanie branży obuwniczej a optymalizacja title i meta

 • optymalizacja tekstów, kategorii oraz produktów. Należy zoptymalizować stronę na wybrane wcześniej słowa kluczowe oraz nadać właściwe nagłówki H1 oraz H2;
 • optymalizacja grafiki – dobranie odpowiedniej wagi oraz rozmiaru zdjęcia, a także zwrócenie uwagi na jakość. Istotne jest również uzupełnienie atrybutu Alt pod właściwe słowa kluczowe;
 • zadbanie o prędkość ładowania się strony.

Wartość contentu – czyli zawartości całej strony, takie jak oryginalne treści, meta tagi, title i meta description najlepiej widać na przykładzie strony Lubiebuty.pl.

Marki obuwnicze a SEO. Podsumowanie

Branża obuwnicza jest jednym z największych sektorów rynku e-commerce. Coraz częściej wykorzystuje możliwości internetu, dlatego istotnym jest, by przygotować swoją stronę na obecnie panujące standardy.

Jeśli chodzi o firmy obuwnicze i ich pozycjonowanie w sieci, to warto zwrócić uwagę na aspekty takie jak:

 • prowadzenie bloga,
 • współpraca z influencerami,
 • prowadzenie social media,
 • tworzenie unikalnych opisów,
 • optymalizacja strony.

Sprawdź nasz poradnik – pozycjonowanie stron i ciesz się odpowiednio wdrożonym procesem SEO na Twojej stronie!

Ten wpis jest aktualizacją treści z 5 września 2019 roku.

FAQ

Tak, oczywiście, że warto! Odpowiednio zaplanowany i przeprowadzony proces SEO dla Twojego e-sklepu pozwoli Ci stać się bardziej rozpoznawalnym i widocznym w sieci, a co za tym idzie – przyciągnąć na swoją stronę więcej potencjalnych Klientów.

Jeśli chodzi o elementy, które wesprą SEO Twojego e-sklepu z branży obuwniczej, to warto zadbać m.in. o:

 • optymalizację strony,
 • regularne prowadzenie bloga i jego merytorykę,
 • tworzenie wartościowych, unikalnych i dobrze zoptymalizowanych (zarówno pod kątem użytkownika, jak i Google) treści,
 • systematyczne prowadzenie mediów społecznościowych,
 • współpracę z influencerami.
(7)
Autor
Off-Site SEO Specialist - Kasia

Off-Site SEO Specialist

W Delante od grudnia 2018. Swoje pierwsze zawodowe kroki stawiała przy organizacji dużych eventów. Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Pasjonatka tańca, muzyki oraz dobrego kina. Uwielbia słuchać ludzi oraz dyskutować z osobami o przeciwstawnych poglądach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na naszym blogu

Jesteś ciekawy, jak wygląda pozycjonowanie sklepów internetowych, a może chcesz wejść na rynek szwajcarski i ciekawi Cię, jak wygląda pozycjonowanie zagraniczne? Na naszym blogu znajdziesz odpowiedzi na te pytania i wiele innych porad ważnych dla rozwoju Twojego biznesu

10 pytań i odpowiedzi o SEO

10 pytań i odpowiedzi o SEO

Czy w SEO odpowiedzią na każde pytanie jest “to zależy”? Wojciech Urban udowadnia, że nie zawsze! Zebraliśmy 10 najczęściej powtarzających się pytań o SEO i nagraliśmy krótkie filmiki z odpowiedziami. Możesz ich posłuchać na naszym kanale na YouTube lub przeczytać transkrypcję na naszym blogu. 

Czytaj więcej
Jak dodać firmę do Google Maps?

Jak dodać firmę do Google Maps?

Jeśli chcesz, aby Twoja firma była dobrze widoczna w sieci, wykorzystaj możliwości wizytówki Google Moja Firma. Jej posiadanie pozytywnie wpływa nie tylko na wizerunek, ale również pozycjonowanie strony. Podpowiadamy, jak dodać firmę do Google Maps. Dzięki temu przy niewielkim wysiłku zyskasz liczne korzyści dla swojego biznesu.

Czytaj więcej