Branża obuwnicza. Jak ją pozycjonować?

Branża obuwnicza. Jak ją pozycjonować?

Bez względu na to, czy występuje kryzys gospodarczy, czy też nie, każdy z nas kupuje i będzie kupował buty. Branża obuwnicza to jeden z największych oraz najszybciej rozwijających się sektorów rynku e-commerce. Jego rozwój to w coraz większym stopniu wykorzystywanie internetu – wyszukiwanie sklepów, produktów, a także porównywarki cen. To właśnie dlatego właściciele firm obuwniczych coraz częściej korzystają z usług SEO.

Ostatnio na naszym blogu: Jak zaprojektować skuteczne CTA?

Branża obuwnicza w Polsce i na świecie

W 2017 roku rynek obuwia wygenerował na świecie 311,2 mld euro zysku. Według ogólnoświatowych prognoz, do 2021 roku wartość rynku ma osiągać już 366,9 mld euro. Najwyższe przychody w tej branży wygenerują rynki azjatyckie. Wartość polskiego rynku obuwia na rok 2017 wyniosła prawie 3,3 mld EUR. Według danych CAGR przewidywany wzrost 4,6% rocznie. Jesteśmy również na 16 miejscu, jeżeli chodzi o import obuwia na świecie, co daje nam udział na poziomie 1,4%.

Pozycjonowanie branży obuwniczej - przychody na światowym rynku obuwia

Polacy bardzo lubią kupować buty. Około 2% populacji przyznało, że nabywa miesięcznie nawet kilka par butów, a przynajmniej jedną miesięcznie – 11%. Aż 54% polek kupuje rocznie co najmniej cztery pary butów, wśród panów jest to zdecydowanie mniejszy odsetek bo jedynie 18%.

Pozycjonowanie branży obuwniczej - ilość zakupionego obuwia

Wykres ilości zakupionego obuwia na własny użytek w przeciągu ostatnich 12 miesięcy według raportu ARC Rynek.

Charakterystyka branży obuwniczej

Na świecie istnieje bardzo dużo firm, które produkują obuwie oraz zajmują się jego eksportem. Dlatego w branży obuwniczej występuje ogromna konkurencja. Przedstawiamy wykres sprzedaży wiodących firm obuwniczych w 2016 roku na całym świecie.

Pozycjonowanie branży obuwniczej - wiodące branże

Wiele sklepów, takich jak na przykład Deichmann, prowadzi również swoje blogi, które są integralną częścią marketingu firmowego. Blog daje wiele nowych możliwości reklamy takich jak bannery czy artykuły sponsorowane. Klienci często podejmują również decyzje o zakupie, w oparciu o informacje znalezione właśnie na takich blogach.

Pozycjonowanie branży obuwniczej - Blogi firmowe

Reklamowanie branży obuwniczej

1. Influencer marketing

Istotną częścią rynku obuwniczego jest współpraca z influencerami (liderami opinii). Z danych Adweek wynika, że blisko 50% Internautów bardziej ufa materiałom, które zostały wytworzone przez innych internautów. Znacznie mniejsza ilość podąża za tym co stworzyły tradycyjne media.

Influencer wraz ze swoimi obserwatorami tworzy grupę ludzi dzielących ze sobą pasje, zainteresowania, a także styl bycia. Jest dużo bardziej autentyczny, ponieważ napotyka te same problemy w życiu codziennym i odbiorcy łatwiej się z nim utożsamiają. Społeczność jest silnie związana z influencerem, przez co bardziej przychylnie traktuje produkty, o których wypowiedział się on pozytywnie. Influencer marketing ma również znaczny wpływ na SEO, dzięki oznaczeniom, których używają lub linkowaniu zewnętrznemu.

Metody pozyskiwania klientów online

2. Social Media

Popularność portali społecznościowych bardzo szybko rośnie i nie może pozostać obojętna dla branży ecommerce. Wszystkie te portale wypracowały swoje własne, specyficzne narzędzia oraz formy reklamy. Według IRCenter, w 2016 roku z serwisów społecznościowych korzystało już 90% internautów. Liczba użytkowników samego Facebooka to około 1,5 mld osób.

Prowadzenie social mediów to w głównej mierze budowanie zaufania klientów oraz świadomości marki. Pomagają stworzyć społeczność klientów, gdzie będą na bieżąco wypowiadać się oraz komentować Twoją usługę lub produkt. Możesz też w łatwy sposób sprawdzać, jakie są nowe potrzeby oraz wymagania klientów. Sprawią, że w bardzo łatwy sposób odpowiesz na pytania związane z Twoją marką. Social Media to również sposób na poszerzenie liczby odbiorców.

Sezonowość branży obuwniczej

Według danych w wyszukiwarce Google, najczęściej wyszukujemy obuwie w kwietniu. Na drugim miejscu jest natomiast przełom września i października. Wyniki te odpowiadają dwóm porom roku.

Pozycjonowanie branży obuwniczej - fraza buty

Ze względu na znaczną sezonowość, pomyśl o klientach i dopasuj reklamy oraz kolekcje do pór roku. Wyprzedź ich i pokaż im kolekcje butów wiosennych już w marcu, gdzie stosunkowo więcej będzie zapytań o “adidasy” lub “sandały” niż o ogólne obuwie. Adekwatnie, zaraz po wakacjach postaw na “kozaki” oraz “obuwie zimowe”.

Pozycjonowanie branży obuwniczej - fraz adidasy

Pozycjonowanie branży obuwniczej - fraza sandały

Pozycjonowanie branży obuwniczej - fraza kozaki

Jak pozycjonować sklep z obuwiem?

1. Dopasowanie słów kluczowych

Dopasowanie słów kluczowych jest bardzo istotne – umożliwia nam to lepszą kontrolę oraz wzmacnia skuteczność reklamy. Słowa kluczowe powinny towarzyszyć przy wdrażaniu wszelkich zmian oraz dodawaniu nowych treści. To właśnie dzięki nim użytkownik może trafić do Ciebie prosto z wyszukiwarki.

Warto skupić się także na precyzyjnym wyszukiwaniu poprzez frazy long-tail. Sprawią one, że użytkownikowi dużo łatwiej będzie trafić na Twoją stroną szukając konkretnego produktu. Do podstawowej nazwy produktu (jak “ buty męskie”) dodaj nazwę marki, model, kolor a nawet materiał z którego są wykonane.

Pozycjonowanie branży obuwniczej - frazy long tail

2. Unikalne treści

Każda strona internetowa powinna być oparta o ciekawe oraz przede wszystkim unikalne treści. To w ten sposób użytkownicy będą mieć dostęp do wysokiej jakości artykułów. Coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę z korzyści, które przynosi unikalny kontent. Unikalne treści mają wpływ na użyteczność naszej strony. Duplikacja treści jest również źle widziana przez Google, co może spowodować spadki na wyświetleniach oraz kliknięciach.

Warto również sprawdzać czy strona posiada zduplikowane treści z innych stron. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce w cudzysłowie kawałek tekstu – zdanie lub dwa. Jeżeli jedynym wyświetleniem będzie Twoja strona, oznacza to, że wszystko jest w porządku.

Innym problemem jest duplikacja wewnętrzna, która jest kopiowaniem treści w obrębie tej samej strony. Wówczas Google może zindeksować tylko jedną ze stron a reszty nie pokazywać w wynikach wyszukiwania.

Pozycjonowanie branży obuwniczej - unikalne treści

3. Optymalizacja strony

By strona była dobrze odbierana pod względem SEO, unikalne treści nie wystarczą. Powinniśmy także skupić się na zapleczu technicznym, czyli właśnie na optymalizacji strony. Najważniejszymi aspektami są:

  • optymalizacja title oraz meta description;

Pozycjonowanie branży obuwniczej - optymalizacja title i meta

  • optymalizacja tekstów, kategorii oraz produktów. Należy zoptymalizować stronę na wybrane wcześniej słowa kluczowe oraz nadać właściwe nagłówki H1 oraz H2;
  • optymalizacja grafiki – dobranie odpowiedniej wagi oraz rozmiaru zdjęcia, a także zwrócenie uwagi na jakość. Istotne jest również uzupełnienie atrybutu Alt pod właściwe słowa kluczowe;
  • zadbanie o prędkość ładowania się strony.

Wartość contentu – czyli zawartości całej strony, takie jak oryginalne treści, meta tagi, title i meta description najlepiej widać na przykładzie strony Lubiebuty.pl.

Podsumowanie

Branża obuwnicza jest jednym z największych sektorów rynku e-commerce. Coraz częściej wykorzystuje możliwości internetu, dlatego istotnym jest by przygotować swoją stronę na obecnie panujące standardy. Warto zwrócić uwagę na aspekty takie jak:

  1. Prowadzenie dodatkowego bloga
  2. Współpracę z influencerami
  3. Prowadzenie Social Mediów
  4. Wprowadzenie unikalnych opisów
  5. Optymalizacji strony.
(7)
Autor
Junior SEO Specialist - Kasia

Junior SEO Specialist

W Delante od grudnia 2018. Swoje pierwsze zawodowe kroki stawiała przy organizacji dużych eventów. Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Pasjonatka tańca, muzyki oraz dobrego kina. Uwielbia słuchać ludzi oraz dyskutować z osobami o przeciwstawnych poglądach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnio na naszym blogu

Jesteś ciekawy, jak wygląda pozycjonowanie sklepów internetowych, a może chcesz wejść na rynek szwajcarski i ciekawi Cię, jak wygląda pozycjonowanie zagraniczne? Na naszym blogu znajdziesz odpowiedzi na te pytania i wiele innych porad ważnych dla rozwoju Twojego biznesu.