SEO – skąd czerpać wiedzę?

SEO – skąd czerpać wiedzę?

Chcesz rozpocząć swoją przygodę z pozycjonowaniem stron? Czy po prostu prowadzisz internetowy biznes, a Twój sklep nie jest widoczny na pierwszej stronie wyszukiwarki Google? Zapewne chcesz to zmienić, ale nie wiesz od czego zacząć? Przygotowaliśmy dla Ciebie sześć wartościowych źródeł, które pomogą Ci zrozumieć czym jest SEO oraz co z czym się je 😉

Ostatnio na naszym blogu: Tytuły artykułów – jak je pisać, aby chcieli czytać? 10 wskazówek

Większość specjalistów SEO odsyła początkujące osoby na fora internetowe. Są one kopalnią wiedzy, ale aby dotrzeć do podstawowych informacji,  trzeba przejść przez ogromną ilość wątków. Dlatego też warto najpierw przeczytać kilka podstawowych książek, aby móc udzielać się na forach. SEO to niesamowicie szybko rozwijający się proces. Google non stop się zmienia i wprowadza nowe funkcje oraz algorytmy, dlatego ważne jest aby strona była odpowiednio przygotowana pod wyszukiwarkę oraz aby linki, które do niej prowadzą były wartościowe i tworzone ręcznie.

The Art Of SEO Mastering Search Engine Optimization

Zaczynając swoja przygodę z pozycjonowaniem warto zapoznać się z książką „The Art Of SEO Mastering Search Engine Optimization”, napisaną przez trzech uznanych ekspertów w zakresie optymalizacji stron: Erica Enge, Stephana Spencer oraz Jessie Stricchiola. Książka zawiera wskazówki i innowacyjne techniki, które nauczą Cię jak zaplanować i przeprowadzić kompleksowy proces SEO. Znajdziesz tutaj szereg skutecznych taktyk, aktualizacje narzędzi SEO oraz metody optymalizacji pod kątem wyszukiwarek. Książka napisana jest w zrozumiały i przystępny sposób i stanowi świetne źródło informacji z dziedziny technologii wyszukiwarek internetowych oraz e-marketingu.

Dzięki tej książce poznasz:

 • teoretyczne podstawy i praktyczne zasady SEO,
 • podstawową teorię i wewnętrzne mechanizmy wyszukiwarek,
 • rolę mediów społecznościowych, danych o użytkownikach oraz linków,
 • narzędzia do śledzenia wyników i mierzenia sukcesu,
 • algorytmy Google.

The Art. Of SEO” zawiera również liczne badania i analizy SEO, a także uczy projektowania witryn internetowych z uwzględnieniem SEO i zasad marketingu treści. Książka została wydana w 2016 roku, i niestety jak to bywa w świecie tematyki SEO, zdążyła się już zdezaktualizować, ale mimo wszystko jest świetną pozycją dla nowicjuszy. Pewne podstawy się nie zmieniają, dlatego warto po nią sięgnąć.

The art of seo

Blogi internetowe

Kolejnym źródłem informacji o SEO są blogi internetowe. Śledzenie blogów to najlepszy sposób na zdobycie aktualnych nowinek z branży. Warto obserwować agregator polskich blogów na temat SEO i SEM: Planeta SEO. Znajduje się tu aktualna lista wielu polskich blogów (nawet wpisy z bloga Delante!:). Wpisy wyświetlają się w kolejności od najnowszego. Nieraz można trafić na bardziej zaawansowane i techniczne artykuły. Oczywiście, polecamy śledzić naszego bloga o SEO i PPC. Kilka razy w tygodniu pojawiają się nowe i obszerne wpisy oraz ciekawe informacje o zmianach wprowadzanych przez Google.

Marketing 4.0. Era cyfrowa

“Marketing 4.0.” to świetna pozycja autorstwa Philipa Kotlera, w której opisane są nowe trendy i innowacje w marketingu oraz jak odpowiednio podejść do klienta w internecie. Kolter opisuje sposób w jaki powinno się wpływać na konsumentów, aby zachęcić ich do zakupu. Tradycyjne zachowanie klienta, czyli AIDA (attention, interest, desire, action) zostało rozbudowane o opinie bliskich osób. Mają one ogromny wpływ na zakupowe decyzje. Kolter wyjaśnia w jaki sposób budować spersonalizowane podejście do klienta, stosując najlepsze marketingowe praktyki.

Dzięki tej książce zdobędziesz wiedzę na temat:

 • zarządzania pieniędzmi przez konsumentów oraz wpływu: młodzieży, kobiet i obywateli Sieci na to w jaki sposób wydajemy pieniądze,
 • marketingu 4.0. oraz sposobu, w jaki wpływa na decyzje zakupowe Klientów,
 • tworzenia kontaktu konsumenckiego oraz strategii wielokanałowej.

Marketing 4.0 Ketler

Wojownik SEO. Sztuka osiągania najwyższych pozycji w wyszukiwarkach.

“Wojownik SEO” to pozycja dedykowana osobom, które zaczynają swoją przygodę z pozycjonowaniem. Świetnie opisuje podstawy i zasady działania SEO. Każdemu czytelnikowi dostarczy niezbędnej wiedzy na temat optymalizacji i pozycjonowania stron. Dowiesz się jak jak działają wyszukiwarki internetowe oraz jakich algorytmów używają. Poznasz elementy, które wpływają na widoczność strony w wyszukiwarce oraz pułapki, które sprawiają, że nie zostanie ona poprawnie zindeksowana.

Autor John I Jerkovic napisał książkę nieskomplikowanym językiem i podał jasne i konkretne przykłady. Podobnie jak wspomniana wcześniej “The Art of SEO” książka ta szybko się dezaktualizuje, lecz warto ją przeczytać, aby zdobyć niezbędne podstawy, a następnie uzupełnić wiedzę o nowe trendy i zmiany, które są regularnie wyprowadzane.

Dzięki tej książce poznasz:

 • działanie wyszukiwarek i ich algorytmów,
 • sposób monitorowania statystyk sieciowych,
 • marketing wyszukiwarek internetowych,
 • skuteczny sposób na budowanie pozycjonującej bazy łączy.

Wojownik SEO

Forum internetowe

Forum Optymalizacja to największe w Polsce forum, na którym znajdziesz najnowsze informacje dotyczące pozycjonowania i optymalizacji witryn internetowych.

Forum skupia grupę osób doświadczonych w SEO jak i laików. Podzielone jest na kilka sekcji:

 • dla początkujących – ogromny zakres informacji na każde nurtujące Cię pytanie,
 • aktualności – czyli najnowsze ciekawostki w świecie SEO,
 • przedsięwzięcia użytkowników – miejsce, gdzie można pochwalić się swoimi projektami,
 • ogłoszenia i zlecenia – czyli oferty pracy.

Jeśli będziesz na bieżąco z wpisami oraz dyskusjami na forum, to na pewno nie pominiesz ciągłego rozwoju i nauki.

Forum optymalizacja

E-book Delante

Nasz ebook to ogromna ilość teorii popartej praktycznymi wskazówkami oraz komentarzami specjalistów, którego nie mogło zabraknąć na naszej liście 😉 Dowiesz się jaki system zarządzania treścią wybrać, oraz jakie możliwości optymalizacji dają różne CMS-y. Przejdziesz przez całą budowę sklepu oraz elementy, które wpływają na proces pozycjonowania. Uzyskasz cenne informacje dotyczące doboru słów kluczowych oraz content marketingu, a także dowiesz się jak wygląda jakościowe linkowanie zewnętrzne oraz jego istotę.

E-book Delante to świetna dawka informacji dla właścicieli sklepów i stron internetowych oraz osób, które interesują się SEO. Można go czytać online lub pobrać w formacie na stronie: https://delante.pl/ebook-pozycjonowanie-sklepow/.

Podsumowując, chcąc zdobyć podstawową, a zarazem wartościową wiedzę na temat pozycjonowania witryn internetowych oraz marketingu internetowego, zapoznaj się z wyżej wymienionymi książkami. Jednak, nie zapomnij o regularnym uzupełnianiu swojej wiedzy o bieżące zmiany wprowadzane w Google i SEO. Blogi internetowe oraz forum, na pewno Ci to ułatwi.

(7)
Autor
Delante to agencja marketingu internetowego, specjalizująca się w generowaniu ruchu na stronach z wyszukiwarek internetowych (SEO/SEM) i z reklam płatnych. Ponad 80% naszych klientów to szybko rozwijająca się branża e-commerce.
Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na naszym blogu

Jesteś ciekawy, jak wygląda pozycjonowanie sklepów internetowych, a może chcesz wejść na rynek szwajcarski i ciekawi Cię, jak wygląda pozycjonowanie zagraniczne? Na naszym blogu znajdziesz odpowiedzi na te pytania i wiele innych porad ważnych dla rozwoju Twojego biznesu

Tytuły artykułów – jak je pisać, aby chcieli czytać? 10 wskazówek

Tytuły artykułów – jak je pisać, aby chcieli czytać? 10 wskazówek

Tytuł artykułu to pierwsze, co widzi potencjalny czytelnik. I… czasem także ostatnie. A przeciętnych, płaskich tytułów użytkownik niemal nie zauważa scrollując wyniki wyszukiwania, Google News czy social media. Jeśli nie zadbasz odpowiednio o pierwsze wrażenie, możesz nie mieć szansy na kolejne - dlatego sprawdź, jak pisać chwytliwe tytuły artykułów i zatrzymywać użytkowników na dłużej.

Czytaj więcej
Relacja z Festiwalu SEO 2021 okiem Delante

Relacja z Festiwalu SEO 2021 okiem Delante

Emocje po Festiwalu SEO jeszcze nie opadły, a my już nadchodzimy z podsumowaniem! Festiwal SEO to jedno z największych wydarzeń SEO w Polsce organizowane w Katowicach - w tym roku 15. października. Oto kilka wniosków z każdej prelekcji.

Czytaj więcej
Jak napisać BIO autora? Wskazówki i przykłady

Jak napisać BIO autora? Wskazówki i przykłady

Nie zawsze pod artykułami w sieci znajdziesz informację o tym, kto jest autorem publikacji. Tymczasem prawdopodobnie zależy Ci, aby content, z którym się zapoznajesz był przygotowany przez specjalistę z danej dziedziny. Mając m.in. to na uwadze, portale internetowe dodają BIO autora. Co to jest, z czego powinno się składać i co przemawia za jego umieszczeniem na Twojej stronie?

Czytaj więcej