.animate-view{opacity: 1 !important;}

Usunięcia – nowe narzędzie w Google Search Console

2min.

Komentarze:6

Usunięcia – nowe narzędzie w Google Search Consoled-tags
29 stycznia 2020
W Google Search Console dostępna jest nowa funkcja - usunięcia, która blokuje URLe przed pokazywaniem ich w Google. Była ona dostępna w stanym Google Search Console, teraz możemy z niej ponownie korzystać.

2min.

Komentarze:6

W Google Search Console pojawiła się nowe narzędzie - usunięcia (ang. removals). Narzędzie to ma 3 funkcje:
 1. Tymczasowe usuwanie URLi i nie pozwalanie na pokazywanie ich w Google
 2. Pokazuje, które treści nie są pokazywane w Google z powodu przedawnienia
 3. Pokazuje, które treści są odfiltrowane przez Google SafeSearch

1. Tymczasowe usuwanie URLi

Ta funkcja była już dostępna w starej wersji Search Console ale od momentu przejścia na nową wersję nie mieliśmy do niej dostępu. Teraz do nas wróciła. Tymczasowe usunięcie nie usuwa URL z indeksu a jedynie blokuje go przed wyświetlaniem w wynikach wyszukiwania na około 6 miesięcy. Istnieją 2 możliwości usunięcua URL:
 • Tymczasowe usunięcie adresu URL: usunięcie strony z wyników wyszukiwania na około 6 miesięcy. Możesz usunąć jeden URL lub wszystkie URLe rozpoczynające się od konkretnego prefixa
 • Usunięcie adresu URL z pamięci podręcznej: fragment strony zostanie usunięty z wyników wyszukiwania do czasu kolejnej indeksacji.

Kiedy używać tymczasowego usuwania URLi?

 • Kiedy chcesz szybko usunąć URL z wyników wyszukiwania
 • Gdy usuwasz treści na stronie i chcesz usunąć je z wyników wyszukiwania ale jednocześnie nie chcesz aby cała strona została usunięta

Kiedy NIE używać tymczasowego usuwania URLi?

 • Gdy chcesz usunąć adres w usłudze, której nie jesteś właścicielem
 • Do trwałego usuwania URLi
 • Do usuwania treści z internetu (narzędzie usuwa treści z wyników wyszukiwania, będą one dalej znajdować się w indeksie)
 • Do usuwania wyników z innych wyszukiwarek niż Google
 • Do wymuszania zindeksowania jednej wersji strony (np: bez www lub z https) - narzędzie to nie zastąpi przekierowań ani kanonikali
 • Do czyszczenia domeny np. po ataku hakerów lub po filtrze
Tymczasowe usunięcie urli Wszystkie prośby o usunięcie będą widoczne przez 6 miesięcy w Search Console. Możesz również anulować prośbę o usunięcie adresu.

2. Usuwanie nieaktualnych treści

Kolejną funkcją narzędzia jest wyświetlanie wszystkich próśb o usunięcie nieaktualnych treści dotyczących Twojej witryny w ciągu 6 miesięcy. Takie prośby są wysyłane przez osoby, które nie są właścicielami strony w momencie, gdy wynik w indeksie wyświetla informacje, których na stronie już nie ma. Zatwierdzenie takiej prośby spowoduje usunięcie URLa z wyników wyszukiwania. Tak samo jak w poprzednim przypadku, można usunąć stronę z wyników wyszukiwania lub z pamięci podręcznej.

3. Usuwanie treści przez SafeSearch

SafeSearch to narzędzie pozwalające na zgłaszanie stron, których treści sa przeznaczone tylko dla dorosłych. Strony zgłoszone przez to narzędzie będą znajdowały się w narzędziu do usuwania URLi.
Autor
Kasia Zielosko Marketing Delante
Autor
Kasia Zielosko

Marketing Team Leader

Kraków

W Delante odpowiada za marketing firmy. Specjalizuje się w generowaniu leadów, marketingu międzynarodowym, content marketingu i analityce. Prywatnie psia mama, saksofoniskta, zaplataczka makram i miłośniczka podróży.

Autor
Kasia Zielosko Marketing Delante
Autor
Kasia Zielosko

Marketing Team Leader

Kraków

W Delante odpowiada za marketing firmy. Specjalizuje się w generowaniu leadów, marketingu międzynarodowym, content marketingu i analityce. Prywatnie psia mama, saksofoniskta, zaplataczka makram i miłośniczka podróży.

Komentarze

 1. Co to znaczy „przez prefix”? Rozumiem, że chodzi np. o katalog, ale jak go wpisać, wystarczy /katalog/ i wtedy wywali wszystko co ma w url ten katalog?

 2. Testowałem i świetnie działa ta opcja bo google zanim sam wyindeksuje link to trwa czasem latami 🙂

 3. Dzień dobry 🙂 Odpowiadając na pytanie – tak, można usunąć jeden URL z indeksu bez wpływu na widoczność innych podstron.

Zostaw komentarz

Uzyskaj bezpłatną wycenę

Nagrody

Nagroda - Deloitte 2021 Nagroda - IPMA Nagroda - US Search Awards 2021 Nagroda - European eCommerce Awards 2022 Nagroda - Global Agency Awards 2022 Nagroda - European Search Awards 2022

Porozmawiajmy o Twoim SEO i SEM