Usunięcia – nowe narzędzie w Google Search Console

Usunięcia – nowe narzędzie w Google Search Console

W Google Search Console dostępna jest nowa funkcja – usunięcia, która blokuje URLe przed pokazywaniem ich w Google. Była ona dostępna w stanym Google Search Console, teraz możemy z niej ponownie korzystać.

Ostatnio na naszym blogu: Jak analizować konkurencję w Senuto?

W Google Search Console pojawiła się nowe narzędzie – usunięcia (ang. removals). Narzędzie to ma 3 funkcje:

 1. Tymczasowe usuwanie URLi i nie pozwalanie na pokazywanie ich w Google
 2. Pokazuje, które treści nie są pokazywane w Google z powodu przedawnienia
 3. Pokazuje, które treści są odfiltrowane przez Google SafeSearch

1. Tymczasowe usuwanie URLi

Ta funkcja była już dostępna w starej wersji Search Console ale od momentu przejścia na nową wersję nie mieliśmy do niej dostępu. Teraz do nas wróciła. Tymczasowe usunięcie nie usuwa URL z indeksu a jedynie blokuje go przed wyświetlaniem w wynikach wyszukiwania na około 6 miesięcy.

Istnieją 2 możliwości usunięcua URL:

 • Tymczasowe usunięcie adresu URL: usunięcie strony z wyników wyszukiwania na około 6 miesięcy. Możesz usunąć jeden URL lub wszystkie URLe rozpoczynające się od konkretnego prefixa
 • Usunięcie adresu URL z pamięci podręcznej: fragment strony zostanie usunięty z wyników wyszukiwania do czasu kolejnej indeksacji.

Kiedy używać tymczasowego usuwania URLi?

 • Kiedy chcesz szybko usunąć URL z wyników wyszukiwania
 • Gdy usuwasz treści na stronie i chcesz usunąć je z wyników wyszukiwania ale jednocześnie nie chcesz aby cała strona została usunięta

Kiedy NIE używać tymczasowego usuwania URLi?

 • Gdy chcesz usunąć adres w usłudze, której nie jesteś właścicielem
 • Do trwałego usuwania URLi
 • Do usuwania treści z internetu (narzędzie usuwa treści z wyników wyszukiwania, będą one dalej znajdować się w indeksie)
 • Do usuwania wyników z innych wyszukiwarek niż Google
 • Do wymuszania zindeksowania jednej wersji strony (np: bez www lub z https) – narzędzie to nie zastąpi przekierowań ani kanonikali
 • Do czyszczenia domeny np. po ataku hakerów lub po filtrze

Tymczasowe usunięcie urli

Wszystkie prośby o usunięcie będą widoczne przez 6 miesięcy w Search Console. Możesz również anulować prośbę o usunięcie adresu.

2. Usuwanie nieaktualnych treści

Kolejną funkcją narzędzia jest wyświetlanie wszystkich próśb o usunięcie nieaktualnych treści dotyczących Twojej witryny w ciągu 6 miesięcy. Takie prośby są wysyłane przez osoby, które nie są właścicielami strony w momencie, gdy wynik w indeksie wyświetla informacje, których na stronie już nie ma. Zatwierdzenie takiej prośby spowoduje usunięcie URLa z wyników wyszukiwania. Tak samo jak w poprzednim przypadku, można usunąć stronę z wyników wyszukiwania lub z pamięci podręcznej.

3. Usuwanie treści przez SafeSearch

SafeSearch to narzędzie pozwalające na zgłaszanie stron, których treści sa przeznaczone tylko dla dorosłych. Strony zgłoszone przez to narzędzie będą znajdowały się w narzędziu do usuwania URLi.

(4)
Autor
Marketing Coordinator - Kasia

Marketing Coordinator

W Delante od 2017 roku, odpowiedzialna za marketing i employer branding. Jej doświadczenie sprawiło, że uwielbia myślenie projektowe i analityczne, i w taki sposób podchodzi do każdego zadania. Gryfno frelka, miłośniczka podróży i muzyki, w wolnej chwili odkrywa nowe seriale albo chwyta za saksofon.
Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnio na naszym blogu

Jesteś ciekawy, jak wygląda pozycjonowanie sklepów internetowych, a może chcesz wejść na rynek szwajcarski i ciekawi Cię, jak wygląda pozycjonowanie zagraniczne? Na naszym blogu znajdziesz odpowiedzi na te pytania i wiele innych porad ważnych dla rozwoju Twojego biznesu.