.animate-view{opacity: 1 !important;}

Wyszukiwarka w sklepie internetowym – jak usprawnić wyszukiwanie produktów w ecommerce?

6min.

Komentarze:4

Wyszukiwarka w sklepie internetowym – jak usprawnić wyszukiwanie produktów w ecommerce?d-tags
09 marca 2021
W sklepach internetowych możesz często wybierać z setek, a nawet tysięcy produktów. Nawet, jeśli menu zostało wręcz idealnie zaplanowane i możesz łatwo dotrzeć do każdej kategorii i podkategorii, to i tak odnalezienie konkretnej rzeczy może być czasochłonne. Dlatego niezbędnym elementem jest wyszukiwarka wewnętrzna w sklepie. Dlaczego jest ona tak ważna? Jak działa i jakie są cechy dobrej wyszukiwarki?

6min.

Komentarze:4

Spis treści:

Wyszukiwarka – do czego służy?

Prawdopodobnie i Ty nie raz miałeś taką sytuację, że chodziłeś po alejkach hipermarketu i zastanawiałeś się, gdzie znajdziesz potrzebny Ci produkt. Często jedynym ratunkiem było zwrócenie się do pracownika sklepu, który kierował Cię we właściwe miejsce. Być może przyszło Ci do głowy, jak genialnym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie w sklepach stacjonarnych wyszukiwarki, takiej, z której korzystasz online. Podajesz nazwę produktu i dostajesz informację o miejscu, w którym on leży. Z pewnością w przyszłości będzie to rozwiązanie wykorzystywane w każdym dużym sklepie. Zresztą już obecnie kasy samoobsługowe pomagają odnaleźć produkt za pomocą wyszukiwarki. Jednak nie jest to jeszcze taki system, który masz do dyspozycji online. Wyszukiwarka jest wykorzystywana nie tylko na stronach sklepów, ale również w serwisach informacyjnych i ogólnie – na dużych witrynach, gdzie dotarcie do oczekiwanej treści czy produktu byłoby trudne bez tego rozwiązania. Jak to działa? W najprostszym wydaniu wystarczy wpisać w wyszukiwarkę, czego szukasz i po chwili uzyskasz listę wyników, zgodnych z Twoim zapytaniem. wyszukiwarka wewnętrzna na stronie Pisząc o takich rozwiązaniach, należy wspomnieć o sukcesie, który odniosła w Polsce i na świecie wyszukiwarka Google. Zerknij na poniższy wykres. Według danych z października 2020 roku miała ona w Polsce prawie 98 proc. udziału w rynku. Wnioski? Korzysta z niej prawie każdy internauta w naszym kraju. Google wygrało przystępnością obsługi, ale przede wszystkim jakością uzyskiwanych wyników. Po prostu – dzięki wyszukiwarce Google łatwo znajdziesz to, czego szukasz. Możesz określić, kiedy pojawił się dany materiał, przeszukiwać wyłącznie wideo, grafikę, stosować zapytania głosowe i nie tylko. Właśnie dlatego Google od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród Polaków. wyszukiwarka google a wyszukiwarka w sklepie internetowym Co ciekawe, na wielu stronach znajdziesz wyszukiwarkę, która przekierowuje do wyników Google. Nawet jeśli na danej stronie nie ma takiego rozwiązania, to nie oznacza, że musisz przeglądać dziesiątki podstron w poszukiwaniu interesującego Cię contentu. Wystarczy użyć odpowiednich operatorów wyszukiwania.
Żeby wyszukiwać w Google treść wyłącznie na danej stronie, użyj: site:adresstrony.pl szukana fraza.
Przykład takiego zapytania możesz zobaczyć poniżej: wewnętrzna wyszukiwarka w sklepie a operatory wyszukiwania Co ciekawe, często takie wyszukiwanie jest szybsze i skuteczniejsze, niż korzystanie z rozwiązania dostępnego na stronie. Pamiętaj jednak, że bazując na Google, przeszukujesz wyłącznie podstrony zindeksowane przez tę wyszukiwarkę, a nie wszystkie treści dostępne w witrynie.

Wyszukiwarka wewnętrzna w sklepie

Jeśli tylko wyszukiwarka w sklepie internetowym jest dopracowana, to łatwo znajdziesz to, czego potrzebujesz. Oto, jakie są największe zalety dobrej wyszukiwarki wewnętrznej w sklepie online:
  • Ułatwia odnajdywanie produktów i treści.
  • Umożliwia analizowanie poszukiwanych fraz i zaproponowanie odpowiednich produktów internautom.
  • Podpowiada użytkownikom, czego szukają już po wpisaniu przez nich kilku znaków.
To tylko wybrane możliwości, jakie daje takie rozwiązanie. Żeby jednak mówić o jego zaletach, najpierw musi być ono odpowiednio zaprojektowane.

Skuteczna wyszukiwarka w sklepie

Niedopracowana wyszukiwarka może być skutecznym sposobem na utratę klienta zainteresowanego Twoją ofertą. Wyobraź sobie, że wchodzisz na stronę sklepu i nie możesz znaleźć pola wyszukiwania bądź udało Ci się je odnaleźć, ale efektem kliknięcia „Szukaj” jest błąd albo brak wyników. W takim przypadku zapewne zrezygnujesz z dalszych poszukiwań i znajdziesz inną witrynę, która pozwoli Ci uniknąć takich problemów. Poznaj cechy, jakie powinna mieć dobra i skuteczna wyszukiwarka w sklepie:
  • Radzenie sobie z literówkami czy z błędami ortograficznymi – jeśli zerkniesz do Google Search Console na frazy, po których internauci trafili na Twoją stronę, to zapewne zobaczysz, że wiele z nich jest niepoprawnie napisanych. Mimo to, użytkownicy sieci znaleźli się na stronie sklepu, gdyż Google poradziło sobie z niewłaściwie sformułowanym zapytaniem. Tak samo powinno to wyglądać w przypadku wyszukiwarki w sklepie internetowym. Zerknij poniżej na rezultaty dla zapytania „kórtka”. Wyszukiwarka sklepu wyświetliła oczekiwane wyniki.
przykład skutecznej wyszukiwarki w sklepie A teraz zły przykład. Ten sklep nie znalazł produktów odpowiadających zapytaniu, którego nazwę wpisano z błędem ortograficznym. Efektem tego może być utrata klienta. przykład źle działającej wyszukiwarki w sklepie Bez żadnych trudności z takimi zapytaniami radzi sobie natomiast wyszukiwarka Google. Wyświetla wyniki bez błędu, ale daje również możliwość wyszukania frazy z taką pomyłką. wyszukiwanie w google a wyszukiwarka w sklepie
  • Autouzupełnianie – często szukamy jakiegoś produktu, ale nie do końca pamiętamy, jaka jest jego nazwa. Wtedy przydaje się autouzupełnianie. Wystarczy, że zaczniesz wpisywać pierwsze znaki szukanej frazy, a wyszukiwarka sklepu wyświetli Ci podpowiedzi odnośnie do tego, czego poszukujesz. Dobrym przykładem jest sklep Livro.pl, gdzie od razu pojawiają się propozycje tego, czego moglibyśmy szukać, odnośniki do produktów i sugestie kategorii, do których może należeć dany produkt.
wyszukiwarka w sklepie internetowym autouzupełnianie
  • Filtrowanie wyników – kiedy już klikniesz „Szukaj”, wyniki powinny pojawić się jak najszybciej i dawać możliwość filtrowania, żeby ułatwić Ci odnalezienie dokładnie tego, na czym Ci zależy. Po wyszukaniu frazy „Remigiusz” wspomniana księgarnia internetowa dała do wyboru kategorie, do których zaliczają się szukane produkty. Kolejną opcją jest filtrowanie – można uszeregować wyniki alfabetycznie, według daty premiery, od najwyższej czy od najniższej ceny. Sprawdza się to szczególnie wtedy, kiedy nie do końca wiesz, co chcesz kupić.
wyszukiwarka w sklepie internetowym filtrowanie wyników Filtrowanie wyników zdecydowanie ułatwia poszukiwania. Kiedy odwiedzisz kategorię telewizory w jednym z popularnych sklepów internetowych ze sprzętem RTV, to najczęściej będziesz mieć do wyboru nawet kilkaset produktów. Jednak możesz skorzystać z filtrowania. Wyznacz maksymalną cenę sprzętu, wybierz markę, rodzaj i inne parametry, a wtedy będziesz przeglądać tylko takie produkty, które spełniają Twoje oczekiwania. Nie musisz tracić czasu na czytanie opisów kilkuset telewizorów. filtrowanie wyników wewnętrzna wyszukiwarka w sklepie
  • Obsługa synonimówwyszukiwarka wewnętrzna w sklepie powinna radzić sobie z tym, że internauta może nazwać dany produkt, korzystając z synonimu. Np. po wpisaniu frazy „notebook”, sklep X-kom.pl proponuje również wyszukiwanie frazy „laptop”. Przy okazji wyszukiwarka wyświetla także rekomendowane produkty.
wyszukiwarka wewnętrzna w sklepie synonimy
  • Brak pustych wynikówużytkownikowi nie powinna się wyświetlić wyłączne pusta strona wyszukiwania w przypadku, gdy nie ma w sklepie produktów, które pasują do jego zapytania. Zerknij na poniższy przykład - sklep proponuje internaucie produkty, których ten być może szuka.
wyszukiwarka wewnętrzna w sklepie puste wyniki
  • Automatyczne przekierowanie na produkt – jest to bardzo ciekawe rozwiązanie. Od razu trafisz na podstronę danego produktu w sklepie, jeśli jest on jedynym, który pasuje do danej frazy. Skraca to proces poszukiwań.
wewnętrzna wyszukiwarka w sklepie
  • Widoczność – użytkownik nie może mieć problemów z odnalezieniem wyszukiwarki. Koniecznie sprawdź, czy w Twoim sklepie jest ona dobrze widoczna, w zależności od tego, z jakiego urządzenia korzystasz. Wyszukiwarka powinna się znajdować w górnej części strony. Umieszczenie jej gdzieś indziej może spowodować irytację użytkownika i zamknięcie przez niego witryny. Najlepiej, żeby w jej polu widniała podpowiedź, do czego służy ta przestrzeń.
przykład wyszukiwarki w sklepie internetowym

Wyszukiwarka w sklepie internetowym a SEO

Projektując wyszukiwarkę swojego sklepu, powinieneś pamiętać również o kwestiach związanych z SEO. Miej na względzie:
  • Blokadę indeksacji wyników wyszukiwania – rezultaty te stanowią automatycznie generowaną treść, która nie ma żadnej wartości merytorycznej dla użytkowników. Jest to content zebrany ze strony, ale przedstawiony w innej formie. Nie powinno się go indeksować. Może to spowodować wyższy poziom duplikacji wewnętrznej. Indeksowanie takich stron może również sprawić, że źle wykorzystasz crawl budżet. Tzn. Google zindeksuje bezwartościowe podstrony, a może nie odnaleźć contentu, który ma dla Ciebie dużo większe znaczenie.
  • Wykorzystanie fraz, których szukają użytkownicy – jeśli tylko wyszukiwarka jest odpowiednio zaprojektowana, to w Google Analytics (GA) możesz sprawdzić, co wyszukują Twoi użytkownicy. Po zalogowaniu się do statystyk danej witryny w GA, wybierz „Zachowania”, a następnie „Wyszukiwanie w witrynie”.
wewnętrzna wyszukiwarka w sklepie google analytics Żeby jednak uzyskać jakiekolwiek dane, najpierw musisz skonfigurować raport. Trwa to dosłownie kilka minut. Następnie GA będzie zapisywać informacje o tym, jakie frazy wpisywali użytkownicy w wyszukiwarce na stronie Twojego sklepu i jakie były ich późniejsze zachowania. Dzięki temu pozyskasz cenną wiedzę – być może wielu internautów poszukiwało konkretnej treści czy produktu na Twojej witrynie, ale nie znaleźli ich i dlatego opuścili serwis. Na tej podstawie możesz zdecydować, jakie treści warto przygotować na bloga czy też w które produkty wyposażyć sklep. To sposób na ograniczenie przypadków, w których użytkownik sieci zamknie Twój sklep, gdyż nie znajdzie tego, czego potrzebuje. Co zrobić, żeby uzyskać te dane? Wybierz w GA „Administracja”, a następnie włącz opcję „Śledzenie wyszukiwania w witrynie”. Musisz jeszcze tylko wprowadzić parametr wyszukiwania. Skąd go wziąć? Użyj w swoim sklepie wyszukiwarki i zobacz, jak wygląda adres strony, na której widzisz rezultaty szukania. śledzenie wyszukiwania w witrynie Tym parametrem jest litera czy słowo znajdujące się pomiędzy „?” a „=”, czyli w tym przypadku „s”. Równie dobrze może to być “query”, “search” czy inne. Jeśli w Twoim przypadku to również jest „s”, to dodaj tę literę w odpowiednim polu: wyszukiwanie wewnętrzne w sklepie śledzenie GA Kliknij „Zapisz” i odczekaj kilka godzin. Po tym czasie powinny się pojawić pierwsze dane, o ile oczywiście ktoś skorzysta z wyszukiwarki w Twoim sklepie.

Dbaj o wewnętrzną wyszukiwarkę w Twoim sklepie!

Wyszukiwarka w sklepie internetowym może działać na korzyść lub wręcz przeciwnie, zniechęcać użytkowników do sklepu online, jeśli jest źle zaprojektowana. Dobrze przemyślane i zrealizowane rozwiązanie może stanowić cenne źródło wiedzy o zachowaniach internautów, którzy odwiedzają Twój sklep.
Autor
Logo Delante
Autor
Delante

Delante to agencja marketingu internetowego, specjalizująca się w generowaniu ruchu na stronach z wyszukiwarek internetowych (SEO/SEM) i z reklam płatnych. Ponad 80% naszych klientów to szybko rozwijająca się branża e-commerce.

Autor
Logo Delante
Autor
Delante

Delante to agencja marketingu internetowego, specjalizująca się w generowaniu ruchu na stronach z wyszukiwarek internetowych (SEO/SEM) i z reklam płatnych. Ponad 80% naszych klientów to szybko rozwijająca się branża e-commerce.

Uzyskaj bezpłatną wycenę

Nagrody

Nagroda - Deloitte 2021 Nagroda - IPMA Nagroda - US Search Awards 2021 Nagroda - European eCommerce Awards 2022 Nagroda - Global Agency Awards 2022 Nagroda - European Search Awards 2022