Bard to złożony model językowy, czyli – w praktyce – narzędzie AI, które może być wykorzystywane na najróżniejsze sposoby.
Jak mogliśmy spodziewać się po Google, Bard został przeszkolony na obszernym zbiorze danych tekstu i kodu, co pozwala mu generować tekst, który jest zarówno spójny, jak i kreatywny. Ten model AI może również tłumaczyć treści z różnych języków, a nawet pisać wiersze i piosenki. Bez problemu stworzy kod, skrypt czy e-mail. Ma też bardziej aktualne dane niż Chat GPT, jego baza informacji obejmuje cały 2022 rok.
Czy Bard może się mylić?
Pamiętajmy, że Bard jest nadal w fazie rozwoju, dlatego (podobnie jak popularny Chat GPT) może generować fałszywe odpowiedzi. Po wejściu w narzędzie otrzymujemy też informację, że „Weryfikatorzy mogą przetwarzać Twoje rozmowy z Bardem, aby ulepszać usługę. Nie podawaj informacji poufnych”.
Do czego może przydać Ci się Bard?
- Generowanie tekstu. Bard może być używany do generowania tekstu o różnej tematyce – od artykułów prasowych po opowiadania. Z ciekawostek – do wpisywania zapytań i promptów możesz używać mikrofonu.
- Tłumaczenie. Bard posługuje się 40 językami, pomiędzy którymi potrafi wykonywać tłumaczenia. I choć sam podaje informację o 26 językach, to w FAQ znajdziemy następujące dane:
- Odpowiadanie na Twoje pytania. Chcesz dowiedzieć się, jak przygotować ciasto na pizzę, a może zaplanować wycieczkę do Rzymu? Bard, w miarę swoich możliwości, udzieli Ci niezbędnych informacji. Musisz natomiast pamiętać, że nie masz 100% pewności, że będą to poprawne informacje (być może już widziałeś szydełkowy pattern mający być żyrafą? No właśnie). W FAQ znajdziemy informację, że „Bard jest funkcją eksperymentalną i niektóre odpowiedzi mogą być niedokładne, dlatego należy je starannie sprawdzać”.
Bądź na bieżąco z nowinkami ze świata SEO!
Zapisz się do newslettera
Jak Bard radzi sobie z językiem polskim?
Nie najgorzej! Wbrew temu, co mówi, jego zdania niekoniecznie brzmią naturalnie i kreatywnie, ale po wrzuceniu odpowiedniego promptu jesteśmy w stanie uzyskać całkiem czytelne, ciekawe treści. Wydają się jednak bardziej sztywne i powtarzalne niż te z Chat GPT, dlatego z pewnością należy uważać na duplikacje. Zwróć też uwagę na to, że Google pozwala Ci wybrać odpowiedź spośród kilku wariantów:
Bard jest dostępny dla wszystkich użytkowników Google w Polsce, którzy ukończyli 18 lat. Aby uzyskać dostęp do Barda, wystarczy otworzyć przeglądarkę i odwiedzić stronę https://bard.google.com/. Możesz korzystać z niego zarówno na desktopie, jak i urządzeniach mobilnych.
O Google AI
Google AI to zespół badaczy i inżynierów, którzy pracują nad rozwojem sztucznej inteligencji. Celem Google AI jest tworzenie inteligentnych technologii, które mogą poprawić jakość życia. Do najważniejszych projektów Google AI należą LLM-y, właśnie takie jak Bard.