.animate-view{opacity: 1 !important;}

Bard, nowoczesny model językowy Google, wreszcie zadebiutował w Polsce

0min.

Komentarze:0

Bard, nowoczesny model językowy Google, wreszcie zadebiutował w Polsced-tags
18 lipca 2023
Bard, duży model językowy (LLM – Large Language Model) opracowany przez Google, został oficjalnie udostępniony w Polsce. Już od czwartku, 13.07.2023, użytkownicy mogą korzystać z jego możliwości.

0min.

Komentarze:0

Bard to złożony model językowy, czyli – w praktyce – narzędzie AI, które może być wykorzystywane na najróżniejsze sposoby.

Jak mogliśmy spodziewać się po Google, Bard został przeszkolony na obszernym zbiorze danych tekstu i kodu, co pozwala mu generować tekst, który jest zarówno spójny, jak i kreatywny. Ten model AI może również tłumaczyć treści z różnych języków, a nawet pisać wiersze i piosenki. Bez problemu stworzy kod, skrypt czy e-mail. Ma też bardziej aktualne dane niż Chat GPT, jego baza informacji obejmuje cały 2022 rok.

Czy Bard może się mylić?

Pamiętajmy, że Bard jest nadal w fazie rozwoju, dlatego (podobnie jak popularny Chat GPT) może generować fałszywe odpowiedzi. Po wejściu w narzędzie otrzymujemy też informację, że „Weryfikatorzy mogą przetwarzać Twoje rozmowy z Bardem, aby ulepszać usługę. Nie podawaj informacji poufnych”.

Do czego może przydać Ci się Bard?

  • Generowanie tekstu. Bard może być używany do generowania tekstu o różnej tematyce – od artykułów prasowych po opowiadania. Z ciekawostek – do wpisywania zapytań i promptów możesz używać mikrofonu.

Wpisywanie promptów w Barda za pomocą mikrofonu.

 

  • Tłumaczenie. Bard posługuje się 40 językami, pomiędzy którymi potrafi wykonywać tłumaczenia. I choć sam podaje informację o 26 językach, to w FAQ znajdziemy następujące dane:
W ilu językach dostępny jest Bard?

Źródło: https://bard.google.com/faq

  • Odpowiadanie na Twoje pytania. Chcesz dowiedzieć się, jak przygotować ciasto na pizzę, a może zaplanować wycieczkę do Rzymu? Bard, w miarę swoich możliwości, udzieli Ci niezbędnych informacji. Musisz natomiast pamiętać, że nie masz 100% pewności, że będą to poprawne informacje (być może już widziałeś szydełkowy pattern mający być żyrafą? No właśnie). W FAQ znajdziemy informację, że „Bard jest funkcją eksperymentalną i niektóre odpowiedzi mogą być niedokładne, dlatego należy je starannie sprawdzać”.
Bądź na bieżąco z nowinkami ze świata SEO!
Zapisz się do newslettera

Jak Bard radzi sobie z językiem polskim?

Nie najgorzej! Wbrew temu, co mówi, jego zdania niekoniecznie brzmią naturalnie i kreatywnie, ale po wrzuceniu odpowiedniego promptu jesteśmy w stanie uzyskać całkiem czytelne, ciekawe treści. Wydają się jednak bardziej sztywne i powtarzalne niż te z Chat GPT, dlatego z pewnością należy uważać na duplikacje. Zwróć też uwagę na to, że Google pozwala Ci wybrać odpowiedź spośród kilku wariantów:

Ile wariantów odpowiedzi wyświetla Bard?

 

Bard jest dostępny dla wszystkich użytkowników Google w Polsce, którzy ukończyli 18 lat. Aby uzyskać dostęp do Barda, wystarczy otworzyć przeglądarkę i odwiedzić stronę https://bard.google.com/. Możesz korzystać z niego zarówno na desktopie, jak i urządzeniach mobilnych.

O Google AI

Google AI to zespół badaczy i inżynierów, którzy pracują nad rozwojem sztucznej inteligencji. Celem Google AI jest tworzenie inteligentnych technologii, które mogą poprawić jakość życia. Do najważniejszych projektów Google AI należą LLM-y, właśnie takie jak Bard.

Autor
Milena Fietko
Autor
Milena Fietko

SEO Strategy Manager

Specjalistka od branż specjalnych, które wymagają nieszablonowego podejścia do procesu, albo obejmują tematy, których inni by się nie podjęli. W Delante pracuje od 2016 roku. Prywatnie uwielbia taniec w karaibskich rytmach.

Autor
Milena Fietko
Autor
Milena Fietko

SEO Strategy Manager

Specjalistka od branż specjalnych, które wymagają nieszablonowego podejścia do procesu, albo obejmują tematy, których inni by się nie podjęli. W Delante pracuje od 2016 roku. Prywatnie uwielbia taniec w karaibskich rytmach.

Zostaw komentarz

Przeczytaj inne podobne posty

Uzyskaj bezpłatną wycenę

Nagrody

Nagroda - Deloitte 2021 Nagroda - IPMA Nagroda - US Search Awards 2021 Nagroda - European eCommerce Awards 2022 Nagroda - Global Agency Awards 2022 Nagroda - European Search Awards 2022

Porozmawiajmy o Twoim SEO i SEM