.animate-view{opacity: 1 !important;}

Bug Google – wyindeksowanie dużej ilości stron

Bug Google – wyindeksowanie dużej ilości stron
11 kwietnia 2019
Kilka dni temu zauważyliśmy spadki w pozycjach wielu fraz, które następnie gwałtownie wracają na swoje pozycje. Powodem jest błąd techniczny w Google. O co chodzi i jakie mogą być skutki zawirowań?

Weekendowe spadki w pozycjach fraz

Jak to mówią, “jak nie zmiana algorytmu, to błędy techniczne…” czy jakoś tak. W przysłowiach nie jesteśmy mistrzami ale to co wiemy to to, że od piątku (czwartku wieczorem w Stanach Zjednoczonych) wielu specjalistów SEO, webmasterów i właścicieli stron alarmowało o gwałtownych spadkach pozycji fraz. My też zauważyliśmy wiele zawirowań na naszej stronie i na stronach naszych klientów. Google bug Powodem okazał się błąd techniczny w Google, który spowodował usunięcie stron z indeksu. W sobotę Google zadeklarowało, że błąd został usunięty, co jednak okazało się nieprawdą ponieważ obecnie można nadal obserwować efekty błędu.

Jakie są skutki wyindeksowania stron?

Pierwszym, oczywistym skutkiem, jest nie wyświetlanie się strony w wynikach wyszukiwania. W takim wypadku Google może dopasować dane słowo kluczowe do innej strony (zazwyczaj na niższej pozycji) lub w ogóle nie wyświetlić naszej domeny w wynikach wyszukiwania. Obydwa przypadki niestety przełożą się na spadek ruchu organicznego na stronie, spadek zamówień, konwersji i ogólnych danych analitycznych w Google Analytics.  

Jak sprawdzić czy moja strona jest zaindeksowana?

Aby sprawdzić czy strona jest zaindeksowana w Google możesz wpisać “site:www.twojadomena.pl” w wyszukiwarkę i zobaczyć jakie strony są obecnie indeksowane. Przy sprawdzeniu pojedynczego URL pomoże URL Inspection Tool - narzędzie dostępne w Google Search Console. Mamy nadzieję, że wszystko szybko wróci do normy i będziemy mogli znów cieszyć się “zieloną” wiosną :)   UPDATE, 11.04.2019: Google poinformowało, że błąd został naprawiony i zostało przywrócone prawidłowe indeksowanie.
Kasia Zielosko Marketing Delante
Autor
Kasia Zielosko

Marketing Team Leader

Kraków

W Delante odpowiada za marketing firmy. Specjalizuje się w generowaniu leadów, marketingu międzynarodowym, content marketingu i analityce. Prywatnie psia mama, saksofoniskta, zaplataczka makram i miłośniczka podróży.

Zostaw komentarz

Uzyskaj bezpłatną wycenę

Nagrody

european search awards finalist