Afiliacja

Afiliacja – co to jest? – Definicja

Afiliacja to umowa pomiędzy dwoma stronami, w której jedna firma umożliwia drugiej sprzedawanie jej produktów lub usług. Firma, która chce się afiliować, musi zwykle zarejestrować się w programie afiliacyjnym danej firmy i otrzyma od niej unikalny link afiliacyjny. Następnie może ona umieszczać ten link na swoim blogu, stronie internetowej lub w social media.

Jeśli użytkownik kliknie na ten link i dokona zakupu produktu lub skorzysta z usługi, afiliant otrzymuje prowizję od sprzedającego. Prowizja jest ustalona przez sprzedającego i może wynosić od kilku groszy do kilkunastu procent wartości transakcji.

afiliacja

Role w afiliacji

Marketing afiliacyjny jest interesujący dla wielu stron internetowych, ponieważ jest to łatwy sposób na zarabianie dodatkowych pieniędzy. Jednak, aby uzyskać sukces w tym biznesie, potrzebujesz odpowiednich ludzi na odpowiednich miejscach. Oto najważniejsze role w marketingu afiliacyjnym:

Afiliant (ang. affiliate) – czyli osoba, która promuje produkt lub usługę. Można to robić poprzez blog, stronę internetową lub kanał na YouTube.

Sprzedawca – czyli osoba lub firma, która oferuje produkt lub usługę.

Natomiast program afiliacyjny to system pozwalający łączyć afiliantów.

Czym jest marketing afiliacyjny?

Marketing afiliacyjny to forma marketingu internetowego, w której afiliant otrzymuje prowizję od sprzedawcy za każdy udany lead lub sprzedaż. Są to programy partnerskie, które umożliwiają sprzedawcom pozyskiwanie nowych klientów poprzez wynagradzanie osób, które polecają ich produkty innym osobom (tzw. leady).

Często programy afiliacyjne umożliwiają stronom umieszczanie na nich banerów reklamowych lub linków tekstowych. Dzięki temu można łatwo rozpoznać, które strony internetowe są włączone do danego programu i jakie produkty lub usługi oferują.

Gdzie umieszczać linki afiliacyjne?

Linki afiliacyjne mogą być umieszczane na wielu różnych stronach internetowych. Najpopularniejsze miejsca to blogi i fora, ale linki można także umieszczać na stronach głównych lub podstronach firmowych. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie programy afiliacyjne dopuszczają umieszczanie linków na stronach głównych.

Zawsze upewnij się, czy dany program afiliacyjny zezwala na umieszczanie linków w miejscu, którego chcesz użyć.

Innymi miejscami są: media społecznościowe, materiały wideo na YouTube lub materiały partnerskie.

Afiliacja – warto korzystać?

Zdecydowanie warto! Programy afiliacyjne to świetny sposób na zarabianie pieniędzy przez internet. Jest to także dobra okazja, aby promować swoją stronę internetową lub bloga, nawiązywać kontakty biznesowe, a także uwiarygodnienie osoby z zewnatrz. Programy afiliacyjne są łatwe w obsłudze i dostępne dla każdego.

Wystarczy zarejestrować się w programie, a następnie umieszczać linki lub banery na swojej stronie. Za każde kliknięcie na link lub banner otrzymasz określoną kwotę pieniędzy (tzw. prowizja).

Podsumowując, afiliacja to:

– świetny sposób na dodatkowe dochody;

– dobra okazja do promocji swojego bloga lub strony internetowej;

– możliwość nawiązania nowych kontaktów biznesowych;

– uzupełnienie CV o nowe umiejętności.

Czy ta definicja była pomocna?
(0)
Autor
Delante to agencja marketingu internetowego, specjalizująca się w generowaniu ruchu na stronach z wyszukiwarek internetowych (SEO/SEM) i z reklam płatnych. Ponad 80% naszych klientów to szybko rozwijająca się branża e-commerce.

Ostatnio na naszym blogu

Jak założyć sklep internetowy - poradnik krok po kroku

Jak założyć sklep internetowy - poradnik krok po kroku

Jeżeli szukasz pomysłu na biznes, sprzedaż online może okazać się trafioną formą działalności, bo to właśnie w Internecie dzisiaj łatwiej znaleźć przyszłych klientów. Dlatego zapoznaj się z naszym poradnikiem, w którym przedstawiamy, jak założyć sklep internetowy - od rejestracji przez projekt i wdrożenie aż po promocję.

Czytaj więcej
AI w content marketingu, czyli jak sztuczna inteligencja może wspomóc tworzenie treści? Szanse i zagrożenia

AI w content marketingu, czyli jak sztuczna inteligencja może wspomóc tworzenie treści? Szanse i zagrożenia

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe sprawdziły się w marketingu cyfrowym, ale czy zabiorą pracę twórcom treści? W rzeczywistości generatory treści AI mogą służyć jako wysoce wydajny asystent zwiększający ich produktywność. Dlaczego warto zainteresować się tym zagadnieniem, a jednocześnie zachować rozwagę? W naszym artykule dowiesz się więcej o szansach i zagrożeniach wynikających z zastosowania AI w content marketingu, a także poznasz generatory treści bazujące na działaniu sztucznej inteligencji. Zapraszamy!

Czytaj więcej