.animate-view{opacity: 1 !important;}

Broken links

Czym są broken links? – Definicja

Broken links (dead links, martwe/zepsute linki) –  to odnośniki umieszczone w serwisie, które nie przekierowują użytkownika do linkowanej strony. Przykładowo mogą nimi być:

  • hiperłącza do niedziałającej strony,
  • linki prowadzące do usuniętych podstron,
  • odnośniki prowadzące do podstrony, na której zmieniona została struktura adresu URL,
  • hiperłącza prowadzące do domeny, która uległa wygaśnięciu i nie została przedłużone przez swojego właściciela

Broken links co to jest

Wejście w zepsuty link generuje najczęściej błąd 404, chyba że wykonano przekierowanie 301 na inny, działający adres.

Na martwe linki należy patrzeć w dwóch aspektach:

  1. Wewnętrzne broken links, czyli niedziałające linki w obrębie naszej domeny. Przykładowo, zmieniliśmy adres URL produktu czy artykułu na blogu, a prowadziły do niego dodane ręcznie (na sztywno) linki z innych podstron. W efekcie pogarsza się doświadczenie użytkownika, który trafia na martwy link i myśli, że strona została usunięta z serwisu (albo coś się popsuło). Z drugiej strony strona ze zmienionym adresem URL traci przez to linki wewnętrzne, więc będzie gorzej rankować, co oznacza spadek ruchu z organica. Tu więc najlepiej przeskanować stronę i podmienić te linki na aktualne, aby nie generować przekierowań, których w tym wypadku da się uniknąć.
  2. Zewnętrzne broken links – czyli martwe linki z innych domen. Tu dotykamy kwestii onsite’owych. Linki zewnętrzne są ważne w pozycjonowaniu, jeśli jednak prowadzą do strony generujących błąd 404, to Google nie bierze ich pod uwagę przy ocenie wartości naszego serwisu. Często nie będziemy mieć możliwości edycji takiego linka, więc tu najlepiej sprawdzi się przekierowanie 301.

Na bazie martwych linków można prowadzić strategię off-site’ową, nazywaną dead link building lub broken link building, którą opisaliśmy na blogu.

Jak sprawdzić czy strona posiada zepsute linki?

Wszelkie linki prowadzące do strony, jak i te linkujące ze strony, mają wpływ na jej pozycję w wynikach wyszukiwarek. Właśnie dlatego usuwanie i zastępowanie martwych linków działającymi odnośnikami jest niezwykle ważne.

Strony ze zbyt dużą ilością broken links tracą wiarygodność, a wyszukiwarka może uznać je za serwisy niskiej wartości.

W procesie sprawdzania witryny, pod kątem martwych linków, mogą być pomocne aplikacje takie jak: Xenu Link Sleuth, Link Checker, DRKSpider oraz dodatek do przeglądarki FireFox – Link Evaluator. Popularnym i często używanym programem jest także Screaming Frog.

Mamy nadzieję, że powyższa definicja okazała się pomocna i wiesz już czym są broken links.

Powiązane definicje

Uzyskaj bezpłatną wycenę

Porozmawiajmy o Twoim SEO i SEM