GPT-4 – rewolucja dla Chatu GPT?
Wczoraj, 14 marca 2023, OpenAI wypuściło na światło dzienne GPT-4, czyli kolejną iterację ich modelu językowego, na bazie którego działa bijący rekordy popularności ChatGPT. Czy ChatGPT będzie teraz znacznie mądrzejszy?
Stworzyliśmy GPT-4, najnowszy kamień milowy w wysiłkach OpenAI na rzecz skalowania głębokiego uczenia się. GPT-4 to duży multimodalny model (akceptujący dane wejściowe w postaci obrazu i tekstu, emitujący dane wyjściowe w postaci tekstowej), który, choć mniej zdolny niż ludzie w wielu sytuacjach z życia wziętych, wykazuje wydajność na poziomie człowieka w różnych profesjonalnych i akademickich testach porównawczych.
OpenAI
GPT-4 a GPT-3.5 – różnice
Różnica w codziennym użytkowaniu między GPT-3.5 a GPT-4 może wydawać się subtelna, natomiast Open AI zapewnia:
GPT-4 jest bardziej niezawodny, kreatywny i jest w stanie obsłużyć znacznie bardziej szczegółowe instrukcje niż GPT-3.5.
OpenAI
Multimodalność
Nowy model jest multimodalny, tzn. ma być w stanie posługiwać się różnymi typami danych – tekstem, obrazem, dźwiękiem czy video. GPT-3.5 wykorzystywał tylko tekst. W mojej opinii to właśnie multimodalność odpowiada za wzrost liczby parametrów.
Aby łatwiej było zrozumieć multimodalność, pokażę Ci jak to wyglądało w praktyce – użytkownik rozrysował na kartce, jak ma wyglądać strona internetowa, zrobił jej zdjęcie, przesłał do Discorda łączącego się przez API z GPT-4 i w odpowiedzi dostał gotowy, działający kod tej strony.
W dalszym ciągu jednak jeśli chodzi o zakres danych, GPT-4 jest ograniczony do stanu wiedzy na wrzesień 2021. Nie mamy więc do czynienia z modelem posiadającym znacząco większą wiedzę, jednak umiejącym nią lepiej operować.
Odpowiedzi Chatu GPT
GPT4 jest w stanie przetworzyć o wiele dłuższe prompty (zapytania, które do niego kierujemy) i wygenerować dłuższe odpowiedzi. Dalej niestety “halucynuje” – tzn. może zmyślać, co jest jedną z jego największych wad według specjalistów SEO i marketingu.
Choć nadal jest to realny problem, GPT-4 znacząco zmniejsza halucynacje w stosunku do poprzednich modeli (które z kolei były ulepszane z każdą iteracją). GPT-4 uzyskał wynik o 40% wyższy niż nasz najnowszy GPT-3.5 w wewnętrznych ocenach kontradyktoryjności.
OpenAI
GPT-4 i GPT-3.5 były testowane zarówno na egzaminach akademickich i zawodowych przeznaczonych dla ludzi, do których nie szkolono narzędzi oraz na testach przeznaczonych dla uczenia maszynowego.
OpenAI przedstawia wykres w wynikami testów:
Jak widać, GPT-4 w wielu kategoriach wypadł znaczniej lepiej od swojego poprzednika. Dokładne wyniki OpenAI udostępnia w swoim raporcie technicznym.
Przetestowano również możliwości GPT-4 w różnych językach. Tak wyglądają wstępne wnioski:
Dostęp do GPT-4
Dostęp do GPT-4 nie jest otwarty. OpenAI udostępnił zapisy na waitlistę, na której na priorytetowych pozycjach są programiści, którzy mogą wnieść największą wartość w rozwój modelu oraz naukowcy zajmujący się społecznym wpływem AI.
Posiadacze ChatGPT Plus – czyli płatnej wersji, niedostępnej jeszcze w Polsce (pst. od czego jest VPN) – mogą skorzystać z GPT-4.
OpenAI udostępnia również open-sourcing OpenAI Evalls, która umożliwa każdemu użytkownikowi zgłaszanie niedociągnięć w modelach, aby pomóc w dalszych ulepszeniach.
Materiały o GPT-4
GPT-4 jest bardzo świeżym tematem. Polecam obejrzeć livestream z prezentacją GPT-4, a także zapisać się na waitlistę oczekujących na dostęp.
Więcej o GPT-4 dowiesz się również z oficjalnego raportu technicznego nowego modelu.
Podsumowanie
Podobnie jak poprzednia iteracja, GPT-4 jest stale rozwijającą się technologią. Warto więc śledzić wiadomości z nim związane, żeby zawsze być na bieżąco!
Zachęcam do obserwowania naszego bloga, na którym stale pojawiają się nowe informacje o technologiach dotyczących SEO i Google Ads, w tym oczywiście AI.
najciekawsze jak wdrożyli obrazki do czatu, nie mogę się doczekać analizy
Upadek copywritingu:(