.animate-view{opacity: 1 !important;}

Ile, gdzie i jak linkować? Kilka słów o linkowaniu cz. 2. | Vlog Robię SEO #13

7min.

Komentarze:4

Ile, gdzie i jak linkować? Kilka słów o linkowaniu cz. 2. | Vlog Robię SEO #13
31 października 2019
Nowy odcinek vloga Robię SEO! Przyszedł czas na drugą część o linkowaniu. Tym razem nasza Team Leaderka SEO podpowiada, jak powinna wyglądać strategia linkowania. Jak, gdzie i ile linkować? Sprawdź na kanale Gosi.

7min.

Komentarze:4

Transkrypcja:

Cześć! Dziś wracam do Was z tematem link buildingu. W poprzedniej części rozmawialiśmy o tym czym jest proces linkowania i dlaczego jest ważny. Dziś kontynuujemy ten temat i postaram się Wam odpowiedzieć na trzy proste pytania – czyli ile, jak i gdzie linkować, by odnośniki do strony były jak najbardziej wartościowe. Zaczynamy!

Ile linków dodawać?

Zacznijmy od liczby linków. I tutaj może pojawić się pytanie, ile ich dodać albo już bardziej szczegółowo, ile linków mogę dodać na raz. W SEO oczywiście odpowiedź jest jedna – to zależy. Ale zacznijmy od początku.

Zanim zaczniemy mówić o liczbie linków, warto zrobić sobie rozgraniczenie na linki i domeny linkujące. Jest to szczególnie ważne, ponieważ te dwa pojęcia nie są tożsame. W przypadku domen linkujących może być tak, że tych domen będzie znacznie mniej niż linków, które prowadzą do strony. W procesie SEO interesuje nas przyrost domen. I teraz, jeżeli mamy np. stronę wizaż. pl, na której budujemy nasz odnośnik, to będziemy mieć link, który pochodzi z jednej domeny.

Natomiast, jeżeli ten link pojawi się na kilku podstronach do naszej strony, bo np. jest to forum i nasz link pojawi się w ostatnich postach tego użytkownika, w popularnych postach czy postach najnowszych użytkowników, to mimo tego, że będziemy mieć tylko i wyłącznie jedną domenę linkującą, to tych linków może być np. 30. Więc tutaj interesuje nas ilość domen linkujących, która przyrasta.

Wracając do liczby linków, którą można wykonywać do danej strony – tak jak mówiłam, to oczywiście zależy. Jeżeli mamy do czynienia z nową stroną/ domeną, która dopiero powstała i nie ma praktycznie żadnego zaplecza linków, trzeba być bardzo ostrożnym. Nie możemy od razu dowalić dużą liczby linków na samym początku, ponieważ ta strona dopiero raczkuje i dopiero zdobywa zaufanie Google. Jeżeli na samym początku dowalimy bardzo dużą ilością linków, to dla Google będzie sygnał – „halo, coś tutaj nie halo”.

W przypadku młodej strony, to co będzie miało największe znaczenie to to, byśmy budowali stopniowo odnośniki do strony, z wartościowych źródeł. Czyli chcemy by Google zaczął jej ufać. W momencie, w którym pozyskamy stopniowo linki z takich domen, które mają faktycznie wysokie parametry, to Google się to spodoba.

Jeżeli natomiast nasza strona ma już jakiś profil linków i chcemy go poprawić i zbudować nowe, mocne linki, to tutaj to co będzie miało znaczenie to tak naprawdę to by nie przesadzić, ale też by nie zastopować wzrostu witryny.

Powinniśmy budować proces linkowania stale. Nie możemy sobie pozwolić na to by nagle przestać budować odnośniki, ponieważ dla Google będzie to sygnał negatywny, że coś złego dzieje się z witryną. Zależy nam na stopniowym przyroście domen linkujących.

W przypadku link buildingu nie ma liczby linków, którą tak naprawdę powinniśmy wykonywać zawsze. Jeżeli widzimy w narzędziach typu Ahrefs, że domeny linkujące stale rosną i ten wykres jest bardzo ładny i proporcjonalny, to tutaj wiemy, że nie ma się czym martwić. Jeżeli na wykresie pojawi się, że liczba domen wzrosła np. z 300 na 3000, to jest to już bardzo niepokojący sygnał.

Podsumowując, nie ma jednoznacznej recepty, która powie nam – tak, buduj 200 linków z 20 domen i to sprawi, że Twój profil linkowania będzie super. No nie do końca, bo dużo będzie zależało od tego, w jakim wieku jest nasza strona. Jeżeli jest nowa, to musimy pamiętać o tym, że należy bardzo ostrożnie podchodzić do procesu linkowania i bardzo porządnie dobierać źródła, z których chcemy linkować. Trzeba obserwować, jak na to będzie reagował Google.

Skąd linkować?

Kolejnym bardzo ważnym pytaniem jest, gdzie budować te odnośniki. Jeżeli już wiemy, w jaki sposób je budować i ile powinno się ich pojawiać, czyli żeby wzrost wykresu domen linkujących był proporcjonalny w Ahfrefsie, to teraz pytanie gdzie je umieszczać – musimy robić to stale, więc tych źródeł powinno być dużo.

Gdy układamy strategię link buildingu, musimy pamiętać o jednej, prostej zasadzie – dywersyfikujemy źródła. Oznacza to tak naprawdę tyle, że musimy zmieniać miejscówki, z których linkujemy. Jest to istotne z tego względu, że linkowanie do strony powinno być jak najbardziej naturalne.

Jeżeli np. nasza strona jest linkowana tylko i wyłącznie z for dyskusyjnych czy zaplecz, to dla Google i użytkowników jest to sygnał, że nie do końca może być to naturalne linkowanie. Jeżeli natomiast z różnych kanałów pojawiają się linki do strony, to jest wskazówka dla Google, że użytkownicy są zainteresowani w różnych typach miejsc i dzięki temu może być to traktowane jaki bardziej naturalny proces.

Miejsc do linkowania jest bardzo dużo. Możemy podzielić je na kilka typów.

Zaplecza

Odnośniki do naszej strony możemy pozyskiwać często z zaplecz. Zaplecza są to strony często o charakterze blogowym, informacyjnym, stawiane na np. WordPressie, który jest platformą blogową i bardzo dobrze się do tego nadaje. Podzielone są one tematycznie, publikujemy na nich wpisy i te wpisy mogą linkować do naszej strony. Dzięki temu pozyskujemy wartościowy link, o ile oczywiście to zaplecze jest mocne.

Musimy pamiętać o tym, że jeżeli mamy jakieś własne zaplecza, to powinnyśmy dbać o ich rozwój. Powinny mieć wysokie parametry i być powiązane tematycznie. Dzięki temu, stworzenie artykułu o naszej firmie, do której chcemy zalinkować, i dodanie takiego linka będzie działało pozytywnie.

Katalogi stron

Kolejnym źródłem, z którego możemy pozyskiwać linki, są katalogi stron. Są to serwisy internetowe, w których z podziałem na branże są umieszczone pewne strony internetowe. Do takiej strony internetowej prowadzi link, jest opis, często jest też podany adres czy telefon. Katalogi firmowe były dość popularne dawniej. Obecnie część z nich została odfiltrowana przez Google i trzeba bardzo uważać przy ich doborze.

Ogłoszenia

Nasze linki możemy pozyskiwać też ze stron typowe ogłoszeniowych, czyli możemy zachęcać użytkowników do zakupu danego produktu, bądź informować, że takie produkty są dostępne. Wtedy tworzymy treść ogłoszenia, dodajemy też link, wypełniamy pewne dane i dzięki temu jesteśmy w stanie pozyskać link do strony.

Strony NAP

Odnośniki do naszej strony, szczególnie w przypadku pozycjonowania lokalnego, możemy też pozyskiwać ze stron typu NAP (name, adress, phone). Są to wizytówki, które pozwalają określić użytkownikom i pokazują tak naprawdę gdzie znajduje się strona, jaki jest do niej telefon i uwiarygadniają firmę, szczególnie jeżeli chodzi o firmy lokalne.

Social Media i Bookmaring Sites 

Kanały social media i bookmarnig sites, czyli strony zakładkowe, mogą nam również posłużyć jako miejsca, w których możemy budować linki – i to zarówno te linki brandowe (kiedy chcemy pokazać swoją markę), jak i także te, które będą służyły tylko i wyłącznie celom SEO.

Możemy je zakładać, wchodzić w interakcję z użytkownikami, dodawać posty z linkiem i to będzie nam również dobrze działało.

Publikacje sponsorowane 

Bardzo dobrym źródłem do pozyskiwania linków są też publikacje i artykuły sponsorowane. Są to strony, na których możemy wykupić sobie publikację lub publikację z tekstem, gdzie tworzymy tekst lub jest on tworzony dla nas, umieszczamy pewne słowa kluczowe i dodajemy link do naszej strony. Często takie strony mają bardzo wysokie parametry i są w stanie zrobić dużo dobrego – zarówno pod kątem parametrów podniesienia strony, jak i też wybudowania ruchu, który potem w Google Analitics pojawi się jako referral.

Publikacje sponsorowane są bardzo dobrą metodą jeżeli chcemy walczyć już o pozycje w Top 5 bo wtedy tworząc kilka, kilkanaście artykułów na dobrze dobrane anchory, jesteśmy w stanie wyprzedzić konkurencję.

Analiza konkurencji 

Sposobem na pozyskiwanie dobrych miejscówek jest też analiza konkurencji. W narzędziach typu Ahrefs, Mejestic pojawiają się linki, które konkurencja już ma. Jeżeli dzieje się tak, że np. na jakąś frazę ktoś nas wyprzedza, a my zastanawiamy się co jeszcze możemy zrobić, to wtedy warto prześledzić jakie linki ma konkurencja i spróbować pozyskać linki z takich właśnie miejsc.

Jak linkować?

Na koniec ostatnie pytanie, czyli w jaki sposób pozyskiwać odnośniki do strony by były one wartościowe. Tutaj jest też kilka cech, które trzeba wziąć po uwagę, by te linki były jak najbardziej efektywne.

Unikalny content 

Pierwszym z nich jest unikalny content. Chodzi przede wszystkim o to by tworząc treści do linków, dodając artykuły, pamiętać o tym by były one za każdym razem unikalne. Jeżeli dodajemy jakieś wpisy na zapleczach czy tworzymy artykuły sponsorowane, to nie możemy używać tego samego tekstu więcej niż raz. Dzieje się tak z prostego powodu. Jeżeli Google zindeksuje dany link, na którym pojawia się treść, która jest już skopiowana to sklasyfikuje taką treść jako plagiat – po prostu jako zduplikowany content, który nie wnosi nic wartościowego dla użytkownika.

Jeżeli nasz artykuł dodamy w pięciu miejscach i to będzie ten sam artykuł, to Google weźmie pod uwagę tylko i wyłącznie jeden. Szkoda wtedy naszego czasu i pracy, bo efektów nie będzie takich jak byśmy chcieli.

Anchor text 

Kolejną cechą, która będzie wpływała na to czy link jest bardziej czy mniej wartościowy, jest zastosowanie anchora. To co jest ważne, to to ile razy linkujemy z danej treści do naszej strony. Im więcej linków pojawi się na stronie, tym moc do naszej strony będzie bardziej rozpraszana. Jeżeli na stronie pojawiają się dwa linki do naszej strony, to moc tego linka będzie dzielona przed dwa. Dlatego tutaj zazwyczaj jak najlepiej trzeba to sobie dobrać i zazwyczaj jeden link będzie wystarczający.

Wartościowe miejscówki 

Kolejną rzeczą, którą warto mieć z tyłu głowy, to to by dobierać wartościowe miejscówki, czyli sprawdzać ich parametry, porównywać z parametrami naszej strony – bo oczywiście lepiej jest linkować do stron mocniejszych. Czyli wybieramy np. na artykuł sponsorowany, miejscówkę o wyższych parametrach, np. domain authority czy page authority, która ma większą ilość ruchu, ponieważ tym jesteśmy w stanie więcej zyskać.

Link building jest bardzo ważnym elementem SEO i nie możemy o nim oczywiście zapominać. Są pewne zasady, które warto stosować, przede wszystkim linkować z mocnych źródeł o unikalnej treści i zmieniać te miejsca, z których linkujemy.

W dzisiejszym odcinku to już wszystko. Jeżeli dowiedzieć się więcej o link buildingu, dajcie znać – nagramy Wam kolejny odcinek.

Autor
Logo Delante
Autor
Delante

Delante to agencja marketingu internetowego, specjalizująca się w generowaniu ruchu na stronach z wyszukiwarek internetowych (SEO/SEM) i z reklam płatnych. Ponad 80% naszych klientów to szybko rozwijająca się branża e-commerce.

Autor
Logo Delante
Autor
Delante

Delante to agencja marketingu internetowego, specjalizująca się w generowaniu ruchu na stronach z wyszukiwarek internetowych (SEO/SEM) i z reklam płatnych. Ponad 80% naszych klientów to szybko rozwijająca się branża e-commerce.

Komentarze

  1. bardzo ciekawy artykuł z pomocnymi wskazówkami. a co Pan sadzi o kupowaniu pakietow linkow? na allegro badz innym sserwisie aukcyjnym czy afiliacyjnym?

  2. I tutaj należy odpowiedzieć – to zależy. Jeśli mówimy o pakiecie 10 linków robionych ręcznie, to w porządku – pod warunkiem, że będą to linki dobrej jakości. Jeśli jednak w grę wchodzą pakiety linków robionych automatycznie, to im mówimy stanowcze nie. Mogą one wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

    Proces link buildingu powinien być przemyślany i odpowiednio dopasowany do strony docelowej, jej tematyki, słów kluczowych itp. Powinien być to proces stopniowy, regularny – inaczej Google uzna nasze działania za nienaturalne. Pakiet kilkuset linków z przypadkowych stron niskiej jakości w żaden sposób nie pomoże w walce o lepszą widoczność w sieci. I choć takie oferty kuszą swoją atrakcyjną ceną, to w dłuższej perspektywie czasu mogą sporo kosztować.

  3. Super artykuł, z dużą ilością pomocnych wskazówek. Idealny dla początkujących.

  4. Bardzo ciekawy tekst. Było warto go przeczytać, ponieważ czasami można zrobić wiele rzeczy samemu i nauczyć się przede wszystkim nowych rzeczy. Oczywiście współpraca z dobrą agencją SEO, jest na pewno na wagę złota, ale gdy ktoś ma ochotę się rozwijać, to dlaczego nie poznać podstawowych zasad SEO.

Zostaw komentarz

Uzyskaj bezpłatną wycenę

Nagrody

Nagroda - Deloitte 2021 Nagroda - IPMA Nagroda - US Search Awards 2021 Nagroda - European eCommerce Awards 2022 Nagroda - Global Agency Awards 2022 Nagroda - European Search Awards 2022

Porozmawiajmy o Twoim SEO i SEM