.animate-view{opacity: 1 !important;}

Jak wybrać CMS dla sklepu internetowego, mając na uwadze SEO?

9min.

Komentarze:0

Jak wybrać CMS dla sklepu internetowego, mając na uwadze SEO?
12 stycznia 2021
Wybór CMS dla sklepu internetowego to poważna decyzja o długofalowych skutkach. Do polecanych systemów dla e-commerce należą między innymi: PrestaShop, WooCommerce, Magento, Shopify, IdoSell czy Shoper.

9min.

Komentarze:0

CMS (z ang. Content Management System - System Zarządzania Treścią). To odpowiednio przygotowana oprogramowanie, które dzięki stworzonemu panelowi administracyjnemu pozwala samodzielnie i bezpłatnie dokonywać zmian w treści, bez znajomości programowania w naszym sklepie internetowym. Dzięki wspomnianemu panelowi, możemy dodawać, zmieniać i usuwać zdjęcia, teksty, tabele, filmy, grafiki jak również i całe podstrony. bez znajomości języka HTML czy PHP. Nie musimy się również łączyć przez FTP.

CMS dla sklepu internetowego: dlaczego wybór jest tak istotny?

Każdy system zarządzania treścią musi być odpowiednio dopasowany pod nasz sklep, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że dany CMS dla sklepu internetowego nie będzie nas ograniczał pod względem oferowanych funkcjonalności. Należy pamiętać, że późniejsza zmiana sklepu na inny jest czasochłonna i niesie ze sobą dodatkowe koszty. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę fakt, że nie każdy CMS sprawdzi się w przypadku sklepu internetowego.

Aby wybrać odpowiedni CMS musimy odpowiedzieć sobie na wiele pytań, zanim dokonamy jego wyboru. Podstawowym z nich jest: jaki produkt będziemy sprzedawać?

Jeśli produkt wymaga pobrania od klienta dodatkowych danych np. szerokości i wysokości w przypadku stolarki okiennej, która jest dostosowywana pod konkretne wymagania klienta, musimy wybrać system umożliwiający pobranie takich danych.

W przypadku sprzedaży produktów mających małą ilość zmiennych, prawdopodobnie wystarczy nam prosty system i może niekoniecznie płatny, generujący dodatkowo koszty, które tak naprawdę nie wpływają na zwiększenie sprzedaży i rozwój naszego biznesu.

Bardzo ważnymi czynnikami są kwestie związane z SEO, a mianowicie czy wprowadzanie zmian pod jego kątem będzie łatwe, czy też będzie wymagało specjalistycznej wiedzy, z której korzystając będziemy narażeni na dodatkowe koszty, których mogliśmy uniknąć, wybierając CMS lepiej odpowiadający naszym potrzebom? Dlatego tak ważne jest wybranie odpowiedniego CMS dla sklepu internetowego, by niepotrzebnie nie generować zbędnych kosztów jak i również nie doprowadzić do tego, aby system ograniczał nasze zyski i rozwój naszego biznesu.

Jeśli myślisz o sklepie internetowym, albo dopiero zaznajamiasz się z branżą i nie wiesz, jaki CMS wybrać, aby łatwo można było go optymalizować to zapraszamy Cię do lektury naszego artykułu. Kiedy w koło słyszymy mnóstwo informacji, często ze sobą sprzecznych, trudno nam zdecydować, co dla nas będzie najlepsze. Dlatego w tym artykule postaramy się przybliżyć sylwetki ośmiu najpopularniejszych CMSów, pod kątem ich funkcjonalności pożytecznych z punktu widzenia SEO. Dowiesz się między innymi, jakie funkcjonalności posiadają, a jakich im brakuje, jakie są ich plusy, a jakie minusy. Zapraszamy do lektury !

PrestaShop

PrestaShop to jeden z najbardziej znanych CMS dla sklepu internetowegoPrestaShop jest darmowym i obecnie najbardziej popularnym Systemem zarządzania treścią w Polsce mającym 25% udziału w rynku. Posiada spore zaplecze modułów rozszerzających, podstawowe funkcjonalności naszego sklepu, zarówno darmowe jak i płatne. PrestaShop umożliwia nam definiowanie meta opisów osobno dla każdego z produktów, kategorii i stron. Są one automatycznie generowane, według określonych schematów jeśli je pominiemy, lub o nich zapomnimy. Dzięki temu mamy możliwość wybrania interesujących nas fraz kluczowych, podczas procesu pozycjonowania sklepu internetowego.

PrestaShop generuje adresy podstron, dla produktów, kategorii czy innych stron. Adresy nie zawierają niepotrzebnych parametrów, oddzielonych "&" dzięki czemu linki są w dużej mierze "przyjazne" pod kątem SEO. Mamy dodatkowo możliwość personalizacji adresów URL, dla naszych produktów. Te dwie funkcjonalności pomagają nam uzyskać już całkiem dobre wyniki, jeśli chodzi o pozycjonowanie. Oprócz tego mamy kilka możliwości sortowania list produktów, co niewątpliwie dla użytkowników stanowi wygodne rozwiązanie, jednak powoduje generowanie dodatkowych duplikatów danej strony, co niestety z punktu widzenia robota Google jest niepożądane. PrestaShop ma na ten problem kilka gotowych rozwiązań, umożliwia bowiem nam wykluczenie w pliku robots.txt stron, których nie chcemy indeksować.

PrestaShop jest dobrym wyborem dla właścicieli sklepów zaczynających przygodę z Systemami Zarządzania treścią. Społeczność PrestaShop jest dynamicznie rozwijana, dzięki czemu zawsze znajdziemy odpowiedź na ewentualne pytania lub problemy.

WooCommerce

Sklep internetowy cms  

WooCommerce to niezwykle popularne narzędzie e-commerce, zintegrowane w pełni z WordPress. To wtyczka doskonale dostosowana zarówno dla początkujących, pierwszy raz mający z nią do czynienia jak i webdeveloperów. WooCommerce jest drugim co do popularności CMS w Polsce, posiada 23% udział w rodzimym rynku sklepów online. Co świadczy o jego ogromnej popularności, zdobytej głównie dzięki łatwości personalizacji i intuicyjności tego systemu?

 

WooCommerce jest skonstruowany tak, aby można było sprzedawać niemal każdy rodzaj produktu bez względu, czy jest to produkt fizyczny, cyfrowy, do pobrania czy jest to afiliacyjny produkt innego sklepu. Dzięki dodatkowym płatnym rozszerzeniom możemy oferować, rezerwacje, odnawialne subskrypcje i strony typu membership. Dzięki WooCommerce możemy również, oferować swoim klientom zniżki na cyfrowe produkty, gotowe do pobrania. W WooCommerce mamy dostęp do rozbudowanych systemów płatności. Ten CMS dla sklepu internetowego daje nam niemal nieograniczone możliwości kontrolowania i personalizacji naszego sklepu. WooCommerce jest ciągle rozwijany, większość funkcjonalności pod kątem SEO zostało zaimplementowanych domyślnie.

WooCommerce jest tak skonstruowany by być jak najbardziej przyjazny dla wyszukiwarek i tak np. adresy URL są budowane w taki sposób aby jak najlepiej z nimi współgrać, struktura strony jest uporządkowana i logiczna co jest istotne w procesie indeksowania strony. Dodatkowo strony są zgodne z normami, posiadają sprawdzony układ nawigacyjny typu breadcrumbs. Dodatkowo WooCommerce posiada wtyczkę Yoast, która umożliwia nam całkowicie za darmo zarządzanie wieloma funkcjonalnościami SEO, chroniąc nas w dużym stopniu przed uczynieniem krzywdy naszemu serwisowi. Yoast posiada box umożliwiający edycję wpisów z podglądem jak będzie prezentował się on w Google. Dzięki Yoast możemy monitorować zagęszczenie słowa kluczowego, w pełni obsługiwać SEO dla podstron, obsługiwać plik robots.txt, dzięki któremu w prosty sposób możemy określić te części serwisu, które mają być indeksowane. Wtyczka posiada olbrzymi zasób szablonów dla tytułów, całkowite wsparcie sitemapy z możliwością wyłączenia z niej pewnych części, nawigacje breadcrumbs i możliwość importu ustawień z innych wtyczek. Jedynym minusem tego CMSa są problemy związane z pełną kompatybilnością z językiem polskim.

WooCommerce jest systemem prostym, intuicyjnym i niezwykle popularnym, a dzięki wtyczce Yoast optymalizacja serwisu nawet dla osób nie mających doświadczenia z SEO może być łatwa i przyjemna.

Magento

Magento jako CMS dla sklepu internetowegoMagento to rozbudowany System zarządzania treścią typu open source o ogromnych możliwościach. W zamian za wiele możliwości wspierających optymalizację, wymaga znajomości specjalistycznej wiedzy z zakresu programowania, dlatego też Magento polecany jest szczególnie doświadczonym już specjalistom od SEO. Jest to system wybierany i polecany najczęściej osobom planującym rozwijać duży sklep internetowy.

Magento z poziomu panelu administracyjnego umożliwia nam dostosowywanie adresów URL w taki sposób by były jak najbardziej przyjazne dla wyszukiwarki, możemy również dostosować meta tagi, tytuły i opisy danych produktów i kategorii. Wbrew pozorom w oparciu o domyślne ustawienia Magento możemy osiągnąć dosyć znaczące efekty w kwestii SEO. Wśród istotnych elementów Magento pod kątem optymalizacji możemy wyróżnić następujące: wszystkie zdjęcia na podstronach danych produktów są zaopatrzone w znaczniki ALT, mapa strony jest automatycznie tworzona, podobnie jak wyszukiwanie popularnych haseł, oferuje unikalne linki dla każdego produktu, umożliwia zgłoszenie mapy witryny do Google Search Console.

Jednak do tego wszystkiego należy pamiętać o kosztach, które są dosyć wysokie, sam koszt uruchomienia sklepu to wydatek prawie 1000 złotych, a każda godzina usług mających na celu jego modyfikację to 130 złotych.

Magento jest niezwykle popularnym CMSem, który ma do zaoferowania pod kątem pozycjonowania i funkcjonalności wiele jednak zdecydowanie dedykowany jest dla użytkowników zaawansowanych, których celem jest zbudowanie dużego sklepu.

Sprawdź także szczegółowe porównanie popularnych CMSów: WooCommerce vs Magento: Która platforma e-commerce będzie lepsza dla Twojej firmy?

IdoSell

IdoSell logo CMS dla sklepu

IdoSell to CMS oparty na modelu SaaS (software as a service - oprogramowanie jako usługa). Model ten opiera się na założeniu, polegającym na tym, że w zamian za miesięczny abonament nasz sklep jest konfigurowany przez dostawcę systemu. To rozwiązanie ma jednak duży minus, jako właściciele sklepu nie mamy nad nim pełnej kontroli. Sklep będąc pod nadzorem dostawcy nie może być przez nas dowolnie konfigurowany, aby dokonać zmian programistycznych musimy kontaktować się z IdoSell, które może odmówić wdrożenia danej implementacji. W IdoSell znaczniki meta i meta tagi mogą być generowane ręcznie lub automatycznie, które są generowane osobno dla każdej ze stron, dzięki czemu ich unikalność poprawia pozycjonowanie, w kwestii deklaracji opisów IdoSell daje nam dużą swobodę. Generowanie linków kanonicznych również następuje automatycznie, dzięki czemu zjawisko zduplikowanego contentu jest minimalizowane. Wraz z utworzeniem sklepu, utworzona mapa strony jest przesyłana bezpośrednio dla Google, dzięki czemu jest automatycznie widoczna dla robota Google.

IdoSell posiada moduł Google Analytics, dzięki czemu integracja z tym środowiskiem będzie prosta. Linki są również budowane w taki sposób, aby były przyjazne, jednak nie mamy możliwości zmiany alt tagów dla zdjęć.

Shoper

shoper - cms for ecommerce businessShoper to system również oparty na modelu Saas, dający nam możliwość założenia sklepu w oparciu o jeden z pięciu różnych pakietów. Cztery z nich z punktu widzenia SEO niczym się nie różnią, system jednak posiada tzw. Licencje samodzielną, która daje nam możliwość wglądu w kod i jego ewentualnej modyfikacji. Dzięki czemu jesteśmy w stanie znacząco poprawić funkcjonalność naszego e-sklepu. Jednak skupmy się na najbardziej popularnych, czyli podstawowych wersjach, które mają kilka plusów jak i minusów.

Do plusów możemy zaliczyć dowolność ustawiania podstawowych danych SEO dla każdego produktu i kategorii z osobna. Title i description możemy ustawić według schematu, automatyczne dodawanie tagów kanonicznych - co jest rozwiązaniem względnie poprawnym, przekierowywanie ruchu na jeden adres naszego sklepu (np. www na brak www), łatwa integracja z narzędziami takimi jak: Google Analitycs, Tag Manager, Search Console Google Maps. Dużym minusem tego systemu jest zamknięty kod źródłowy dla trzech podstawowych wersji systemu. Utrudnia to rozwój systemu jak i uniemożliwia wprowadzanie do niego zmian.

Htaccess (plik pozwalający na dokonywanie pewnych zmian w konfiguracji serwera) jest dla nas niedostępny, skutkuje to dla nas brakiem możliwości ustawienia przekierowań do określonej strony sklepu. Ogólnie nie mamy dostępu do FTP.

Podsumowując, dzięki Shoper możemy stworzyć sklep, który dobrze prezentuje się dla Google, jednak ustawienie go pod kątem poprawnej optymalizacji może sprawić wiele kłopotów, zwłaszcza osobie bez nawet podstawowej znajomości SEO i programowania.

RedCart

Z RedCart - CMS-em dla sklepu internetowego - możliwości są znaczneRedCart jest to CMS typu SaaS, posiadający szeroką paletę funkcjonalności. Na początek otrzymujemy 14 dniowy okres próbny dzięki czemu możemy zdecydować czy ten CMS będzie dla nas odpowiedni.

A jak to wygląda pod kątem SEO? Skrypt automatycznie tworzy mapę naszego sklepu dla Google, jak również pozwala na personalizację adresów URL w obrębie naszego e-sklepu. W RedCart mamy możliwość ustawiania meta opisów dla każdego produktu i kategorii. Znaczącym minusem z punktu widzenia SEO, jest brak możliwości ustawienia tagów kanonicznych co nie jest pozytywnie postrzegane przez robota Google.

RedCart jest raczej prostym w obsłudze systemem, mającym dużo do zaoferowania. Jednak z powodu braków, może pozostać CMS-em dla sklepu internetowego, który nie będzie dla nas wystarczający w kwestiach związanych z optymalizacją, co może zdecydowanie obniżyć nasze zyski w dłuższej perspektywie czasu.

Sote

SOTE jako CMS dla sklepu internetowegoSote do niedawna był jednym z czołowych liderów na rynku CMS, obecnie przeżywa spadek zainteresowania. Jednak ciągle pozostaje jednym z lepszych CMS pod kątem optymalizacji.

Sote jest niepodważalnie dobrze zbudowanym systemem, który posiada wiele zaawansowanych modułów, pomagających w realizacji SEO naszego sklepu. Między innymi, mamy możliwość ustawiania znaczników meta dla sklepu, każdego produktu z osobna jak i kategorii, alt tagów dla zdjęć, linkowania wewnętrznego tzw. breadcrumbs, integracji z social mediami. Skrypt automatycznie tworzy mapę strony dla Google i linków kanonicznych. Widocznym minusem pod kątem SEO jest brak możliwości ustawienia znacznika H1 dla nazw produktów.

Sote to dobry CMS dla sklepu internetowego, pomimo spadku zainteresowania pozostaje solidnym graczem na rynku, któremu można zaufać.

Shopify

Niemniej Shopify w kategorii "CMS dla sklepu internetowego" wypada nie gorzejShopify kolejny z czołówki popularnych CMSów na świecie, w Polsce jednak pozostaje daleko w tyle za konkurencją, jego udział w polskim rynku szacowany jest na około 1%.

Co ważne, sam system pod kątem optymalizacji jest dość wdzięczny, gdyż posiada rozbudowaną możliwość edycji np. meta opisów, URLów w obrębie naszego sklepu, alt tagów dla zdjęć, opisów zdjęć. Dodatkowo, skrypt automatycznie generuje: mapę stronę co jak już wspomnieliśmy niesie za sobą korzyść lepszej widoczności dla robota Google, linki kanoniczne by zapobiec niekorzystnemu zjawisku duplikowania contentu, który degraduje naszą stronę w wynikach wyszukiwania.

Podsumowując, funkcjonalności jakimi dysponuje ten CMS są bardzo mocno rozbudowane, dzięki czemu jest jednym z najczęściej wybieranych CMS w Stanach Zjednoczonych, umożliwia on personalizację pod kątem SEO, dzięki temu możemy sprawić, że nasz sklep będzie widoczny w wynikach wyszukiwania.

Jaki CMS wybrać? Podsumowanie

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w artykule pomogą w wyborze odpowiedniego Systemu Zarządzania Treścią dla Waszego sklepu. Mamy świadomość, że na temat CMSów można napisać bardzo wiele, gdyż ten temat jest niezwykle szeroki, a to opis tylko kilku najważniejszych funkcjonalności. Dlatego też zachęcamy do szerszego zainteresowania tematem, aby jeszcze lepiej odpowiedzieć sobie na pytanie, który z nich będą dla nas najlepszym wyborem ?

Warto również odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Czy zamierzamy sami zajmować się naszym sklepem, czy planujemy powierzyć jego zarządzanie specjalistom?
  • Jakiego typu produkty będziemy sprzedawać w naszym sklepie?
  • Do jakich rozmiarów chcemy rozwijać nasz sklep?
  • Jakich funkcjonalności oczekujemy od CMSa?
  • Jakim budżetem na uruchomienie i zarządzanie sklepem dysponujemy?
  • Jak ma wyglądać nasz sklep?

Te i inne pytania mogą być kluczowe przy wyborze odpowiedniego CMS-a dla sklepu internetowego, dlatego warto poświęcić chwilę by udzielić sobie na nie odpowiedzi. Jest to istotny aspekt, który będzie w przyszłości miał wpływ na możliwe ograniczenia i trudności związane z funkcjonowaniem naszego sklepu co niewątpliwie wpłynie na wyniki finansowe naszego biznesu.

Autor
Logo Delante
Autor
Delante

Delante to agencja marketingu internetowego, specjalizująca się w generowaniu ruchu na stronach z wyszukiwarek internetowych (SEO/SEM) i z reklam płatnych. Ponad 80% naszych klientów to szybko rozwijająca się branża e-commerce.

Autor
Logo Delante
Autor
Delante

Delante to agencja marketingu internetowego, specjalizująca się w generowaniu ruchu na stronach z wyszukiwarek internetowych (SEO/SEM) i z reklam płatnych. Ponad 80% naszych klientów to szybko rozwijająca się branża e-commerce.

Zostaw komentarz

Uzyskaj bezpłatną wycenę

Nagrody

Nagroda - Deloitte 2021 Nagroda - IPMA Nagroda - US Search Awards 2021 Nagroda - European eCommerce Awards 2022 Nagroda - Global Agency Awards 2022 Nagroda - European Search Awards 2022

Porozmawiajmy o Twoim SEO i SEM