.animate-view{opacity: 1 !important;}

Płacić czy nie? 10 najczęstszych błędów przy darmowym audytowaniu strony

7min.

Komentarze:0

Płacić czy nie? 10 najczęstszych błędów przy darmowym audytowaniu stronyd-tags
27 lutego 2024
Darmowy audyt to narzędzie, które może pomóc Ci zidentyfikować problemy z witryną. Jego najważniejszą zaletą jest cena oraz szybkość. Niestety taka analiza często jest ograniczona i zawiera błędy. Czy zatem warto?

7min.

Komentarze:0

Wiele osób zastanawia się, czy jest sens płacić za audytowanie strony, skoro narzędzia potrzebne do przeprowadzenia tego procesu są w zasięgu ręki. Dodatkowo udostępnione są darmowe skrypty audytujące stronę, które mogą dać odpowiedzi na temat stanu strony pod kątem SEO. Niektórym narzędziom wystarczy zaledwie 90 sekund, by sprawdzić stronę, co może wydawać się oszczędnością czasu. Dzieje się to dużo szybciej niż wtedy, gdy audytuje agencja SEO. Czy takie myślenie jest słuszne? Czy faktycznie są to gotowe odpowiedzi, czy wręcz przeciwnie?

Czym jest audyt SEO i dlaczego należy go przeprowadzić?

Audyt SEO to analiza strony internetowej pod kątem optymalizacji, wykazująca błędy danej strony i zawierająca zalecenia, które mają na celu podniesienie widoczności serwisu. Jest to podstawowe narzędzie i usługa agencji SEO, które pokazuje klientowi, jakie działania optymalizacyjne planuje wykonać. To spore ułatwienie zarówno dla klienta, który wie, co agencja SEO będzie robić i w jakim zakresie działać, jak i dla samej agencji, gdyż audyt stanowi checklistę, którą można sukcesywnie odhaczać. Audyt jest tylko diagnozą problemu, dopiero późniejsze działania wykonywane na jego podstawie, mają na celu poprawę widoczności strony internetowej w wyszukiwarkach, jak również poprawienie czytelności kodu dla robota Google. Chcesz dowiedzieć się, co powinien zawierać audyt SEO? Sprawdź nasz poprzedni wpis!

Audyt zwykle wykonywany jest na wstępie współpracy z agencją. W przeciwieństwie do darmowego audytu SEO raport tworzony przez agencję wykonywany jest ręcznie przez specjalistę, który na wstępie poznaje branżę, by potem na podstawie danych i znajomości branży wyciągnąć wnioski. To doświadczenie i czas realnej osoby jest tym, co sprawia, że audyt płatny jest bardziej obszerny i zawiera głębszą analizę niż bezpłatny. Specjalista SEO korzysta z własnej wiedzy, umiejętności i wielu płatnych narzędzi, które wskazują błędy na stronie.

Czym charakteryzuje się darmowy audyt SEO?

Bezpłatny audyt jest darmowy, ponieważ jest generowany automatycznie i nie angażuje czasu żadnego pracownika. Informacje o audycie dostajemy tuż po kliknięciu „analizuj” na stronie internetowej. Czy jednak automatyzacja w tym przypadku jest dobrym kierunkiem?

  1. Nie bierze pod uwagę konkretnej branży. Brak czynnika ludzkiego i automatyzacja powodują, że w takim audycie nie jest wykorzystana wiedza z danej dziedziny. Agencja SEO z kolei zapoznaje się ze specyfiką i charakterem innych stron lub sklepów o podobnej tematyce, co sprawia, że może skupić się na tym, co jest ważne w danej branży.
  2. Nie bierze pod uwagę ograniczeń, które ma dana strona. Ograniczenia te mogą wynikać z technologii, w której została wykonana strona, bądź z tego w jakim systemie CMS jest zbudowana.
  3. Często robi przegląd strony głównej, nie zaś całej strony. Nie uwzględnia np. tego jak zbudowane jest drzewo kategorii, ani tego jak wyglądają meta dane kategorii.
  4. Brak w nim wyjaśnień i komentarzy. Klient często nie wie, czym jest pozycjonowanie. Nie ma w tym nic złego, ale właśnie dlatego potrzebuje dodatkowych wyjaśnień w audycie lub kontaktu ze specjalistą, który pomoże, wyjaśni i będzie można się z nim skontaktować w razie pytań bądź wątpliwości. Bezpłatny audyt może zostawić właściciela witryny z większą liczbą pytań niż odpowiedzi. To wówczas brak specjalisty SEO jest mocno odczuwany. Audyt powinien rozpisać plan działania, a nie wprowadzać zamęt.
  5. Nie skupia się na szczegółach. Nie analizuje, jedynie sprawdza obecność bądź brak poszczególnych elementów np. obecność sitemapy i pliku robots.txt. Może również wprowadzić w błąd, jeśli dany system CMS posiada sitemapę pod innym adresem niż standardowe /sitemap.xml.
  6. Nie pokazuje powiązań pomiędzy problemami. Nie zaoferuje spójnych wniosków. To specjalista może poskładać w całość dane z różnych narzędzi, by przedstawić problem całościowo. Pozycjoner musi posiadać wiedzę nie tylko z zakresu pozycjonowania, ale również z pokrewnych dziedzin.
  7. Może wykazywać błędy na siłę czyli np. strona zbyt ciężka. Często wielkość strony zależy od branży. Jeśli jest to np. strona fotografa, to oczywiste jest to, że posiada wiele zdjęć na stronie, tym samym strona może być cięższa. Trudno usunąć portfolio fotografa z jego strony i w takim wypadku komentarz specjalisty, który wskazywałby problem i rozwiązanie (np. kompresja zdjęć), jest bardzo cenny.
  8. Nie oferuje analizy konkurencji. Nawet jeśli klient wie, z kim konkuruje, to może nie wiedzieć, dlaczego strona konkurencji jest lepiej widoczna w Google. Odpowiedź na to może dać profesjonalny audyt SEO dla e-commerce. Osoba audytująca analizuje linki konkurencji i parametry strony i wskazuje, co można poprawić, aby dorównać innym stronom.
  9. Nie pokazuje priorytetów – specjalista SEO może pokazać, które elementy strony należy poprawiać natychmiast, co może poczekać, a co trzeba zrobić priorytetowo, ale na efekty trzeba będzie poczekać. Daje również informację, co można zrobić, by szybko uzyskać spodziewany efekt.
  10. Opiera się na ogólnikach, które odnoszą się do wszystkich i do nikogo. Audyt to raport, który, żeby był użyteczny, musi być dopasowany konkretnie do danej strony. Często nie do końca wiadomo, z jakich narzędzi korzysta darmowy audyt SEO. W ramach testów przeprowadziłam kilka testów na swojej stronie internetowej i to, co w jednym wypadku było uznawane za błąd, w innym klasyfikowane było jako poprawne. W przypadku mojej strony jeden bezpłatny audyt określił ją jako wolną i wymagającą optymalizacji.

Szybkość ładowania strony w darmowym narzędziu

Inny z kolei określa stronę jako szybką.

Szybkość ładowania strony darmowe narzędzie

Dodatkowo nie każdy skrypt przeznaczony do bezpłatnego audytowania strony radzi sobie z wychwyceniem np. sitemapy. Poddana analizie została ta sama strona przez różne narzędzia i jeden darmowy audyt wykrył sitemapę, a drugi nie.

Wykrywanie sitemapy Badanie strony przy pomocy innego bezpłatnego narzędzia daje inny wynik:

Wykrywanie sitemapy w darmowym narzędziu

Bądź na bieżąco z nowinkami ze świata SEO!
Zapisz się do newslettera

Darmowy czy płatny audyt SEO: co wybrać?

Darmowy audyt może wskazać drogę osobom, które chcą samodzielnie pozycjonować swoją stronę, jednak nawet wówczas lepszą opcją jest skorzystanie z narzędzi SEO, takich jak np. Screaming Frog. Skanuje ono więcej niż jedną podstronę. Bezpłatna wersja ma możliwość sprawdzenia 500 podstron, co daje już większy wgląd w możliwości witryny.

Jeśli jednak chcemy zatrudnić agencję SEO, to wówczas taki audyt nie zastąpi pracy specjalisty SEO, który i tak będzie musiał sprawdzić wszystko ręcznie począwszy od meta description aż po profil linków przychodzących. Płatny audyt nie szuka błędów na siłę, wskazując tylko to, co jest naprawdę ważne pod kątem poprawy pozycji w wynikach wyszukiwania. Audyt kosztuje, ponieważ wymaga wiele roboczogodzin i dostępu do rozmaitych płatnych narzędzi. Automatyzacja, w tym wypadku, nie jest niczym dobrym. Sprawdzenie podstawowych danych nie wystarczy. Oprócz sprawdzenia, odpowiedzialny pozycjoner wskaże sposoby rozwiązania wyszczególnionych problemów z uwzględnieniem specyfiki danej branży.

Bezpłatny audyt strony przydaje się jako jedno z narzędzi dla osób, które pragną samodzielnie ulepszyć stronę pod kątem SEO i mają już wiedzę w tym zakresie. Zbiera on ogólne informacje z różnych narzędzi, co może przydać się niedoświadczonej osobie. Może to być pomoc dla osób, które nie wiedzą, skąd czerpać wiedzę, a nie chcą płacić za płatne narzędzia, z których nie będą później korzystać. Wiele firm zajmujących się SEO, oferuje na swojej stronie internetowej tego typu narzędzia do darmowego audytowania strony. Często jest to tylko wstęp do późniejszych prób sprzedaży swoich usług. Tuż po wykonaniu audytu, dostajemy zachęcający pop-up, by skontaktować się z osobą, która wykona płatny audyt. Darmowy audyt strony dostępny online powinien właśnie tak być traktowany – jako narzędzie sprzedażowe lub zbiór wskazówek, nie zaś jako uczciwa analiza problemów optymalizacyjnych danej strony internetowej.

Darmowy audyt SEO – zaletyPłatny audyt SEO – zalety
W niewielkim stopniu angażuje czas, energię i uwagę osoby, która go wykonuje.Audyt wykonany jest ręcznie przez specjalistę SEO z wykorzystaniem dostępnych narzędzi analizujących.
Daje podstawy do dalszej pracy nad widocznością strony.Audyt przedstawia dane i obszary, które odpowiadają specyfice danej witryny i branży.
Analiza kończy się wnioskami i rozpisanym planem działania dla strony.
Darmowy audyt SEO – wadyPłatny audyt SEO – wady
Audyt jest wykonywany automatycznie – na standaryzowanych formularzach.Jak sama nazwa wskazuje – aby otrzymać wiedzę, trzeba zapłacić.
Zazwyczaj obejmuje tylko stronę główną, a nie całą witrynę.
Często zawierają błędy lub informacje niezwiązane z SEO.

Darmowe narzędzia do audytu SEO mogą stanowić punkt wyjścia i dać Ci garść przydatnych danych dotyczących stanu technicznego strony, ale nigdy nie zapewnią pełnego obrazu.

W rzeczywistości to doświadczenie i wiedza budowana przez lata odgrywają niezwykle ważną rolę we wdrażaniu skutecznych strategii SEO. Dlatego nie możemy ślepo ufać temu, co pokazują narzędzia – bo bazują one tylko na wprowadzonych danych. To dopiero ludzie znający branżę SEO, mający zrozumienie złożoności rynku i poszczególnych branż są w stanie poprawnie wyciągnąć z tego wnioski i oszacować, które elementy są priorytetowe, a które nie. Dane to jedno, ale dane trzeba poprawnie zinterpretować, by nie zbłądzić. Specjaliści SEO nie tylko interpretują wyniki audytu, ale także wdrażają spersonalizowane strategie, reagując na zmieniające się trendy rynkowe i preferencje użytkowników.

Gosia Kwiecień
Gosia Kwiecień Head of SEO

Wartość audytu SEO – jak wybrać najlepszą strategię dla swojej strony?

Audyt SEO jest niezbędnym krokiem dla każdej strony internetowej dążącej do poprawy swojej pozycji w wynikach wyszukiwania. Istotna jest rozbieżność między darmową a płatną analizą. Ten pierwszy może być przydatny dla osób pragnących samodzielnie poprawić widoczność swojej strony, ale nie zastąpi kompleksowej pracy specjalisty SEO. Jest to raczej narzędzie wstępne, służące jako punkt wyjścia do dalszych działań. Darmowy audyt SEO może zawierać różne błędy, które omówiliśmy powyżej.

Jeśli jednak nie chcesz (lub nie masz budżetu) wiązać się z agencją, lepszym rozwiązaniem niż darmowy audyt, będzie samodzielna analiza strony. Jak zrobić samemu audyt SEO wytłumaczył w poprzednim wpisie jeden z naszych specjalistów. Z tą wiedzą i checklistą będziesz w stanie samodzielnie ocenić stan swojej witryny. Powodzenia!

Autor
Autor
Marcin Polak

Uzyskaj bezpłatną wycenę

Nagrody

Nagroda - Deloitte 2021 Nagroda - IPMA Nagroda - US Search Awards 2021 Nagroda - European eCommerce Awards 2022 Nagroda - Global Agency Awards 2022 Nagroda - European Search Awards 2022