Audyt SEO strony – jak samemu wykonać prosty audyt?

Audyt SEO strony – jak samemu wykonać prosty audyt?

Czy można samemu wykonać prosty audyt SEO? Od czego zacząć? Jakich narzędzi użyć? W tym artykule odpowiemy na te, oraz wiele innych pytań!

Ostatnio na naszym blogu: Poradnik. Rozmiary grafik i wytyczne dotyczące wideo na Facebook Ads

Skuteczne pozycjonowanie strony internetowej zależy od wielu różnych czynników. Elementów, które Google bierze pod uwagę w przypadku ustalania pozycji danej frazy jest ponad 200. Jednym, z pierwszych, bardzo istotnych etapów procesu pozycjonowania jest wykonanie audytu SEO, na podstawie którego możliwa jest ocena najważniejszych parametrów oraz przegląd wszystkich istotnych pod kątem SEO elementów w danej witrynie.

Co to jest audyt SEO?

Audyt SEO to dokładna analiza stanu zastanego danej strony internetowej, podczas której sprawdzany jest jej stopień dopasowania do wymagań oraz wytycznych przygotowanych przez Google, które są ogólnie dostępne pod linkiem: Wytyczne Google dla Webmasterów. Na podstawie zebranych uwag możliwe jest przygotowanie specjalnego dokumentu, w którym zawarte są wszystkie najważniejsze porady oraz zalecenia dotyczące analizowanej witryny, które powinny wpłynąć na poprawę pozycji strony w wyszukiwarce i w efekcie także na zwiększenie ruchu.

Kiedy i w jakim celu wykonuje się audyt strony?

Audyt SEO powinien zostać wykonany dla każdej witryny, dla której chcemy zwiększyć widoczność w wyszukiwarce internetowej. Jest to zbiór drogowskazów, które pomogą nam w późniejszej optymalizacji strony.

Ma on szczególne duże znaczenie w momencie, gdy planujemy rozpocząć proces pozycjonowania swojej strony www, ponieważ pozwala on określić wstępny plan dotyczący poprawy najistotniejszych pod kątem SEO elementów. Warto również zdecydować się na audyt SEO w momencie, gdy zauważony zostaje spadek ruchu organicznego, czyli liczby wejść na stronę z wyszukiwarek internetowych, a także wtedy, kiedy chcemy sprawdzić, czy nasza strona spełnia obecnie obowiązujące standardy.

Celem takiej analizy jest ocena stopnia optymalizacji najistotniejszych elementów danej strony, ukazanie jej największych wad i zalet, a także wskazanie błędów, które uniemożliwiają jej prawidłową indeksację w wyszukiwarkach. Dzięki temu możliwe jest określenie elementów wymagających poprawy w celu osiągnięcia wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania dla danych słów kluczowych.

Narzędzia pomocne podczas audytu strony

Istnieje wiele narzędzi, które ułatwiają nam sprawdzenie poprawności poszczególnych elementów naszej strony internetowej. Są one szczególnie ważne w momencie, kiedy zależy nam na przeprowadzeniu szczegółowej analizy danej witryny. Dzięki nim możemy wyciągnąć wiele danych dotyczących naszej strony. Warto jednak zaznaczyć, że poprawnie wykonany audyt SEO to nie tylko suche informacje. Narzędzia zapewniają nam dane, jednak by odpowiednio wyciągnąć wnioski, potrzebna jest ich odpowiednia interpretacja. By prawidłowo wyciągnąć wnioski potrzebna jest spora wiedza i doświadczenie, na podstawie których możliwe jest wyciągnięcie odpowiednich konkluzji oraz zaproponowanie jak najlepszych rozwiązań.

Narzędzia pomocne przy robieniu audytu strony

Darmowe narzędzia wspomagające audyt SEO

Do najpopularniejszych narzędzi, wspierających wykonywanie audytu SEO, można zaliczyć:

 • Google Search Console – jest to bezpłatne narzędzie, będące jednocześnie jednym z kluczowych narzędzi analitycznych, które umożliwia monitorowanie działania danej strony internetowej oraz jej dostępności dla użytkowników. Jest ono bardzo pomocne podczas prac związanych z optymalizacją witryny.
  Google Search Console
 • Screaming Frog SEO Spider Tool – jest to niezwykle pomocne podczas analizy strony internetowej narzędzie, które umożliwia zbadanie jej pod względem strukturalnym. Z jego wykorzystaniem możliwe jest sprawdzenie wielu istotnych pod kątem SEO parametrów technicznych elementów, występujących na analizowanej witrynie. Screaming Frog dostępny jest w dwóch wersjach – płatnej oraz darmowej. Ta druga ograniczona jest limitem 500 sprawdzanych podczas jednej analizy adresów, jednak to wystarczy do przeprowadzenia prostego audytu SEO strony.
  Screening frog
 • PageSpeed Insights – darmowe narzędzie Google, dzięki któremu możliwe jest zbadanie szybkości wczytywania się strony internetowej oraz jej dostosowanie do wyświetlania na urządzeniach mobilnych.
  Page speed insight
 • Siteliner – kolejne, bardzo pomocne, bezpłatne narzędzie, które pozwala nam wykryć zduplikowane treści występujące na stronie internetowej oraz przeanalizować czynniki on-site, takie jak linki zewnętrzne i wewnętrzne, czy błędy 404.
  siteliner
 • OSE Moz Rank – dzięki temu narzędziu możemy sprawdzić zaufanie oraz autorytet naszej domeny.
  Audyt seo moz
 • Seoptimer – jest to narzędzie, które sprawdza poprawność optymalizacji SEO danej strony internetowej. Analizowany jest kod oraz treść witryny, a następnie generowany zostaje przejrzysty raport, podzielony na najważniejsze pod kątem optymalizacji sekcje.
  Audyt SEO - seoptimer

Płatne narzędzia pomocne podaczs audytu SEO

Istnieje wiele narzędzi SEO, które są płatne i bardzo pomagają przy przeprowadzeniu audytu. Większość z nich jest dosyć droga, dlatego zazwyczaj tylko agencje SEO mogą pozwolić sobie na wykupienie licencji czy abonamentu do wielu z nich. Połączenie wielu narzędzi, zarówno płatnych jak i bezpłatnych, daje pełny obraz kondycji domeny. Najpopularniejsze, płatne narzędzia, które skutecznie wspomagają audyt SEO to:

 • Ahrefs – jedno z najpopularniejszych narzędzi do badania konkurencji oraz analizy linków przychodzących. Pozwala na uzyskanie szczegółowych danych, które przedstawione są w przejrzystej formie za pomocą czytelnych zestawień i wykresów.
  Audyt SEO - Ahrefs
 • Semstorm – kompleksowe narzędzie, które umożliwia monitorowanie pozycji fraz i analizę słów kluczowych oraz porównanie ich z konkurencją. Dzięki niemu możemy zwiększyć efektywność naszych działań związanych z poprawą widoczności strony w wynikach wyszukiwania.
  Audyt SEO semstorm

Pomocne wtyczki do przeglądarek

W internecie można znaleźć również specjalne wtyczki do przeglądarek, które są bardzo pomocne podczas wykonywania audytu SEO strony internetowej. Najpopularniejsze z nich to:

 • Woorank – bardzo pomocne narzędzie, które w przejrzysty sposób wyświetla podstawowe informacje na temat stopnia optymalizacji danej witryny. Ponadto, wtyczka ta sprawdza czy analizowana strona www jest dostosowana do urządzeń mobilnych oraz jaka jest jej szybkość ładowania.
 • SeoQuake – niezwykle popularne narzędzie, które analizuje szereg istotnych z punktu widzenia SEO parametrów. Dzięki niemu możemy poznać między innymi: w, liczbę podstron zaindeksowanych w wyszukiwarkach internetowych takich jak Google, Bing czy Yahoo, liczbę linków prowadzących do naszej witryny oraz wiele innych istotnych elementów.
 • OpenSEO Stats – wtyczka ta również pokazuje wiele, istotnych pod kątem SEO parametrów. Z jej użyciem możemy poznać m. in.: aktualną pozycję danej witryny internetowej w rankingu popularności, lokalizację geograficzną IP,, linki zwrotne i strony indeksowane oraz wiele innych.

Etapy przeprowadzania audytu strony

Analiza techniczna

Analiza techniczna strony przeprowadzana jest w celu sprawdzenia podstawowych pod kątem SEO parametrów dotyczących danej witryny. Jej najistotniejsze etapy to:

 1. Analiza linkowania wewnętrznego na stronie
  Poprawne adresy URL powinny być krótkie i czytelne. Nie mogą zawierać polskich znaków ani drukowanych liter, a słowa powinny być oddzielone separatorem “-”. Poprawnie skonstruowany link do produktu, znajdującego się w danej kategorii w sklepie internetowym powinien wyglądać w następujący sposób: http://adres-strony.pl/nazwa-kategorii/produkt
 2. Poprawność meta danych
  Jednymi z najważniejszych elementów na stronie internetowej są: element tittle, którego treść powinna mieścić się w przedziale 55-60 znaków, zawierać słowo kluczowe, nazwę podstrony i nazwę firmy oraz meta tag description, którego długość nie powinna przekraczać 300 znaków, a treść zawierać słowo kluczowe dopasowane do danej podstrony.
 3. Zdjęcia na stronie
  Zdjęcia na stronie internetowej nie powinny być za duże, aby nie wydłużać czasu ładowania się strony. Ich waga nie powinna przekraczać 100 KB. Bardzo ważnym parametrem są także odpowiednio zoptymalizowane opisy alternatywne do zdjęć, które przekazują wyszukiwarkom informację dotyczącą tego, co znajduje się na danej fotografii.
 4. Szybkość wczytywania strony
  Im szybciej ładuje się strona, tym mniejsze ryzyko, że użytkownicy zrezygnują z wejścia na nią. Poprawny czas ładowania się witryny nie powinien przekraczać 1 sekundy, natomiast jej średni rozmiar nie powinien być większy niż 2 MB. Można sprawdzić go za pomocą narzędzia PageSpeed Insights, o którym wspominaliśmy wcześniej.
 5. Przekierowania 301
  Ważnym etapem podczas wykonywania audytu SEO jest również sprawdzenie, czy analizowana strona posiada przekierowanie 301. Mówiąc prościej, jest to upewnienie się, czy każda podstrona posiada tylko jeden adres. Można to sprawdzić wpisując różne formaty adresów URL dla tej samej podstrony. Jeżeli występuje ona pod więcej niż jednym adresem konieczne jest ustawienie odpowiednich przekierowań.
 6. Błędy na stronie
  Podczas audytu strony internetowej warto sprawdzić również, czy nie występują na niej różnego rodzaju błędy. Najczęściej spotykane są błędy 404 (nie znaleziono strony). Ich rosnąca ilość może sprawić, że witryna utraci cenny ruch. Narzędziem, które pozwoli nam sprawdzić, czy na analizowanej przez nas witrynie nie występują tego typu błędy jest opisywane wcześniej narzędzie Google Search Console.

audyt seo błędy 404

Analiza treści na stronie

Treść na stronie internetowej ma na celu poinformowanie użytkowników o tym, czego dotyczy dana podstrona. Powinna być ona przemyślana oraz przekazywać wszystkie najważniejsze informacje dotyczące oferty firmy, wśród których użytkownik z łatwością powinien być w stanie odnaleźć to, czego szuka. Dzięki poprawnie przygotowanym treściom dana witryna ma szansę znacznie poprawić swoją pozycję w wynikach wyszukiwań, co w efekcie wpłynie na zwiększenie ruchu na stronie. Każda strona może być bardzo dobrze zaprojektowana pod kątem UX, jednak może wcale nie generować sprzedaży. Dlaczego? Z prostego powodu. Nikt jej nie znajdzie w wyszukiwarce. Treści są tym elementem, który nasyca stronę treścią i sprawia, że jest dużo większa szansa, że dana strona będzie pojawiać się w wyszukiwarce. Im więcej wartościowej treści na stronie, tym Google wyżej pokazywał daną stronę, jako tę, która najlepiej odpowiada na zapytania użytkowników.

O tym jak tworzyć treści, które polubią nie tylko użytkownicy ale i Google pisaliśmy w naszym wcześniejszym wpisie: SEO Copywriting – co to jest i jak wpływa na pozycjonowanie

Podczas przeprowadzania audytu strony powinniśmy sprawdzić czy na danej podstronie znajdują się odpowiednie ilości tekstu. Zaleca się, aby na stronie głównej znajdował się blok treści o długości ok. 500 wyrazów, natomiast strony kategorii zawierały bloki tekstu o łącznej długości min. 250 słów. Istotne jest, aby teksty były unikalne i niekopiowane z innych stron. W treści powinny się również znajdować nagłówki H1 oraz H2, które są najważniejszymi parametrami strukturalnymi na stronie internetowej.

Podczas analizy treści warto również sprawdzić, czy jest ona odpowiednio sformatowana, czyli czy występują w niej znaczniki <strong> oraz <em>, które wskazują najistotniejsze informacje znajdujące się na stronie www.

Jakich błędów unikać podczas audytu SEO

Audyt SEO jest skomplikowanym procesem, podczas którego konieczna jest analiza wielu różnych elementów oraz parametrów technicznych strony internetowej. Bardzo częstym błędem popełnianym przez osoby, które nie posiadają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia jest zła interpretacja zebranych podczas analizy witryny danych oraz wyciągnięcie błędnych wniosków.

Dużym problemem może być również nieumiejętność wykorzystywania dostępnych narzędzi wspierających analizę witryny, co również może prowadzić do mylnych konkluzji.  

Podsumowanie

Przeprowadzenie audytu SEO jest konieczne dla każdej witryny, dla której chcemy zwiększyć widoczność w wyszukiwarce internetowej. Dzięki niemu możliwa jest ocena wszystkich, istotnych pod kątem SEO parametrów oraz określenie zmian, jakie muszą zostać wykonane, aby strona wyświetlała się na wyższych pozycjach dla wybranych słów kluczowych. Może to być pewnego rodzaju zarys dalszej strategii promocyjnej firmy, na podstawie którego możemy zaplanować działania takie jak pozycjonowanie czy reklamy płatne, dzięki którym będziemy mieli pewność, że użytkownik prawie na pewno trafi z wyników wyszukiwania dokładnie tam, gdzie chcemy.

Samodzielne wykonanie prostego audytu SEO wymaga zapoznania się z wieloma narzędziami do analizy stron internetowych oraz zaznajomienia się z odpowiednią terminologią. Istnieje jednak ryzyko, że po wyciągnięciu dużej ilości danych będziemy mieli problem z ich analizą. Dlatego właśnie warto powierzyć tę usługę doświadczonemu specjaliście SEO, który dysponuje profesjonalnymi narzędziami i przede wszystkim dużą wiedzą i doświadczeniem, na podstawie których jest w stanie wyciągnąć odpowiednie wnioski oraz zaproponować najlepsze dla naszej witryny rozwiązania.

 

  3,25 / 5 ( 4 )
Autor
Senior SEO Specialist - Paulina

Senior SEO Specialist

W Delante od października 2017 roku. Do swojej pracy podchodzi z pasją i zaangażowaniem, optymalizując strony internetowe klientów. Miłośniczka aktywnego stylu życia, po godzinach instruktorka fitness.
Komentarze (1)
 1. Dzięki za wpis. Dobrze się czytało i były w nim konkrety. Jedna sugestia, dopisałbym czy wtyczki są darmowe czy płatne, bo myślę że to też istotna informacja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnio na naszym blogu

Jesteś ciekawy, jak wygląda pozycjonowanie sklepów internetowych, a może chcesz wejść na rynek szwajcarski i ciekawi Cię, jak wygląda pozycjonowanie zagraniczne? Na naszym blogu znajdziesz odpowiedzi na te pytania i wiele innych porad ważnych dla rozwoju Twojego biznesu.