.animate-view{opacity: 1 !important;}

Jak zsynchronizować działania SEO z celami biznesowymi klienta?

9min.

Komentarze:0

Jak zsynchronizować działania SEO z celami biznesowymi klienta?d-tags
22 listopada 2023
Synchronizacja SEO z celami biznesowymi klienta wymaga ich dogłębnego zrozumienia - w ten sposób dostosujemy do nich strategię i podjęte na jej podstawie działania, sposób raportowania czy komunikację.

9min.

Komentarze:0

Działania SEO są kluczowym elementem strategii wielu firm operujących w przestrzeni internetowej. Niemniej jednak – nawiązanie owocnej współpracy między SEO a przedsiębiorstwem często stanowi wyzwanie. Przeważnie wynika to z braku wzajemnego zrozumienia.

Środowisko SEO operuje specyficznym językiem związanym z algorytmami wyszukiwarek i optymalizacją stron internetowych, co może być trudne do zrozumienia dla osób spoza tej dziedziny. Z drugiej strony – przedstawiciele różnych biznesów często widzą specjalistów SEO jako wszechstronnych ekspertów, co sprawia, że nie zawsze precyzyjnie rozumieją, co tak naprawdę kupują i w jaki sposób działania SEO przyczynią się do rozwoju ich firm.

Aby przezwyciężyć tę barierę niezrozumienia, kluczowe jest osadzenie działań SEO w szerszym kontekście biznesowym. Współpraca między SEO a biznesem powinna opierać się na wspólnym zrozumieniu celów i strategii organizacji. Specjaliści SEO powinni aktywnie angażować się w procesy biznesowe, poznając cele marketingowe, produkty/usługi, grupy docelowe oraz konkurencję. Z drugiej strony, przedstawiciele biznesu powinni otwarcie wyjaśniać swoje oczekiwania, cele i wskaźniki sukcesu.

Wyjście poza tradycyjne role i integracja działań SEO z ogólną strategią firmy może przynieść znaczące rezultaty, zwiększając widoczność w sieci oraz przekładając się na osiągnięcie celów biznesowych. Jak więc synchronizować działania SEO z celami biznesowymi klientami? Ten temat chcę Wam przybliżyć 🙂

Dlaczego ważne jest, aby działania SEO były połączone z celami biznesowymi klienta?

Włączenie działań SEO w szerszy kontekst biznesowy to kluczowy krok w osiągnięciu sukcesu. Tym bardziej, że konkurencyjność w sieci stale rośnie. Synchronizacja działań SEO ze strategią biznesową klienta może przynieść wiele korzyści. Może nie odkryję tutaj Ameryki, bo efekty takich działań są SEO-wcom dobrze znane – jest w nich jednak kilka różnic, które są istotne z punktu widzenia biznesu.

Zwiększona widoczność i ruch na stronie

Działania SEO, które są zgodne z celami biznesowymi wpływają na zwiększenie ruchu i widoczności strony w wynikach wyszukiwania. To zaś potencjalnie buduje szanse na konwersje. Nie ma w tym nic odkrywczego – to podstawowy cel działań SEO.

Jest jednak duże ALE.

Bardzo często SEO idzie swoim torem, budując widoczność i ruch na stronie, który jest biznesowo nieistotny. Dobrym przykładem jest sztuczne pompowanie widoczności blogiem okołotematycznym, byleby tylko notować wzrosty widoczności. Bardzo często działania te nie przekładają się na realne cele biznesowe.

Zwiększenie rozpoznawalności marki

Przede wszystkim ma to związek z działaniami contentowymi i linkbuildingowymi. Treści odpowiednio dobrane do targetu nie tylko wpływają na pozycję w wynikach wyszukiwania, ale także pomagają wybudować autorytet marki.

Trzeba jednak zaznaczyć, że działania SEO są bardzo często mylone z działaniami E-PR-owymi. Oczywiście są one ze sobą powiązane, jednak oba te obszary mają osobne cele. Warto więc pracować z PR-em będąc po stronie SEO, żeby mógł on wykorzystywać działania SEO i wkładać w nie wydźwięk PR-owy. Dopiero taka synchronizacja przynosi najlepsze rezultaty.

Wzmocnienie konwersji i sprzedaży

Działania SEO, które są dobrze zintegrowane z celami biznesowymi mogą wpłynąć na zwiększenie konwersji i sprzedaży. Optymalizacja strony pod kątem konkretnych fraz kluczowych, które są związane z produktami lub usługami klienta może skutkować większą liczbą użytkowników gotowych do zakupu.

Dzięki temu SEO przestaje być jedynie narzędziem do generowania ruchu, a staje się kluczowym elementem procesu sprzedażowego. W ty przypadku dochodzi również kwestia rozwoju SEO, które poszło w kierunku SXO, czyli połączenia SEO z UX. Dzięki specjalizacji ekspertów SEO w tym kierunku możliwe jest jeszcze lepsze skupienie na wyniku sprzedażowym.

Tutaj oczywiście można się przyczepić, że to też nic odkrywczego. Wracając jednak do punktu pierwszego i wspomnianego “ALE” – jeśli skupimy się na nieodpowiednich obszarach optymalizacji, to konwersja i sprzedaż zejdzie na bok. A przecież to właśnie ona jest najważniejsza z biznesowego punktu widzenia.

Oszczędność zasobów

Właściwe ukierunkowanie działań SEO pozwala uniknąć marnowania zasobów na niewłaściwe kierunki działań. Skupienie na odpowiednich frazach kluczowych, usługach czy produktach najbardziej dochodowych dla biznesu pomaga uniknąć strat finansowych i czasowych.

Budowa zintegrowanych kampanii marketingowych

Współpraca między zespołem SEO a innymi działami marketingu (content marketing, Google Ads czy Social Media) umożliwia tworzenie spójnych i efektywnych kampanii. Działania te wzmacniają się nawzajem, tworząc synergiczny efekt, który przekłada się na osiągane cele biznesowe. Jest to często pomijane – a nawet ośmielę się stwierdzić, że działy te często mocno ze sobą rywalizują i zamiast współpracować, próbują zjadać sobie nawzajem kawałek tortu.

Monitorowanie wyników i optymalizacja działań SEO w oparciu o cele biznesowe

Działania SEO zintegrowane z celami biznesowymi umożliwiają bardziej precyzyjne monitorowanie i analizowanie wyników. Możemy mierzyć skuteczność w kontekście realnych celów, co ułatwia podejmowanie decyzji dotyczących dalszych działań.

Wiemy więc, dlaczego synchronizacja jest ważna i jakie efekty może przynieść dla biznesu, natomiast najważniejsze w tym wszystkim jest, żeby zrozumieć cele biznesowe klienta.

Bądź na bieżąco z nowinkami ze świata SEO!
Zapisz się do newslettera

Jak zrozumieć cele biznesowe klienta?

Zacznijmy od tego, że zrozumienie celów biznesowych klientów SEO powinno się odbywać na każdym etapie współpracy – a nawet przed nią. Wstępne rozpoznanie celów powinno się odbyć już na etapie sprzedaży usługi (a nawet na etapie leada!), dzięki czemu przygotowana oferta może zostać uszyta na wymiar dla tego konkretnego przypadku.

Następnie już na etapie obsługi klienta jest kilka etapów i działań, które pozwolą na głębsze zrozumienie celów biznesowych klienta. Można wyróżnić 5 kluczowych momentów, z których można wyciągnąć informacje na temat celów bieznesowych klienta:

 1. Pierwszy kontakt (lead) – proces rozumienia celów biznesowych klienta może rozpocząć się już na etapie pozyskiwania potencjalnych klientów (leadów). Wielu specjalistów SEO i agencji korzysta z formularzy kontaktowych na stronach internetowych, gdzie klienci mogą przedstawić swoje potrzeby i cele. To pierwsza okazja, aby uzyskać wstępne informacje dotyczące celów klienta.
 2. Rozmowa sprzedażowa – gdy nawiązana zostaje rozmowa sprzedażowa, istotne jest zadawanie trafnych pytań dotyczących celów biznesowych klienta. To moment, w którym można uzyskać głębszy wgląd w to, co klient chce osiągnąć za pomocą działań SEO.
 3. Brief – po pozyskaniu klienta, istotne jest przygotowanie szczegółowego briefu. W tym dokumencie powinny znaleźć się wszystkie kluczowe informacje dotyczące celów biznesowych klienta.
 4. Kick-off call – na etapie spotkania rozpoczynającego współpracę warto przeprowadzić bardziej szczegółową rozmowę, w której można jeszcze raz skonfrontować cele biznesowe klienta z planem działań SEO. Wspólna dyskusja może ujawnić ewentualne niedoprecyzowania i umożliwić dostosowanie strategii.
 5. Update kamieni milowych – w trakcie wykonywania działań SEO, regularne aktualizacje i komunikacja z klientem są kluczowe. Przedstawianie osiągnięć w kontekście założonych celów pomaga monitorować postępy i dostosowywać strategię w miarę potrzeb.

Jakie informacje można wyciągnąć z leada/formularza kontaktowego?

Sam lead jest już pierwszym etapem styku SEO z biznesem. Jednak czy jest to etap, gdzie powinniśmy pozyskiwać jak najwięcej informacji od klienta na temat jego celów? Są różne szkoły.

Jedna to rozbudowane formularze kontaktowe, które od razu będą wymagały od potencjalnego klienta zastanowienia się nad celem i nad tym, po co w ogóle jest mu potrzebne SEO. Minusem takich rozbudowanych formularzy bądź briefów na tym etapie jest to, że potencjalny klient może się szybko zniechęcić do ich uzupełniania. Niemniej jednak można z nich wyciągnąć dużo informacji, które pomogą w dalszych krokach procesu, a także są zabezpieczeniem przed spływem leadów, których nie chcemy obsługiwać – na przykład ze względu na budżet nieskorelowany z oczekiwaniami. Przykład takiego rozbudowanego formularza od SEOGroup:

SEO a cele biznesowe. Rozbudowany formularz kontaktowy

Osobiście jestem zwolennikiem “szybkiego nawiązywania relacji” – więź, która może prowadzić do przerodzenia leada w realną konwersję lepiej nawiązuje się podczas kontaktu telefonicznego, a najlepiej videocalla czy spotkania. Klient rzadko będzie chciał podawać tyle informacji w formularzu, nie mając na tym etapie jeszcze wybudowanego zaufania do firmy. Dla firm SEO to również moment, gdzie można stracić zainteresowanie usługą.

SEO a cele biznesowe. Formularz kontaktowy Delante

Zrozumienie celów biznesowych klienta

Punktem wyjścia powinna być analiza, która pozwoli nam dokładnie zrozumieć cele biznesowe klienta. Czy najbardziej zależy mu na zwiększeniu sprzedaży? Czy chce budować autorytet i rozpoznawalność swojej marki? A może jego głównym celem jest rozszerzenie swojej bazy klientów i pozyskanie nowych?

Znając główne cele, możemy przystąpić do priorytetyzacji i określić kluczowe wskaźniki sukcesu, które będziemy monitorować w trakcie działań SEO. Ustalenie odpowiednich priorytetów i wskaźników pozwoli nam rozplanować te działania tak, aby jak najefektywniej osiągnąć cel i mieć wgląd w to, czy i na ile się do niego zbliżamy.

Dopasowanie strategii SEO do celów biznesowych

Opracowanie strategii SEO zaczniemy od stworzenia analizy słów kluczowych. Techniki wykonywania tejże analizy są różne; ważne jednak, aby naprowadziła nas ona na frazy, które są bezpośrednio związane z celami biznesowymi klienta i będą generować ruch przybliżający go do ich osiągnięcia.

Plan optymalizacji i tworzenia treści, oparty na wcześniej wybranych frazach również powinien być przemyślany i rozplanowany w taki sposób, aby synchronizował się z tym, co chce osiągnąć; w przypadku content marketingu treści powinny dotyczyć najbardziej wartościowych kwestii. Nie skupiajmy się na generowaniu ruchu tam, gdzie nie ma on szans pomóc klientowi w osiągnięciu jego założeń.

Podobnie sprawa będzie wyglądać w przypadku działań off-site. Link-building warto prowadzić tak, aby prócz zwiększania autorytetu i widoczności strony pomagał klientowi zwiększyć konwersje i sprzedaż, zdobyć nowych klientów i tak dalej – w zależności od tego, co jest naszym celem.

Kończąc temat strategii – dopasowanie jest również niezbędne w przypadku optymalizacji technicznych. Prędkość ładowania, responsywność, struktura adresów URL – wszystkie te aspekty technicznego SEO mogą pokrywać się z konkretnymi celami klienta.

Pomiar i monitorowanie wyników

Wspomnieliśmy już o ustalaniu wskaźników sukcesu. Tu należy wymienić, co warto monitorować, aby mieć pewność, że działania SEO pokrywają się z oczekiwaniami biznesowymi klienta. Są to między innymi:

 • pozycje w rankingach,
 • ruch na stronie,
 • współczynnik konwersji…

i nie tylko. Wszystkie tego rodzaju parametry umożliwią nam mierzenie efektywności działań SEO.

Rzecz jasna należy je monitorować regularnie, aby móc na bieżąco śledzić wyniki i postępy naszych działań – i w razie potrzeby zidentyfikować obszary do dalszej optymalizacji. Pomocne mogą okazać się również analizy trendów.

Współpraca i komunikacja z klientem

Kluczowe są regularne raportowanie i prezentacja wyników. Raport SEO powinien być podany w sposób przystępny – wszak klienta najbardziej będą interesować te dane, które wskazują progres na drodze do osiągnięcia zamierzeń, w przeciwieństwie do suchych statystyk czy listy wykonanych działań.

W dyskusjach z klientem na temat wyników również ważna jest regularność, ale też jasna, otwarta komunikacja. Ważne, aby obie strony wiedziały o pełnym zakresie działań wykonywanych na stronie – i po co się one dzieją.

W ten sposób poznamy opinię klienta i uzyskamy wartościowy feedback – to znów kwestia, która pozwoli nam dostosować dalsze kroki bądź całą strategię SEO do celów biznesowych.

Częste wyzwania i jak sobie z nimi poradzić

Naszym najczęstszym wyzwaniem będzie prawdopodobnie rywalizacja z konkurencją klienta w wynikach wyszukiwania organicznego. Sposobów, w jaki można przewyższyć konkurencję jest wiele; ważne jednak, aby na podstawie określonych celów biznesowych obrać właściwy sposób działania.

SEO-wcy muszą mieć też baczenie na fakt, że algorytmy wyszukiwarek ulegają ciągłym zmianom i ze względu na to tak samo dzieje się z podejmowanymi przez nich działaniami. Przy dostosowywaniu strategii SEO do celów klienta nie zapominajmy zatem, że w przypadku aktualizacji algorytmów Google kluczowe powinno być utrzymanie jak najwyższej widoczności strony – bez niej trudno będzie nam osiągnąć zamierzony efekt.

Wyzwaniem może okazać się też… budżet. W niektórych przypadkach będziemy pracować przy ograniczonym budżecie. W takim wypadku należy stworzyć strategię optymalizacji kosztów i maksymalizacji efektywności działań SEO, aby skupić się na osiągnięciu celów wyznaczonych przez klienta i osiągnąć jak najwięcej korzyści.

 

SEO a cele biznesowe. Podsumowanie

Synchronizacja SEO i celów biznesowych klienta wymaga kompleksowego, całościowego podejścia do sprawy. Od tego, co klient chce osiągnąć za pośrednictwem pozycjonowania swojej strony będzie zależało:

 • jaką strategię SEO obierzemy,
 • jakie wskaźniki warto na bieżąco monitorować,
 • jak komunikować się z klientem i w jaki sposób raportować mu działania
 • w jaki sposób radzić sobie z wyzwaniami, które możemy napotkać w trakcie działań.

Pamiętajmy – aby skorelować SEO i cele biznesowe najważniejsza jest współpraca i stały kontakt między zespołem bądź specjalistą SEO a klientem. To właśnie regularna, otwarta komunikacja pozwoli nam poznać cele klienta jak najbliżej i dostosować działania tak, aby je osiągnąć.

Skontaktuj się z nami! Stworzymy strategię SEO dla Twojego biznesu, która będzie w pełni zsynchronizowana z tym, czego chcesz osiągnąć ze swoją firmą.

Autor
Milena Fietko
Autor
Milena Fietko

SEO Strategy Manager

Specjalistka od branż specjalnych, które wymagają nieszablonowego podejścia do procesu, albo obejmują tematy, których inni by się nie podjęli. W Delante pracuje od 2016 roku. Prywatnie uwielbia taniec w karaibskich rytmach.

Autor
Autor
Maciej Jakubiec

Junior SEO Specialist

Absolwent marketingu ze specjalizacją e-commerce na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, pochodzący z malowniczego Podkarpacia. Do Delante dołączył w 2022 roku. W SEO szczególnie docenia związki tej dziedziny z dbałością o pozytywne doświadczenia użytkowników i wysokiej jakości contentem (który sam bardzo lubi tworzyć). Prywatnie prawie cały wolny czas przeznacza na produkcję muzyczną, którą zajmuje się od lat – lub odkrywanie i testowanie nowych przepisów (szczególnie mających swoje korzenie w słonecznej Italii).

Autor
Milena Fietko
Autor
Milena Fietko

SEO Strategy Manager

Specjalistka od branż specjalnych, które wymagają nieszablonowego podejścia do procesu, albo obejmują tematy, których inni by się nie podjęli. W Delante pracuje od 2016 roku. Prywatnie uwielbia taniec w karaibskich rytmach.

Autor
Autor
Maciej Jakubiec

Junior SEO Specialist

Absolwent marketingu ze specjalizacją e-commerce na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, pochodzący z malowniczego Podkarpacia. Do Delante dołączył w 2022 roku. W SEO szczególnie docenia związki tej dziedziny z dbałością o pozytywne doświadczenia użytkowników i wysokiej jakości contentem (który sam bardzo lubi tworzyć). Prywatnie prawie cały wolny czas przeznacza na produkcję muzyczną, którą zajmuje się od lat – lub odkrywanie i testowanie nowych przepisów (szczególnie mających swoje korzenie w słonecznej Italii).

Zostaw komentarz

FAQ

Jakie są korzyści synchronizacji działań SEO z celami biznesowymi?

Synchronizacja działań SEO z celami biznesowymi pozwala na skierowanie strategii SEO w kierunku osiągania konkretnych rezultatów, takich jak wzrost ruchu na stronie, zwiększenie sprzedaży czy budowanie marki. Jest to kluczowe dla maksymalizacji zwrotu z inwestycji w SEO.

Jak zrozumieć cele biznesowe klienta w kontekście SEO?

Aby zrozumieć cele biznesowe klienta, warto przeprowadzić szczegółową analizę i rozmowy, aby poznać ich priorytety i oczekiwania. Dopiero wtedy można opracować strategię SEO, która doskonale wpisze się w te cele.

Jakie czynniki należy uwzględnić w strategii SEO, aby dopasować ją do celów biznesowych?

Należy skoncentrować się na wyborze odpowiednich słów kluczowych, optymalizacji treści na stronie, budowaniu linków w kontekście biznesowym oraz dostosowaniu technicznym witryny do wymagań biznesowych. Wszystkie te elementy powinny być zgodne z celami biznesowymi klienta.

Jak mierzyć efektywność działań SEO w kontekście celów biznesowych?

Ważne jest ustalenie miarodajnych wskaźników sukcesu, takich jak pozycje w rankingach, ruch na stronie, współczynnik konwersji czy wartość życiowa klienta. Regularne monitorowanie i analiza tych danych pozwoli ocenić, czy strategia SEO przynosi oczekiwane rezultaty.

Jak często powinno się raportować klientowi postępy działań SEO?

Częstotliwość raportowania zależy od indywidualnych preferencji klienta, ale zaleca się regularne, systematyczne raportowanie, np. co miesiąc. W raportach należy przedstawiać kluczowe wskaźniki, trendy i wnioski, aby klient mógł śledzić postępy w osiąganiu celów.

Jak zaangażować klienta w proces synchronizacji działań SEO z celami biznesowymi?

Ważne jest utrzymywanie otwartej komunikacji z klientem i regularne dyskusje na temat wyników, efektywności działań SEO i adaptacji strategii. Klient powinien mieć możliwość wyrażania opinii i udzielania feedbacku, aby strategia była jak najbardziej dostosowana do ich potrzeb.

Jak poradzić sobie z konkurencją na rynku?

W przypadku konkurencji na rynku warto skoncentrować się na unikalnych cechach i wartości, które oferuje firma klienta. Rzetelna analiza konkurencji, dostosowanie strategii SEO i wykorzystanie unikalnych punktów sprzedaży mogą pomóc w przewyższeniu konkurentów.

Jak radzić sobie ze zmieniającymi się algorytmami wyszukiwarek?

Ważne jest śledzenie i zrozumienie zmian w algorytmach wyszukiwarek, aby dostosować strategię SEO. Regularna analiza trendów, badanie aktualnych wytycznych wyszukiwarek i stałe podnoszenie wiedzy na temat najlepszych praktyk SEO są kluczowe w utrzymaniu wysokiej widoczności w wynikach wyszukiwania.

Jak maksymalizować efektywność działań SEO przy ograniczonym budżecie?

W przypadku ograniczonego budżetu warto skupić się na najważniejszych obszarach, takich jak optymalizacja treści i techniczne aspekty witryny. Wykorzystanie skutecznych strategii pozyskiwania linków i skoncentrowanie się na długoterminowych rezultatach mogą pomóc w osiągnięciu sukcesu SEO.

Jakie są kluczowe elementy sukcesu w synchronizacji działań SEO z celami biznesowymi klienta?

Kluczowe elementy sukcesu obejmują: głębokie zrozumienie celów biznesowych klienta, wybór odpowiednich słów kluczowych i optymalizację treści, regularne monitorowanie wyników i dostosowywanie strategii oraz otwartą komunikację i współpracę z klientem. Synchronizacja działań SEO z celami biznesowymi wymaga holistycznego podejścia i stałej troski o potrzeby klienta.

Uzyskaj bezpłatną wycenę

Nagrody

Nagroda - Deloitte 2021 Nagroda - IPMA Nagroda - US Search Awards 2021 Nagroda - European eCommerce Awards 2022 Nagroda - Global Agency Awards 2022 Nagroda - European Search Awards 2022

Porozmawiajmy o Twoim SEO i SEM