Wybór serwera – na co zwrócić uwagę i czy wpływa na SEO?

Wybór serwera – na co zwrócić uwagę i czy wpływa na SEO?

Jeśli pragniesz stworzyć stronę internetową, pierwszym etapem, jaki na Ciebie czeka, jest wybór serwera, na którym umieścisz pliki. Warto już na wstępie podkreślić, że to na jaki hosting postawisz, warunkuje m.in. prędkość z jaką będą ładować się zasoby Twojej witryny. Czym dokładnie jest serwer, na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru oraz czy ma on wpływ na SEO dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Ostatnio na naszym blogu: Jak porównać oferty agencji SEO?

Co to jest serwer?

Serwer jest fizycznym urządzeniem, występującym najczęściej pod postacią specjalnego komputera, który utrzymuje stałe połączenie z internetem oraz wyróżnia się dużą mocą obliczeniową.

Maszyna ta służy m.in. do przechowywania danych stron internetowych, które na żądanie użytkowników są udostępniane w ramach sieci Internet. Spośród najpopularniejszych rodzajów serwerów wyróżnić można między innymi:

 • Serwer współdzielony,
 • Serwer dedykowany,
 • Serwer VPS,
 • Serwer w chmurze.

Serwer współdzielony

Serwer współdzielony jest zdecydowanie najpopularniejszym oraz najtańszym rodzajem usługi hostingowej. Istota tego typu serwera polega na dzieleniu się zasobami danej maszyny. Oznacza to więc, że na jednym serwerze funkcjonują jednocześnie różne strony internetowe.

Serwer współdzielony sprawdza się doskonale jako gotowe rozwiązanie dla firm posiadających niewielkie sklepy internetowe oraz osób, które chcą stworzyć prostą stronę lub bloga. Głównymi zaletami hostingu współdzielonego są niska cena, a także możliwość korzystania z niego bez posiadania szerokiej wiedzy technicznej, gdyż jego skonfigurowanie jest proste i intuicyjne. Po wykupieniu pakietu serwera współdzielonego, użytkownik otrzymuje dostęp do panelu administracyjnego, z poziomu którego może tworzyć konta e-mail, bazy danych, a także podpinać domeny.

Warto wspomnieć o tym, że osoby korzystające z tego typu serwera, współdzielą między sobą także adres IP, co może nieść negatywne konsekwencje z punktu widzenia pozycjonowania. Miesięczne koszty serwera współdzielonego wahają się w granicy od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Serwer dedykowany

Serwer dedykowany jest najdroższą formą hostingu, dedykowaną dla wymagających oraz posiadających szeroką wiedzę techniczną osób. Wykupując usługę serwera dedykowanego użytkownik otrzymuje na wyłączność maszynę dostosowaną do własnych potrzeb, niezależną od innych użytkowników. Dysponuje on w całości mocą serwera oraz jego zasobami.

Rozwiązanie to charakteryzuje się wieloma możliwościami, które sprawiają że sprawdza się doskonale dla firm posiadających rozbudowane serwisy lub sklepy internetowe, cieszące się dużym ruchem. Serwery dedykowane cechują się dużym limitem transferu, niską awaryjnością, a także wysokim stopniem bezpieczeństwa przechowywanych danych. Ich ceny zaczynają się od kilkuset złotych miesięcznie oraz są uzależnione od ilości zasobów, na jakie użytkownik się decyduje.

Serwer VPS

Serwer VPS jest to wirtualny serwer prywatny, który dostarcza możliwości podobne do serwera dedykowanego. Wykupujący go, użytkownik otrzymuje część serwera fizycznego, dzieląc go z innymi użytkownikami. Serwer VPS jest tańszy w stosunku do dedykowanego. Wykorzystuje on technologię umożliwiającą tworzenie wielu wirtualnych maszyn w obrębie jednej maszyny fizycznej, z tym, że nie są one ze sobą powiązane jak w przypadku serwera współdzielonego, co wpływa na to że użytkownik może korzystać z gwarantowanej mocy obliczeniowej.

Charakterystyczną cechą usługi VPS jest możliwość dostępu do systemu operacyjnego, z poziomu którego użytkownik może instalować dowolne oprogramowanie. Do skonfigurowania serwera VPS wymagana jest jednak odpowiednia wiedza. Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa – VPS zapewnia separację środowisk, która zapewnia izolację pomiędzy uruchamianymi procesami oraz gwarantuje pełny i niezależny dostęp do zasobów sprzętowych. Ceny serwerów VPS wahają się od kilkunastu do około 150 złotych za miesięczne korzystania z usługi.

Serwer VPS
Źródło: https://www.woocommerce.pl

Serwer w chmurze

Serwer w chmurze jest to nowoczesne rozwiązanie, dedykowane dla wszystkich osób którym zależy na niezawodnym działaniu strony. Do głównych zalet tego typu serwera zaliczyć można m.in. szybkość przetwarzania danych, elastyczność, a także skalowalność.

Rozwiązanie serwera w chmurze daje możliwość dostosowania wymogów serwera do potrzeb biznesowych klienta, łatwego klonowania, a także dowolnego lokowania zasobów oraz mocy obliczeniowej. Chmura pozwala zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Firma nie musi kupować sprzętu, ani oprogramowania – dokonuje cyklicznej zapłaty za dzierżawę serwera, której wysokość jest uzależniona od stopnia zużycia zasobów.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru serwera?

Jeśli podjąłeś już decyzję na temat tego, jaki typ serwera wybierzesz w celu przechowywania danych swojej strony, kolejnym krokiem jest określenie potrzeb biznesowych. Pozwoli Ci to uniknąć nadmiernych kosztów, dzięki znalezieniu najlepiej dopasowanej oferty.

Poniżej wymieniłem najważniejsze aspekty, na które koniecznie musisz zwrócić uwagę podczas przeglądania ofert hostingodawców.

Możliwość tworzenia kopii zapasowych lub kopie automatyczne

Aspekt ten jest niesamowicie ważny, z uwagi na to, że podczas awarii lub włamania na stronę, nie będziesz musiał tworzyć jej od zera, tylko przywrócisz ją do zapisanego wcześniej stanu. Przeglądając oferty firm udostępniających serwery, bierz pod uwagę tylko te, które dają możliwość tworzenia kopii zapasowych z możliwie jak największą częstotliwością, a najlepiej żeby kopie zapasowe tworzyły się automatycznie.

Dostępność i bezawaryjność

Nie ma wątpliwości co do tego, że użytkownicy oczekują od stron internetowych (nie wspominając już o sklepach) ciągłej dostępności. Dostępność jest warunkowana przez poprawne działanie serwera, a także zewnętrznych usług, do których strona jest podpięta. Przed ostatecznym wyborem danego planu hostingowego, warto jest poznać opinie użytkujących go osób. Jeśli zależy Ci na stuprocentowej niezawodności serwera, dobrym rozwiązaniem będzie wybór serwera w chmurze, gdyż taki hosting niweluje ryzyko niedostępności z powodu fizycznej awarii sprzętu.

Dysk oraz inne parametry serwera

Najpopularniejsze dyski, z których zbudowane są serwery, to podobnie jak w przypadku komputerów stacjonarnych: HDD lub SSD. Dyski SDD charakteryzują się prędkością zapisu oraz odczytu danych na poziomie 100 razy szybszym niż dyski HDD. Szybkość, z jaką serwer będzie dostarczał dane do komputerów użytkowników, przekłada się na czas potrzebny na załadowanie i wyświetlenie witryny.

Dodatkowymi parametrami serwera, które również mają kluczowy wpływ na prędkość przetwarzania danych przez serwer, i na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru są: pamięć RAM i procesor. To jakie wartości powinny mieć poszczególne parametry serwera, powinno być uwarunkowane określonymi wcześniej potrzebami biznesowymi.

Lokalizacja serwera

Lokalizacja serwera jest ważnym aspektem, głównie z uwagi na to, że niektóre firmy hostingowe posiadają zewnętrzne serwerownie. Serwer zlokalizowany poza granicą kraju może wpływać na zwiększone pingi, które z kolei wydłużają czas odpowiedzi serwera – warunkującego szybkość ładowania strony. Warto też wspomnieć o tym, że część z Twoich potencjalnych klientów może nie życzyć sobie tego, by ich dane były składowane poza granicami kraju.

Wydajność i nadmiarowość

Wydajność serwera objawia się tym, że zwiększony ruch na stronie nie wpływa na szybkość ładowania jej zasobów. Nadmiarowość z kolei oznacza, że możliwości serwera zawsze są nieco większe niż potrzeby użytkownika, dlatego w przypadku nieprzewidywalnego wzrostu zainteresowania stroną, będzie ona w stanie poprawnie funkcjonować, bez żadnych spowolnień. Wybierając serwer koniecznie postaw na taki, który wyróżniają te 2 cechy.

Wsparcie techniczne

Ten aspekt można zweryfikować najlepiej, czytając opinie na temat danej firmy hostingowej w sieci. Często spotkać się można bowiem z sytuacją, gdzie usługodawcy oferują całodobowe wsparcie techniczne, lecz jego zakres jest bardzo ograniczony. Sprawdź opinie i wybierz firmę, która w razie problemów szybko i skutecznie pomoże Ci je rozwiązać.

Jaki wpływ na pozycjonowanie ma wybór serwera?

Wybór serwera bez wątpienia może mieć wpływ na pozycje strony w wyszukiwarce. Tak jak wspominałem już wcześniej, od tego jaki hosting wybierzemy, zależy m.in. czas odpowiedzi serwera, który ma znaczący wpływ na szybkość ładowania strony. Jak wiadomo, szybkość ta jest jednym z czynników rankingowych Google, dlatego nie warto jest inwestować środki w serwery o niskiej jakości.

Z punktu widzenia SEO, ważnym aspektem jest także wysoka dostępność strony. Jeśli Twoja witryna nie będzie mogła wyświetlić się w momencie, gdy planował odwiedzić ją robot wyszukiwarki – musisz liczyć się z tym, że może mieć ona kłopot z poprawnym zindeksowaniem.

W przypadku serwerów współdzielonych, mogą pojawić się także problemy z reputacją sieci. Jak wiadomo, ten rodzaj usługi bazuje na współdzieleniu maszyny fizycznej, a także adresu IP. Jeśli któryś z użytkowników podejmuje niewłaściwe działania, jak np. rozsyłanie spamu, może to negatywnie wpływać na pozostałe strony, z którymi dzieli on zasoby sprzętu i adres IP.

Kolejnym potwierdzonym czynnikiem, który ma wpływ na pozycje organiczne strony, jest lokalizacja serwera, a ściślej adresu IP. To w jakiej odległości od użytkownika znajduje się serwer, oddziałuje na tzw. czas TTFB, który jest niczym innym, jak czasem liczonym od wysłania przez użytkownika zapytania do serwera, aż do odebrania przez jego komputer pierwszego bajtu danych.

Wpływ serwera na SEO
Źródło: https://www.cloudways.com/blog/does-hosting-affect-seo/

Podsumowanie

Jak widzisz, aspektów na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru serwera jest całkiem sporo, zwłaszcza jeśli zależy Ci na zdobywaniu wysokich pozycji w wyszukiwarce Google. Niezależnie od tego, czy Twoja strona to mały portal informacyjny czy rozbudowany sklep internetowy – wybór serwera powinieneś zacząć od określenia swoich potrzeb i na tej podstawie weryfikować oferty hostingowych dostawców, które zapewnią Ci to, co niezbędne.

(14)
Autor
Junior SEO Specialist - Rafał

Junior SEO Specialist

W Delante od stycznia 2019 roku. Informatyk z pasją do marketingu internetowego i SEO, który w swojej pracy stara się zapewnić użytkownikom wartościowy content, a klientom pierwsze pozycje w wynikach wyszukiwarki. Miłośnik winyli, obuwia sportowego i podróżowania. W wolnym czasie skreczuje na gramofonach, na przemian z odwracaniem kolejnych kartek książek kryminalnych.
Komentarze (8)
 1. Temat akurat na czasie, jak dla mnie, bo zastanawiam się nad zmianą serwera. Chętnie poznałbym opinie na temat Dhosting – wielu poleca, ale równie wielu… narzeka na słabą pomoc techniczną 🙁

  1. Ich usługi wyglądają ciekawie. Oferują przestrzeń na dyskach SSD, automatycznie skalowalne zasoby, bezpłatny certyfikat SSL oraz zapewniają niezawodność działania. Myślę, że warto wziąć pod uwagę ich ofertę, zwłaszcza że umożliwiają skorzystanie z 14-dniowego okresu próbnego. Co do kwestii pomocy technicznej – tutaj niestety nie pomogę.

   Pozdrawiam

  2. Pomoc techniczna miała swoje słabsze momenty jeszcze pół roku temu, ale team przeszedł spore przeobrażenia, nowe procedury, więcej ludzi i ruszyło z kopyta. Ludzie z misją pomagania, nie tam – to nie nasz problem, sam sobie poradź – serio pomagają. Dużo się zmieniło na lepsze, potestuj, w razie czego jest gwarancja 30 dni satysfakcji albo zwrot pieniędzy, więc ryzyka nie ma. dhosting, to naprawdę fajny hosting.

  3. Ja korzystam z dHosting od 2 lat. Faktem jest, że usługa całkiem stabilna a model jej oferowania innowacyjny i z mojego punktu widzenia (chyba nie tylko mojego) bardzo wygodny. Cena rozsądna. Natomiast jeśli miałbym wskazać najsłabszy punkt to właśnie będzie obsługa Klienta – nie ma jakiegoś dramatu ale można byłoby oczekiwać sensowniejszego podejścia ludzi, którzy tam pracują. Czasami tłumaczysz 10 razy a ktoś wali standardami, które ktoś mu dał, jakby w ogóle nie czytał tego co chcesz mu przekazać. W końcu wszystkie problemy udaje się załatwić, ale czasami kosztuje to trochę nerwów. Tak czy inaczej – mogę polecić.

 2. Serwer zlokalizowany poza granicą kraju … również może mieć lepsze pingi niż zlokalizowane w danym kraju. Kwestia tego jak rozkładają się trasy 😉

  A co do Dhosting to od deweloperów szczególnie zajmujących się WP, słyszałem, że mają wydajne maszyny. O supporcie nie wspominali.

 3. Ja natomiast chciałbym zasięgnąć rady na temat hostingu MyDevil, może miał ktoś z nim styczność? W sieci wyczytałem dużo dobrego na ich temat, support ponoć bez zarzutów. Jedyne co mnie martwi to kwestia panelu. No i i jak działa pod kątem SEO?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnio na naszym blogu

Jesteś ciekawy, jak wygląda pozycjonowanie sklepów internetowych, a może chcesz wejść na rynek szwajcarski i ciekawi Cię, jak wygląda pozycjonowanie zagraniczne? Na naszym blogu znajdziesz odpowiedzi na te pytania i wiele innych porad ważnych dla rozwoju Twojego biznesu

Jak porównać oferty agencji SEO?

Jak porównać oferty agencji SEO?

Rozpocząłeś poszukiwania agencji, która zrealizuje dla Ciebie kampanię SEO i zebrałeś już kilka ofert. Widzisz w nich mnóstwo przeróżnych informacji, z których nie do końca wszystko rozumiesz. Jak powinieneś porównać oferty, aby wybrać tą, która będzie dla Ciebie najlepsza? Na co powinieneś zwrócić uwagę?

Czytaj więcej
Kiedy rozpocząć współpracę z agencją SEO?

Kiedy rozpocząć współpracę z agencją SEO?

Posiadasz stronę internetową, na której znajdują się opisy Twoich usług? A możesz jesteś właścicielem sklepu online lub prowadzisz inną witrynę internetową? Zapewne zależy Ci na tym, aby dotrzeć z ofertą do jak największej liczby odbiorców w sieci, a w tym może Ci pomóc agencja SEO. Dowiedz się, kiedy warto zdecydować się na taką współpracę.

Czytaj więcej
Czerwcowa aktualizacja głównego algorytmu Google

Czerwcowa aktualizacja głównego algorytmu Google

2 czerwca Google wdrożyło aktualizację głównego algorytmu wyszukiwarki. Czego można się spodziewać? Czy zobaczymy zawirowania w wynikach wyszukiwania i w jaki sposób można się przygotować do kolejnych aktualizacji, które czekają nas już w kolejnym miesiącu (spoiler alert!)?

Czytaj więcej