Dlaczego wysoka pozycja witryny w wyszukiwarkach jest tak istotna?

Dlaczego wysoka pozycja witryny w wyszukiwarkach jest tak istotna?

Wysoka pozycja witryny w wyszukiwarkach jest bardzo istotna dla rozwoju firmy. Przynosi więcej korzyści niż jakakolwiek inna forma promocji.

W dzisiejszych czasach pozycjonowanie strony to jedna z najbardziej popularnych form promocji w Internecie. Firmy wydają bardzo dużo pieniędzy na to, żeby ich witryna znajdowała się jak najwyżej w wynikach wyszukiwań. Czy jednak naprawdę wysoka pozycja witryny w wyszukiwarkach jest tak istotna? A jeżeli tak to dlaczego?

Gdzie użytkownicy szukają informacji?

Obecnie ludzie coraz rzadziej poszukują informacji w tradycyjny sposób. Zamiast szukania wiadomości w gazetach, chodzenia do biblioteki i studiowania dużej ilości książek sięgają po komputer i zanurzają się w sieci. Internet stał się najpowszechniejszym i najpotężniejszym medium. Użytkownicy regularnie korzystają z wyszukiwarek internetowych do znajdywania interesujących treści. Dla większości z nich jest to podstawowe źródło informacji praktycznie na każdy temat. Wyszukiwarki internetowe zastąpiły encyklopedie, słowniki, katalogi firm czy książki kucharskie. Użytkownicy szukają w Internecie ofert pracy, prze najróżniejszych porad, przepisów kulinarnych, opinii na temat produktów, usług i konkretnych firm oraz wiele innych. Coraz częściej również podczas robienia zakupów wybierają sklepy internetowe, zamiast stacjonarnych, ponieważ mogą w ten sposób zaoszczędzić dużo czasu i najczęściej również pieniędzy. Moc wyszukiwarek rośnie z każdym dniem, dlatego jeżeli chcemy, aby użytkownicy korzystali z naszej oferty i kupowali nasze produkty to bardzo ważne jest utrzymanie wysokiej pozycji witryny w wyszukiwarkach.

Człowiek trzymający tablet

Popularność wyszukiwarki Google

Obecnie najpopularniejszą w większości krajach jest wyszukiwarka Google. W Polsce korzysta z niej około 97% wszystkich użytkowników Internetu. W skali międzynarodowej zajmuje również pierwsze miejsce w rankingu wyszukiwarek na urządzeniach desktopowych z wynikiem 76,98%. Każdego dnia miliardy użytkowników korzystają z tej wyszukiwarki po to, aby odnaleźć interesujące ich informacje. Większość zabiegów wykonywanych w celu podniesienia pozycji danej witryny w wynikach wyszukiwań jest pod kątem właśnie tej wyszukiwarki. Google posiada bardzo „inteligentny” algorytm oraz wiele narzędzi, dzięki którym coraz lepiej rozumie treść strony, dlatego niezwykle istotna jest jakość publikowanych na stronach internetowych treści. Więcej o zmianach, jakie w ostatnim czasie zaszły w wyszukiwarce Google pisaliśmy w artykule: Jak zmieniła się wyszukiwarka Google w ostatnich 3 latach?

Wyszukiwarka google

 

O czym mówią nam statystyki?

Tylko w trakcie 1 sekundy w Google liczba wyszukiwań wynosi ok. 2,3 miliona! Jednak większość internautów zazwyczaj wybiera strony znajdujące się na pierwszej stronie wyszukiwań dla konkretnych słów kluczowych.  Według badań wyniki znajdujące się na pierwszej stronie w Google generują łącznie 92% ruchu na witryny internetowe. Na kolejne strony przechodzi już tylko kilka % osób. Na im dalszej stronie znajduje się dana witryna, tym mniejsze szanse ma na to, aby zostać odnaleziona przez potencjalnego klienta. Dlatego tak istotna jest jak najwyższa pozycja witryny w wyszukiwaniach. Nawet jeżeli użytkownik nie kliknie za pierwszym razem w link prowadzący do Twojej strony, ale zauważy go wysoko w wynikach wyszukiwania to będzie miał świadomość istnienia marki, co bezpośrednio wpłynie na renomę firmy.

Czym jest pozycjonowanie witryn internetowych?

SEO (z ang. Search Engine Optimization) jest to optymalizacja stron internetowych dla wyszukiwarek. Jest to szereg działań, które są podejmowane w celu osiągnięcia przez daną witrynę internetową jak najwyższej pozycji w organicznych, czyli naturalnych wynikach wyszukiwań.  Pozycjonowanie jest długim i złożonym procesem, który wpływa na zwiększenie widoczności strony w rezultatach wyszukiwania i ma na celu zwiększenie liczby odwiedzić na stronie. Im wyższa pozycja strony internetowej, tym więcej osób do niej dociera. SEO to elementarna część marketingu internetowego.

Działania z zakresu SEO

Pozycjonowanie stron internetowych składa się z następujących elementów:

  • optymalizacja on-site, czyli  procesy mające na celu poprawę elementów witryny zarówno dla użytkowników, jak i robotów wyszukiwarek. Obejmuje ona usprawnienia techniczne strony poprzez odpowiednie zmodyfikowanie kodu i treści. Działania gwarantują sprawne indeksowanie strony przez wyszukiwarki i zwiększenie jej wyświetleń dla określonych słów kluczowych.
  • content marketing, czyli zawartość strony, która jest wartościowa dla użytkowników. Publikowane na stronie treści mają na celu przyciągać i zatrzymywać czytelników. Unikalny content wpływa również na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania Google.
  • link buliding, który polega na pozyskiwaniu dla strony linków z innych witryn. Jakość pozyskiwanych linków ma większe znaczenie, niż ich ilość. Ważna jest tematyczna zbieżność z pozycjonowaną stroną.

Korzyści płynące z wysokiej pozycji witryny w wyszukiwarkach

Zalety płynące z odpowiednio dobranej i realizowanej strategii SEO są bardzo duże. Tak naprawdę żadna reklama (włączając w to radio, prasę i telewizję) nie daje takich efektów, jak wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania. Jest to również najtańsza, spośród wymienionych, forma reklamy. Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest to, że znajdując się wysoko w wyszukiwaniach mamy szansę na zwiększenie liczby odwiedzin na naszej stronie, dzięki czemu możemy dotrzeć do wielu potencjalnych klientów. Jest to niezwykle ważne, ponieważ konkurencji wciąż przybywa. Pojawianie się wysoko w wynikach wyszukiwania pod wieloma słowami kluczowymi wpływa na rozpoznawalność marki, co wiąże się z budowaniem dobrej reputacji wśród użytkowników. Nasza firma staje się coraz bardziej popularna i z każdym dniem coraz więcej osób zaczyna nas kojarzyć. Co więcej, znajdując się wysoko w rankingu wyszukiwań wyglądamy profesjonalnie i prestiżowo. W taki sposób budujemy sobie przewagę nad konkurencją. To miedzy innymi właśnie pozycjonowanie daje bardzo dużą szansą na zaistnieje i rozwój dla małych i średnich firm, ponieważ wszystko to prowadzi do zwiększenia zysków. Dzięki coraz większej liczba odwiedzin wzrasta sprzedaż naszych usług i towarów. Zainwestowane w pozycjonowanie pieniądze zatem szybko się zwracają.

Kolejną bardzo ważną zaletą jest możliwość poznania preferencji klientów. W jaki sposób? Otóż pozycjonując stronę wykorzystujemy odpowiednio dobrane słowa kluczowe. Dzięki nim możemy dowiedzieć się co jest najczęściej wyszukiwane w naszej branży, co pozwala nam być na bieżąco z cały czas zmieniającymi się trendami. Łączą co z analityką internetową zyskujemy już całkiem dużą wiedzę o zachowaniach klientów, którą możemy później wykorzystać na własną korzyść.

Coraz większa popularność SEO

W związku z tym, że konkurencja nigdy nie pozostaje w tyle i na rynku powstaje wiele nowych firm, które stawiają na intensywne działania marketingowe z pozycjonowaniem na czele, popularność SEO wciąż rośnie. Nawet jeżeli jakaś strona jest na najwyższej pozycji w wyszukiwaniach to za jakiś czas jej miejsce może zająć jakaś inna. Należy o tym pamiętać i nie dać się wyprzedzić konkurencji. Optymalizacja  witryn dla wyszukiwarek jest tak naprawdę koniecznością w przypadku firm, którym zależy na rozwoju i skutecznej reklamie w Internecie. Niezwykle istotne jest to, aby pozycjonowaniem naszej witryny zajmował się profesjonalista, ponieważ może się zdarzyć, że ktoś niedoświadczony narobi nam więcej szkody niż pożytku.

Co zrobić, by jak najlepiej wykorzystać wysoką pozycję witryny?

Pozycjonowanie wpływa na wzrost odwiedzin na stronie internetowej, jednak to, czy firma potrafi to odpowiednio wykorzystać to już zupełnie inna kwestia. Jeżeli użytkownik trafi na naszą witrynę, jednak ta go nie zainteresuje prawdopodobnie bezpowrotnie stracimy potencjalnego klienta. Dlatego niezwykle ważne są następujące elementy:

  • wygląd witryny, który zainteresuje i zatrzyma potencjalnego klienta. Warto jest stworzyć design, który będzie odróżniał stronę od konkurencji i zachęcał użytkownika do skorzystania z oferowanych usług.
  • konkurencyjne ceny, które zachęcą go do zakupów. Jeżeli już po trafieniu na naszą stronę internetową użytkownik zainteresuje się firmą pierwsze co zrobi to przejdzie do zakładki, w której znajdują się ceny oferowanych przez nas usług lub produktów. Możemy mieć pewność, że wygórowane ceny zniechęcą potencjalnego klienta.
  • łatwość w obsłudze witryny. Jeżeli prowadzisz np sklep internetowy ważne jest, aby każdy użytkownik, bez względu na wiek mógł się po nim intuicyjnie poruszać. Miej bowiem pewność, że jeżeli nie będzie on mógł sobie poradzić ze złożeniem zamówienia, wyborem sposobu dostawy, czy też dokonaniem płatności bezpowrotnie zrezygnuje z korzystania z naszej oferty.
  • jakość obsługi, która wzbudzi w nim chęć ponownego skorzystania z naszej oferty. Niezwykle istotnym elementem jest zadbanie o to, aby utrzymywać jak najlepsze relacje z klientem. Jeżeli będziemy pomocni i cierpliwie rozwiążemy każdy problem możemy być pewni, że on jeszcze kiedyś skorzysta z naszej oferty, a dodatkowo zadowolony poleci nasze usługi/produkty swoim znajomym.
Podsumowanie

Biorąc pod uwagę to, że użytkownicy regularnie korzystają z wyszukiwarek internetowych do znajdywania wszelkich, interesujących ich treści wysoka pozycja witryny w wyszukiwarkach jest niezwykle istotna. Znajdując się na czele rankingu wyszukiwań mamy możliwość przyciągnięcia wielu potencjalnych klientów, którzy będą mieli szansę zapoznać się z naszą ofertą oraz skorzystać z naszych usług. Co więcej, znajdując się na czele rankingu wyszukiwań zwiększamy rozpoznawalność marki, co szybko przekłada się na wzrost zaufania klientów. Często przy nie tak wielkich nakładach finansowych będziemy w stanie wygenerować o wiele większy zysk zwiększając swoją sprzedaż towarów lub usług. Pozycjonując stronę dowiadujemy się czego szukają i potrzebują internauci, dzięki temu możemy dopasowywać swoje rozwiązania do ich wymagań. Konkrecji przybywa z dnia na dzień, dlatego naprawdę warto zainwestować w dobrego specjalistę, który zadba o to, żeby nasza strona była widoczna w Internecie oraz, że będzie cieszyła się popularnością i stanowiła profesjonalną wizytówką prowadzonej przez nas działalności.

(0)
Autor
Delante to agencja marketingu internetowego, specjalizująca się w generowaniu ruchu na stronach z wyszukiwarek internetowych (SEO/SEM) i z reklam płatnych. Ponad 80% naszych klientów to szybko rozwijająca się branża e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na naszym blogu

Jesteś ciekawy, jak wygląda pozycjonowanie sklepów internetowych, a może chcesz wejść na rynek szwajcarski i ciekawi Cię, jak wygląda pozycjonowanie zagraniczne? Na naszym blogu znajdziesz odpowiedzi na te pytania i wiele innych porad ważnych dla rozwoju Twojego biznesu

10 pytań i odpowiedzi o SEO

10 pytań i odpowiedzi o SEO

Czy w SEO odpowiedzią na każde pytanie jest “to zależy”? Wojciech Urban udowadnia, że nie zawsze! Zebraliśmy 10 najczęściej powtarzających się pytań o SEO i nagraliśmy krótkie filmiki z odpowiedziami. Możesz ich posłuchać na naszym kanale na YouTube lub przeczytać transkrypcję na naszym blogu. 

Czytaj więcej
Jak dodać firmę do Google Maps?

Jak dodać firmę do Google Maps?

Jeśli chcesz, aby Twoja firma była dobrze widoczna w sieci, wykorzystaj możliwości wizytówki Google Moja Firma. Jej posiadanie pozytywnie wpływa nie tylko na wizerunek, ale również pozycjonowanie strony. Podpowiadamy, jak dodać firmę do Google Maps. Dzięki temu przy niewielkim wysiłku zyskasz liczne korzyści dla swojego biznesu.

Czytaj więcej