4 główne czynniki SEO, na które wpływa Twoja architektura strony

4 główne czynniki SEO, na które wpływa Twoja architektura strony

Pozycjonowanie to dość złożony proces, który wymaga naprawdę solidnych fundamentów, jeśli ma wynieść Twoją stronę internetową na wyżyny SERP-ów. Jednym z takich fundamentów jest architektura strony, o której trochę więcej powiemy Ci w tym wpisie.

Architektura strony jest jednym z podstawowych czynników, które mogą określić pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania. Krótko mówiąc, architektura strony może poprawić albo zepsuć Twoje SEO 😉

Podczas tworzenia architektury strony internetowej z perspektywy SEO, należy przede wszystkim pomyśleć o dwóch rzeczach – doświadczeniu użytkowników i doświadczeniu robotów wyszukiwarek. W dalszej części rozwinę ten temat, wskazując na cztery główne czynniki SEO, na które wpływa Twoja architektura strony.

Zaczynamy!

Czym jest architektura strony?

Najprościej mówiąc, architektura strony internetowej to sposób, w jaki zorganizowane są konkretne strony na Twojej witrynie – od strony głównej, poprzez strony kategorii, strony produktów (jeśli takie istnieją), aż po ostatnio opublikowany wpis na blogu.

Jaka powinna być prawidłowa architektura strony? Nie komplikując sprawy:

architektura strony definicja

Proste, prawda? 😉

4 główne czynniki SEO, na które wpływa architektura strony

  • Doświadczenie użytkownika (UX)
  • Doświadczenie bota wyszukiwarki
  • Struktura linkowania wewnętrznego
  • Linki witryny w SERP-ach

Zacznijmy więc od prawdopodobnie najbardziej istotnego czynnika czyli:

1. Doświadczenie użytkownika

Wyszukiwarki, a zwłaszcza Google, na pierwszym miejscu stawiają wygodę użytkownika – chcą, aby ludzie korzystali z ich przeglądarek i tym samym utrzymywali działalność biznesową. Co to oznacza dla Ciebie? Jeśli Twoja witryna nie jest wystarczająco szybka i łatwa w obsłudze, to wyszukiwarka nie umieści jej na wysokich pozycjach w SERP-ach.

Warto wspomnieć, że wygoda użytkowania ma pozytywny wpływ nie tylko na UX, ale również na SEO. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Szczęśliwi użytkownicy są bardziej skłonni do powrotu, linkowania do strony czy do innych wszelkiego rodzaju pozytywnych sygnałów, które mówią wyszukiwarkom, że Twoja witryna jest wartościowa i godna uwagi.

2. Doświadczenie bota wyszukiwarki

Roboty wyszukiwarki (inaczej pająki czy crawlery) są najprawdopodobniej drugim najważniejszym czynnikiem w trakcie planowania architektury witryny dla SEO.

Są one niczym hiperaktywne czytniki prędkości, które przeszukują Twoje strony wzdłuż i wszerz, robią ich kopie a następnie dodają je do wielkiej, ogromnej księgi zwanej indeksem. Tak więc, kiedy ktoś szuka określonego słowa, “pająki” szybko przeszukują indeks by znaleźć najbardziej wartościowe strony internetowe i zaprezentować użytkownikom najlepsze wyniki wyszukiwania.

Architektura strony układ

Jeżeli więc chcesz aby Twoje strony plasowały się na samej górze SERP-ów, to musisz upewnić się, że roboty wyszukiwarki bez trudności znajdą i przeszukają Twoją witrynę tak, by móc zindeksować każdy jej element. Pamiętaj, że jeżeli architektura strony będzie dobrze zaprojektowana, to roboty podążając za jej linkami wewnętrznymi, będą mogły przeszukać ją w 100%.

3. Struktura linkowania wewnętrznego

Kolejnym, nierozerwalnym z architekturą strony czynnikiem jest linkowanie wewnętrzne.

Pamiętaj by linki wewnętrzne odsyłały do stron o wysokim priorytecie (takich jak strona główna, inne kategorie czy strony katalogowe) – jest to wskazówka dla wyszukiwarek, że są to ważne strony i to właśnie one powinny plasować się wysoko w rankingu wyników wyszukiwań.

4. Linki witryny w SERP-ach

Sitelinks (linki witryny) to dodatkowe linki do witryny, zamieszczone poniżej strony głównej w SERPach. Mają kluczowe znaczenie dla nawigacyjności witryny, współczynnika klikalności (CTR), a także reputacji Twojej marki. Pojawiają się w SERPach jeśli architektura Twojej strony jest odpowiednio zbudowana.

Zazwyczaj wyglądają tak:

Sitelinki delante

Sitelinki umożliwiają przede wszystkim szybkie dotarcie do najistotniejszych informacji, które odpowiadają na zapytania użytkowników, co wzbudza ich zaufanie do witryny. Nie wspominamy już o tym, że sitelinki pomagają Ci po prostu zdominować SERP 😉

Pamiętaj, że mogą się one utworzyć automatycznie, ale tylko w przypadku wzajemnie powiązanych i autorytatywnych stron. Dlatego możemy postrzegać sitelinki jako swoistą nagrodę, przyznawaną przez wyszukiwarki (zwłaszcza Google), dla witryn z dobrze skonstruowaną architekturą strony.

Kilka słów podsumowania

Powyżej wymienione czynniki SEO to tylko niektóre z rzeczy, na które wpływ ma architektura strony. Jak widzisz, gra ona kluczową rolę w procesie pozycjonowania.

Co warto zapamiętać? Podczas tworzenia architektury swojej witryny, przede wszystkim musisz mieć na uwadze doświadczenie użytkownika – dopiero na drugim miejscu stawiaj roboty wyszukiwarek.

Podsumowując, czy chcesz zbudować nową stronę internetową czy też zrekonstruować istniejącą, upewnij się, aby wyprzedzić konkurencję, budując doskonałą architekturę strony z najbardziej efektywnymi specjalistami SEO w grze 😉

(4)
Autor
Delante to agencja marketingu internetowego, specjalizująca się w generowaniu ruchu na stronach z wyszukiwarek internetowych (SEO/SEM) i z reklam płatnych. Ponad 80% naszych klientów to szybko rozwijająca się branża e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na naszym blogu

Jesteś ciekawy, jak wygląda pozycjonowanie sklepów internetowych, a może chcesz wejść na rynek szwajcarski i ciekawi Cię, jak wygląda pozycjonowanie zagraniczne? Na naszym blogu znajdziesz odpowiedzi na te pytania i wiele innych porad ważnych dla rozwoju Twojego biznesu

10 pytań i odpowiedzi o SEO

10 pytań i odpowiedzi o SEO

Czy w SEO odpowiedzią na każde pytanie jest “to zależy”? Wojciech Urban udowadnia, że nie zawsze! Zebraliśmy 10 najczęściej powtarzających się pytań o SEO i nagraliśmy krótkie filmiki z odpowiedziami. Możesz ich posłuchać na naszym kanale na YouTube lub przeczytać transkrypcję na naszym blogu. 

Czytaj więcej
Jak dodać firmę do Google Maps?

Jak dodać firmę do Google Maps?

Jeśli chcesz, aby Twoja firma była dobrze widoczna w sieci, wykorzystaj możliwości wizytówki Google Moja Firma. Jej posiadanie pozytywnie wpływa nie tylko na wizerunek, ale również pozycjonowanie strony. Podpowiadamy, jak dodać firmę do Google Maps. Dzięki temu przy niewielkim wysiłku zyskasz liczne korzyści dla swojego biznesu.

Czytaj więcej