DNS

DNS co to jest? – Definicja

DNS, czyli Domain Name System, to system nazw domen. Służy on do przekształcania łatwej do zapamiętania nazwy domeny na odpowiedni adres IP.

Bez DNS-a, użytkownicy Internetu musieliby pamiętać i wprowadzać numeryczne adresy IP stron internetowych, które mogą się czasem zmieniać. Z tego powodu serwer DNS jest bardzo ważny dla funkcjonowania Internetu.

dns

Czym jest serwer DNS?

Serwer DNS to usługa, która mapuje nazwy domen na adresy IP. Można powiedzieć, że jest to „baza danych” nazw domen i adresów IP.

Serwer DNS jest podobny do książki telefonicznej – pozwala użytkownikom sieci odnaleźć numer IP danej strony WWW lub innego hosta w Internecie.

Serwery te monitorują IANA i ICANN, które dbają, by serwery DNS były wydajne i uporządkowane, a to pomaga w ładowaniu stron internetowych.

Rekordy DNS

Rekordy DNS są używane do mapowania nazw domen na adresy IP oraz inne informacje o domenie. Każdy rekord DNS ma unikalną nazwę i tzw. TTL (czas życia). Występują różne typy rekordów, między innymi:

  • Rekord A jest używany do mapowania nazwy hosta na adres IP.
  • Rekord AAAA jest używany do mapowania nazwy hosta na adres IPv6.
  • Rekord CNAME jest używany do tworzenia aliasów dla innych rekordów DNS.
  • Rekord MX jest używany do określenia serwerów poczty e-mail dla domeny.
  • Rekord NS jest używany do wskazania serwerów nazw dla domeny.
  • Rekord PTR jest używany do mapowania adresu IP na nazwę hosta.
  • Rekord SOA jest używany do określenia parametrów strefy dla domeny.

Z czego składają się rekordy DNS?

Rekordy DNS składają się z czterech głównych elementów: adresu IP, nazwy hosta, typu rekordu i TTL.

Czy ta definicja była pomocna?
(0)
Autor
Delante to agencja marketingu internetowego, specjalizująca się w generowaniu ruchu na stronach z wyszukiwarek internetowych (SEO/SEM) i z reklam płatnych. Ponad 80% naszych klientów to szybko rozwijająca się branża e-commerce.

Ostatnio na naszym blogu

Jak założyć sklep internetowy - poradnik krok po kroku

Jak założyć sklep internetowy - poradnik krok po kroku

Jeżeli szukasz pomysłu na biznes, sprzedaż online może okazać się trafioną formą działalności, bo to właśnie w Internecie dzisiaj łatwiej znaleźć przyszłych klientów. Dlatego zapoznaj się z naszym poradnikiem, w którym przedstawiamy, jak założyć sklep internetowy - od rejestracji przez projekt i wdrożenie aż po promocję.

Czytaj więcej
AI w content marketingu, czyli jak sztuczna inteligencja może wspomóc tworzenie treści? Szanse i zagrożenia

AI w content marketingu, czyli jak sztuczna inteligencja może wspomóc tworzenie treści? Szanse i zagrożenia

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe sprawdziły się w marketingu cyfrowym, ale czy zabiorą pracę twórcom treści? W rzeczywistości generatory treści AI mogą służyć jako wysoce wydajny asystent zwiększający ich produktywność. Dlaczego warto zainteresować się tym zagadnieniem, a jednocześnie zachować rozwagę? W naszym artykule dowiesz się więcej o szansach i zagrożeniach wynikających z zastosowania AI w content marketingu, a także poznasz generatory treści bazujące na działaniu sztucznej inteligencji. Zapraszamy!

Czytaj więcej