Shoplo
Popularność w Polsce i na świecie
Kolejnym systemem CMS funkcjonującym w modelu SaaS jest Shoplo – rozwiązanie zdecydowanie mniej popularne niż PrestaShop, Shoper czy Magento. W ramach opłacanego co miesiąc abonamentu klient otrzymuje usługę hostingową, na której uruchomiony szybko zostaje sklep, oraz subdomenę w shoplo.com.
Krótka charakterystyka
Dostępne są 4 plany abonamentowe. Najtańszy – Starter za 49 zł/mies. – skierowany jest do małych, dopiero rozwijających się e-commerce. Nie przewiduje możliwości logowania się klienta (można zrobić zakupy tylko jako gość), pozwala na stworzenie do 20 wersji produktów, obsługuje jeden język i jedną walutę. Dostarcza wielu praktycznych rozwiązań, takich jak dodatki, szablony czy powiadomienia e-mail. Droższy – za 99 zł miesięcznie – przede wszystkim znosi ograniczenie w liczbie wersji produktów oraz wprowadza dwie wersje językowe i obsługę wielu walut. Możliwość logowania się klientów, podgląd porzuconych koszyków, a także dokładne raporty pojawiają się w pakiecie Advanced za 179 zł/mies. Kosztujący 299 zł/mies. pełny pakiet znosi ograniczenie pod względem liczby wersji językowych sklepu, udostępnia wiele opcji personalizacji powiadomień, a także umożliwia finalizację transakcji w ramach domeny klienta. Każdy z tych wariantów można przetestować przez 15 dni za darmo.
Co wyróżnia Shoplo na tle innych CMS-ów?
Pozycjonowanie na Shoplo nie powinno sprawiać wyzwań ponieważ CMS ten posiada wiele zalet także pod względem SEO. Daje użytkownikowi duże możliwości edycji – łatwe dodawanie unikalnych opisów meta description, tytułów oraz słów kluczowych dla każdego produktu. Prosta jest również edycja treści na stronie głównej i w poszczególnych kategoriach. Dzięki temu użytkownik, który nie ma wiedzy w zakresie IT, będzie mógł w wygodny sposób spersonalizować sklep. Dostępność wielu dodatków pozwala rozbudować możliwości platformy. Wśród nich znaleźć można np. plugin wspierający optymalizację pod kątem SEO. Pomimo braku dostępu do FTP istnieje możliwość swobodnej edycji szablonów i plików na serwerze. Z tego samego powodu jednak bardzo zaawansowane zmiany można wprowadzić tylko poprzez kontakt z supportem.
Przykład sklepu
Przykładem sklepu wykorzystującego system Shoplo jest casabianca.pl:
Dla kogo Shoplo?
Ze względu na dostępność niedrogiego, prostego pakietu Shoplo może być używane przez bardzo małe sklepy. Z powodzeniem również obsłuży średnie e-commerce. W przypadku bardzo dużych sklepów jednak być może warto zastanowić się nad innym rozwiązaniem.