.animate-view{opacity: 1 !important;}

Jak automatycznie aktualizować mapę strony, aby podwoić widoczność w sieci? Nasze metody i efekty

20min.

Komentarze:0

Jak automatycznie aktualizować mapę strony, aby podwoić widoczność w sieci? Nasze metody i efektyd-tags
21 czerwca 2023
Nawet najbardziej wartościowa, unikalna treść nie zapewni zwiększenia widoczności Twojej strony, jeśli nie będzie prawidłowo zaindeksowana w Google. Mimo że indeksowania nie można wymusić, to istnieją sposoby, aby usprawnić i przyspieszyć ten proces!

20min.

Komentarze:0

Spis treści

Dodając mapę strony do Google Search Console, znacząco zwiększasz swoje szanse na sprawne zaindeksowanie nowych podstron i szybkie zaistnienie w wynikach wyszukiwania.

Jak możesz wygenerować i aktualizować mapę strony szybko i efektywnie? I czy automatyczna aktualizacja sitemap jest możliwa?

Opowiemy Ci o wszystkim w tym artykule. Czytaj dalej!

Czego się dowiesz:

  • jakie są benefity wrzucenia i aktualizowania sitemapy w GSC,
  • jak generować i aktualizować sitemapę automatycznie z wykorzystaniem darmowej wtyczki WordPress,
  • jak wykorzystać zewnętrzne narzędzia do automatycznego generowania mapy strony w przypadku korzystania z dedykowanego CMS-a.

Bardzo często zdarza się, że nasi klienci narzekają na problemy z indeksowaniem, a w niektórych przypadkach nawet nie mają pojęcia o tym, że ich strona w ogóle nie znajduje się w indeksie Google. Najczęściej stoją za tym dwie przyczyny, obie związane z mapą strony: niezaktualizowana, stara sitemapa, lub jej całkowity brak.

Sitemapa musi być regularnie aktualizowana, ale nie martw się, to nic czasochłonnego. W zależności od tego, z jakiej platformy CMS korzystasz, proces da się zautomatyzować – albo całkowicie, albo przynajmniej w części.

Za chwilę pokażemy Ci kilka przykładów tego, jak możesz sprawić, aby Twoja sitemapa aktualizowała się automatycznie, z naprawdę minimalnym wkładem z Twojej strony.

Co więcej, pokażemy też przykład z życia wzięty, czyli case study jednego z naszych klientów dotyczące tego, jak większa liczba zaindeksowanych stron przełożyła się na zwiększoną widoczność po wdrożeniu regularnych aktualizacji mapy strony.

Potrzebujesz wsparcia w technicznych aspektach pozycjonowania? Żaden problem, zostaw to nam, a ty zajmij się przyjemniejszymi sprawami 🙂 Sprawdź, co potrafimy zdziałać, gdy chodzi o techniczne SEO.

Co sprawia, że sitemapy są tak istotne? Kiedy należy aktualizować mapę strony?

Im większa strona, tym bardziej niezbędna okazuje się jej mapa. Nawet Google bezpośrednio wskazuje na znaczenie sitemap, szczególnie w przypadku bardziej złożonych witryn:

Jeśli linki między stronami witryny są prawidłowe, Google zwykle może znaleźć większość treści. Linki są użyte prawidłowo, jeśli poruszając się po witrynie np. za pomocą menu lub linków umieszczonych na stronach, można dotrzeć do wszystkich jej ważnych stron. Mapa witryny może jednak usprawnić indeksowanie większych, bardziej złożonych witryn lub bardziej wyspecjalizowanych plików. – Google Search Central Documentation 

Oznacza to, że witryna potrzebuje sitemapy po to, aby boty Google rozumiały, które podstrony należy zaindeksować szybciej.

Ale gdyby wygenerowanie mapy strony i umieszczenie jej w Google Search Console wystarczyło, świat byłby zbyt prosty, prawda? 😉

Pamiętaj, że sitemapę należy aktualizować po każdej zmianie na stronie – obecnie tylko w ten sposób pokażesz jasno crawlerom od Google, że na stronie wydarzyło się coś nowego, i wskażesz treści, które należy zaindeksować.

Dobre wieści są takie, że naprawdę możesz cały ten proces zautomatyzować. Kiedy już to zrobisz, zaoszczędzisz sobie czasu w przyszłości, a do tego wprowadzisz prosty SEO quick win!

Ponieważ generowanie i aktualizowanie sitemapy w każdym przypadku przebiega niemal identycznie, nie będziemy omawiać ich osobno – zamiast tego pokażemy Ci, jak możesz zrobić to samodzielnie, w zależności od CMS-a, którym zarządzasz.

Efekty zautomatyzowanego aktualizowania mapy strony

Wiesz, że automatyczna aktualizacja sitemap  jest świetnym sposobem na poprawienie swojego SEO, szczególnie jeśli chodzi o tworzenie nowych treści webowych? Dodawanie informacji dotyczących niedawno opublikowanych artykułów do sitemapy uruchamia crawlowanie.

Dlaczego tak się dzieje?

Odpowiedź jest prosta – ponieważ sitemapa aktualizuje się automatycznie, przesyła botom Google sygnał, że na stronie pojawiła się nowa treść, która czeka na zaindeksowanie.

To właśnie zadziało się w przypadku naszego klienta, o którym dziś Ci opowiemy. Na początku naszej współpracy, w witrynie było zaledwie 197 zaindeksowanych podstron:

aktualizacja sitemap przed

W tym momencie wprowadziliśmy automatyczne aktualizacje sitemapy korzystając z kroków, które przedstawimy w tym artykule.

To ułatwiło nam przyspieszenie indeksowania nowych treści, które były systematycznie dodawane na stronę – była to jedna z najważniejszych taktyk SEO, jakie zastosowaliśmy u tego klienta. Zaczęliśmy współpracę w maju 2022, a teraz  (grudzień 2022) sytuacja wygląda już zgoła inaczej – zamiast 197 podstron mamy 298!

update sitemap

Jak widzisz na screenie z GSC poniżej, liczba zaindeksowanych podstron rosła stopniowo i systematycznie, nie powodując zagrożenia dla zaufania Google wobec witryny.

automatyczna aktualizacja sitemap

Na wykresie zauważysz też wzrost widoczności strony. Ale żeby pokazać Ci jeszcze wyraźniej wpływ automatycznej aktualizacji sitemapy na kondycję strony, pokażemy Ci jeszcze jedną grafikę – screen pokazujący wzrost wyświetleń w okresie od początku maja do grudnia 2022.

mapa witryny wordpress

Łatwo zauważyć, że widoczność strony klienta w ciągu zaledwie sześciu miesięcy w zasadzie się potroiła. Dodatkowo dostaliśmy jasny sygnał, że szybkie indeksowanie miało miejsce za każdym razem, gdy na stronie wprowadzane były zmiany (np. dodawano nowe treści).

Dzięki temu możemy mieć pewność, że zmiana w obrębie aktualizowania sitemapy miała pozytywny wpływ na wzrost widoczności. Jeśli chcesz uzyskać podobne efekty na swojej witrynie nie przejmując się sitemapą, autmatyczna aktualizacja jest dla Ciebie – a teraz opowiemy Ci, jak to zrobić.

Sitemap 101, czyli mapa strony dla początkujących

Zanim przejdziemy do opisania metody, porozmawiajmy o podstawach. Wśród najpopularniejszych rodzajów sitemap możemy wyróżnić:

  • .html – dla użytkowników internetu,
  • .xml – dla robotów Google.

Sitemapa .html wygląda tak jak na zrzucie ekranu poniżej. Jej głównym celem jest ułatwienie użytkownikom nawigacji w obrębie strony, a co za tym idzie – optymalizację UX. To z kolei przekłada się pozytywnie na SEO, jako że Google także ceni sobie strony dające użytkownikom dobre doświadczenia.

Z kolei sitemap .xml jest odrębnym plikiem, który należy dodać na swoją stronę. Zawiera pełną listę adresów URL, z których składa się strona. Kiedy dodasz ją do Google Search Console, crawlery będą z niej korzystać, aby lepiej zrozumieć relacje pomiędzy stronami w obrębie domeny.

mapa witryny wordpress przykład

Co ciekawe, możesz dla jednej domeny stworzyć wiele sitemap – to częsta praktyka w przypadkach, kiedy strona ma za dużo stron, by wszystkie mogły zmieścić się na jednej mapie. Aktualnie jedna sitemapa może zawierać do 50 000 URLi i mieć maksymalnie 50 MB.

Jednak niezależnie od liczby sitemap, wszystkie je znajdziesz w indeksie map strony. Jak taki indeks może wyglądać? Zerknij na przykład Delante:

update sitemap index

Za chwilę przeprowadzimy Cię krok po kroku przez proces załadowania sitemapy .xml na stronę.

Jeśli chcesz zgłębić ten temat jeszcze bardziej, koniecznie przeczytaj nasz inny artykuł: Mapa strony – co to jest i jak ją skonfigurować?

Sitemap: automatyczna aktualizacja i generowanie. Podstawy

Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz być specjalistą od najnowszych technologii, aby samodzielnie wygenerować i zaktualizować mapę strony. Oczywiście jeśli pracujesz z deweloperem, będzie on wiedział, jak to zrobić, ale jeśli masz ambicję, aby załatwić sprawę od A do Z samemu – podpowiadamy, jak to zrobić.

Jeśli chcesz, możesz wygenerować i aktualizować swoją mapę witryny ręcznie, korzystając z wytycznych Google, ale musisz wiedzieć, że to dość czaso– i pracochłonny proces. Nawet w przypadku dość niewielkich stron przejście przez wszystkie kroki wylistowane w poradniku Google zajmuje sporo czasu. O bardziej złożonych witrynach już nawet nie będziemy wspominać.

Dlatego aby bardziej usprawnić proces, skorzystaj z dostępnych na rynku narzędzi. Nie możemy polecić Ci idealnego, uniwersalnego narzędzia, ponieważ najlepsze rozwiązania różnią się w zależności od CMS, na którym działasz. Ale nie przejmuj się – podamy Ci jasne instrukcje związane z narzędziami później, teraz zajmijmy się podstawą podstaw, czyli:

Jak dodać sitemapę do Google Search Console?

Zanim przejdziemy do tworzenia i aktualizacji mapy strony, pokażemy Ci, jak możesz dodać sitemapę do GSC. Ten proces jest zawsze taki sam, niezależnie od CMS-a, z jakim pracujesz, ani narzędzi, z których zamierzasz korzystać.

Krok 1 – Zaloguj się na swoje konto Google Search Console. Wybierz zakładkę Sitemaps (Mapy witryny), którą możesz znaleźć w lewym pasku menu.

how to update sitemap gsc

Krok 2 – Po kliknięciu w tę zakładkę, zobaczysz wszystkie mapy strony, które zostały już opublikowane. W tym miejscu dodasz też nowe mapy – wystarczy, że wkleisz URL i naciśniesz przycisk Submit (Prześlij).

To tyle!

Jeśli teraz zastanawiasz się, skąd właściwie wziąć URL do wklejenia w GSC, bez obaw, opowiemy o tym za moment (uwaga: będzie to zależało od narzędzia, z którego zdecydujesz się korzystać).

Jak zaktualizować sitemapę korzystając z wtyczek dla popularnych CMS-ów?

Zacznijmy od najbardziej popularnej platformy CMS, jaką jest WordPress. Na szczęście WP wspiera darmowe wtyczki stworzone do tworzenia i automatycznego aktualizowania najnowszych wersji sitemap.

Wtyczka, jaką przetestowaliśmy, i którą możemy Ci polecić, to YoastSEO. To darmowe narzędzie, które oferuje szereg funkcjonalności związanych z pozycjonowaniem, a wśród nich właśnie generowanie i automatyczne aktualizacje sitemapy.

Oto prosta instrukcja krok po kroku.

Jak aktualizować sitemapę korzystając z Yoast SEO?

Krok 1– Zaloguj się na swoje konto WordPress. Zainstaluj wtyczkę Yoast SEO. Kliknij na zakładkę General.

how to update sitemap automatically

Krok 2 – teraz wybierz zakładkę Features.

automatyczna aktualizacja sitemap

Krok 3 – Następnie znajdź kafelek  .xml Sitemap i przełącz go na “On”.

automatyczna aktualizacja sitemap WordPress

To wszystko! Gratulacje!

Naprawdę te 3 proste kroki wystarczą, aby Yoast automatycznie wygenerował twoją mapę witryny WordPress i automatycznie dodawał do niej nowe podstrony. Tak naprawdę od momentu, w którym włączysz opcję zarzązania Sitemapą z poziomu Yoast SEO, narzędzie zajmie się wszystkim samo, a ty możesz spać spokojnie, nie martwiąc się swoją mapą strony.

Pamiętasz, jak pisaliśmy o dodawaniu URL-ów Twojej mapy strony do GSC?

Teraz wreszcie wyjaśnimy Ci, jak to zrobić przy WordPressie.

Po kliknięciu na niebieski znak zapytania wybierz opcję See the xml sitemap – Yoast przeniesie Cię wówczas do Twojej mapy strony. W tym miejscu możesz zebrać swój adres URL, skopiować go i wkleić prosto do okienka w Google Search Console.

Wystarczy, że zrobisz to raz – później każda nowa podstrona czy dodany content będą wykrywane przez Yoast SEO i automatycznie dodawane do mapy strony, a URL pozostanie niezmieniony. Nie będzie więc konieczności zmieniania go ponownie w Google Search Console,  a jednocześnie wszystkie zmiany pozostaną widoczne dla narzędzia Google.

Co więcej, Yoast SEO pozwoli Ci wykluczyć pewne rodzaje stron z sitemapy. Może okazać się to przydatne, gdy nie chcesz indeksować pewnych treści opublikowanych na Twojej stronie, np. PDF-ów z polityką prywatności. Aby zmienić ustawienia i wykluczyć konkretne elementy strony w mapie witryny WordPress, znajdź opcję Search Appearance w menu Yoast SEO, a potem wybierz Content Types.

sitemap automatyczna aktualizacja

Po wejściu w tę zakładkę zobaczysz różne typy treści, spośród których możesz wybrać te, których nie chcesz wyświetlać w wynikach wyszukiwania, i trzymać je z daleka od mapy strony, a co za tym idzie – SERPów.

mapa witryny w WordPress a Yoast

Ta funkcjonalność pozwoli Ci zarządzić poszczególnymi sekcjami Twojej strony. Prawdopodobnie chcesz zawrzeć w swojej mapie strony większość stron i treści, ale jak wiesz, indeksowanie pewnych miejsc to po prostu strata czasu i crawl budgetu. Po wybraniu treści, które chcesz wykluczyć w zakładce Content types, zauważysz, że otrzymają one tag noindex  – oznacza to, że nie będą częścią Twojej mapy strony.

Szybkie podsumowanie

Jak widzisz, Yoast SEO to wtyczka, która właściwie większość pracy robi za Ciebie. Dlatego jeśli korzystasz z WordPressa, polecamy Ci Yoast SEO chociażby w tym celu. Konfiguracja i korzystanie z Yoasta są nieskomplikowane, a efekty jak najbardziej zadowalające – po pierwszym opublikowaniu mapy strony i dodaniu jej do GSC możesz tak naprawdę zapomnieć o temacie, wszystko będzie działo się automatycznie.

Jak automatycznie aktualizować mapę witryny na innych popularnych platformach CMS?

Jeśli nie używasz WordPressa – nie martw się, nic straconego! Na szczęście możesz automatycznie generować i aktualizować mapy witryn niezależnie od używanego CMSa. Jeśli ta funkcjonalność nie jest wbudowana, to musi być zainstalowana osobno za pomocą wtyczek, narzędzi lub modułów, nie ma jednak rzeczy nie do zrobienia.

Aby zaoszczędzić Ci nieco czasu, podam tu  nazwy wtyczek, narzędzi i modułów, które dodadzą do popularnych systemów zarządzania treścią (takich jak Joomla, Drupal czy Wix) odpowiednie funkcjonalności.

Uwaga! Pamiętaj, że poniższe opisy nie będą tak szczegółowe, jak powyższy proces przeprowadzany na WordPressie z wykorzystaniem wtyczki Yoast. Podam za to gdzie dokładnie znajdziesz konkretne opcje związane z mapą witryny w innych popularnych platformach CMS, a także nazwy poszczególnych wtyczek – dzięki temu z resztą poradzisz sobie już całkowicie samodzielnie.

Jak automatycznie aktualizować mapę strony w Joomli?

Wymagana wtyczka lub moduł: Tak ✔️

Proponowana wtyczka: JSitemap

Gdzie ją znajdziesz: Joomla! Extensions Directory

JSitemap pozwala w prosty sposób generować wszelkiego rodzaju map witryn XML i HTML. Po zainstalowaniu tej wtyczki w Joomla można:

  • generować responsywną mapę witryny HTML,
  • stworzyć mapę geolokalizacji (XML/KML),
  • wygenerować mapę witryny XML urządzeń mobilnych,
  • … i wiele, wiele innych.

Poza tym mówi się, że JSitemap jest dla Joomli tym, czym Yoast dla WordPressa, co oznacza, że możesz używać tej wtyczki między innymi w optymalizacji pozostałych działań SEO.

Niektóre z funkcjonalności JSitemap to: zarządzanie tagami canonical, analiza słów kluczowych i określenie profilu linków.

Jak automatycznie aktualizować mapę strony w Shopify?

Wymagana wtyczka lub moduł: Nie

Gdzie znajdziesz dodatkowe informacje: Shopify Help Center

Bez względu na to, czy masz plan podstawowy, zaawansowany czy Shopify Plus, nie musisz się martwić kwestią sitemap. Ten system CMS automatycznie generuje i przesyła mapy witryn, dodając nowe treści do istniejącej już mapy witryny.

Oznacza to, że za każdym razem, gdy dodasz nowy post na blogu, rozszerzysz ofertę produktów lub prześlesz nowe zdjęcia, Shopify doda te nowe elementy do pliku sitemap.xml całkowicie samodzielnie, bez Twojego udziału.

Jeśli chcesz przejrzeć najnowszą wersję swojej mapy witryny, możesz ją znaleźć w następującym katalogu: twoja-domena.pl/sitemap.xml.

Jak automatycznie aktualizować mapę strony w Hubspot CMS?

Wymagana wtyczka lub moduł: Nie

Gdzie znajdziesz dodatkowe informacje: HubSpot Knowledge Base

Jeśli używasz Hubspot jako swój CMS, prawie w ogóle nie musisz się przejmować aktualizacjami mapy witryny. Warto jednak pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze, chociaż ten system zarządzania treścią, podobnie jak np. Shopify, samodzielnie obsługuje dodawanie nowych podstron czy postów na blogu do mapy witryny, nie robi tego w przypadku landing pages – ten element należy dodać już ręcznie.

Inną kwestią jest to, że po usunięciu strony z mapy witryny istnieje ryzyko, że dana treść nadal będzie indeksowana – warto to sprawdzić.

Aby wyświetlić plik mapy witryny, możesz to zrobić w standardowy sposób, dodając /sitemap.xml na końcu adresu www lub przechodząc do ustawień w pasku nawigacyjnym (więcej informacji znajdziesz w Hubspot Knowledge Base).

Jak automatycznie aktualizować mapę strony w Drupal?

Wymagana wtyczka lub moduł: Tak ✔️

Proponowana wtyczka: XML Sitemap

Gdzie ją znajdziesz: Drupal Download & Extend

Gdzie znajdziesz dodatkowe informacje: Drupal

XML Sitemap to inteligentny moduł, który można dodać do CMS-a Drupal, aby automatycznie generować i aktualizować mapy witryn. Daje spore możliwości dostosowania całego procesu, np. dodanie czy usunięcie pewnych treści do/z sitemapy.

Warto również zauważyć, że moduł XML Sitemap jest dostarczany z ciekawą paczką submodułów, które pozwalają m.in. dodawać nowe elementy menu czy profile użytkowników, a także linki do treści.

Jak automatycznie aktualizować mapę strony w Wix?

Wymagana wtyczka lub moduł: Tak ✔️

Proponowana wtyczka: The Wix SEO Wiz

Gdzie ją znajdziesz: Wix Official

Gdzie znajdziesz dodatkowe informacje: Wix Help Center

Wix to CMS znany ze swojej prostej obsługi. To nieskomplikowana platforma, której można używać do projektowania stron internetowych nawet bez znajomości kodowania. W związku z tym automatyczne aktualizowanie mapy witryny jest także stosunkowo łatwe, wymaga jednak zewnętrznych narzędzi.

Potrzebny będzie Ci moduł The Wix SEO Wiz. Zainstaluj go, a potem połącz swoją witrynę z Google Search Console za pomocą Wix SEO Wiz i poczekaj, aż narzędzie zaindeksuje Twoją stronę. Za każdym razem, gdy wprowadzasz zmiany w witrynie, to narzędzie zajmie się aktualizacją mapy witryny, dzięki czemu samodzielne przesłanie jej na serwer nie będzie już konieczne.

Warto również dodać, że narzędzie to jest swego rodzaju checklistą, która pozwala dostosować mapę witryny do Twoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Jak automatycznie aktualizować mapę strony w BigCommerce?

Wymagana wtyczka lub moduł: Nie

Gdzie znajdziesz dodatkowe informacje: BigCommerce Help Center

Jeśli używasz BigCommerce jako swój CMS, tworzenie pliku mapy witryny nie będzie żadnym wyzwaniem – odbywa się automatycznie. Nie musisz przejmować się aktualizacją sitemapy na serwerze, gdy wykonujesz drobne, codzienne aktualizacje, jednak w przypadku większych zmian warto zająć się tym samodzielnie.

Jeśli np. usuniesz znaczną liczbę produktów ze swojego sklepu internetowego czy zmienisz całkowicie konstrukcję kategorii na blogu, ręczne wygenerowanie i ponowne przesłanie zaktualizowanego pliku mapy witryny będzie bezpieczną opcją.

Swoją mapę witryny możesz znaleźć pod adresem: twojadomena.pl/xmlsitemap.php

Jak automatycznie aktualizować mapę strony w Magento?

Wymagana wtyczka lub moduł: Nie

Gdzie znajdziesz dodatkowe informacje: Mageplaza Blog

Magneto to kolejny CMS z wbudowaną funkcją automatycznego aktualizowania mapy witryn.

Jak sprawdzić, czy wszystko u Ciebie działa? Wystarczy przejść do panelu administracyjnego i kliknąć opcję Stores, następnie wybrać Configuration, a później – Catalog. W końcu dojdziesz do opcji mapy witryny XML. Możesz na przykład wybrać częstotliwość z jaką mapa ma się aktualizować lub nadać priorytety niektórym stronom.

Magneto oferuje całkiem szerokie możliwości dostosowania procesu automatycznych aktualizacji map witryn.

Jak automatycznie aktualizować mapę strony w PrestaShop?

Wymagana wtyczka lub moduł: Tak ✔️

Proponowana wtyczka: PrestaShop gsitemap

Gdzie ją znajdziesz:: GitHub

Gdzie znajdziesz dodatkowe informacje: Belvg blog

Aby Twoja mapa witryny aktualizowała się automatycznie, musisz zainstalować i skonfigurować konkretny moduł PrestaShop – PrestaShop gsitemap.

Po pobraniu otwórz panel administracji wybierz opcję Modules. Tutaj możesz skonfigurować moduł. Określisz np. częstotliwość zmian wprowadzanych w Twoim sklepie, a także wybierzesz elementy, których nie chcesz uwzględniać w mapie witryny, takie jak: strona kontaktowa, koszyk zakupowy czy strona autoryzacji. Później wystarczy dodać ten plik do Google Search Console.

Jak automatycznie aktualizować mapę strony w Shopware?

Wymagana wtyczka lub moduł: Nie

Gdzie znajdziesz dodatkowe informacje: Shopware Guides

Generowanie mapy witryny jest funkcją wbudowaną w CMS Shopware, więc nie musisz zawracać sobie głowy instalowaniem nowych wtyczek. Zasadniczo wystarczy albo dodać nowe informacje do istniejącego pliku mapy witryny, albo wygenerować zupełnie nowy.

Możesz również zdefiniować tzw. czas odświeżania, czyli częstotliwość, z jaką automatycznie ma być generowany zaktualizowany plik mapy witryny.

 

Jak zaktualizować sitemapę, jeśli korzystasz z dedykowanego CMS-a?

W przypadku mapy witryny w WordPress, ustawienie automatycznej aktualizacji nie było niczym trudnym – jeśli natomiast chodzi o dedykowane CMS-y, sprawa może być nieco bardziej wymagająca.

Dedykowane CMS-y są najczęściej wybierane przez właścicieli dużych stron, dla których regularne aktualizowanie mapy strony to podstawa. Natomiast warto wspomnieć, że często nie dają takich możliwości jak platformy typu WordPress, między innymi ze względu na brak wtyczek.

Dlatego jeśli Twój zespół deweloperski nie przygotował rozwiązania, które pozwoliłoby na automatyczne generowanie i aktualizowanie mapy strony, albo nie jest w stanie przygotować modułu, który poradziłby sobie z tym zadaniem korzystając z bazy danych, musisz szukać innych rozwiązań.

Na szczęście jest to do zrobienia!

Jest kilka całkiem prostych i szybkich sposobów na częściowe lub nawet całkowite zautomatyzowanie procesu dodawania nowych sitemap do Twojego dedykowanego CMS-a. Wszystko, czego potrzebujesz, to odpowiednie narzędzia, takie jak Screaming Frog.

techniczne seo baner

Jak wygenerować mapę strony korzystając z narzędzia Screaming Frog?

Niezależnie od tego, czy korzystasz z płatnej, czy bezpłatnej wersji Screaming Frog (pokażemy tu oba scenariusze), możesz zarówno generować, jak i aktualizować mapę strony swojej witryny. Pamiętaj jednak, że chcąc mieć dostęp do pełnej automatyzacji, potrzebujesz płatnej wersji narzędzia. Jeśli jednak chcesz zacząć od opcji bezpłatnej, pamiętaj, że Screaming Frog pozwoli Ci skanować strony składające się maksimum 500 URL-ów.

Zaczynajmy!

Krok 1 – Zacznij od stworzenia mapy strony. Aby to zrobić, musisz pozwolić Screaming Frog przecrawlować swoją witrynę.

Wpisz adres URL strony i wybierz przycisk Crawl, a potem czekaj cierpliwie, aż crawlery przeskanują całą stronę. W ten sposób pozyskasz pełną listę adresów URL witryny.

update sitemap screaming frog

Krok 2 – Po zakończeniu skanowania strony, przejdź do menu na górze narzędzia. Najedź na opcję Sitemaps, a w rozwijanym menu znajdziesz opcję XML Sitemap.

aktualizacja mapy strony w screaming frog

Wybierając opcję XML Sitemap, możesz wyeksportować mapę strony, aby później wgrać ją na serwer i dodać do GSC.

Jednak zanim dojdzie do eksportu, zobaczysz na swoim ekranie okienko takie jak na screenie poniżej. Screaming Frog zapyta Cię, które strony chcesz zawrzeć w swojej sitemapie.

automatyczna aktualizacja sitemap

W najbardziej podstawowym założeniu nie musisz nic wybierać, domyślne ustawienia są odpowiednie dla większości witryn.

Screaming Frog wygeneruje dla Ciebie sitemapę, omijając strony oznaczone jako noindex. Możesz rozważyć zmianę ustawień i wykluczenie dodatkowych stron w przypadku gdy potrzebujesz usunąć z mapy strony niektóre elementy witryny albo stosujesz bardziej nietypowe strategie SEO – to jednak dość rzadka sytuacja.

Miej na uwadze, że musisz wybrać hreflangi, jeśli Twoja strona jest wielojęzyczna. Możesz to zrobić, klikając na ostatnią zakładkę w górnym menu Screaming Frog.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat stron wielojęzycznych, zobacz nasz artykuł: Hreflangi. Jak prawidłowo oznaczać wersje językowe strony?

automatyczna aktualizacja sitemap w screaming frog

Krok 3 – teraz możesz wybrać zielony przycisk Export. Mapa strony .xml pojawi się na Twoim dysku w miejscu, które zostało wybrane chwilę temu. Twoja sitemapa będzie wyglądała mniej więcej tak:

update xml sitemap

Krok 4 – gdy Twoja mapa strony będzie gotowa, przyjdzie czas na dodanie jej na serwer, co – jak sądzimy – zostawisz już swoim deweloperom.

Krok 5 – Teraz czas dodać URL mapy witryny do Google Search Console, korzystając z opisanych wyżej kroków.

Jak zaktualizować mapę strony z darmową wersją Screaming Frog?

Pierwszy krok, czyli stworzenie mapy witryny, już za tobą. Teraz musisz zadbać o to, aby była ona regularnie aktualizowana.

Dedykowane CMS-y nie mają integracji z zewnętrznymi wtyczkami, dlatego jeśli Twoi deweloperzy nie przygotowali specjalnego modułu, który poradzi sobie z automatyczną aktualizacją sitemapy, musisz to załatwić korzystając z rozwiązań poza Twoją platformą do zarządzania treścią.

Jeśli zmiany, które zostały wprowadzone na stronie, są dość znaczące (czyli np. dodaliście sporo nowych URL-I), konieczne będzie ponowne wygenerowanie mapy strony z wykorzystaniem kroków opisanych powyżej.

Jeśli jednak zmiany są bardziej kosmetyczne, możesz spróbować innego rozwiązania.

Wykorzystaj wyeksportowany już plik sitemapy i dodaj nowe strony ręcznie, omijając etap crawlowania. Jak to zrobić poprawnie?

Krok 1 – otwórz sitemapę. Możesz wykorzystać do tego dowolny program obsługujący pliki tego typu, ale nawet tak podstawowe narzędzie jak Notepad da sobie radę.

aktualizacja xml sitemap screaming frog

Krok 2 – Zaznacz jedną z sekcji pomiędzy <url> a </url>. Skopiuj i wklej ją tuż pod obecną mapą strony. Podmień obecnie zdublowany URL na nowy – ten, który został dodany do strony.

Krok 3 – Teraz musisz wgrać plik na serwer, tak jak w przypadku pierwotnej sitemapy. Wystarczy, że zamienisz starą mapę witryny na zaktualizowany plik .xml. Oczywiście możesz zostawić to swoim deweloperom.

Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz już nic zmieniać w Google Search Console, ponieważ adres strony zostaje taki sam, dlatego GSC wykryje zmiany automatycznie.

Nie jest to wcale tak skomplikowany proces jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, prawda?

Sytuacja będzie bardziej skomplikowana w przypadku złożonej i często aktualizowanej strony – wtedy regularne ręczne aktualizacje mogą naprawdę zająć sporo czasu. W takiej sytuacji sugerujemy pójść o krok dalej i zdecydować się na automatyczne aktualizacje mapy strony. W tym celu potrzebna będzie Ci płatna wersja Screaming Frog.

Jak zaktualizować mapę strony z pełną wersją Screaming Frog?

Mimo że będziesz potrzebować wsparcia dewelopera, aby w stu procentach zautomatyzować ten proces, to istnieje spora szansa, że całkiem samodzielnie poradzisz sobie z prawie całym tym zadaniem. Nie martw się – nie wymaga to dużej wiedzy technicznej.

Po wykupieniu licencji Screaming Frog, możesz korzystać z bardziej zaawansowanych opcji narzędzia, takich jak automatyczne generowanie mapy strony. To, co w tym najlepsze, to to, że Screaming Frog zapamięta instrukcje, które otrzyma po raz pierwszy, i potem będzie kontynuował generowanie map strony bez Twojej ingerencji w określonych odstępach czasu.

Jak to zrobić?

Krok 1 – Wybierz przycisk FIle w górnym menu, a zobaczysz więcej rozwijanych opcji. Kliknij na Scheduling.

automatyczna aktualizacja sitemap w pełnej wersji Screaming Frog

Krok 2 – Wybierz przycisk Add. Zobaczysz okno tworzenia zautomatyzowanych zadań.

Krok 3 – Wprowadź podstawowe informacje dotyczące zadania, takie jak: Task Name, Project Name, Description oraz czas, w którym chcesz uruchomić protokół zadania.

sitemap automatyczna aktualizacja

Krok 4 – wybierz zakładkę Export. W tym miejscu możesz zdefiniować, jakie dane chcesz wyeksportować po crawlowaniu. Możesz też wybrać lokalizację, w której zapiszesz aktualizowaną sitemapę.

mapa witryny automatyczna aktualizacja

Krok 5 – Na powyższym screenie widzisz zaznaczone dwie opcje: Save Crawl i Create XML SItemap. My potrzebujemy obu plików, ale jeśli zależy Ci tylko na ostatniej wersji sitemapy, wybierz wyłącznie drugie okienko.

Krok 6 – Wybierz opcje crawlowania. Przejdź do Start Options. W Crawler Mode wybierz Spider, a w Crawl Seed wpisz swój adres URL.

Gotowe!

W ten prosty sposób udało Ci się pokazać Screaming Frog, jak często chcesz skanować swoją witrynę i eksportować najnowszą mapę strony na dysk. Później wystarczy, że wrzucisz na serwer plik .xml, aby mieć pewność, że sitemapa jest zaktualizowana.

Możesz też sprawić, że plik będzie automatycznie wgrywał się na serwer, ale ponieważ ta funkcja zależy od wielu zmiennych, najlepiej, abyś skorzystał z pomocy swojego dewelopera. Każda strona jest inna, dlatego po przeanalizowaniu najważniejszych jej elementów dobry deweloper podpowie Ci najlepsze rozwiązanie.

Jak zaktualizować mapę witryny za pomocą niestandardowych skryptów i Crona?

Zacznę od uściślenia, że to, co przeczytasz w tej części artykułu, to tylko ogólnie przybliżenie procesu polegającego na automatycznym eksportowaniu mapy witryny na serwer.

Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, które działałoby zarówno w przypadku Crona, jak i niestandardowego skryptu automatyzującego proces – naprawdę wiele zależy chociażby od struktury Twojej witryny i sposobu, w jaki chcesz wygenerować plik mapy witryny.

Po pierwsze: co to jest Cron? To rodzaj narzędzia-harmonogramu. Cron to program, który układa operacje w żądaną sekwencję. Mówiąc jeszcze prościej, Cron przygotowuje listę operacji do uruchomienia w określonym dniu i godzinie, a do tego w konkretnej kolejności.

Można to porównać do aplikacji, której używasz do ustalania harmonogramu odkurzania Roomby. W apce wybierasz które pokoje ma sprzątać maszyna, w jakiej kolejności, a także o jakiej porze dnia i czy w konkretnych interwałach.

Musisz jednak pamiętać, że Cron jest odpowiedzialny tylko za samo inicjowanie wykonywania zadań, NIE jest przeznaczony do ich wykonywania. Prawidłowe działanie procesu leży już po stronie skryptu.

W większości przypadków skrypty do generowania i aktualizowania map witryn są napisane w Phytonie, niezależnie od rodzaju CMS-a, z którym mają być zintegrowane. Ważne jest jednak to, że formuła skryptu musi brać pod uwagę nie tylko strukturę witryny, ale także cele, które chcesz z jego pomocą osiągnąć.

Jeśli chodzi o proces tworzenia mapy witryny, nakreśliłem go już powyżej. Dlatego podam tu tylko 5 wskazówek:

WSKAZÓWKA 1

O wiele wydajniej jest podzielić skrypt na mniejsze części, z których każda będzie odpowiedzialna za wygenerowanie konkretnej części sitemapy (mogą to być np. mapa bloga, mapa kategorii lub mapa produktów).

W ten sposób nie zużywasz mocy obliczeniowej do tworzenia zbędnych map witryn dla elementów witryny, które się nie zmieniły. Co więcej, takie rozwiązanie pozwala na lepsze dostosowanie procesu do Twoich potrzeb.

Cron uruchomi skrypt w określonym dniu, a efektem sekwencji działań będzie wygenerowanie mapy witryny zgodnie z wytycznymi opracowanymi przez Twojego programistę.

WSKAZÓWKA 2

Jest jeszcze jeden powód, dla którego tworzenie kilku mniejszych map witryn zamiast jednej większej się opłaca.

Istnieje szansa, że gdy skrypt zacznie wykonywać tysiąc poleceń w tym samym czasie – załóżmy, że dzieje się to co tydzień – może dosłownie zakłócić normalny ruch w witrynie, a nawet całkowicie uniemożliwić użytkownikom korzystanie ze strony w danym czasie. Właśnie dlatego każdy skrypt powinien mieć limit liczby stron, które może uruchomić na raz.

WSKAZÓWKA 3 

W celu zainicjowania procesu przesyłania pojedynczych mniejszych map witryn możesz napisać osobne skrypty. Po przesłaniu tych skryptów na serwer, każdy z nich otrzymuje własny adres URL, np. adres_url/sitemap_blog.py czy adres_url/sitemap_category.py.

Później wystarczy użyć Crona do stworzenia zadań uruchamiających dany skrypt w zaplanowanym terminie. To rozwiązanie jest szczególnie przydatne, gdy nie ma potrzeby regularnego generowania od nowa mapy całej witryny. Chyba zgodzisz się ze mną, że tworzenie pliku sitemap.xml identycznego z tym, który już masz na swoim serwerze jest raczej bezcelowe, prawda? Całkowicie niepotrzebnie zużywa moc obliczeniową.

Przykład 

Wyobraź sobie następującą sytuację: nowa, zaktualizowana mapa całej witryny jest generowana automatycznie co miesiąc. Jednak ponieważ prowadzisz proces blogowania, potrzebujesz nowej mapy witryny za każdym razem, gdy dodajesz nowy post.

Załóżmy, że publikujesz nowe wpisy w każdy czwartek około południa, dlatego stworzyłeś zadanie w Cron, które uruchamia skrypt url_address/sitemap_blog.py w każdy czwartek o 14:00.

Dzisiaj jest poniedziałek i na bloga trafił właśnie nadprogramowy post. Nie chcesz czekać do czwartku, żeby trafił do indeksu, w końcu to kilka straconych dni. Aby szybciej zaktualizować mapę witryny bloga, wystarczy wpisać w przeglądarce właściwy adres URL, w tym przypadku adres_url/mapa_witryny_blog.py.

I gotowe, Twój dzisiejszy post właśnie został uwzględniony w mapie witryny bloga! Może nie jest to w pełni zautomatyzowany proces, ale wymagany nakład pracy jest naprawdę minimalny – kilka klawiszy i jeden enter. Do zrobienia!

WSKAZÓWKA 4

Zdecydowanie odradzam tworzenie zupełnie nowej mapy witryny, gdy tak naprawdę potrzebujesz tylko jej aktualizacji. Poproś swojego programistę o napisanie skryptu, który wyszukuje zmiany wprowadzone na stronie od ostatniej aktualizacji sitemapy i po prostu zastępuje lub usuwa elementy, które się różnią. To kolejne działanie, które pozwoli Ci zaoszczędzić moc obliczeniową.

WSKAZÓWKA 5

Pomyśl o elementach, które nie muszą znaleźć się w Twojej mapie witryny. Dla mnie są to na przykład linki do kont w mediach społecznościowych. Spraw, aby mapa witryny była prosta i zwięzła – wtedy będzie szybciej indeksowana przez wyszukiwarki.

Jak widzisz, nie da się wskazać jednego gotowego rozwiązania ani nawet instrukcji krok po kroku, która pokazałaby Ci, jak stworzyć zadanie Cron oraz niestandardowy skrypt do generowania czy aktualizacji pliku sitemap. Dlatego sugeruję kontakt z zaufanym programistą i poproszenie go o napisanie odpowiednich skryptów oraz skonfigurowanie i przygotowanie zadań Cron zgodnie z Twoimi wytycznymi.

Jak automatycznie aktualizować mapę strony? Podsumowanie

Każdego dnia musisz zajmować się tak wieloma aspektami związanymi z prowadzeniem biznesu, że naprawdę trudno oczekiwać, aby udawało Ci się znaleźć czas na absolutnie wszystko. Nie ma sensu zajmować swojego czasu procesami, które da się zautomatyzować – to po prostu strata cennego czasu i energii.

Dlatego automatyzowanie aktualizacji sitemapy jest jednym z tych rozwiązań, które wprowadzisz z łatwością – całkiem samodzielnie lub ze wsparciem deweloperów. Jeśli korzystasz z WordPressa, wystarczą Ci zaledwie trzy kroki, aby to zrobić. W przypadku dedykowanych CMS-ów sprawa może być trochę bardziej skomplikowana, ale do zrobienia!

Upewnij się, że Google Search Console widzi najnowszą wersję Twojej mapy. Ułatwi to crawlerom Google indeksowanie nowych treści na stronie – w innym wypadku nikt nie zobaczy ani nie przeczyta Twojego najlepszego artykułu! A nie po to tworzy się content, prawda?

Zautomatyzowana mapa strony to jeden z elementów dobrze przemyślanej strategii SEO. To niby mały, a jednak kluczowy element, który pozwoli zwiększyć znacząco Twoją widoczność. Bez tego będzie Ci naprawdę trudno dotrzeć do potencjalnych odbiorców – nie pozwól swojemu contentowi się marnować!

Jeśli chcesz uzyskać profesjonalne wsparcie we wszystkim, co związane z Twoją sitemapą, lub innymi kwestiami SEO, skontaktuj się z nami. Nasz zespół składający się ze specjalistów SEO i deweloperów przeanalizuje Twoją stronę i stworzy dla Ciebie spersonalizowaną, szytą na miarę strategię, dzięki której zwiększysz swoją widoczność w sieci. Powodzenia!

Ten artykuł został zaktualizowany, aby zapewnić jak najdokładniejsze i najbardziej szczegółowe informacje.

Autor
Przemek Jaskierski SEO Delante
Autor
Przemek Jaskierski

Senior SEO Specialist

Doświadczenie zdobyte w e-commerce przekłada na pozycjonowanie. W 2014 roku rozpoczął swoją przygodę z marketingiem internetowym, która trwa po dzień dzisiejszy. Wolny czas spędza na siłowni, grając w planszówki oraz oglądając seriale.

Autor
Przemek Jaskierski SEO Delante
Autor
Przemek Jaskierski

Senior SEO Specialist

Doświadczenie zdobyte w e-commerce przekłada na pozycjonowanie. W 2014 roku rozpoczął swoją przygodę z marketingiem internetowym, która trwa po dzień dzisiejszy. Wolny czas spędza na siłowni, grając w planszówki oraz oglądając seriale.

FAQ

Dlaczego automatyczne aktualizowanie mapy strony jest kluczowe dla SEO?

Automatyczna aktualizacja mapy witryny to świetny sposób na poprawę SEO, zwłaszcza w zakresie tworzenia nowych treści internetowych. Dodanie do mapy witryny informacji o nowym adresie URL zawierającym ostatnio opublikowane artykuły pobudza indeksowanie.

W jaki sposób?

Po prostu dlatego, że wysyła sygnał do robotów Google, aby poinformować je o nowych treściach czekających na indeksowanie.

Jak automatycznie aktualizować mapę strony w WordPressie?

KROK 1 Zaloguj się do swojego konta na WordPressie.
KROK 2 Zainstaluj wtyczkę YoastSEO.
KROK 3 Kliknij w YoastSEO, a później General.
KROK 4 Kliknij w zakładkę Features.
KROK 5 Znajdź kafelek  .xml Sitemap i przełącz go na “On”.

Korzyści automatycznie aktualizującej się mapy strony

Za każdym razem, gdy dodajesz, usuwasz lub zmieniasz coś w swojej witrynie, automatycznie generowana jest nowa mapa witryny. W ten sposób roboty Google szybciej zaindeksują Twoją witrynę, a nowa treść będzie widoczna i łatwa do znalezienia przez internautów. Ponadto oszczędzisz swój czas.

Uzyskaj bezpłatną wycenę

Nagrody

Nagroda - Deloitte 2021 Nagroda - IPMA Nagroda - US Search Awards 2021 Nagroda - European eCommerce Awards 2022 Nagroda - Global Agency Awards 2022 Nagroda - European Search Awards 2022