.animate-view{opacity: 1 !important;}

Jak przenieść stronę opartą o WordPress na nowy hosting?

7min.

Komentarze:0

Jak przenieść stronę opartą o WordPress na nowy hosting?d-tags
21 marca 2022
Zmiana hostingu bywa wyzwaniem: kiedy aktualny dostawca usług przestaje spełniać potrzeby Twojego biznesu, musisz przygotować się na trochę przygód związanych z przeniesieniem strony. Ale czy musi się ono wiązać z mnóstwem stresu, downtimem i spadkiem ruchu? Niekoniecznie, a właściwie - wcale nie. Jak przenieść stronę w Wordpressie na inny serwer, płynnie i bez przeszkód?

7min.

Komentarze:0

Spis treści: Zdarza się, że dotychczasowy hostingodawca niespodziewanie podnosi ceny, przedłużenie na kolejny rok wiąże się ze zmianami, które Ci nie odpowiadają, helpdesk pozostawia wiele do życzenia, uptime nie wynosi wcale 100%... albo zwyczajnie znalazłeś lepszą ofertę - szybszy, sprawniejszy, bardziej dopasowany do Twoich potrzeb hosting. Czasem także rozbudowywanie e-commerce wiąże się z rozrostem strony i dotychczasowe usługi stają się niewystarczające. Niezależnie od tego, dlaczego decydujesz się na przeniesienie strony WordPress ze starego serwera na nowy, wszystkie działania powinieneś przeprowadzić rozsądnie, krok po kroku, by zapobiec niechcianym perturbacjom po drodze. Dlatego właśnie stworzyliśmy ten poradnik - chcemy pomóc Ci zrozumieć i z łatwością wdrożyć wszystkie działania związane ze zmianą hostingu.

Jak przenieść stronę na inny hosting?

Na początek dobra wiadomość: odpowiedź na pytanie, jak przenieść stronę na inny hosting, wcale nie jest tak trudna, jak mógłbyś się obawiać! (A już na pewno prostsza niż temat przenosin na inny CMS czy migracja treści w ogóle.)

Kiedy jest dobry czas na migrację na nowy hosting?

Przede wszystkim wtedy, kiedy dobrze się do niej przygotowałeś, masz już cały plan działania i wiesz, że jesteś w stanie przeprowadzić ją w jak najkrótszym czasie. Jeśli z kolei chodzi o czas w ciągu dnia, najlepiej migrować wtedy, kiedy niewielu użytkowników korzysta z Twojej strony - najczęściej będą to godziny nocne, jednak konkretne dane znajdziesz np. w Google Analytics; okres w ciągu roku nie odgrywa tu dużego znaczenia, ponieważ nie jest to bardzo obciążający rodzaj migracji, jednak najleipiej wykonać przeniesienie strony na nowy serwer poza sezonem. Ale jeśli aktualny hosting przysparza Ci problemów i spowalnia stronę, obniżając ocenę Google - dużo lepiej zrobić to po prostu od razu (zauważ, jak duże znaczenie ma prędkość strony chociażby według Core Web Vitals).

Czy przenoszenie strony różni się w zależności od hostingu?

Jak przenieść stronę w Wordpressie na inny serwer? Czy hosting ma tu znaczenie? O ile rzeczywiście rodzaj CMS, na którym postawiona została Twoja strona, ma duży wpływ na przebieg transferu (chociażby dlatego, że na Wordpressie często będziemy korzystać z wtyczek), o tyle hosting - naprawdę minimalny. Oczywiście będą tu pewne różnice, ale raczej kosmetyczne, oraz rzecz jasna w kwestii wyglądu panelu klienta. Każdy hosting łączy jednak kilka najważniejszych dla przenoszenia strony aspektów:
  • obecna baza MySQL,
  • dostęp do konta FTP,
  • możliwość przesyłania plików na serwer,
  • opcja zainstalowania WordPressa (ręczna lub zautomatyzowana).
zadbamy o stronę na nowym hostingu baner Jeśli Twój hosting ma powyższe funkcjonalności - a niemal z całą pewnością możemy stwierdzić, że ma - to spokojnie możesz przeprowadzić na nim przeniesienie strony na nowy serwer według poniższego poradnika. Sprawdzi się dla stron umieszczonych na hostingu dostawców takich jak: home.pl, lh.pl, zenbox.pl, jchost.pl i wielu innych.

3 sposoby na przeniesienie strony na nowy serwer

Opcja 1 - pomoc usługodawcy

Czasami okazuje się, że tak naprawdę nie musisz robić wiele - ponieważ hostingodawcom zależy na nowych klientach, często oferują, że załatwią za Ciebie większość formalności, a usługa przeniesienia strony na nowy serwer jest jedną z tych bardziej uciążliwych. Dlatego jeśli boisz się, że Twoje umiejętności nie są wystarczające, by przenieść stronę na nowy serwer bez komplikacji, sprawdź, czy wybrany przez Ciebie dostawca nie proponuje, że zrobi to za Ciebie. Często taka usługa jest darmowa, ale sprawdź koniecznie, czy nie stoją za nią żadne ukryte koszty.

Opcja 2 - przeniesienie strony z wykorzystaniem wtyczki

Jeśli zdecydujesz się przenieść stronę samodzielnie z pomocą wtyczek, jakie oferuje WordPress, przygotuj sobie odpowiednio środowisko. Oto, co będzie Ci potrzebne:
  • wykupiony nowy hosting;
  • wtyczka do wykonania kopii zapasowej WordPressa, np. All-in-one WP Migration, WP Vivid albo Duplicator;
  • plik do instalacji WordPressa na nowym serwerze.
Instrukcja krok po kroku
  1. Najpierw zainstaluj WordPress na nowym hostingu. Wielu usługodawców oferuje pakiet instalacyjny, dzięki któremu nie będziesz musiał ręcznie przesyłać plików na serwer - jeśli jednak zaistnieje taka konieczność, wystarczy, że wykorzystasz plik pobrany ze strony WordPress i prześlesz go na serwer zgodnie z instrukcjami od hostingodawcy, najczęściej z wykorzystaniem programu FileZilla.
  2. Na gotowym WordPressie zainstaluj wybraną wtyczkę. Z paska menu po lewej wybierz Wtyczki -> Dodaj nową -> Zainstaluj.
wtyczki Proponowane przez nas wtyczki to Duplicator, All-in-One WP Migration lub WP Vivid znajdziesz w bibliotece plug-inów WordPressa.                    
Wskazówka: Zapoznaj się z ograniczeniami rozmiaru kopii strony, które może wykonać każda z powyższych wtyczek. Jeśli przenosisz bardzo dużą stronę, zamiast Duplicatora/All-in-one WP Migration możesz użyć np. wtyczki Updraft Plus, która nie ma ograniczeń związanych z wielkością witryny.
  1. Po wejściu w zakładkę “Eksport” zobaczysz możliwe opcje eksportu strony. Wybierz “kliknij, aby rozwinąć”, by zobaczyć je wszystkie. Możesz zdecydować na przykład, że nie chcesz eksportować pluginów czy motywu strony, ale nie musisz tu nic zaznaczać, by eksport przebiegł poprawnie.
jak przenieść stronę na inny hosting a opcje zaawansowane
  1. Poniżej widzisz zielony “Eksport”. Wtyczka posiada kilkadziesiąt różnych miejsc docelowych eksportu. Najwygodniej będzie Ci wybrać po prostu “plik”, który potem wgrasz do wtyczki na stronie docelowej.
jak przenieść stronę w wordpressie na inny serwer a opcje zzawansowane
Wskazówka: Dla prawidłowego eksportu i importu wyłącz wtyczki do cache strony, takie jak np. W3 Total Cache.
  1. Wykonaną kopię zapisz na dysku komputera, klikając na przycisk “Download”, który zobaczysz po zakończonym eksporcie.
  2. Przejdź do strony docelowej i w panelu Wordpress otwórz tę samą wtyczkę, otwórz jednak zakładkę Import - tę, do której wgrasz plik z dysku.
jak przenieść stronę w wordpressie na inny serwer a import
  1. Dodaj plik z dysku, przeciągając go na odpowiedni obszar lub klikając Importuj z -> Plik.
importuj stronę na inny hosting
  1. Po zakończonym wysyłaniu plików na serwer powinieneś otrzymać komunikat, że wszystko gotowe, oraz ostrzeżenie przed nadpisywaniem danych. Kontynuuj i pozwól wtyczce dokończyć cały proces za Ciebie.
komunikat przy przeniesieniu strony na inny hosting
Pamiętaj - jeśli coś po drodze pójdzie nie tak - problemem może być np. zbyt ciężka strona, za mała ilość miejsca na serwerze czy słabe połączenie internetowe. Pamiętaj, że na Wordpressie każda wtyczka ma swoją instrukcję i odpowiednią dokumentację z FAQ - skorzystaj z pomocy, którą tam znajdziesz.
  1. Ostatni krok to akutalizacja permalinks. Z poziomu Wordpressa na nowym serwerze wejdź w Ustawienia -> Bezpośrednie odnośniki. Nie musisz tu nic zmieniać - po prostu wybierz opcję “Zapisz zmiany”.Ważne! Nie pomijaj tego kroku, nawet jeśli w praktyce nic nie zmieniasz w ustawieniach. Kliknięcie “zapisz” jest konieczne, aby nowa strona miała poprawną, zaktualizowaną strukturę URL.

Opcja 3 - przeniesienie ręczne

Jeśli wolisz wykonywać działania na swojej stronie bez wykorzystania zaawansowanych wtyczek i niestraszne ci korzystanie z FTP, istnieje jeszcze trzecia opcja na przeniesienie strony WordPress ze starego serwera na nowy. Ponownie zaczniemy od przygotowania środowiska. Przygotuj się na nieco więcej pracy, ponieważ w tym wariancie niezbędne jest eksportowanie kopii bazy danych MySQL na nowy hosting, przeniesienie kopii plików na nowy serwer (przez FTP), zaktualizowanie pliku wp-config.php oraz przekierowanie domeny na nowy serwer. Co będzie Ci niezbędne w tej opcji?
  • wykupiony nowy hosting i wszystkie dane dostępowe do nowego konta FTP;
  • dostęp do konta FTP aktualnego hostingu;
  • dostęp do panelu WordPressa;
  • dostęp do bazy danych za pośrednictwem oprogramowania phpMyAdmin (dane logowania znajdziesz w pliku wp-config.php) LUB wtyczka WP Migrate DB
Instrukcja krok po kroku
  1. Wykonaj eksport bazy danych MySQL przez aplikację phpMyAdmin lub wtyczkę Migrate DB. Skopiuj bazę danych i utwórz kolejną na nowym serwerze, by tam wgrać dane starej bazy.
WP Migrate DB a przeniesienie strony WordPress ze starego serwera na nowy
  1. Teraz zmodyfikuj plik wp-config.php, by dane dostępowe do nowej bazy danych się zgadzały - mowa o poniższych parametrach w kodzie pliku:
  /** The name of the database for WordPress */ define( 'DB_NAME', 'nazwa_bazy' );   /** MySQL database username */ define( 'DB_USER', 'nazwa_użytkownika' );   /** MySQL database password */ define( 'DB_PASSWORD', 'hasło' );   /** MySQL hostname */ define( 'DB_HOST', 'host' );  
  1. Pora na przeniesienie plików między serwerami. Zaloguj się do konta FTP za pośrednictwem aplikacji typu FileZilla. W tym celu uzupełnij dane w górnym pasku i wybierz opcję “szybkie łączenie”. Okienko “Port” pozostaw puste. Dane do logowania (nazwę hosta FTP, nazwę użytkownika i hasło) powinieneś mieć w mailu od dostawcy hostingu lub w Twoim panelu klienta.
filezilla a przeniesienie na nowy hosting
  1. W oknie po prawej znajdziesz folder, który powinien nazywać się public_html. Jego zawartość musisz skopiować na dysk swojego komputera, przenosząc go na lewą stronę do wybranego przez Ciebie folderu.
  2. Teraz zaloguj się przez FileZillę na nowy serwer, z danymi od hostingodawcy. Odwróć kolejność zadań: zawartość folderu z backupem  przenieś do prawego okienka, koniecznie do  katalogu public_html.
  3. Upewnij się, że wszystko zostało odpowiednio przekopiowane. Kolejność katalogów powinna być następująca: public_html -> wp-config.php -> wp-admin i pozostałe.

Na co szczególnie uważać podczas przenoszenia strony WordPress ze starego serwera na nowy?

  • Wyklucz ryzyko wystąpienia downtime strony, czyli sytuacji, w której witryna staje się niedostępna dla klientów. Taka sytuacja powoduje utratę ruchu, a nawet może odbić się na Twoich wynikach SEO.
  • Upewnij się, że nowy serwer i WordPress są ze sobą zgodne, np. pod kątem wymaganej wersji PHP.
  • Zweryfikuj, czy przeniesienie witryny na nowy hosting nie wpłynęło negatywnie na jego prędkość - jeśli tak, poszukaj źródła problemu (może to być właśnie problem z wersją PHP lub wina serwera).
  • Sprawdź, czy wszystkie formularze działają, a proces zakupowy może przebiegać bez przeszkód, sprawdź zgodność serwera względem systemu CMS, np. wymaganą wersję PHP.
  • Jeśli przenosisz sklep e-commerce, upewnij się, że wszystkie dane są scalone i spójne. W sytuacji, gdy strony nie spotkała przerwa techniczna, część zamówień mogła się zduplikować i być wykonana zarówno na starej, jak i nowej odsłonie strony.
  • Dobrą praktyką jest niejaki test obciążeniowy strony, czyli sprawdzenie, jak wzmożony ruch odbija się na prędkości ładowania witryny na nowym hostingu.
Przeniesienie strony na nowy hosting nie jest tak straszne jak je malują, szczególnie z pomocą WordPressowych wtyczek! Jeśli odpowiednio się do niego przygotujesz, powinno pójść gładko i bez potknięć.
Autor
Logo Delante
Autor
Delante

Delante to agencja marketingu internetowego, specjalizująca się w generowaniu ruchu na stronach z wyszukiwarek internetowych (SEO/SEM) i z reklam płatnych. Ponad 80% naszych klientów to szybko rozwijająca się branża e-commerce.

Autor
Logo Delante
Autor
Delante

Delante to agencja marketingu internetowego, specjalizująca się w generowaniu ruchu na stronach z wyszukiwarek internetowych (SEO/SEM) i z reklam płatnych. Ponad 80% naszych klientów to szybko rozwijająca się branża e-commerce.

FAQ

Uzyskaj bezpłatną wycenę

Nagrody

Nagroda - Deloitte 2021 Nagroda - IPMA Nagroda - US Search Awards 2021 Nagroda - European eCommerce Awards 2022 Nagroda - Global Agency Awards 2022 Nagroda - European Search Awards 2022