.animate-view{opacity: 1 !important;}

+311% wzrost widoczności
na rynku niemieckim
rok do roku

eCommerce Międzynarodowa SEO

Cele klienta

1.

Wprowadzenie marki na rynek niemiecki

Firma Moya Matcha zwróciła się do nas z prośbą o wsparcie w procesie wprowadzenia swojej marki na niemiecki rynek. Jako znana marka w Polsce, chcieli rozszerzyć swoją działalność, oferując swoje produkty na innych rynkach europejskich. Żeby zrobić to szybko i skutecznie, zdecydowali się skorzystać z naszej pomocy.

2.

Zbudowanie widoczności i pozyskanie ruchu organicznego

Ze względu na to, że Moya Matcha dopiero wkraczała na rynek niemiecki, naszym zadaniem było zbudowanie ich widoczności praktycznie od zera. Kolejnym etapem było przekonanie użytkowników do odwiedzania strony klienta, co miało w głównej mierze zwiększyć ruch z źródeł organicznych.

Zespół SEO

Współpraca z Moya Matcha to doskonały przykład tego, że skuteczne działania SEO wymagają czasu – dotyczy to zwłaszcza nowych stron internetowych. Cieszę się, że w ciągu tych dwóch lat współpracy udało się nam osiągnąć bardzo dobre wyniki w zakresie poprawy pozycji słów kluczowych i zwiększenia widoczności strony, co oczywiście przełożyło się później na wzrost ruchu organicznego.

Wiktoria Wójciak
Wiktoria Wójciak SEO Specialist
O Moya Matcha

Moya Matcha to sklep internetowy oferujący herbaty i zestawy matcha. Oprócz Polski, działa na wielu rynkach europejskich, w tym we Włoszech, Anglii czy Francji.

Kiedy skontaktowali się z nami w 2021 roku, ich strona internetowa skierowana na rynek niemiecki była aktywna od zaledwie dwóch i pół miesiąca. Naszym zadaniem było stworzenie strategii SEO, która miałaby poprawić widoczność moyamatcha.de w organicznych wynikach wyszukiwania i pomóc w budowaniu rozpoznawalności marki wśród niemieckojęzycznych klientów.

Strategia On-Site

Optymalizacja tytułów i opisów meta

Zaczęliśmy od tego, co potencjalni klienci Moya Matcha widzą jako pierwsze, kiedy szukają sklepu internetowego sprzedającego japońskie herbaty – są to tytuły i opisy meta wyświetlane na stronie z wynikami wyszukiwania.

Dlaczego to ważne

Tytuły stron i opisy meta są ważne dla zwiększania ruchu organicznego. Kiedy są poprawnie zoptymalizowane i zawierają słowa kluczowe, zwiększają klikalność strony, co jest istotnym czynnikiem dla algorytmów wyszukiwarek. Ważne jest też, żeby były atrakcyjnie sformułowane i zgodne z tym, co znajduje się na stronie do której prowadzą.

Po przeprowadzeniu audytu SEO okazało się, że najwięcej pracy czeka nas w obszarze on-site. Przede wszystkim musieliśmy zająć się tytułami stron – w większości przypadków powtarzały się i były za krótkie. Wiele z nich nie posiadało także słów kluczowych, co było jednym z powodów niskiej widoczności całej strony.

missing title tags on moya matcha website

Zauważyliśmy też, że żadna strona na domenie klienta nie miała opisu meta.

missing meta descriptions on moya matcha website

Daliśmy klientowi wskazówki dotyczące tworzenia zoptymalizowanych tytułów stron i opisów meta. W dużej mierze chodziło o dodanie słów kluczowych, dopasowane treści metadanych do poszczególnych podstron i używanie właściwych CTA.

Mając na uwadze nasze wskazówki, klientowi udało się poprawić opisy meta i tytuły podstron. Teraz są one zdecydowanie bardziej atrakcyjne dla osób szukających sklepów internetowych oferujących wysokiej jakości herbaty japońskie:

example of optimized title on moya matcha website

example of optimized title and meta description on moya matcha website

W dość krótkim czasie udało się też dodać unikalny tytuł i opis meta do każdej pojedyńczej strony wchodzącej w skład domeny moyamatcha.de.

Pomimo tego, że w tamtym czasie proces optymalizacji metadanych został zakończony, ciągle sprawdzamy, czy do nowo dodanych stron produktowych, są też dołączane unikalne i poprawnie zoptymalizowane tytuł i opisy meta.

Stworzenie poprawnej struktury nagłówków

Dlaczego to ważne

Nagłówki są ważnym elementem każdej strony internetowej, ponieważ pomagają botom i zwykłym użytkownikom szybciej i lepiej zrozumieć treść zamieszczoną na danej stronie. Każda ze stron – niezależnie czy jest to strona główna, produktowa czy kategorii – powinna zawierać jeden nagłówek H1 oraz kilka nagłówków H2. W przypadku dłuższych tekstów, warto zastosować nagłówki H3.

Struktura nagłówków zastosowana na stronie głównej Moya Matcha wymagała poprawy. Po pierwsze, nie zawierała najważniejszego nagłówka (H1). Po drugie, w nagłówkach H2 zostały umieszczone nazwy produktów, co w dużej mierze sprowadza się do tego, że strona główna pojawiała się w wynikach wyszukiwania jedynie na ogólne zapytania związane z japońskimi herbatami.

Poniżej fragment starej struktury nagłówków na stronie głównej:

the results of heading analysis on main page moya matcha

Pierwszym rzeczą, którą się zajęliśmy, było stworzenie nagłówka H1. Następnie przebudowaliśmy całą strukturę nagłówków, upewiając się, że będzie pozytywnie wpływał na ranking całej strony w wynikach wyszukiwania.

Co ciekawe, nagłówki H1 na stronach kategorii były poprawne, jednak nagłówki H2 znowu zawierały jedynie nazwy produktów – przykład niżej:

the results of heading analysis on category page moya matcha

Zasugerowaliśmy klientowi dodanie do opisów kategorii nagłówki H2 z odpowiednimi słowami kluczowymi. Dzięki temu wyszukiwarki i potencjalni klienci bez problemu będą mogli rozpoznać zawartość każdej kategorii. Taki przemyślany układ nagłówków zwiększa też szansę na to, że strona będzie będzie wyświetlać się na wcześniej wybrane słowa kluczowe, tym samym zajmując wysoką pozycję w SERPach.

Zmiana nazw kategorii

Dlaczego to ważne

Nazwy kategorii mają dość spory wpływ na SEO, ponieważ często są używane domyślnie do generowania tytułów stron, nagłówków H1 i adresów URL. Są one również podlinkowane w menu. Dlatego ważne jest, żeby nazwy kategorii precyzyjnie określały produkty oferowane w sklepie internetowym.

Kiedy rozpoczynaliśmy współpracę z Moya Matcha, ich strona internetowa zawierała zaledwie kilka stron kategorii – oznacza to, że struktura strony internetowej była dość płaska. Dlatego też doradziliśmy klientowi jej rozbudowanie o kolejne kategorie. Dodatkowo, z racji na to, że nazewnictwo użyte na poszczególnych stronach kategorii było za mało szczegółowe, zasugerowaliśmy jego doprecyzowanie.

Tak obecnie wyglądają kategorie na stronie Moya Matcha:

new categories' names on moya matcha website

Dodanie tekstów alternatywnych i zmniejszenie obrazów

Dlaczego to ważne

Podczas publikowania grafik na stronie internetowej należy pamiętać o dodaniu zoptymalizowanych tekstów alternatywnych zawierających odpowiednie słowa kluczowe. Dzięki temu obrazy zamieszczone na stronie będą wyświetlać się w zakładce Google Grafika, co z kolei może zwiększyć ruch organiczny. Teksty alternatywne są również ważne z punktu widzenia UX, ponieważ pomagają użytkownikom niedowidzącym zrozumieć treść obrazów.

Spora część grafik na stronie Moya Matcha nie miała tekstów alternatywnych, co utrudniało robotom Google ich zrozumienie. Żeby temu zaradzić, zasugerowaliśmy klientowi stworzenie niepowtarzających się tekstów alternatywnych do każdej z grafik, pamiętając o dodaniu odpowiednich słów kluczowych, tam, gdzie to miało sens.

missing alt text and too big images on moya matcha website

Ponadto niektóre z grafik były zdecydowanie za duże, często przekraczając zalecane 100 KB. Nieskompresowane obrazy niekorzystnie wpływają na doświadczenie użytkownika (UX). Duże pliki graficzne mają dłuższy czas ładowania, co znacząco spowalnia działanie całej strony, często uniemożliwiając użytkownikom poprawną interakcję z witryną. To natomiast wpływa na zwiększenie współczynnika odrzuceń, co odbija się negatywnie na rankingu całej strony.

Po dodaniu tekstów alternatywnych i zmniejszeniu rozmiaru zdjęć wszystkie elementy graficzne zaczęły działać na korzyść moyamacha.de.

Rozbudowanie i dodanie brakujących treści na stronę

Dlaczego to ważne

Wysokiej jakości treści związane z tematyką strony pomagają wyszukiwarkom zrozumieć kontekst i określić, na jakie zapytania powinna wyświetlać się dana witryna. Co więcej, unikalne i wartościowe treści przyciągają uwagę użytkowników, zwiększając ich zaangażowanie i czas spędzony na stronie. Dodatkowo, zoptymalizowane pod kątem słów kluczowych treści poprawiają pozycję strony w wynikach wyszukiwania.

Nasz audyt wykazał, że na niemieckojęzycznej stronie klienta nie było opublikowanej wystarczającej ilości treści. Prawdę mówiąc, było jej niewiele – stanowiła zaledwie 1% w porównaniu z zalecanymi 20% (chodzi o porównanie ilości opublikowanej treści do długości kodu strony).

the text to html ratio on moya matcha website is only 1%

Bez ciekawych i angażujących treści, które są postrzegane przez użytkowników jako wartościowe, niemożliwym jest uzyskanie wysokiego rankingu w wynikach wyszukiwania. Dlatego też przygotowaliśmy kilka sugestii i przedstawiliśmy pomysły dotyczące tekstów, które naszym zdaniem powinny się znaleźć na stronie Moya Matcha. Zwróciliśmy też uwagę klienta na kwestię precyzyjnego umiejscowienia nowych treści na jego stronie. Klient teraz regularnie tworzy własne teksty poradnikowe i informacyjne, które następnie optymalizujemy zgodnie z najnowszymi zaleceniami SEO.

Dzięki naszej współpracy, strona Moya Matcha oferuje swoim klientom ciekawe artykuły, które pozwalają zrozumieć czym są japońskie herbaty, jak je zaparzać oraz czym powinno się kierować przy ich wyborze. Wszystkie treści są teraz zoptymalizowane, co znacznie umacnia pozycję strony klienta w wynikach wyszukiwania.

Poniżej przykład zoptymalizowanych treści opublikowanych na stronie głównej Moya Matcha:

text n the main page moya matcha

Brak treści dotyczył również stron kategorii. Oczywiście zasugerowaliśmy klientowi, żeby stworzył unikalne opisy do każdej z nich, uwzględniając przy tym poprawne użycie słów kluczowych.

W przypadku stron produktowych główny nacisk położyliśmy na tworzenie opisów, które nie były jeszcze nigdzie wcześniej publikowane. Kopiowanie gotowych opisów produktów ze stron producentów nigdy nie pomaga w uzyskaniu wyższego rankingu w wynikach wyszukiwania, ponieważ przyczynia się do zwiększenia duplikacji zewnętrznej.

Choć opisy produktów Moya Matcha były niepowtarzalne, nie były one poprawnie sformatowane. Ogólnie rzecz ujmując, brakowało w nich takich elementów jak:

  • poprawnie rozbudowanej struktury nagłówków,
  • linkowania wewnętrznego oraz
  • znaczników semantycznych (np. <strong>, <i>).

Poniżej przykład zoptymalizowanej treści opublikowanej na stronie produktowej Moya Matcha:

text on the category page moya matcha

W trakcie prac nad rozbudowaniem treści, zauważyliśmy, że niektóre produkty z oferty klienta nie były zindeksowane. Żeby szybko uporać się z tym problemem, wrzucić produkty do indeksu i tym samym sprawić, że będą mogłby być znalezione przez klientów, skorzystaliśmy z naszego wewnętrznego narzędzia do indeksowania. Teraz wszystkie strony produktowe wraz z całym asortymentem oferowanym przez klienta są zindeksowane i dostępne dla użytkowników zainteresowanych kupnem wysokiej jakości herbat japońskich.

Moya Matcha niestety nie uniknęła problemu duplikacji treści. Wewnętrzna duplikacja wyniosła 37% (maksymalny akceptowany poziom duplikacji treści wewnątrz jednej witryny wynosi obecnie 18%). Była ona głównie spowodowana powtarzającymi się opisami składników produktów i instrukcjami dotyczącymi przygotowania herbaty, które można było znaleźć na wielu stronach. To samo dotyczyło opisów gramatury herbat, które były do siebie bardzo podobne.

percentage of duplicate content on moya matcha website

Żeby zmniejszyć ilość powtarzającej się treści, zleciliśmy stworzenie unikalnych opisów produktów. Ten krok był korzystny z dwóch powodów, ponieważ pozwalał na wyeliminowanie problemu duplikacji treści zarówno tej wewnętrznej, jak i zewnętrznej, bo – jak okazało się niewiele później – dokładnie te same opisy produktów, które można było znaleźć na stronie Moya Matcha, były użyte w opisach aukcji prowadzonych na Amazonie.

example of external duplication with amazon shop

Moya Matcha prowadzi blog, który był dobrze zarządzany od samego początku, zanim w ogóle zaczęliśmy pracować nad optymalizacją strony. Wymagał on jedynie wprowadzenia kilku niewielkich zmian.

Chociaż treści stworzone przez Moya Matcha były profesjonalnie napisane i odpowiadały potrzebom klientów, brakowało im optymalizacji pod kątem słów kluczowych, znaczników semantycznych i linkowania wewnętrznego.

W ramach naszej współpracy z Moya Matcha regularnie optymalizujemy ich wpisy blogowe oraz dbamy o linkowanie wewnętrzne. To działania znacząco wspierają pozycjonowanie witryny i ułatwiają użytkownikom poruszanie się po stronie klienta.

Poprawne użycie hreflangów

Dlaczego to ważne

Hreflangi informują boty Google o wersji językowej strony i pomagają wyświetlać ją właściwym użytkownikom. Gwarantuje to, że użytkownicy w Niemczech zostaną przekierowani do niemieckojęzycznej wersji strony, a nie na przykład do wersji francuskojęzycznej. Hreflangi są szczególnie ważne dla firm, które działają na kilku rynkach zagranicznych i chcą mieć pewność, że poszczególne wersje językowe ich strony są wyświetlane dedykowanej grupie odbiorców.

Dzięki naszemu audytowi udało się nam dostrzec problem związany z niepoprawnie użytymi hreflangami. Niektóre strony nie miały ich wcale, na innych natomiast te atrybuty były błędnie skonfigurowane.

problems with hreflangs implementation

Poprawiliśmy wszystkie atrybuty hreflang, dzięki czemu teraz boty Google są poprawnie informowane o wszystkich wariantach językowych strony Moya Matcha. Jak nietrudno zgadnąć, był to dość istotny krok do budowania widoczności firmy klienta na niemieckim rynku – jego strona wreszcie jest wyświetlana w poprawnej wersji językowej.

Pomoc przy migracji strony

Dlaczego to ważne

Właściciel Moya Matcha chciał odświeżyć wygląd swojej strony internetowej, dlatego zdecydował się przenieść ją na inny CMS. Wsparcie specjalistów SEO podczas skomplikowanego procesu migracji jest bardzo ważne, ponieważ pomaga uniknąć poważnych konsekwencji, jak np. spadków widoczności i ruchu.

W maju 2022 r. pomogliśmy Moya Matcha przeprowadzić migrację witryny do WooCommerce. Klient przeprowadził migrację samodzielnie, korzystając z naszych zaleceń i wskazówek. Naszym zadaniem było sprawdzenie, czy wszystko poszło zgodnie z planem i upewnienie się, że po migracji strona klienta nie zanotowała spadków ruchu organicznego i widoczności.

Cały proces przebiegł sprawnie, co w dużej mierze można zawdzięczyć dobrze rozplanowanej strategii przeniesiania strony z jednego CMS na drugi. Klient jest zadowolony z obecnego wyglądu strony i jej nowych funkcjonalności.

Wzmacnianie pozycji słów kluczowych

Dlaczego to ważne

Strategiczna optymalizacja słów kluczowych zwiększa widoczność witryny w wynikach wyszukiwania poprzez dostosowanie treści do zapytań użytkowników. Ponadto, strategiczne użycie słów kluczowych pozytywnie wpływa na spójność strony, co może zwiększyć zaufanie użytkowników i zatrzymać ich na stronie na dłużej.

Przed tym, jak zaczęliśmy optymalizować stronę Moya Matcha pod wyszukiwarki internetowe, najważniejsze słowa kluczowe zajmowały dość niskie pozycje:

Słowo kluczowe Pozycja
matcha tea set 29
matcha set 20
matcha set kaufen 42
matcha online kaufen 94
matcha kaufen 86

Od samego początku naszej współpracy z Moya Matcha systematycznie optymalizowaliśmy stronę pod kątem różnych słów kluczowych, kładąc szczególny nacisk na najważniejsze frazy (jak te przedstawione w powyższej tabeli). Dzięki naszym wysiłkom strona klienta zaczęła piąć się wyżej, aż wreszcie zaczęła się pojawiać się na samej górze wyników wyszukiwania.

W zielonej ramce zostaly zaznaczone pozycje, na których aktualnie wyświetlają się dane słowa kluczowe. Informacje zawarte w czerwonej ramce pokazują pozycje, na których pojawiały się te same słowa kluczowe przed optymalizacją strony klienta. Skrót N/A oznacza, że dane słowo kluczowe nie było w ogóle dodane do indeksu przed rozpoczęsciem działań SEO.

moya matcha strategic keywords top 1

Screenshot from SERProots

moya matcha strategic keywords top 10

Screenshot from SERProots

 

Strategia Off-Site

Równolegle do procesu optymalizacji na stronie, prowadzimy działania związane ze zdobywaniem backlinków dla Moya Matcha. Poprzez połączenie tych dwóch elementów SEO, które niewątpliwe wzajemnie się wspierają, udało nam się osiągnąć świetne rezultaty.

Dla Moya Matcha pozyskujemy wartościowe linki, które pomagają w budowaniu autorytetu strony i poprawie jej rankingu w wynikach wyszukiwania. W ramach naszej współpracy umieszczamy również jedną płatną publikację miesięcznie.

Przed rozpoczęciem działań SEO, do strony Moya Matcha prowadziło 296 backlinków z 4 domen o dość niskiej wartości.

backlink profile before our cooperation

link profile before our cooperation with moya matcha

Obecnie profil backlinków strony klienta prezentuje się zdecydowanie lepiej:

backlink profile moya matcha now thanks to our optimizations

W tym momencie do strony Moya Matcha prowadzi 1400 linków, pochodzących z 85 domen z wysokim rankingiem. Wszystko to pomaga naszemu klientowi osiągać wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania:

link profile moya matcha now

Wyniki

Poniżej wykres widoczności Moya Matcha przed tym, jak strona przeszła przez proces optymalizacji pod wyszukiwarki:

visibility before cooperation in senuto tool

oraz w Google Search Console

visibility and traffic before cooperation in google search console tool

Można powiedzieć, że w tamtym czasie stronę klienta odwiedzało średnio 65 klientów miesięcznie. Jeśli chodzi o ilość wyświetleń, było ich około 3200 w miesiącu.

Po udanym procesie optymalizacji, udało nam się uzyskać:

WYNIK 1: Wzrost widoczności strony o 311% rok do roku

WYNIK 2: Wzrost ruchu organicznego o 209% rok do roku

graph from google search console showing visibility and traffic improvement

boost in organic traffic and keywords

Nagrody Delante

Nagroda - Global Agency Awards 2024 Nagroda - Global Search Awards 2024 Nagrody - European Search Awards 2024 Nagroda - Gazele Biznesu 2023 Nagroda - Global Search Awards 2023 Nagroda - European eCommerce Awards 2022 Nagroda - European Search Awards 2022 Nagroda - Global Agency Awards 2022 Nagroda - IPMA Nagroda - Gazele Biznesu 2022 Nagroda - Global Search Awards 2022 Nagroda - Global Digital Excellence Award 2022 Nagroda - Deloitte 2021 Nagroda - US Search Awards 2021
Agencja SEO w Krakowie - Pozycjonowanie

Porozmawiajmy o twoim SEO