.animate-view{opacity: 1 !important;}

Aktualizacja algorytmu Google marzec 2018

2min.

Komentarze:0

Aktualizacja algorytmu Google marzec 2018
21 marca 2018
Okolice 8 marca... w ubiegłym roku Google postraszyło branżę SEO Fredem. W tym roku z oficjalną informacją poczekało 4 dni i 12.03 na oficjalnym profilu Google na Twitterze pojawiła się informacja o aktualizacji rdzenia algorytmu. Co zmieniło się w wynikach wyszukiwania? Które strony zyskały? Zachęcamy do lektury!

2min.

Komentarze:0

W połowie marca światem SEO "wstrząsnęła" informacja o zmianie algorytmu Google. Początkowo pojawiły się jedynie informacje, że rzuca wynikami i pytania, czy "to tylko u mnie?". Aktualizacja algorytmu Google w marcu została potwierdzona jednak przez Google. Również narzędzia, które monitorują humor (:)) wyszukiwarki wskazywały, że w okresie od 8 do 18 marca Google był FURIOUS, a zmiany w SERP-ach duże.

Wykres rotacji w Serpach

Źródło: www.accuranker.com/grump

Informacja o zmianach algorytmu Google na oficjalnym profilu Twitter

Oficjalna informacja o zmianach algorytmu w marcu, została podana na oficjalnym profilu Google na Twitterze 12.03.2018:

Informacja o aktualizacji algorytmu Google w marcu

Źródło: twitter.com/searchliaison

Jak po każdej zmianie w algorytmie w branży zaczęło huczeć od stwierdzeń "u mnie zielono"itp. W końcu nikt nie przyzna się, że strona, którą się zajmuje ucierpiała w wyniku ostatnich zmian.

Dociekań na temat tego, co zostało zmienione w algorytmie jest tyle, ilu specjalistów w branży. Oficjalne stanowisko Google w tej sprawie jest...takie same jak zazwyczaj - jedne strony tracą inne zyskują. Taka informacja również pojawiła się na Twitterze:

Aktualizacja algorytmu Google w marcu

Źródło: twitter.com/searchliaison

Które strony zyskały po aktualizacji algorytmu Google w marcu?

Podpowiedzią może wydawać się kolejna informacja umieszczona na oficjalnym Twitterze Google:

Informacje od Google na temat algorytmu

Źródło: twitter.com/searchliaison

Z naszych obserwacji wynika, że strony, których content jest unikalny zyskały w oczach Google. Największe zmiany, które pokrywają się na tych stronach widoczne są z 9-10 marca oraz z 16-18 marca:

Wzrosty w ruchu po aktualizacji algorytmu

Content update Google marzec

Podane przykłady dotyczą sklepów e-commerce. Skoki w ruchu pokrywają się również z datami z pierwszego wykresu, gdzie Google był najbardziej "furious".

Inne informacje z branży dotyczące zmian w algorytmie:

  • Dotyczył przede wszystkim linków prowadzących do witryny - Google kolejny raz przypomniało, że profil linków budowanych do strony powinien być naturalny, a dopiero połączenie on-site i off-site daje najlepsze wyniki.
  • Zyskały witryny bezpieczne - z wdrożonym certyfikatem SSL.
  • Zmiany dotyczyły zarówno mobile, jak i desktop.
  • Zyskały strony z wdrożonymi danymi strukturalnymi.

Większość wypowiedzi na forach branżowych w Polsce jest pozytywna - "u mnie zielono", "wzrost ruchu na poziomie 20%", "już miałem pisać do Senuto, że coś się zepsuło".

U nas też zielono : )

Milena Fietko
Autor
Milena Fietko

SEO Strategy Manager

Specjalistka od branż specjalnych, które wymagają nieszablonowego podejścia do procesu, albo obejmują tematy, których inni by się nie podjęli. W Delante pracuje od 2016 roku. Prywatnie uwielbia taniec w karaibskich rytmach.

Zostaw komentarz

Uzyskaj bezpłatną wycenę

Nagrody

european search awards finalist