Nowe możliwości zgłaszania nieodpowiednich opinii Google

Nowe możliwości zgłaszania nieodpowiednich opinii Google

Masz konto na Google Moja Firma? Jeśli nie, to koniecznie je załóż. Jeśli tak, to pewnie wiesz, jak ważne są opinie, które pojawiają się na profilu. Google rozszerzyło możliwość zgłaszania nieodpowiednich treści w opiniach. Czytaj więcej!

Ostatnio na naszym blogu: Jak porównać oferty agencji SEO?

Negatywne opinie o firmie zawsze się pojawiały i pojawiać się będą. Jeśli klient jest niezadowolony, to ma prawo wyrazić swoje zdanie, a jednym ze sposobów jest wystawienie opinii na Google. Jeśli Twoja firma otrzyma taką opinię, to musisz koniecznie na nią odpowiedzieć.

Jak odpowiadać na negatywne opinie w Google? Na pewno warto skontaktować się z niezadowolonym klientem i spróbować wyjaśnić sytuację, dowiedzieć się, jak możesz polepszyć jakość swoich usług lub produktów. Pozyskanie takich informacji może pomóc Ci uniknąć podobnych opinii w przyszłości. Możesz też spróbować poprosić niezadowolonego klienta o usunięcie opinii (tak, osoba wystawiająca opinię może ją bez problemu usunąć).

Jeśli chcesz odpowiedzieć na opinię, pamiętaj o kilku zasadach:

 • odpowiedz na opinię jak najszybciej,
 • nie daj się ponieść emocjom,
 • nie atakuj klienta, nie używaj wulgarnego języka,
 • bądź empatyczny w stosunku do klienta, spróbuj go zrozumieć,
 • trzymaj się faktów,
 • spróbuj przekuć negatyw w pozytyw.

No dobra, a co jeśli opinia jest nieodpowiednia? Nie musi być nawet negatywna, ale na pewno nie powinna się znaleźć na Twoim profilu. Wtedy możesz taką opinię zgłosić i liczyć na to, że obsługa Google ją usunie.

Zgłaszanie nieodpowiednich opinii w Google

Ostatnio Google wprowadziło nowy system zgłaszania opinii. To kolejna zmiana w Google Moja Firma w ostatnim czasie (najwyraźniej zespół w Krzemowej Dolinie mocno pracuje nad GMF. Ostatnio pisałam o nowych raportach w Google Moja Firma). Rozszerzenie opcji zgłaszania opinii ma przyspieszyć weryfikację zgłoszeń.

Jakie mogą być powody zgłoszenia opinii?

 • opinia jest nie na temat, nie dotyczy Twojej firmy,
 • opinia jest spamem, została stworzona przez bota albo fałszywe konto,
 • opinia została dodana przez osobę związaną z firmą lub przez konkurencję (tutaj zakładam, że pracownicy mogą dodawać opinie o pracy w firmie),
 • opinia zawiera wulgaryzmy,
 • opinia jest przedmiotem dręczenia lub nękania kogoś,
 • opinia dyskryminuje lub szerzy nienawiść,
 • opinia zawiera dane osobowe.

Zgłaszanie nieodpowiedniej treści w opinii google

W potwierdzeniu wysłania zgłoszenia dowiadujemy się, że Google przetworzy je w ciągu 3 dni, co jest dosyć szybkim terminem 🙂

Trzeba pamiętać, że Google może usunąć też opinie, które nie będą zgłoszone. Dzieje się tak, gdy samo wykryje nieodpowiednie treści, gdy dużo opinii zostanie dodanych w jednym czasie (w porównaniu do wcześniejszego tempa dodawania opinii, co może wskazywać na działanie bota) lub gdy opinia jest dodana z tego samego adresu IP co siedziba firmy.

(5)
Autor
Marketing Coordinator - Kasia

Marketing Coordinator

W Delante od 2017 roku, odpowiedzialna za marketing w Polsce i za granicą. Wielbicielka analiz, "grzebania" w narzędziach i projektowego podejścia do zadań. Miłośniczka podróży, języków, muzyki i psia mama. W wolnych chwilach zaplata sznurkowe makramy lub chwyta za saksofon.
Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnio na naszym blogu

Jesteś ciekawy, jak wygląda pozycjonowanie sklepów internetowych, a może chcesz wejść na rynek szwajcarski i ciekawi Cię, jak wygląda pozycjonowanie zagraniczne? Na naszym blogu znajdziesz odpowiedzi na te pytania i wiele innych porad ważnych dla rozwoju Twojego biznesu

Jak porównać oferty agencji SEO?

Jak porównać oferty agencji SEO?

Rozpocząłeś poszukiwania agencji, która zrealizuje dla Ciebie kampanię SEO i zebrałeś już kilka ofert. Widzisz w nich mnóstwo przeróżnych informacji, z których nie do końca wszystko rozumiesz. Jak powinieneś porównać oferty, aby wybrać tą, która będzie dla Ciebie najlepsza? Na co powinieneś zwrócić uwagę?

Czytaj więcej
Kiedy rozpocząć współpracę z agencją SEO?

Kiedy rozpocząć współpracę z agencją SEO?

Posiadasz stronę internetową, na której znajdują się opisy Twoich usług? A możesz jesteś właścicielem sklepu online lub prowadzisz inną witrynę internetową? Zapewne zależy Ci na tym, aby dotrzeć z ofertą do jak największej liczby odbiorców w sieci, a w tym może Ci pomóc agencja SEO. Dowiedz się, kiedy warto zdecydować się na taką współpracę.

Czytaj więcej
Czerwcowa aktualizacja głównego algorytmu Google

Czerwcowa aktualizacja głównego algorytmu Google

2 czerwca Google wdrożyło aktualizację głównego algorytmu wyszukiwarki. Czego można się spodziewać? Czy zobaczymy zawirowania w wynikach wyszukiwania i w jaki sposób można się przygotować do kolejnych aktualizacji, które czekają nas już w kolejnym miesiącu (spoiler alert!)?

Czytaj więcej