Praca w SEO okiem starszej specjalistki w Delante

Praca w SEO okiem starszej specjalistki w Delante

W czerwcu mijają 3 lata odkąd Milena zaczęła staż w Delante. Od tego czasu wiele się zmieniło w firmie, a Milena przeszła przez kilka stanowisk i obecnie jest Starszą Specjalistka SEO! Jakie ma rady dla zaczynających pracę w Delante?

Dlaczego zdecydowałaś się zaaplikować do Delante i jak wyglądała Twoja ścieżka kariery?

W trakcie studiów (informatyka) szukałam swojej ścieżki kariery. Nie widziałam się w zawodzie typowym po moim kierunku – programisty etc., nie chciałam też pracować w korporacji. Nawet zaczęłam drugie studia – rachunkowość, żeby mieć jakąś furtkę. Szukając pomysłu na pracę licencjacką poznałam zagadnienie SEO i to było “TO”. Zaczęłam interesować się tematem, poszłam na staż do innej, krakowskiej agencji, gdzie liznęłam trochę praktyki, a po czwartym roku studiów, na OLX, zupełnie przypadkiem (szukałam pracy wakacyjnej związanej z księgowością) natrafiłam na ogłoszenie Delante. Później potoczyło się już z górki. Pierwsza rozmowa, po której za nic w świecie nie powiedziałabym, że zostanę zaproszona na drugą. Nie byłam pewna co chcę robić. Ba! Na rozmowie powiedziałam, że w przyszłości nie wiem czy wiąże swoją karierę z SEO, bo chciałabym prowadzić biuro rachunkowe. Byłam zaskoczona zaproszeniem na drugą rozmowę, a jeszcze bardziej propozycją stażu. Zaskoczona i rozdarta, bo równolegle ubiegałam się o pracę wtedy bliższą mojemu sercu. Dzisiaj sobie mówię “dzięki Bogu, że postawiłam na Delante, bo jako księgowa bym się chyba zanudziła”.

Później wszystko potoczyło się bardzo szybko. Zostałam doceniona i przeskakiwałam po kolejnych szczeblach kariery. Dzisiaj, po 3 latach pracy w Delante jestem Starszą Specjalistką SEO. A co najważniejsze: na pewno nie chcę już zakładać biura rachunkowego :). W SEO wciągnęłam się na amen i lubię to co robię. W Delante nie było ani jednego dnia, kiedy powiedziałabym “nudzi mi się i nie mam co robić” – a dla mnie, ceniącej dużą dynamikę i różnorodność pracy, to bardzo ważne.

Co powiedziałabyś osobie zaczynającej pracę/staż w Delante?

Przygotuj się na prawdziwy rollercoaster! Ale spokojnie, bo do kolejki wsiada z Tobą wiele doświadczonych osób, które sprawią, że pokochasz jazdę bez trzymanki. A tak całkiem poważnie to najważniejsza rada, którą sama dość długo wprowadzałam w życie, to otwarcie na ludzi i na wiedzę, którą oferują. Nie bój się zadawać pytań, nawet jeśli wydają Ci się głupie. Nie bój się wyrażać własnego zdania – to ludzie kształtują Delante – Twoje pomysły, uwagi, nie będą wkładane do szuflady. Wiem, że łatwo mi mówić po kilku latach pracy, a Ty przychodząc jako nowa osoba do firmy, na pewno będziesz się tego bać. Mam nadzieję, że szybko przekonasz się o tym, że miałam rację. Zapomniałabym o najważniejszym – uśmiechaj się! To ludzie budują atmosferę w pracy, więc dokładaj do tego swoją pozytywną cegiełkę.

Co lubisz w swojej pracy? Co dla Ciebie znaczy?

Najbardziej cenię sobie to, że mogę być samodzielnym specjalistą. Mam swobodę działania i sama decyduję, jaka strategia dla danego klienta będzie najlepsza. Kiedy mam nowy pomysł, nigdy nie zostaje zablokowana, zawsze słyszę “testuj”. Lubię mieć własne zdanie i wiem, że nawet jeśli nie jest ono właściwe to zostanę wysłuchana i że mogę otwarcie mówić to co myślę. W Delante czuję się po prostu bardzo dobrze. Mam niewiele takich dni, kiedy nie chce mi się wstać z łóżka, albo wstaje z niego z hasłem “znowu muszę” (wiadomo, gorsze dni też się zdarzają). Lubię przychodzić do pracy nie tylko dla samej pracy, którą nadal się bardzo “jaram” – szczególnie jak widzę jej fajne efekty, ale też dla ludzi. Nie mówię tutaj tylko o moich współpracownikach – na naszym Fejsie i Instagramie po prostu widać, że jesteśmy fajni, nie muszę do tego nikogo przekonywać. Mówię o moich klientach. Nigdy nie pomyślałabym, że mnie – dość introwertyczną osobę, będą cieszyć rozmowy z klientami, spotkania, wyzwania natury obsługowej. Nabrałam super lekkości w kontaktach biznesowych. Potrafię być poważna, a z drugiej strony lekko, na luzie pogadać z klientem, czasem nawet o serialach. To nawiązywanie relacji bardzo mnie cieszy i zwiększyło moją pewność siebie, ale też nauczyło cierpliwości. Nie ukrywam, że z czasem wszystko wymagało wybudowania “twardszego tyłka” – praca z klientem to czasem emocjonalna huśtawka (każdy może mieć gorszy dzień).

W czym czujesz się najlepsza?

W wywalaniu stron! Oczywiście żartuję, ale czasem to w czym czuję się najlepsza – czyli optymalizacjach technicznych, które wymagają ingerencji w kod strony internetowej, powoduje to o czym napisałam na początku. Uwielbiam szukać szybkich i sprytnych rozwiązań, które usprawniają proces SEO i mojej pracy, dając fajne efekty na stronach, którymi się opiekuję. Zdecydowanie najlepiej czuję się w “grzebaniu” i “kombinowaniu”.

Jaki był najlepszy moment w Delante? Największy sukces?

Było ich naprawdę wiele. Awans na specjalistę, każde docenienie przez Klienta, każdy wybudowany wynik na stronie, którą się opiekuję, wyjazd na Brighton SEO Festiwal… mogłabym długo jeszcze wymieniać. Ale z takich ostatnich rzeczy to docenienie nie tylko w firmie – ostatnio prowadziłam kilka wykładów i szkoleń dla studentów. Już samo to było dla mnie dużym wyróżnieniem, a sukcesem było dużo pozytywnych opinii od osób, które uczestniczyły w szkoleniach i dalsza chęć współpracy uczelni z nami – jako Delante.

Praca w SEO - Milena po godzinach

Dokończ zdania:

Jedna losowa i ciekawa rzecz o mnie to… jestem największą fanką skoków narciarskich (co widać powyżej).

W piątek po pracy… oglądam seriale lub czytam książki o…władczyniach, które odmieniły losy świata.

Jak byłam mała to chciałam zostać… nauczycielem historii (no może nie byłam taka mała, ale to pamiętam :D)

Rekrutacja do działu SEO trwa! Zobacz oferty na https://delante.pl/kariera/

(6)
Autor
Delante to agencja marketingu internetowego, specjalizująca się w generowaniu ruchu na stronach z wyszukiwarek internetowych (SEO/SEM) i z reklam płatnych. Ponad 80% naszych klientów to szybko rozwijająca się branża e-commerce.

Ostatnio na naszym blogu

Jesteś ciekawy, jak wygląda pozycjonowanie sklepów internetowych, a może chcesz wejść na rynek szwajcarski i ciekawi Cię, jak wygląda pozycjonowanie zagraniczne? Na naszym blogu znajdziesz odpowiedzi na te pytania i wiele innych porad ważnych dla rozwoju Twojego biznesu

Podstawy SEO dla web developera.  Co warto wiedzieć?

Podstawy SEO dla web developera. Co warto wiedzieć?

Optymalizacja strony WWW jest niezbędnym elementem w SEO. Witryna powinna spełniać wymagania algorytmu Google, gdyż ma to istotny wpływ na jej widoczność w organicznych wynikach wyszukiwania. Podstawy SEO dla programisty są kluczową wiedzą, która pomoże web developerowi odpowiedzialnemu za realizację serwisu ułatwić proces budowania widoczności strony w SERP-ach, a także osiągnięcie porozumienia pomiędzy programistą a SEOwcem.

Czytaj więcej
Platforma sprzedaży B2B - jakie cechy powinna posiadać?

Platforma sprzedaży B2B – jakie cechy powinna posiadać?

Rynek e-commerce to dzisiaj nie tylko ciągle rosnąca liczba sklepów internetowych kierujących swoją ofertę do klienta indywidualnego. To również szereg platform, które wspierają procesy sprzedaży B2B i pomagają realizować zamówienia od klientów hurtowych. Czym powinna się charakteryzować dobrze zaprojektowana platforma B2B? O tym poniżej.

Czytaj więcej