.animate-view{opacity: 1 !important;}

Dlaczego strona nagle znika z wyników wyszukiwania? Najczęstsze błędy popełniane przez developerów

5min.

Komentarze:3

Dlaczego strona nagle znika z wyników wyszukiwania? Najczęstsze błędy popełniane przez developerówd-tags
15 października 2021
Jesteś zaangażowany w prowadzenie swojej strony WWW. Poświęcasz jej mnóstwo czasu, dodajesz wartościowe treści, a nagle okazuje się, że serwis w ogóle nie jest widoczny w Google. Być może w pierwszej chwili uznasz, że jest to kara od wyszukiwarki, która usunęła Twoją witrynę z indeksu. Na pocieszenie napiszę Ci, że tak dzieje się rzadko. Problem natomiast może wynikać z błędu popełnionego przez developera.

5min.

Komentarze:3

Jak sprawdzić, czy strona jest zindeksowana w Google?

Żeby zauważyć, że Twój serwis zniknął z wyników wyszukiwania, najpierw musisz wiedzieć, jak to zweryfikować. Nawet jeśli po wpisaniu danej frazy strona nie wyświetla się w SERPach, nie musi to oznaczać, że jest wyindeksowana. Być może z pewnych powodów algorytmy Google obniżyły widoczność witryny, ale dalej biorą ją pod uwagę, choć nie pokazuje się ona na wysokich pozycjach. Najprostszym sposobem na sprawdzenie indeksacji jest wysłanie do wyszukiwarki następującego zapytania: site:adresstrony.pl. Kiedy wpisałem site:delante.pl, Google wyświetliło mi następujący wynik: Strona w indeksie Google Jeśli w przypadku Twojej strony nie widać żadnych wyników albo jest ich coraz mniej, to znaczy, że pojawił się jakiś problem. Co robić? Powinieneś rozpocząć poszukiwanie przyczyny nieprawidłowości. W pierwszym kroku sprawdź Google Search Console. Musisz najpierw zweryfikować witrynę, np. umieszczając odpowiedni kod w sekcji <head> strony. Kiedy już to zrobisz, skorzystaj z Google Search Console, żeby upewnić się, czy w przypadku Twojego serwisu wyszukiwarka nie podjęła pewnych ręcznych działań. Na czym one polegają? Otóż pracownik odpowiedzialny w Google za weryfikację witryn może stwierdzić, że Twoja strona nie spełnia wskazówek jakościowych wyszukiwarki i na tej podstawie obniżyć jej widoczność lub całkowicie ją wykluczyć. Jak to możliwe, że trafił on pod Twój adres? Może przypadkiem, a może po prostu ktoś zgłosił, że serwis łamie wytyczne. Witryna może być wykluczona z Google, jeśli zostanie uznana np. za czysty SPAM. Jest to możliwe w przypadku serwisów z automatycznie generowaną treścią czy takich, na których znajdują się wyłącznie skopiowane teksty. Z reguły jednak przyczyna nieprawidłowości jest inna. Zobaczysz wtedy następujący komunikat: Google Search Console ręczne działania Wejdź wówczas w Google Search Console w zakładkę „Stan”. Możesz zapoznać się tam z informacjami o liczbie zaindeksowanych podstron i ewentualnych błędach: Stan witryny w Google Search Console W tym miejscu dowiesz się również, z jakiego powodu dana podstrona została wykluczona. Po kliknięciu np. „Strona zawiera przekierowanie” zobaczysz, jakich URL-i dotyczy problem. Błędy w Google Search Console To bardzo dobry sposób na poznanie przyczyny kłopotów z indeksacją. W wielu przypadkach może być to błąd popełniony przez developera. Zastanawiasz się, czy poradzisz sobie sam z jego poprawieniem? Jeśli nie masz doświadczenia, lepiej zgłoś specjaliście, na czym polega problem, a on go wyeliminuje. Zwiększymy Twoją widoczność w sieci! Delante

Najczęstsze błędy popełniane przez developerów

Przyczyn znikania strony z wyników wyszukiwania może być wiele. Oto przykładowe niewłaściwe działania developerów, które mogą do tego doprowadzić.
  • Umieszczenie tagu noindex – często na etapie tworzenia strony internetowej developerzy blokują witrynę przed jej zindeksowaniem przez wyszukiwarkę. Chcą, aby w wynikach pojawił się już gotowa wersja strony. Żeby to osiągnąć, korzystają z tagu noindex, który zatrzymuje roboty Google. Jak wygląda taki kod? Pojawia się w sekcji <head> strony i może to być:
<meta name="robots" content="noindex"> – jeśli chcesz zablokować roboty większości wyszukiwarek, <meta name="googlebot" content="noindex"> – jeśli chcesz zablokować wyłącznie robota Google. Nasze doświadczenia pokazują, że taki tag może pojawić się na stronie przypadkiem.  Wystarczy go usunąć, by witryna zaczęła stopniowo wracać do indeksu. Jak możesz sprawdzić, czy powodem kłopotów jest właśnie noindex? Wyświetl źródło strony. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz odpowiednią opcję. W Chrome jest to właśnie „Wyświetl źródło strony”. Następnie użyj klawiszy CTRL+F, żeby uruchomić funkcję szukania i wpisz noidex. Jeśli znajdziesz w kodzie taki zapis, jak powyżej, usuń go.
  • Blokada w pliku .htaccess plik .htaccess jest odczytywany przy każdym ładowaniu strony, więc wprowadzone w nim zmiany mają natychmiastowy wpływ na działanie serwera. Kod, który jest przyczyną blokady może być różny. Najłatwiejszym sposobem na ocenę, czy źródłem trudności jest blokada tego pliku może być skorzystanie z Google Search Console. Użyj funkcji „Sprawdź dowolny URL w…”. Jeśli uda się pobrać stronę, to oznacza, że problem tkwi gdzie indziej.
Blokada w pliku .htaccess
  • Blokada w pliku robots.txt – w tym pliku można nawet zablokować dostęp do całej witryny. Powinien się on znajdować w katalogu głównym strony, ale nie jest powiedziane, że w ogóle musisz go mieć. Żeby sprawdzić, czy on istnieje, wprowadź adres: twojastrona.pl/robots.txt. Jeśli się otworzy, zweryfikuj jego treść. Jeżeli znajdziesz tam poniższy kod, to oznacza, że strona nie będzie się indeksować:
User-agent: * Disallow: / Zmień go na: User-agent: * Allow: /
  • Usunięcie w Google Search Console – dzięki mapom dodanym do GSC możesz nie tylko szybciej zindeksować stronę WWW, ale znajdziesz tam również funkcje związane z przyspieszaniem usuwania podstron z wyszukiwarki. Po co Ci takie rozwiązanie? Np. jeżeli będziesz chciał, żeby dana treść nie została zindeksowana w Google, ale zapomnisz zablokować materiał i będzie on dostępny w wyszukiwarce. Opcja ta przyda Ci się również wtedy, gdy dojdzie do włamania na Twój serwis, w wyniku czego zostaną na nim umieszczone treści zawierające SPAM, a Ty będziesz je chciał szybko usunąć. Trzeba jednak z tej funkcji korzystać prawidłowo. Po zalogowaniu się do GSC, wybierz „Usunięcia”, a następnie „Nowa prośba” i wpisz URL, który chcesz wyindeksować. Jeśli podasz adres strony głównej i zaznaczysz „Usuń wszystkie URL-e z tym prefiksem”, to cała witryna zniknie z Google! GSC pokaże Ci ostrzeżenie:
Usunięcie witryny w GSC Do momentu, kiedy nie klikniesz „Prześlij prośbę”, proces nie zostanie rozpoczęty. Warto o tym pamiętać. Uwaga: jeśli posiadasz dodaną w GSC wersję strony z HTTPS i HTTP i rozpoczniesz usuwanie wersji HTTPS, to konsekwencją będzie usunięcie z indeksu całej witryny.
  • Kod odpowiedzi HTTP – sprawdź, czy dany URL zwraca kod HTTP 200, który oznacza, że wszystko jest w porządku. Jeśli jest on inny, to bardzo prawdopodobne, że Google nie zaindeksuje tej strony. Kod 400 informuje o problemach z danych żądaniem, a 500 potwierdza, że zostało ono zaakceptowane, ale nie jest spełnione ze względu na błąd na serwerze. Jak rozwiązać problem? Usunąć przyczynę błędu.
kod odpowiedzi HTTP
  • Treści dostępne dla zalogowanych – posiadasz pewne treści, ale postanowiłeś, że zaczniesz je udostępniać wyłącznie dla użytkowników, którzy założą konto i zalogują się do Twojego serwisu? Robot Google niestety tego nie zrobi i przy ponownym sprawdzeniu danego URL-a prawdopodobnie go wyindeksuje.
  • Źle wdrożony tag hreflang – tag ten służy do podpowiadania wyszukiwarkom, że dany serwis lub podstrona posiada różne wersje językowe. Ma to zastosowanie, kiedy oferta jest kierowana do użytkowników z różnych regionów, a celem jest zaprezentowanie jej w odpowiednim języku, dopasowanym do odwiedzającego witrynę. Niewłaściwe użycie tego tagu może doprowadzić do stopniowego wyindeksowania strony. Więcej na ten temat dowiesz się z innego wpisu na naszym blogu: Hreflan Jak prawidłowo oznaczać wersje językowe strony?
  • Błędnie wdrożony tag rel=canonical – jeśli posiadasz na swojej stronie kilka podstron o takiej samej treści, to Google nie zindeksuje wszystkich, lecz wybierze jedną, niekoniecznie tę, na której Ci zależy. Jeżeli jednak wskażesz link kanoniczny, to wyszukiwarka powinna zaindeksować właściwy adres. Trudności mogą się pojawić wtedy, kiedy błędnie wdrożysz tag, bądź w sytuacji, gdy w ogóle tego nie zrobisz. Jego brak może się skończyć usuwaniem z indeksu duplikujących się treści. Pamiętaj również, że canonical jest konieczny w przypadku stron z wieloma wersjami językowymi – bez niego wspomniane hreflangi mogą być źle interpretowane.
Miałeś inne przypadki, kiedy Google wyindeksowało Twoją stronę? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu!
Autor
Autor
Ania Żur

Junior Marketing Specialist

Absolwentka Studiów Dalekowschodnich i Zarządzania Reklamą i Mediami na Uniwersytecie Jagiellońskim. Do Delante dołączyła w 2021 roku, gdzie rozwija się jako Junior Marketing Specialist. W wolnym czasie udziela korepetycji z języka japońskiego, dużo czyta i podróżuje po świecie. Interesuje się content marketingiem, japońską kulturą i sztuką oraz geopolityką.

Autor
Autor
Ania Żur

Junior Marketing Specialist

Absolwentka Studiów Dalekowschodnich i Zarządzania Reklamą i Mediami na Uniwersytecie Jagiellońskim. Do Delante dołączyła w 2021 roku, gdzie rozwija się jako Junior Marketing Specialist. W wolnym czasie udziela korepetycji z języka japońskiego, dużo czyta i podróżuje po świecie. Interesuje się content marketingiem, japońską kulturą i sztuką oraz geopolityką.

Uzyskaj bezpłatną wycenę

Nagrody

Nagroda - Deloitte 2021 Nagroda - IPMA Nagroda - US Search Awards 2021 Nagroda - European eCommerce Awards 2022 Nagroda - Global Agency Awards 2022 Nagroda - European Search Awards 2022