Twitter a SEO. Czy tweetowanie może zwiększyć Twoją widoczność w SERPach?

Twitter a SEO. Czy tweetowanie może zwiększyć Twoją widoczność w SERPach?

Twitter od wielu lat jest jednym z najszybciej rozwijających się portali społecznościowych. Jak wykorzystać jego potencjał w swoich działaniach SEO? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Jak social media wpływają na pozycjonowanie?

To pytanie nurtuje wielu specjalistów SEO (i my spróbowaliśmy na nie odpowiedzieć we wpisie: Jaki jest wpływ social media na pozycjonowanie?). Nie można tutaj postawić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ na pozycjonowanie ma wpływ ogromna ilość czynników. Mimo to możemy dostrzec pewne zależności między profilami w Social Media a podnoszeniem widoczności w Google.

Do zalet prowadzenia kanałów społecznościowych z pewnością możemy zaliczyć:

  • Portale społecznościowe to doskonałe miejsce na dotarcie do nowych odbiorców. Tworzenie swojej społeczności, przekłada się na zainteresowanie i ruch na stronie. Takie zachowanie użytkowników z pewnością zostanie zauważone przez algorytmy Google.
  • Media społecznościowe są dodatkowym miejscem na linkowanie zewnętrzne. Udostępniaj w swoich postach nowe wpisy z bloga lub produkty.
  • Portale tego typu wzmacniają Twój brand. Potencjalni klienci często przed dokonaniem zakupu lub inną interakcją z Twoją stroną, szukają informacji na jej temat w social mediach. Warto dbać o stałą aktualizację zawartych tam danych oraz regularne publikowanie wpisów.
  • Użytkownicy, którzy przeglądając swoje kanały społecznościowe, dostrzegli Twoją firmę, mogą wpisywać bezpośrednio w wyszukiwarkę nazwę lub powiązane słowa kluczowe w poszukiwaniu pełniejszych informacji o Twojej działalności. Niewątpliwie wpływa to na ruch oraz może podnieść widoczność strony.

Widać zatem, że Social Media mają pośredni wpływ na pozycjonowanie. Jednak są ważnym czynnikiem rankingowym, ze względu na odbiór i zainteresowanie daną marką przez użytkowników. Warto więc skrupulatnie budować swoje profile na wspomnianych portalach i tworzyć relacje z powstałą społecznością. W ten sposób zwiększysz świadomość oraz zaufanie klientów, a dodatkowo podniesiesz swoją widoczność w Google.

Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych porad na ten temat, przeczytaj nasz artykuł o integracji strony z social media.

W jaki sposób działa Twitter?

Jak już wspominałam wcześniej, w profilach na portalach społecznościowych drzemie ogromny potencjał na pozyskiwanie nowych odbiorców naszych działań. W czołówce najpopularniejszych kanałów social media znajduje się właśnie Twitter. Powstał w 2006 roku jako usługa mikroblogowania. Twitter od początku swojej działalności zaliczał pewne wzloty i upadki, jednak dziś jego potencjał wciąż wzrasta. Głównie za sprawą popularności tego medium wśród polityków oraz osób związanych z show biznesem.

Na czym polega tweetowanie?

Tweetowaie to umieszczanie wpisu o długości nieprzekraczającej 280 znaków na swoim profilu. Nasz krótki post wyświetla się osobom, które zaobserwowały nasz profil, mogą też trafić do odbiorców niezwiązanych z nim. Dzieje się tak za sprawą umieszczanych w treści hasztagów, które określają w pewien sposób tematykę wpisu i mogą być wyszukiwane bezpośrednio przez zainteresowanych użytkowników. Co ciekawe Twitter jako pierwszy portal społecznościowy zastosował oraz rozpropagował tę funkcjonalność do grupowania tematów publikowanych na jego stronie. Jeśli nasz post jest popularny i zachęca do interakcji, mogą oni dodatkowo skorzystać z opcji retweet. Dzięki temu pojawi się on na ich tablicach. Oczywiście, użytkownicy mogą na nasz wpis odpowiadać lub lajkować, co również wpływa na jego widoczność.

Wpisy na Twitterze umożliwiają również umieszczanie multimediów tzn. wideo, zdjęć czy gifów. Możemy też dodawać aktywne linki, dlatego portal ten cieszy się dużą popularnością wśród marketerów. Przykłady takich rozwiązań prezentujemy poniżej:

Wpis na Twitterze - profil Netflix
Przykład wpisu z wideo na profilu Netflix
https://twitter.com/NetflixPL/status/1286224551001686017
Wpis na Twitterze - profil AndrzejRysuje
Przykład wpisu z grafiką na profilu AndrzejRysuje
https://twitter.com/AndrzejRysuje/status/1293884852161384453
Wpis na Twitterze - profil Whitepress
Przykład wpisu z linkiem na profilu WhitePress
https://twitter.com/White_Press/status/1276077283485368320

Jakie korzyści dla SEO płyną z prowadzenia konta na Twitterze?

Google i Twitter kilka lat temu zawarły umowę, w wyniku której w SERP dostrzec możemy tematyczne tweety. Dzięki udostępnianiu wpisów w wyszukiwarce, na portalu Twitter odnotowano znacznie większy ruch, również wśród osób nieposiadających jeszcze kont. Dla Google współpraca ta okazała się korzystna ze względu na możliwość publikacji informacji zwrotnych w czasie rzeczywistym.

Jeśli chodzi o promowanie swojej marki, niewątpliwie warto korzystać z Twittera. Jednym z powodów jest fakt, że niekiedy po wpisaniu nazwy firmy w wyszukiwarce Google w pierwszej kolejności mogą pojawiać się informację o danej marce zawarte na wspomnianym portalu społecznościowym. Opcja ta nie wyświetla się jeszcze zbyt często w Polsce, ale jest to kwestia czasu.

Kolejnym aspektem jest możliwość wyszukiwania w Google konkretnych hasztagów. Stosowane są one w praktycznie każdym portalu społecznościowym, jednak to wpisy z Twittera mają dla Google największą moc.

Wpisy na Twitterze w Google
Najnowsze wpisy zawierające wybrany hasztag, w tym przypadku #polska.

Podobne wyniki uzyskamy po wpisaniu tematów „na czasie”. W SERP znajdziemy wtedy najnowsze informacje na dany temat. Z punktu widzenia promocji firmy to ważna sekcja, zwłaszcza jeśli chodzi o działania real time marketing. Doskonale nadaje się również dla portali informacyjnych.

Wpisy informacyjne w wynikach wyszukiwania - Twitter a SEO
Przykład wpisów informacyjnych w wynikach wyszukiwania.

Pojawianie się wpisów z Twittera w Google niewątpliwie przykuwa uwagę użytkowników i jest dodatkowym ułatwieniem w poszukiwaniu informacji w czasie rzeczywistym. Promowanie swojej witryny w ten sposób to dodatkowe źródło dotarcia do zainteresowanych Twoją działalnością osób. Jednak aby nasze posty były w ogóle brane pod uwagę przez roboty indeksujące, musimy dbać o optymalizację profilu.

Jak zoptymalizować swój profil i wpisy na Twitterze, aby wyświetlały się w Google?

Zakładając konto na Twitterze, warto już od początku zadbać o wygląd i treść zawartą w naszym profilu. Konieczne jest tutaj utrzymanie nazwy firmy spójnej z naszą stroną internetową – w ten sposób ułatwimy wyszukiwanie marki. Jeśli to możliwe, nie stosujmy w nazwie użytkownika znaków specjalnych oraz cyfr. Mogą być one traktowane przez Google jako spam. Adres URL profilu na Twitterze zazwyczaj zaciągany jest z nazwy profilu. Warto sprawdzić czy jest on przyjazny dla użytkownika (również niewskazane jest umieszczanie cyfr i znaków specjalnych) tzn. łatwy do zapamiętania i wpisania. Pamiętaj też, aby uzupełnić:

  • bio – czyli krótki opis swojej działalności. Maksymalna ilość znaków to 160, dlatego musi być on dobrze przemyślany. Warto zawrzeć w nim hasztagi czy emotikony, które uatrakcyjnią go wizualnie.
  • lokalizację – jest to informacja bardzo ważna dla firm działających lokalnie. W przypadku działalności internetowej kluczowe będzie określenie przynajmniej kraju.
  • link – tutaj koniecznie umieść link do swojej strony internetowej w poprawnej formie.
  • logo – warto dodać w tym miejscu logo, z którym klienci identyfikują nasz brand. Zdjęcie w tle poprawia estetykę profilu oraz jest dodatkowym miejscem na komunikowanie ważnych informacji o firmie.
Profil na Twitterze WSZIB
Przykładowy profil na Twitterze – Wszib

Po wypełnieniu wszystkich dostępnych sekcji w profilu możemy przystąpić do umieszczania wpisów na naszej tablicy. Twoje posty powinny zawierać dopasowane słowa kluczowe odnoszące się do profilu działalności. Dobrą praktyką jest umieszczanie ich w formie hasztaga. Optymalna ilość hasztagów na post to około 3.

Warto też w swoich tweetach umieszczać obrazy oraz filmy, które przyciągają uwagę. Twórz nazwy plików graficznych nawiązujące do obiektów na nich zawartych, a po ich dodaniu nie zapomnij o opcji opisu alternatywnego. To praktyka ułatwiająca robotom Google identyfikację zamieszczonej grafiki.

Obrazy zamieszczane w tweetach

Jeśli chcesz pokazać światu swój nowy produkt czy wpis na blogu, nie zapomnij o podlinkowaniu go w treści.

Opis twitta z odnośnikiem do strony
Przykładowy wpis z odnośnikiem do strony Onet Wiadomości
https://twitter.com/OnetWiadomosci/status/1297771127217954818

Te proste praktyki w połączeniu z kreatywnością oraz regularnym tweetowaniem pomogą Twojej stronie zaistnieć nie tylko w wyszukiwarce Google, ale też w świadomości potencjalnych klientów. Portale społecznościowe mają ogromną moc, którą możesz wykorzystać w promocji swojej marki w bardzo prosty sposób.

FAQ

Portale społecznościowe mają pośredni wpływ na pozycje strony w wynikach wyszukiwania Google. Dzięki nim możesz jednak dotrzeć do nowych użytkowników, pojawiając się w SERP za pomocą swoich wpisów np. na Twitterze. To także dodatkowy kanał dla linkowania zewnętrznego oraz wskazówka dla robotów indeksujących dotycząca popularności Twoich publikacji w social mediach. Może to przełożyć się na wzrost pozycji naszej strony w wynikach wyszukiwania.

Od pewnego czasu widoczna jest współpraca Google z Twitterem. W SERP pojawiają się coraz częściej tzw. karuzele z popularnymi wpisami na tym portalu. Odnoszą się one do wyszukiwanych słów kluczowych lub hasztagów. Pojawiając się w wynikach wyszukiwania w ten sposób, możemy pozyskiwać nowych użytkowników oraz ruch na naszą stronę internetową. Zwiększamy też autorytet naszej marki oraz mamy możliwość stworzenia własnej społeczności.

Pamiętaj, aby Twój profil zawierał prawidłową nazwę brandu, przyjazny URL oraz krótki opis zawierający najważniejsze informacje o Twojej działalności. Dostosuj swoje logo, a także pozostałe grafiki, aby stworzyć estetyczną kompozycję. Dodaj lokalizację oraz aktywny link do własnej domeny. Staraj się dodawać opisy alternatywne zdjęć oraz filmów w postach.

(2)
Autor
Junior SEO Specialist - Magda

Junior SEO Specialist

Swoją przygodę z SEO rozpoczęła 4 lata temu. W Delante szlifuje umiejętności w tej dziedzinie jako Młodszy Specjalista. Po godzinach studiuje psychologię kliniczną, zgłębia tajniki UX oraz marketingu internetowego. Miłośniczka fotografii analogowej, historii polskiego kina i teatru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na naszym blogu

Jesteś ciekawy, jak wygląda pozycjonowanie sklepów internetowych, a może chcesz wejść na rynek szwajcarski i ciekawi Cię, jak wygląda pozycjonowanie zagraniczne? Na naszym blogu znajdziesz odpowiedzi na te pytania i wiele innych porad ważnych dla rozwoju Twojego biznesu

Eksploracja GA4 - jak tworzyć raporty niestandardowe?

Eksploracja GA4 - jak tworzyć raporty niestandardowe?

Eksplorowanie to nowa sekcja w GA4. Możesz dzięki niech stworzyć raporty niestandardowe. Nie zwlekaj zatem z dodaniem strony do GA4 i poznaj nowe rozwiązanie od Google, zanim statystyki Google Universal zostaną wyłączone. Masz jeszcze sporo czasu – dane w ramach GA Universal będą zbierane do 1 lipca 2022 roku. Wiesz, czym są raporty niestandardowe w GA4? Sprawdź, na czym polegają i jak z nich korzystać.

Czytaj więcej
Wydarzenia marketingowe w 2022, na których warto być

Wydarzenia marketingowe w 2022, na których warto być

W 2021 roku doszło do wielu wydarzeń marketingowych, które ze względów pandemicznych nie odbyły się w 2020 roku. Powrócił Festiwal SEO, a także inne imprezy związane z marketingiem. Już wiemy, jakie wydarzenia planowane są na ten rok. Będzie się działo! Sprawdźmy, gdzie warto się pojawić w drugim półroczu 2022 roku. Na które wydarzenia marketingowe warto zwrócić szczególną uwagę?

Czytaj więcej