Wyszukiwanie obrazem w Google Grafika

Wyszukiwanie obrazem w Google Grafika

Wyszukiwarka grafiki stworzona przez firmę Google to jedno z najpopularniejszych narzędzi tego typu. Codziennie miliony użytkowników z całego świata za jej pośrednictwem szukają rozmaitych obrazów, infografik oraz animacji.

Ostatnio na naszym blogu: Agencja czy inhouse SEO – co wybrać dla małej firmy?

Poza standardowym wyszukiwaniem przy pomocy słów kluczowych, można skorzystać także z opcji wyszukiwania obrazem. To właśnie o tej formie wyszukiwania w Google Grafika opowiem w dzisiejszym wpisie. Zapraszam do lektury!

Wyszukiwanie obrazem w Google Grafika

Google Grafika ( https://www.google.pl/imghp ) to internetowa wyszukiwarka grafik i zdjęć, która po raz pierwszy została uruchomiona w lipcu 2001 roku. Polską wersją językową możemy cieszyć się od 9 listopada 2002 roku.

Istota tej specyficznej wyszukiwarki polega na zwracaniu odpowiednio dopasowanych obrazków do wpisywanych przez użytkowników zapytań. Zapewne wielu z Was zastanawia się, skąd Google bierze te zdjęcia oraz jak to możliwe, że dostarczane przez niego fotografie są tak trafnie dobierane. Otóż, podobnie jak w przypadku klasycznej wyszukiwarki stron internetowych, za przeszukiwanie graficznych zasobów sieci i ich indeksowanie odpowiada Googlebot.

W procesie skanowania internetu ta specjalna wersja robota indeksującego po natrafieniu na zdjęcie lub obrazek, przypisuje mu odpowiednie słowa kluczowe oraz umieszcza jego miniaturkę w specjalnych “szufladkach” na serwerach Google.

Jak możecie się domyślić, po tym, jak użytkownik wpisze daną frazę w oknie wyszukiwarki grafiki, na jego ekranie pojawiają się jak najbardziej dopasowane do jego zapytania obrazki, wraz z odnośnikiem do oryginalnej wersji w pełnym rozmiarze. Obecnie przy pomocy Google Grafika można szukać obrazem i znaleźć zdjęcia w formatach: JPG, PNG, TIFF oraz GIF.

Wyszukiwanie obrazem w Google

Warto także wspomnieć o przystępnej formie filtrowania zwróconych przez wyszukiwarkę zdjęć. Przykładowo, zdjęcia można filtrować według parametrów takich jak: rozmiar, kolor, prawo do użytkowania, typ, a także data dodania.

Ciekawą opcją, jaką w ostatnim czasie uruchomiła firma Google jest tzw. Obiektyw w Google Grafika. W momencie dotknięcia małej ikonki obiektywu na wybranym zdjęciu w Google Grafika, na wykrytych przez system obiektach pojawią się białe kropki. Ich naciśnięcie lub obrysowanie danego obiektu spowoduje wyszukanie podobnych obrazów w zasobach Google Grafika.

Ciekawostką jest, że funkcja Obiektyw do rozpoznawania obiektów znajdujących się na zdjęciach używa sztucznej inteligencji. Zasada działania tego narzędzia do szukania obrazem ukazana jest poniżej:

Obiektyw w Google Grafika - wyszukiwanie obrazem

Tak, jak wspomniałem już we wstępie, obrazków przy pomocy Google Grafika szukać można na kilka sposobów. Podstawowa forma to wpisanie interesującego nas słowa kluczowego i czekanie na wyniki.

Dodatkową funkcją wprowadzoną przez Google jest możliwość tzw. wyszukiwania obrazem. No dobra, ale po co korzystać z wyszukiwarki grafik, skoro mamy już grafikę? Otóż rozwiązanie to jest przydatne głównie wtedy, kiedy chcemy znaleźć konkretny obrazek w innym rozmiarze lub kadrze.

Funkcjonalność ta jest pomocna także dla autorów, którzy chcą sprawdzić czy wykonana przez nich fotografia lub grafika nie jest wykorzystana wbrew prawom autorskim na innych stronach. Szukanie obrazem w Google Grafika umożliwia łatwe dojście do witryn, na których dany obrazek się znajduje.

4 sposoby na wyszukiwanie obrazem w Google Grafika – urządzenia desktopowe

Aby skorzystać z opcji wyszukiwania obrazem w Google Grafika, do narzędzia należy przesłać interesującą nas fotografię. Z poziomu urządzeń desktopowych zrobić to można na kilka sposobów.

 1. Pierwszą i zdecydowanie najłatwiejszą opcją jest skorzystanie z dostępnej w menu kontekstowym opcji “Szukaj obrazu w Google”. Będąc na stronie, na której znajduje się interesująca nas grafika, należy kliknąć na nią prawym przyciskiem myszki, a następnie wybrać wskazany poniżej wariant. Póki co z rozwiązania tego mogą korzystać wyłącznie posiadacze przeglądarki Google Chrome.
  Szukaj obrazu w Google
 2. Kolejną alternatywą na wyszukanie podobnego obrazka w Google Grafika jest skorzystanie z opcji “drag and drop”, która oznacza nic innego jak przeciągnij i upuść. W tym przypadku zdjęcie przeciągnąć można z pulpitu lub innej lokalizacji na dysku twardym komputera. Oczywiście możliwe jest także przeciągnięcie grafiki z innego okna przeglądarki internetowej.
  Wyszukiwanie obrazem w Google Grafika - drag and drop
 3. Trzecia możliwość na przesłanie zdjęcia w celu skorzystania z szukania obrazów w Google Grafika – polega to na wskazaniu lokalizacji prowadzącej do niego na dysku twardym komputera. W tym celu na stronie głównej wyszukiwarki Google Grafika należy kliknąć na miniaturowy aparat, a następnie wybrać opcję “Prześlij obraz”, która pozwoli wskazać lokalizację zdjęcia na dysku.
  Szukanie obrazem Google Grafika - lokalizacja
 4. Ostatnią możliwością na przesłanie zdjęcia do Google jest wklejenie adresu, pod którym znaleźć można daną fotografię w sieci. W tym celu, analogicznie jak w poprzednim podpunkcie, należy kliknąć na ikonkę aparatu, znajdującą się na pasku, w którym wpisuje się frazę kluczową do wyszukiwania tekstowego. Po pojawieniu się poniższego okna należy wybrać opcję “Wklej adres obrazu”, a następnie wkleić adres, pod którym znajduje się interesujące zdjęcie.
  Wyszukiwanie obrazu Google grafika - adres obrazu

Wyszukiwanie obrazem na telefonie: jak to zrobić?

Opcja wyszukiwania obrazem w Google Grafika jest dostępna także z poziomu urządzeń mobilnych, zarówno tych z systemem Android, jak i iOS.

iPhone i iPad

Na urządzeniach z systemem iOS skorzystać z opcji wyszukiwania obrazem można jedynie za pośrednictwem przeglądarki Chrome. W tym celu należy otworzyć aplikację Chrome, znaleźć interesujące nas zdjęcie, kliknąć na nie i przytrzymać, a następnie wybrać opcję “Wyszukaj ten obraz w Google”.

Wyszukiwanie obrazem na telefonie Apple

Urządzenia z Androidem

Podobnie jak w przypadku urządzeń z system iOS, po otwarciu aplikacji Chrome, należy znaleźć interesujące nas zdjęcie, kliknąć na nie i przytrzymać, a następnie wybrać opcję “Wyszukaj ten obraz w Google”.

Wyszukiwanie obrazem na telefonie Android

Więcej informacji na temat wyszukiwania obrazem w Google Grafika z poziomu urządzeń mobilnych znajdziesz na stronie wsparcia Google.

Co Google robi z przesłanymi zdjęciami?

Zapewne zastanawiacie się czy wyszukiwanie obrazem w Google Grafika jest bezpieczne oraz co Google robi z przesłanymi przez Was zdjęciami. Otóż Google na swojej stronie wsparcia informuje, że wszystkie przesłane do wyszukiwarki obrazy mogą być przechowywane przez firmę maksymalnie przez 7 dni. Zdjęcia te nie będą częścią historii wyszukiwania oraz będą używane w tym czasie wyłącznie w celu ulepszania usług oraz aplikacji oferowanych przez Google.

Jak wyglądają wyniki wyszukiwania obrazem?

Wyniki wyszukiwania, bez względu na to z której opcji wyszukiwania obrazem skorzystasz, będą wyglądały dokładnie tak samo jak na poniższym obrazku.

Wyniki wyszukiwania obrazem

Na stronie z wynikami znaleźć można m.in. sekcje takie jak: możliwe podobne wyszukiwania, obrazy podobne wizualnie oraz strony zawierające podobne obrazy.

Delante will help you with SEO in Ireland - contact us

Podsumowanie

Google Grafika to wyszukiwarka obrazów, którą wykorzystać można w wielu celach. Coraz częściej szukając danych produktów -> szukamy ich zdjęć w internecie. Dlatego dla wielu sklepów e-commerce (szczególnie w branży modowej) istotne jest pozycjonowanie w wynikach Google Grafika.  Narzędzie to stanowi doskonałą bazę informacji oraz zasobną “kopalnię” zdjęć, które mogą być wykorzystywane ponownie w zgodzie z prawem, wystarczy włączyć filtrowanie odpowiedniej opcji (prawa do użytkowania -> oznaczone do ponownego wykorzystania). Opcja szukaj obrazem to z kolei doskonałe rozwiązanie dla autorów, którzy chcą mieć pewność, że ich zdjęcia, obrazy lub grafiki nie są wykorzystywane bez pozwolenia.

(14)
Autor
Junior SEO Specialist - Rafał

Junior SEO Specialist

W Delante od stycznia 2019 roku. Informatyk z pasją do marketingu internetowego i SEO, który w swojej pracy stara się zapewnić użytkownikom wartościowy content, a klientom pierwsze pozycje w wynikach wyszukiwarki. Miłośnik winyli, obuwia sportowego i podróżowania. W wolnym czasie skreczuje na gramofonach, na przemian z odwracaniem kolejnych kartek książek kryminalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostatnio na naszym blogu

Jesteś ciekawy, jak wygląda pozycjonowanie sklepów internetowych, a może chcesz wejść na rynek szwajcarski i ciekawi Cię, jak wygląda pozycjonowanie zagraniczne? Na naszym blogu znajdziesz odpowiedzi na te pytania i wiele innych porad ważnych dla rozwoju Twojego biznesu.

Agencja czy inhouse SEO – co wybrać dla małej firmy?

Agencja czy inhouse SEO – co wybrać dla małej firmy?

Prowadzisz małą firmę i chcesz zacząć zdobywać klientów z wyników organicznych wyszukiwarki Google? Inwestycja w SEO może wesprzeć rozwój Twojej działalności w sieci, jednak musisz podjąć decyzję, komu powierzysz realizację działań. Czy lepszym rozwiązaniem w przypadku takiego biznesu jest zatrudnienie inhouse SEO czy skorzystanie z usług agencji?

Czytaj więcej
Branża erotyczna - jak ją pozycjonować?

Branża erotyczna - jak ją pozycjonować?

Branża erotyczna jest jedną z gałęzi handlu internetowego, która rozwija się niezwykle szybko. Jest to wręcz branża idealna do e-commerce, ponieważ wielu użytkowników nie wyobraża sobie nawet pojawienia się w stacjonarnych sklepie z gadżetami erotycznymi, a samo wspomnienie o tym wywołuje rumieniec na twarzy.

Czytaj więcej
Jak inhouse’owe SEO współpracuje z agencją SEO?

Jak inhouse’owe SEO współpracuje z agencją SEO?

Wiele firm decyduje się na zatrudnienie specjalisty SEO, który będzie odpowiadał za zwiększanie widoczności strony internetowej ich marki w Google. Czy to oznacza, że SEOwiec będzie w stanie wykonać wszystkie prace bez pomocy z zewnątrz? Bardzo często konieczna jest współpraca między inhousowym SEO i agencją. W jakim zakresie?

Czytaj więcej