Spis
treści
Czym jest i jak działa CDN?
Czym jest i jak działa CDN?
CDN, czyli Content Delivery Network to globalna sieć serwerów, które rozmieszczone są w różnych lokalizacjach geograficznych. Ich głównym celem jest dostarczanie treści użytkownikom z jak najbliższego geograficznie serwera. Przekłada się to znacząco na szybkość ładowania strony.
Działanie CDN jest w zasadzie bardzo proste. Wyobraź sobie sytuację, że prowadzisz sklep internetowy. Hostujesz swoją witrynę na serwerze w Krakowie. Użytkownik z Zakopanego chce wejść na Twoją stronę. W jego przypadku szybkość ładowania witryny będzie zapewne dobra, o ile nie bardzo dobra. Wszystkie niezbędne elementy pojawią się na ekranie błyskawicznie. Zarówno użytkownik, jak i serwer znajdują się blisko siebie, więc nie pojawiają się żadne problemy.
Teraz wyobraź sobie, że do Twojego sklepu internetowego chce wejść użytkownik, który mieszka w Nowym Jorku. Ten klient raczej nie może liczyć na podobne doświadczenia, co w przypadku użytkownika z Zakopanego. Wszystko za sprawą opóźnienia. Zwróć uwagę, że im większa odległość geograficzna między serwerem a klientem, tym czas ładowania strony będzie dłuższy. Dzięki CDN możesz jednak pozbyć się tego problemu. Dzięki tej usłudze możesz “przybliżyć” swoją stronę użytkownikowi, który mieszka wiele kilometrów od Ciebie.
System CDN to sieć, która składa się z trzech stałych elementów:
- serwer źródłowy – jest to w praktyce serwer-matka. To przez niego będą się rozchodzić treści do poszczególnych serwerów sieci CDN;
- rozproszona infrastruktura internetowa – są to poszczególne serwery zlokalizowane w różnych częściach globu. Na nich treści są replikowane;
- system routingu – system ma za zadanie dostarczać treści do użytkowników w różnych lokalizacjach.
Wybór i wdrożenie CDN
Wybór dostawcy CDN nie jest prosty. Zanim przejdziesz do parametrów technicznych samego serwera, zastanów się nad potrzebami Twojej strony. Przede wszystkim uwzględnij jej wielkość i złożoność. Bardzo ważną kwestią jest określenie, jakiego rodzaju treści na niej udostępniasz.
Usługi konfiguracji sieci CDN oferuje wiele podmiotów. Oczywiście ich oferty różnią się od siebie pod wieloma względami. Na jakie elementy powinieneś zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru? Istnieją 3 główne kryteria, na których warto oprzeć swoją decyzję. Są one kluczowe dla prawidłowej pracy sieci:
- rozmiar oraz dystrybucja – wybrany przez Ciebie dostawca powinien mieć odpowiednio dużą sieć. Niektóre z globalnych firm oferują nawet ponad 100 tysięcy serwerów. Dlaczego jest to tak ważne? Przede wszystkim im więcej serwerów, tym bardziej niezawodne dostarczanie treści. Mniej buforowania, większa skalowalność itp. Wielu dostawców zapewnia dobry zasięg w Europie i Ameryce Północnej. W tych częściach świata zlokalizowanych jest wiele centr danych. Jeśli jednak zależy Ci na innych rynkach, musisz dokładnie przejrzeć oferty i upewnić się, że wybrany dostawca będzie w stanie skutecznie obsługiwać Twoją witrynę;
- obsługa klienta – skoro już wspomnieliśmy o obsłudze, to nie możesz pominąć kwestii obsługi klienta, a więc Ciebie samego. Kluczowa jest elastyczna i kompetentna obsługa. Szczególnie w przypadku początkujących kwestie techniczne mogą być dość skomplikowane. Jeśli popełnisz błąd, dobrze, gdy będziesz miał się do kogo zwrócić po pomoc i poradę. Zwróć uwagę na sposób kontaktu z dostawcą. Lepszym wyborem jest opcja wewnętrznego doradcy lub w ostateczności kontakt telefoniczny. Poprzez live chat lub skrzynkę mailową może być ciężko o szybką pomoc;
- przystępna cena – pakiety sieci CDN mogą się od siebie różnić w zależności od wybranej opcji przepustowości czy zakresu funkcjonalnego. Zwróć uwagę na ewentualne dodatkowe koszty np. za obsługę protokołu HTTPS.
Jak wdrożyć CDN dla swojej witryny?
Istnieje na to kilka sposobów. Niektórzy dostawcy hostingu oferują CDN jako jedną z usług wbudowany lub dodatkowych. W takim przypadku nie ma żadnego problemu. Wystarczy wykupić dostęp.
Drugi sposób dotyczy zewnętrznego dostawcy CDN i wykorzystuje systemy zarządzania treścią (CMS). Przykładowo WordPress obsługuje sieci CDN za pomocą wtyczki. Dla tego CMS są to: Jetpack, który zapewnia obsługę własnego CDN, W3TC, WP Super Cache czy WP Fastest Cache. Dzięki nim możesz wybrać CDN, do którego mają być kierowani użytkownicy.
Kiedy już wybrałeś swojego dostawcę, przejdź do CMS. Dla przykładu posłużymy się rozwiązaniem, jakim jest wtyczka WP Super Cache. Już sama wtyczka przyśpiesza działanie Twojej witryny i będzie obsługiwać pliki statyczne w pamięci podręcznej. Kiedy wszystko jest gotowe, upewnij się, że wykonane zostały wszystkie niezbędne kroki aktywacyjne po stronie dostawcy CDN.
Gdy pliki zostaną skonfigurowane przez dostawcę CDN, musisz jeszcze przygotować witrynę w WordPress, żeby w odpowiednich sytuacjach wywoływała CDN, a nie zwykłe pliki serwera. W tym celu trzeba przejść do wtyczki. Przejdź do ustawień, a następnie do WP Super Cache. W karcie CDN zaznacz pole Włącz obsługę CDN. W sekcji “offsite URL” musisz wkleić adres URL od dostawcy CDN i zapisać wszystkie zmiany. Gotowe!
Oczywiście to tylko jeden sposób na konfigurację CDN na swojej witrynie. Procesy mogą się różnić w zależności od systemów CMS oraz wtyczki, którą zastosujesz.
Zapewnij swojej stronie internetowej sukces dzięki usłudze technicznego SEO. Skorzystaj z naszego profesjonalnego wsparcia, by zwiększyć widoczność w wyszukiwarkach!
CDN jako narzędzie wspierające SEO
Sieci CDN nie są jeszcze w branży SEO standardem, jednak coraz częściej się o nich wspomina w kontekście pozycjonowania stron internetowych.
Szybkość ładowania strony a rankingi wyszukiwarek
Będziemy to powtarzać do znudzenia, jednak jest to niezwykle ważne – szybkość ładowania strony ma ogromne znaczenie dla SEO. Jeśli strona ładuje się bardzo powoli lub wcale, wielu użytkowników po prostu ją opuści. Współczynnik odrzuceń jest rejestrowany przez Google.
Google przeprowadził kiedyś badania, które miały na celu sprawdzenie, jak szybkość ładowania wpływa na współczynnik odrzuceń. Okazało się, że czas dłuższy o 500 ms spowodował, że 20% mniej wyszukiwań. Niezadowoleni użytkownicy to coś, czego za wszelką cenę trzeba unikać, a sieć CDN może pomóc Ci tego uniknąć.
Sprawdź również, jak przyśpieszyć stronę na urządzeniach mobilnych!
Poprawa dostępności witryny
Poprawne działanie strony internetowej zależy od wielu czynników. Może się wydarzyć, że nagle witryna zanotuje większy napływ użytkowników lub dojdzie do awarii sprzętu. Wówczas klienci mogą w ogóle nie dostać się do Twojej strony. Sposobem na zniwelowanie tego problemu jest właśnie sieć CDN. Dzięki temu, że treść znajduje się na wielu urządzeniach, sieć może przekierowywać ruch właśnie do nich. Nawet jeśli dojdzie do awarii jednego serwera, wówczas CDN znajdzie automatycznie inny, najbliższy geograficznie. W ten sposób użytkownik będzie miał nieprzerwany dostęp do witryny.
Lepsze indeksowanie zasobów multimedialnych
Wszystkie pliki, które umieszczone są na serwerach CDN również są indeksowane. Dzieje się to tak samo, jakby znajdowały się na serwerze głównym. Sieci CDN lepiej radzą sobie z dostarczaniem treści multimedialnych. Prowadzi to do ich szybszej indeksacji i wyższej widoczności w wyszukiwarce. Pamiętaj jednak, że dotyczy to wyłącznie zasobów multimedialnych, a nie całej strony. W sieci CDN treści multimedialne są hostowane na serwerach w różnych częściach świata. Mimo to nadal indeksują się pod Twoją domeną.
Potencjalne wyzwania związane z użyciem CDN na potrzeby SEO
Wykorzystanie CDN w celu poprawy wydajności i dostępności witryny ma wiele korzyści. Jednak wdrożenie CDN na potrzeby SEO może napotkać pewne wyzwania.
Zarządzanie duplikacją treści
Bardzo możliwe jest, że Content Delivery Network doprowadzi do zduplikowania niektórych podstron. Jak wiadomo, Google bardzo negatywnie podchodzi do tego tematu. W końcu zduplikowane treści nie mają żadnej wartości dla użytkownika. Można tego jednak w bardzo prosty sposób uniknąć.
Pierwszym rozwiązaniem jest skorzystanie z nagłówka kanonicznego. Dzięki temu Google będzie świadomy, że treść ukazywana za pomocą sieci CDN jest wyłącznie kopią. Sporo dostawców usługi oferuje odpowiednią funkcję. W ten sposób z łatwością możesz poradzić sobie z problemem, zanim on w ogóle powstał. Wystarczy kilka kliknięć.
Drugi sposób to pliki robots.txt. Dzięki nim robot, który skanuje witrynę, wie, jak się po niej poruszać i które podstrony zaindeksować. W ten sposób również możesz uniknąć problemu duplikacji treści. Jeśli nie zaimplementowałeś na swojej stronie plików robots.txt, wówczas bot zeskanuje całą stronę. Zazwyczaj dostawcy CDN nie aktywują tego pliku. Warto zatem w pierwszej kolejności korzystać z tego pierwszego sposobu, a więc nagłówków kanonicznych.
Optymalizacja obrazów hostowanych na CDN
Drugim wyzwaniem może być optymalizacja obrazów hostowanych. Upewnij się, że wszystkie pliki, które znajdują się w CDN są odpowiednio opisane. Chodzi o tekst alternatywny oraz tytuł. Jeśli używasz sieci dla swoich obrazów, wszystkie będą zaczytywane właśnie z CDN. Dzięki temu przyśpieszysz działanie strony, ale może pojawić się problem.
Google bardzo przychylnym okiem patrzy na unikalne obrazy na stronie. Jeśli jednak używasz sieci CDN, to przekazujesz zaufanie od Google innym stronom lub źródłom. W końcu obraz znajduje się na innym serwerze. W związku z tym pozytywne efekty optymalizacji obrazu mogą nie mieć znaczenia i nie przynosisz efektów na Twojej stronie. Rodzi się zatem pytanie, czy warto w takim razie inwestować w sieć CDN? Odpowiedź brzmi: tak!
Pamiętaj, że najważniejsze, na czym zależy Google’owi to pozytywne wrażenie użytkownika. Pozycja Twojej witryny w rankingu nie ma dla niego żadnego znaczenia. Jeśli przyśpieszysz działanie strony, kosztem braku optymalizacji obrazów, może mieć to nawet lepsze skutki. Warto zatem usiąść na spokojnie i pomyśleć nad tą sytuacją.
Właściwe planowanie i implementacja mogą pomóc w maksymalizacji korzyści płynących z użycia sieci, jednocześnie minimalizując potencjalne negatywne skutki dla optymalizacji SEO
Rekomendacje Delante – o czym pamiętać podczas optymalizacji połączenia CDN z SEO?
Bardzo ważne jest świadome podejście do konfiguracji, monitorowania oraz analizy wyników połączenia CDN. Dzięki temu będziesz miał pewność, że sieć działa prawidłowo i nie ma negatywnego wpływu na działanie witryny. O czym pamiętać w trakcie optymalizacji? Oto porady naszych specjalistów:
- Optymalna konfiguracja CDN dla SEO
Konfiguracja CDN jest złożonym procesem. W związku z tym nie trudno jest popełnić jakiś błąd, który w konsekwencji będzie miał duży wpływ na optymalizację witryny. Przykładowo w przypadku migracji witryny na CDN, istotne jest prawidłowe mapowanie adresów URL, aby uniknąć błędów 404 i utraty indeksacji treści przez wyszukiwarki.
- Monitorowanie oraz optymalizacja wydajności
O ile CDN jest w stanie znacząco poprawić szybkość ładowania strony, to z pewnością nie jest rozwiązaniem na problemy z wydajnością witryny. Niektóre pliki JavaScript czy CSS mogą uniemożliwiać renderowanie. Wówczas potrzebne są inne narzędzia, z których pomocą będziesz w stanie pozbyć się problemów. Jednym z rozwiązań jest Google PageSpeed Insight.
Wiesz, jak mierzyć prędkość strony? 7 przydatnych narzędzi znajdziesz w naszym wpisie!
Konfiguracja CDN to proces dynamiczny, który wymaga monitorowania i analizy wyników. Ważne jest regularne sprawdzanie wskaźników wydajności i dostępności witryny na CDN
Bądź na bieżąco z nowinkami ze świata SEO!
Zapisz się do newslettera
Zintegrowane podejście do CDN i SEO – podsumowanie artykułu!
CDN odgrywa niezwykle istotną rolę w optymalizacji witryny pod kątem SEO. Poprawa czasu ładowania strony, globalna dostępność czy skuteczne zarządzanie obciążeniem serwera – to tylko kilka z zalet, które przemawiają za tym, aby skonfigurować tę sieć. W procesie optymalizacji witryn liczy się stały rozwój i poszukiwanie różnych odpowiednich rozwiązań. Chcesz poprawić doświadczenia użytkowników odwiedzających swoją stronę i poprawić jej bezpieczeństwo? Jeśli tak, to być może sieć CDN, jest odpowiedzią na Twoje potrzeby. Jak sądzisz?
Chcesz sprawdzić swoją stronę pod kątem Core Web Vitals? Nasi specjaliści ocenią Twoją witrynę pod względem jej wydajności oraz stabilności. Zadbaj z nami o doświadczenia swoich użytkowników i zwiększ swoją sprzedaż już dziś!