Dostępy do konta Google Ads. Kto jest właścicielem konta?

Dostępy do konta Google Ads. Kto jest właścicielem konta?

Zastanawiasz się jak nadać dostęp do Google Ads? Na jakim poziomie? Co się stanie, jeśli zdecydujesz się na zmianę agencji reklamowej, ale firma która dotychczas pracowała na koncie nie chce nadać dostępów? Jako agencja SEM dostajemy wiele tego typu pytań od klientów. Odpowiedzi znajdziecie w dzisiejszym artykule.

Poziomy dostępu do konta Google Ads

Za każdym razem gdy przydzielasz innemu użytkownikowi (np. agencji) dostęp do swojego konta Google Ads możesz wybrać odpowiedni poziom dostępów, aby określić funkcje i elementy, które może zobaczyć i edytować.

Poziom dostępu do konta Tylko e-mail Tylko do odczytu Standardowy Administracyjny
Może otrzymywać e-maile z powiadomieniami i raporty v v v v
Może się logować i generować raporty v v v
Może przeglądać strony Kampanie, Rekomendacje i Narzędzia oraz Ustawienia konta v v v
Może przyznawać dostęp: tylko e-mail v v v
Może edytować dowolną część konta i kampanii v v
Może przydzielać dostęp do konta, zmieniać poziomy dostępu oraz anulować zaproszenia od innych użytkowników v
Może akceptować i odrzucać prośby o połączenie z kontem menedżera v
Może odłączać konta menedżera v
Może sprawdzać metodę uwierzytelniania każdego użytkownika i czas ostatniego logowania v

Źródło: https://support.google.com/google-ads/answer/1704346?hl=pl

Pamiętaj, że jeśli zaakceptujesz zaproszenie do połączenia swojego konta z kontem menedżera i przyznasz dostęp administracyjny, dana osoba będzie posiadała pełny dostęp do konta i będzie mogła również zmienić poziom dostępu innej osoby oraz, w niektórych przypadkach, usunąć czyjś poziom dostępu. Dlatego tak ważne jest, aby powierzyć prowadzenie konta zaufanemu specjaliście lub agencji PPC.

Jak nadać i usuwać dostępy do konta Google Ads?

Aby nadać uprawnienia dla konkretnego adresu email np. Twojemu pracownikowi należy:

  1. Zalogować się na konto Google Ads,
  2. Kliknąć w Narzędzia (w prawym górnym rogu),
  3. Z menu Konfiguracja wybrać Dostęp do konta,
  4. Kliknąć znak Plus,
  5. Wybrać poziom dostępu, a następnie wpisać adres e-mail dla którego ma być przydzielony dostęp,
  6. Kliknąć Wyślij zaproszenie.

Nadawanie dostępów google

Gdy zaproszenie zostanie zaakceptowane, otrzymasz powiadomienie. Jeśli chcesz anulować zaproszenie, kliknij Usuń dostęp w kolumnie Czynności.

Jak zaakceptować prośbę o dostęp do konta Google Ads?

Jeśli nadajesz dostępy agencji, najwygodniej jeśli prześlesz ID konta agencji, następnie agencja wyśle prośbę o dostęp do konta. Aby zaakceptować prośbę:

  1. Kliknij Narzędzia ,
  2. Z menu „Konfiguracja wybierz Dostęp do konta,
  3. Przejdź w zakładkę Menedżerowie,
  4. Kliknij Zaakceptuj dostęp.

Akceptowanie zaproszenia

Jak nadać dostęp do rozliczeń i płatności Google Ads?

O tym, którzy użytkownicy mogą wykonywać takie działania jak płatności, zmiana formy płatności czy generowanie faktur, decydujesz poprzez dodanie lub usunięcie tych użytkowników w profilu płatności Google w Centrum płatności Google. Więcej na temat jak dodawać i jak usuwać użytkowników z profilu płatności znajdziesz pod linkiem https://support.google.com/paymentscenter/answer/7162853?visit_id=636868713577890108-801300073&rd=1

Dlaczego agencja potrzebuje dostępu administracyjnego do Twojego konta?

Agencja posiada wiele narzędzi, które podpina do konta w trakcie trwania współpracy. W tym celu konieczne jest często nadawanie dostępów do Google Ads na e-mail, na który dane narzędzia zostało utworzone (prostym przykładem jest łączenie kont Google Analytics z kontem Google Ads). Dzięki temu, że agencja ma dostęp administracyjny do konta, proces prac na koncie jest znacznie wygodniejszy i szybszy.

Komentarz specjalisty

W przypadku takich narzędzi jak Google Ads czy Google Analytics niezwykle ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, kto jest administratorem danych. We wszystkich wiodących Agencjach SEO klienci mają kontrolę nad każdym swoim kontem, co gwarantuje im, że żadne dane nie pozostaną w agencji w przypadku zakończenia współpracy. Tak więc, kiedy agencja tworzy dla Ciebie konta, upewnij się, że otrzymałeś wszystkie uprawnienia i jesteś właścicielem danych. W przeciwnym razie możesz mieć problem z odzyskaniem poufnych informacji. Pamiętaj – zawsze stawiaj sprawę jasno na początku współpracy.

Mateusz Calik Delante
Mateusz Calik
Head of SEO & SEM

Jaki poziom dostępu do konta powinien mieć klient w trakcie współpracy z agencją?

Być może nie masz pełnej wiedzy na temat Google Ads i być może jest to jeden z powodów, dla których zdecydowałeś się zatrudnić agencję lub pracownika do zarządzania kontem Google Ads w Twoim imieniu. Jednak w żadnym wypadku nie możesz sobie pozwolić na całkowity brak dostępu do konta, ponieważ oznacza to, że ​​musisz ufać w 100%, że agencja zarządza kontem we właściwy sposób.

Klient powinien mieć zawsze łatwy dostęp do informacji na temat kampanii. W Delante nie tylko nadajemy uprawnienia do konta, ale tworzymy także interaktywne raporty, które umożliwiają szybki i łatwy podgląd efektów.

Z punktu widzenia klienta najlepiej jeśli zachowasz prawo własności do swojego konta reklamowego (dostęp administracyjny) i przyznasz dostęp agencji. Jednak musisz mieć na uwadze, że pewne elementy stanowią know-how agencji. Dlatego agencje decydują się często na przyznanie klientowi na czas współpracy dostępu na poziomie standardowym.

Według Google – właścicielem konta jest jego administrator.

Agencje profesjonalnie zajmujące się kampaniami Google Ads, mają z pewnością ogromną wiedzę na temat reklamy oraz narzędzia do analizy strony i trendów, ale nie zawsze znają Twoją firmę tak dobrze, jak Ty. Ważne jest, aby agencja i klient współpracowali ze sobą. Przykładów kiedy klient zaproponował lepsze słowa kluczowe, pomógł zrozumieć swój biznes czy nawet był autorem najlepszych reklam na koncie jest wiele. Dlatego najlepiej jeśli zadbasz o to, aby posiadać co najmniej dostęp tylko do odczytu i jeśli pojawiają się jakieś wątpliwości co do tego, co dzieje się na koncie będziesz mógł sygnalizować swoje uwagi. Wspólnie zdecydowanie łatwiej osiągnąć wyznaczone cele.

Delante pomoże Ci zwiększyć sprzedaż z pomocą Google Ads

Dlaczego powinieneś być właścicielem konta Google Ads po zakończeniu współpracy?

Jeśli Twoje konto jest obecnie zarządzane przez agencję lub specjalistę, warto zapytać, kto jest właścicielem konta po zakończeniu współpracy. Niektóre agencje reklamowe uważają, że klient nie powinien otrzymać dostępu do konta, podczas gdy inni uważają, że konto jest własnością klienta. Jako agencja SEM zdecydowanie skłaniamy się w stronę klienta. Miesiące lub lata zainwestowane w reklamę dostarczają kluczowych danych, które są bardzo cenne i to klient po zakończeniu współpracy powinien otrzymać pełne uprawnienia do konta. Nawet źle zarządzane konto może dostarczyć informacji o tym, co działało lub nie działało oraz które kampanie reklamowe i słowa kluczowe mają największy potencjał.

Im więcej danych posiadamy, tym trafniejsze decyzje możemy podjąć. Nawet źle prowadzona kampania dostarczy nam informacji które przekuwamy w sukces klienta.

Zdarzają się przypadki, w których agencja prowadzi nieuczciwe i nielegalne praktyki. Przykładem mogą być sytuacje, w których nieświadomy klient płaci pieniądze, które zamiast zostać przelane na konto Google trafiają do kieszeni firm obsługujących konto. Najczęściej usługi Google Ads oraz Google Analytics nie są ze sobą połączone, klient nie ma wglądu w kampanię. Innym przypadkiem jest brak dostępu administracyjnego i problemy w przekazaniu uprawnień nowej agencji. Nie jest to sytuacja bez wyjścia i najczęściej w takim przypadku utworzymy nowe usługi.

Podobnie ma się sytuacja z nadawaniem dostępów do Google Merchant Center, Google Analytics i Google Tag Managera i tu również staniemy po stronie klienta. W naszej agencji po zakończeniu współpracy klient otrzymuje pełny dostęp do wszystkich narzędzi. Jeśli planujesz zacząć współpracę z inną agencją warto dopytać jak wygląda kwestia dostępów po rozwiązaniu umowy.

W Delante właścicielem utworzonych kont jest klient. Po zakończeniu współpracy przekazujemy wszystkie dostępy z uprawnieniami administratora.

Co jeśli nie posiadam dostępu do konta?

Jeśli nie posiadasz dostępu do konta w pierwszej kolejności warto skontaktować się z osobą, która zarządzała kampaniami Google Ads w ostatnim czasie i ma dostęp administratora. Nawet jeśli nie pamięta hasła w łatwy sposób można je odzyskać. Jeśli jednak jest to niemożliwe z różnych przyczyn (np. poprzednia agencja nie chce nadać dostępów ani klientowi ani nowej agencji), nie ma problemu z utworzeniem nowego konta Google Ads. Oznacza to jednak utratę danych i konieczność tworzenia historii konta od nowa.

Podsumowanie

Podsumowując, zaczynając współpracę z agencją lub specjalistą, warto zadbać o to, aby mieć wgląd do konta Google Ads w trakcie współpracy oraz pełny dostęp do konta (administracyjny) po jej zakończeniu. Wierzymy w przejrzystość działań większości agencji oraz proklienckie podejście. Jeśli nie jesteś pewny jakości swojej kampanii lub rzetelności agencji, pracujesz nad nią sam i chciałbyś sprawdzić co można poprawić lub ulepszyć – skontaktuj się z nami.

(3)
Autor
Junior PPC Specialist - Gosia

Junior PPC Specialist

Z wykształcenia matematyk, z zamiłowania marketingowiec. Z e-marketingiem i e-commerce związana od 2014 roku. Doświadczenie w pracy po stronie klienta pozwala jej lepiej zrozumieć potrzeby biznesowe klientów Delante. Fanka siłowni, planszówek, gotowania, kabaretów i stand-upów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na naszym blogu

Jesteś ciekawy, jak wygląda pozycjonowanie sklepów internetowych, a może chcesz wejść na rynek szwajcarski i ciekawi Cię, jak wygląda pozycjonowanie zagraniczne? Na naszym blogu znajdziesz odpowiedzi na te pytania i wiele innych porad ważnych dla rozwoju Twojego biznesu

10 pytań i odpowiedzi o SEO

10 pytań i odpowiedzi o SEO

Czy w SEO odpowiedzią na każde pytanie jest “to zależy”? Wojciech Urban udowadnia, że nie zawsze! Zebraliśmy 10 najczęściej powtarzających się pytań o SEO i nagraliśmy krótkie filmiki z odpowiedziami. Możesz ich posłuchać na naszym kanale na YouTube lub przeczytać transkrypcję na naszym blogu. 

Czytaj więcej
Jak dodać firmę do Google Maps?

Jak dodać firmę do Google Maps?

Jeśli chcesz, aby Twoja firma była dobrze widoczna w sieci, wykorzystaj możliwości wizytówki Google Moja Firma. Jej posiadanie pozytywnie wpływa nie tylko na wizerunek, ale również pozycjonowanie strony. Podpowiadamy, jak dodać firmę do Google Maps. Dzięki temu przy niewielkim wysiłku zyskasz liczne korzyści dla swojego biznesu.

Czytaj więcej