.animate-view{opacity: 1 !important;}

IndexNow – co to jest? Rewolucja w indeksowaniu stron

5min.

Komentarze:0

IndexNow – co to jest? Rewolucja w indeksowaniu stron
14 marca 2022
IndexNow to jak pokazują najnowsze trendy w świecie SEO - jedno z najbardziej efektywnych narzędzi do indeksowania stron. Jak to działa? Czy IndexNow oznacza koniec czekania na crawlowanie i indeksowanie przez wyszukiwarki?

5min.

Komentarze:0

Spis treści: Korzystając z IndexNow, zapewnisz swojej stronie szybsze zaindeksowanie nowych treści. Do tej pory musiałeś czekać, aż algorytm wskaże robotom Twoją stronę i skieruje na nią roboty Google (nawet jeśli zgłosiłeś ją w narzędziach do indeksowania czy panelu Google Search Console), nie mówiąc już o tym, że wszystkie opóźnienia oddalały w czasie wzrost Twoich pozycji i dostęp contentu dla użytkowników. Na czym polega więc magia IndexNow? Okazuje się, że to jeden z najbardziej efektywnych sposobów na zapewnienie swojemu contentowi wysokich pozycji w krótkim czasie - zdobądź przewagę nad konkurencją, póki funkcja IndexNow jest nowa, i naucz się jak z niej korzystać, aby trafić na szczyty wyników wyszukiwania.

Co to IndexNow?

IndexNow to nowe narzędzie od wyszukiwarek Bing i Yandex, które daje właścicielom stron internetowych możliwość poinformowania wyszukiwarek o pojawieniu się nowych treści, ich zaktualizowaniu lub usunięciu. W praktyce oznacza to, że nie musisz już czekać dni (ani tym bardziej tygodni) na to, aż Twoje treści będą mogły trafić do użytkowników. IndexNow działa w obrębie wielu wyszukiwarek, informując je o tym, że coś na stronie się zmieniło, a tym samym - wspierając działanie algorytmów. Jednym z najczęstszych pytań pojawiających się w kontekście rozmów o IndexNow jest to, czy Google wspiera IndexNow. Na ten moment odpowiedź to nie, ale nie zapominaj, że coraz częściej użytkownicy przerzucają się na alternatywne wyszukiwarki, co oznacza, że przyszłość SEO nie jest tak biało-czarna i scentralizowana wokół Google jak dziś. To zresztą tylko jeden z powodów, dla których warto zacząć korzystać z IndexNow. Zauważ, że Google nie ma powodu, aby nie zacząć wkrótce wspierać IndexNow. Dlaczego? To potężne narzędzie z niesamowitym potencjałem, które może stać się w najbliższym czasie jednym z istotnych czynników wpływających na światowe rankingi wyników wyszukiwania. Z IndexNow pozwalasz wyszukiwarkom zauważyć Twoje treści - a to cecha, która sprawia, że jest idealne dla działań SEO. pomoc w doborze słów kluczowych baner IndexNow to pionier wśród działań mających na celu wdrożenie założeń sustainability (czyli zrównoważonego rozwoju) także do internetu. Może wydawać się to mało oczywiste, ale roboty, które codziennie przeczesują sieć (a więc miliony różnych stron), nie pozostają bez znaczenia dla środowiska, zwiększając ślad węglowy, jaki generuje internet. Myślałeś kiedyś o tym, że wszystko, co dzieje się w świecie digitalu, ma swoje odbicie w rzeczywistości? Tak, nawet na środowisku!

Dlaczego IndexNow jest tak ważny dla SEO?

Minimalizując czas, który mija od opublikowania przez Ciebie treści do momentu, kiedy zaczynają być one widoczne w wyszukiwarkach, IndexNow sprawia, że Twoje pozycje w wynikach wyszukiwania zmieniają się bardziej dynamicznie - nie musisz już tyle czekać na efekty. szybsza indeksacja -> szybsze pojawienie się w wynikach wyszukiwania -> ruch i interakcje Przed IndexNow nie miałeś pewności, kiedy Twoje treści zostaną zaindeksowane: wszystko zależało od tego, kiedy roboty - sterowane przy pomocy algorytmów - natkną się na dany content. Teraz zaindeksowanie może nastąpić niemal natychmiast, co ma duże przełożenie na skuteczność działań SEO, w szczególności pozycje w SERPach. Wskazówka: Takie rozwiązania jak IndexNow mogą być rozwiązaniem na problemy z ruchem, np. spadki ruchu organicznego. Często u źródła problemu leży bowiem brak dostępu do treści i to, że użytkownicy zwyczajnie nie mogą odwiedzić Twojej witryny. Dlatego warto zadbać o to, aby indeksowanie zachodziło szybko i sprawnie, a najważniejsze podstrony były widoczne na pierwszych miejscach w SERPach.

Jak korzystać z IndexNow?

IndexNow to bardzo proste w obsłudze narzędzie - dzięki poniższej krótkiej instrukcji krok po kroku bez problemu przyspieszysz indeksowanie swoich treści.

Krok 1 - wygeneruj klucz API

Pierwszym krokiem jest wygenerowanie klucza API, który jest niezbędny, aby potwierdzić własność domeny, w której zarejestrowany jest Twój adres URL. Jak wygenerować klucz API? To proste. Przejdź na stronę IndexNow i kliknij “Generate” pod nagłówkiem Generate API Key. what is indexnow

Krok 2 - Umieść wygenerowany klucz w rekordach domeny

Ten krok jest nieco bardziej skomplikowany, ale na pewno sobie z nim poradzisz. Wystarczy, że w obrębie swojej domeny stworzysz lokalizację, w której umieścisz swój klucz w formacie txt. Może to być na przykład: what is index now SEO Link prowadzi do następującej podstrony: does google support indexnow Wskazówka: Najczęściej proces dodawania pliku txt do domeny przeprowadza się z poziomu systemu dostawcy hostingu domeny. W panelu administratora musisz przejść do rekordów DNS domeny i podążać za instrukcjami dodawania pliku txt.

Krok 3: Zgłoszenie adresu URL do IndexNow

Po potwierdzeniu własności domeny możesz przejść do zgłoszenia wybranego adresu URL w narzędziu IndexNow. Będzie to wyglądać jak na przykładzie poniżej: SEO what is indexnow Za tym krokiem nie stoi wielka filozofia - w narzędziu umieszczasz URL oraz wygenerowany klucz. (https://www.bing.com/indexnow?) (url= tutaj umieść URL) (&key= tutaj umieść wygenerowany wcześniej klucz) Pamiętaj, żeby usunąć nawiasy i spacje! Jak dodać więcej niż 1 URL na raz? W narzędziu IndexNow możesz dodać wiele adresów URL za jednym kliknięciem, przebiega to jednak inaczej niż w przypadku opisanym powyżej. Będziesz musiał wystosować zgłoszenie HTTP i POST JSON. Poniżej możesz zobaczyć, jak wygląda takie zgłoszenie: indexing more than one url

Krok 4: Sprawdź, czy udało Ci się zaindeksować wybrane URL-e w narzędziach dla webmasterów Bing

Po zgłoszeniu wybranych adresów URL możesz sprawdzić ich stan w narzędziach dla webmasterów Bing. Tam również uzyskasz więcej podpowiedzi, jak zwiększyć ruch organiczny do Twojej strony. Zacznij od założenia konta i sprawdź, czy narzędzia od Microsoft mogą Cię czymś zaskoczyć.

Jak działa IndexNow? Specyfika narzędzia

Istnieje kilka szczególnych cech, które sprawiają, że narzędzie IndexNow jest dość nietypowym wynalazkiem w świecie SEO. Na przykład?

Dane dostępne dla wielu wyszukiwarek

To, co wyjątkowe dla IndexNow, to dostępność danych z narzędzia dla różnych wyszukiwarek - wszystko za sprawą otwartego dostępu (licencja typu open-source). I choć Google jeszcze z nich nie korzysta, może to być kwestią czasu, a skuteczność w innych wyszukiwarkach już teraz może wspomóc Twoje działania w sieci. A sam Google albo niedługo zacznie wspierać IndexNow, albo stworzy swoje własne narzędzie działające na tej samej zasadzie, zaś co do tego, że IndexNow to dobry kierunek, nie mamy najmniejszych wątpliwości. IndexNow to bezprecedensowy przypadek w świecie SEO, który otwiera masę nowych możliwości. Dzięki nowym opcjom wyszukiwarek takich jak Bing, Yandex czy DuckDuckGo, z łatwością udostępnisz swój content osobom szukającym alternatywy dla Google. Nawet Yoast SEO przyjmuje IndexNow mimo początkowej niechęci do tego narzędzia - a to wiele znaczy dla użytkowników sieci i branży pozycjonowania.
Sprawdź, jak możemy pomóc Ci tworzyć konwertujące treści dzięki usłudze copywritingu SEO.

Wtyczka Rank Math dla Wordpressa także wspiera IndexNow

Rank Math to wtyczka dla Wordpressa, która od lutego 2022 wspiera IndexNow. Pomoże Ci szybciej zaindeksować stronę i śledzić jej pozycje, a w połączeniu z IndexNow w prosty sposób informować wyszukiwarki o nowych treściach. Czym dokładnie jest Rank Math? To wtyczka, która została stworzona, aby pomóc Ci w łatwy sposób wdrożyć optymalizacje SEO. Podobnie jak Yoast SEO, sugeruje, co warto zmienić, aby poprawić swoje wyniki, a do tego pozwala na integrację z Google Analytics. Dlaczego warto połączyć Rank Math z IndexNow? Takie rozwiązanie niemal całkowicie zautomatyzuje proces informowania wyszukiwarek  o zmianach na stronie. Odejmie Ci to sporo pracy, a efekty będą takie same.

Sieć jest coraz mądrzejsza!

Korzystanie z narzędzi, które pozwalają Ci być dostępnym z poziomu wielu różnych platform (np. różnych wyszukiwarek) w zmieniającym się świecie internetu jest coraz ważniejsze. Pamiętaj, aby tworzyć SEO-friendly content i dbać o to, aby docierał do jak najszerszej grupy odbiorców. Świetne treści w połączeniu z tak użytecznymi narzędziami jak IndexNow to przepis na efektywne, skuteczne działania SEO.
Autor
Logo Delante
Autor
Delante

Delante to agencja marketingu internetowego, specjalizująca się w generowaniu ruchu na stronach z wyszukiwarek internetowych (SEO/SEM) i z reklam płatnych. Ponad 80% naszych klientów to szybko rozwijająca się branża e-commerce.

Autor
Logo Delante
Autor
Delante

Delante to agencja marketingu internetowego, specjalizująca się w generowaniu ruchu na stronach z wyszukiwarek internetowych (SEO/SEM) i z reklam płatnych. Ponad 80% naszych klientów to szybko rozwijająca się branża e-commerce.

Zostaw komentarz

FAQ

Uzyskaj bezpłatną wycenę

Nagrody

Nagroda - Deloitte 2021 Nagroda - IPMA Nagroda - US Search Awards 2021 Nagroda - European eCommerce Awards 2022 Nagroda - Global Agency Awards 2022 Nagroda - European Search Awards 2022

Porozmawiajmy o Twoim SEO i SEM